Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pioneer ts-w311s4 - Zaśmierdziało z głośnika

26 Sie 2016 23:20 1317 28
 • Poziom 5  
  Witam wszystkich , mam pytanie jakiś czas temu zakupiłem głośnik pioneer ts-w311s4 oczywiście zamontowałem go w skrzynie basowa i wylądował w bagażniku mojego auta, podłączyłem go pod wzmacniacz blaupunkta gta480.
  Teraz opiszę swój problem mianowicie jak dodam za dużo basu to zaczyna zalatywać smrodek z głośnika ( zdarzyło mi się tak 2 może 3 razy) ,głośnik gra nic się z nim nie stało doczytałem że mam za słaby wzmacniacz i głośnik dostawał przesterowanie , i teraz mam pytanie czy mogło mu się coś stać ????? . Mam go na gwarancji i zastanawiam się czy go nie oddać do serwisu.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Wskazany tobą głośnik jest przeznaczony dla subwoofera, jego smuga częstotliwości 20 - 125 Hz. Wzmacniacz ma smugę 10 Hz - 26kHz. Jeśli głośnik podłaczyć do wzmacniacza bez filtru, który ograniczy częstotliwość napięcia sygnału co postępuje na głośnik, to membrana głośnika nie może reagować na napięcie, częstotliwość którego powyżej 250-300Hz, cewka głośnika przy czym ma praktycznie tylko aktywny opór, zaczyna nagrzewać się, śmierdzieć i jednoznacznie w której to moment spłonie . I ta nieprzyjemna sytuacja może powstać nawet ze wzmacniaczem, moc którego nie przekracza 20 - 30W, a twój wzmacniacz ma moc znacznie więcej. I jeśli głośnik po takiej egzekucji jeszcze nie umarł, to zdrowie jego już nie to, co on miał przedtem.
 • Poziom 43  
  aksakal napisał:
  Jeśli głośnik podłaczyć do wzmacniacza bez filtru, który ograniczy częstotliwość napięcia sygnału co postępuje na głośnik, to membrana głośnika nie może reagować na napięcie, częstotliwość którego powyżej 250-300Hz, cewka głośnika przy czym ma praktycznie tylko aktywny opór, zaczyna nagrzewać się, śmierdzieć i jednoznacznie w której to moment spłonie . I ta nieprzyjemna sytuacja może powstać nawet ze wzmacniaczem, moc którego nie przekracza 20 - 30W, a twój wzmacniacz ma moc znacznie więcej
  Kolega wybaczy, ale pisze brednie.
  Gdyby faktycznie tak było - większość kolumn dwudrożnych w których głośniki niskotonowe pracują w pełnym pasmie nie miała by prawa działać. Poza tym - Autor napisał:
  maras808 napisał:
  jak dodam za dużo basu
  ... więc ?
  maras808 napisał:
  głośnik gra nic się z nim nie stało doczytałem że mam za słaby wzmacniacz i głośnik dostawał przesterowanie
  Na pewno głośnik dostał za dużo w stosunku do swoich możliwości. Owszem - przy dużej mocy głośnika i wzmacniacza przy pierwszych uruchomieniach MOŻE (ale nie musi) czasem trochę śmierdzieć - nawet bez przekraczania mocy nominalnej. Po prostu wygrzewa się klej cewki. Ale jeżeli jest to częstsze - na pewno głośnik pracuje ze zbyt dużą mocą. Czy ta moc pochodzi z przesterowanego wzmacniacza, czy po prostu moc głośnika nie ma nic wspólnego z tym, co na nim napisali - nie wiem.
  Przesterowany wzmacniacz natomiast łatwiej usłyszeć niż przesterowany głośnik. wnioski wyciągnij sam.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolega, 398216 Usunięty ! Większość nizkotonowych głośników w kolumienkach dwudrożnych ma górną częstotliwość do 5-7kHz ( ( a nie 125Hz ) i w większości włączone przez filtr .Taki sam los czeka wysoko tonowy głośnik ( zniszczenie ) jeśli jego włączyć do szerokopasmowego wzmacniacza bez elementarnego filtru ( przez kondensator ) A oto twoje słowa, że ten głośnik otrzymał zbyt dużą moc od wzmacniacza to prawdziwe brednie. . Chociażby popatrzałeś charakterystyki głośnika ( 400W nom 1400W max ) imoc wzmacniacza 4х70W czy 2х200W.

  Moderowany przez Mirek Z.:

  Kolego - proszę nie wypisywać bzdur i obrażać innych użytkowników (oraz zaniżać poziomu forum). Na razie tylko zwracam uwagę.

 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Wszystko, że napisałem, potwierdzono testowaniem . Przy podłaczaniu głośnika F = 25 - 1000Hz P = 30W do wzmacniacza 50W przy częstotliwości sygnału do 2,4 kHz zmniejszała się tylko głośność sygnału . Przy 3, 5 kHz sygnał znikł. Przy częstotliwości powyżej 8 kHz zaczęła grzać się i śmierdzieć cewka już przy mocy 20W . W celu uniknąć zniszczenia głośnika eksperyment ukończył. To tylko potwierdza fakt, że brednie - to teoria nie potwierdzona praktyką !!!
 • Poziom 43  
  aksakal napisał:
  .Taki sam los czeka wysoko tonowy głośnik ( zniszczenie ) jeśli jego włączyć do szerokopasmowego wzmacniacza bez elementarnego filtru ( przez kondensator )
  Co Ty w ogóle porównujesz? Głośnik wysokotonowy mający z założenia 1/10 mocy głośnika niskotonowego z jakim może pracować? Głośnik wysokotonowy, który konstrukcyjnie nie może dostawać niskich częstotliwości, chociażby ze względu na małą amplitudę dopuszczalna?
  Zastanów się proszę...
  aksakal napisał:
  Chociażby popatrzałeś charakterystyki głośnika

  Wiesz co Kolego? Jakoś tak mam, że nie bardzo wierzę w to co napisane na głośnikach TEJ klasy...
  Jak by było może 1/2 tych 400 W to i tak z dużą rezerwą bym podchodził do takiego wyniku.
  A co do większej mocy niż może przyjąć głośnik... Przesterowany sygnał przybiera kształt zbliżony do prostokąta. Oblicz więc moc takiego sygnału i porównaj do mocy (oby realnej!) tego głośnika...
  Oczywiście - masz prawo mieć inne zdanie, ale ja również. Pozwól więc, że pozostanę przy swoim.

  Dodano po 21 [minuty]:

  aksakal napisał:
  Wszystko, że napisałem, potwierdzono testowaniem .
  Testowałeś TEN głośnik? Z TYM wzmacniaczem? Nie sądzę.
  Poza tym skad masz pewność, ze dane co do mocy podane na głośniku są wiarygodne?
  A - i jeszcze jedno - podczas testów (a tak wynika z Twojego posta) podawałeś sygnał sinus?
  A nie przyszło Ci do głowy, ze sinus nieco różni się od sygnału muzycznego? Jak myślisz - po co głośnik ma otwór wentylacyjny?
  Podpowiem:Podczas NORMALNEJ pracy gdzie prócz wyższych częstotliwości (jak sam stwierdziłeś głośność spada) głośnik przede wszystkim pracuje z niskimi częstotliwościami?
  A i jeszcze jedno - wiesz czemu do pomiarów stosuje się nie sinus, ale szum różowy?
  Jestem pewien, ze o tym zapomniałeś, bo inaczej nie przedstawiałbyś wyników swoich "testów" jako dowód.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolega, 398216 Usunięty ! W pierwszych - ja nie początkujący i znam jak że testować ! W drugich - ty nie śledczy prokuratury, żeby mnie przesłuchiwać! W trzecich - poprosiłem administrację forum wydalić mój profil, i na tym ukończyć swoje uczestnictwo w nim . Przedłużać dalej tracić nerwy na bezsensowne dyskusje nie ma sensu . Na forum u każdego swoje argumenty, lecz wszyscy zapominają, że prawda jedna na wszystkich.Zadowolony tylko tym, że pomógł kilku setkom osób w decyzji ich problemów.
 • Poziom 43  
  aksakal napisał:
  Na forum u każdego swoje argumenty
  Nie są to MOJE argumenty (sposób wykonywania pomiarów i podejrzenie co do "papierowych" danych), ale lata praktyki i wiedza teoretyczna zdobywana również nie w kilka dni.
  Nie masz się o co obrażać - tym bardziej, ze zawsze uważałem Ciebie i Twoje posty za wielce przydatne dla użytkowników forum.
  A to, że czasem Ci się noga poślizgnie - człowiek jest istotą omylną i nie jest wstydem się mylić, ale na pewno wstyd się nie umieć do tego przyznać.
  Przemyśl więc na spokojne swoją decyzję - ja w każdym razie wierzę, ze jeszcze nie raz będę mieć przyjemność czytania Twoich postów tu na forum.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 5  
  Panowie nie chodziło mi o to żeby jeden z drugim się przekomarzali , głośnik na 100% dostawał sygnał przesterowany lecz nie długo mam go w bagażniku w którym jest ściana grodziowa i dlatego nie słyszałem przesterowania , zaniepokoilem się jak poczułem smrodek , na początku myślałem że się cwela wygrzewa ale po sciszeniu radia i zdjęcia niskich tonów zapach znikł , pograłem delikatniej głośnik gra jak należy , po jakimś czasie znów dołożyłam trochę do pieca i znów zaczął śmierdzieć nawet postanowiłem go wykręcić i magnes był ciepły i wtedy doszedłem do wniosku że dostaje przesterowany sygnał , zdjąłem trochę z wzmacniacza i jak narazie jest ok nic nie śmierdzi tylko czy nic mu się nie stało o to mi chodzi , głośnik mam na gwarancji .
 • Poziom 43  
  maras808 napisał:
  głośnik na 100% dostawał sygnał przesterowany
  398216 Usunięty napisał:
  Przesterowany sygnał przybiera kształt zbliżony do prostokąta. Oblicz więc moc takiego sygnału i porównaj do mocy (oby realnej!) tego głośnika...

  Więc przynajmniej ta sprawa została wyjaśniona.
  Nie rób tak więcej, bo może serwis gwarancji nie uznać i 300zł pójdzie się wietrzyć...
 • Poziom 5  
  No tak tylko zastanawiam się czy mogło się coś z nim stać od tych przestetowań ,czy mógł np stracić na mocy
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolega,398216 Usunięty! Skorystam się wypadkiem, że administracja jeszcze nie wydaliła moje konto chcę zawiadomić swój pogląd na przyczyny nieporozumienia.Miałeś na myśli znane teoretyczne i potwierdzone przyczyny obrażenia głośników . Ich też znam . Nie znam twojego wieku, lecz myślę, nie młodziej średniego i rozumiesz rosyjski . Rekomenduję ci stronę internetową. http://udtuning.ru/masterskaya/udartsound/prichiny_vyhoda_dinamikov_iz_stroya/. Miałem na myśli sytuację, która nie wspomina się w typowych przyczynach. Rozpocznę z pytania - próbowałeś zahamować rotor silnika, przy jego obiegu i co przy czym odbywa się ? Silnik zaczyna wibrować, huczy i grzeje się. Głośnik praktycznie tenże silnik, tylko nie z obrotowym, a z postępującym chodem . I co będzie jeśli jego membrana, to znaczy i cewka przestoją poruszać się ? A membrana głośnika z górną częstotliwością 125Hz praktycznie nie może reagować na częstotliwość powyżej 1kHz ( być może więcej być może mniej ) . Otrzymamy tenże sam efekt, co i przy hamowaniu rotora silnika - nagrzewanie cewki. Oto że miałem na myśli i w czym otrzymałem potwierdzenie przy testowaniu . Życzę Wszystkim powodzenia i zdrowia!
 • Poziom 43  
  aksakal napisał:
  I co będzie jeśli jego membrana, to znaczy i cewka przestoją poruszać się ? A membrana głośnika z górną częstotliwością 125Hz praktycznie nie może reagować na częstotliwość powyżej 1kHz ( być może więcej być może mniej )

  Albo nie czytałeś uważnie, albo też nie zrozumiałeś, ale właśnie to Ci sugerowałem w swoim poście. Przeczytaj uważnie:
  398216 Usunięty napisał:
  Podczas NORMALNEJ pracy gdzie prócz wyższych częstotliwości (jak sam stwierdziłeś głośność spada) głośnik przede wszystkim pracuje z niskimi częstotliwościami?
  I jeszcze ten fragment:
  398216 Usunięty napisał:
  Jak myślisz - po co głośnik ma otwór wentylacyjny?
  Jasną i zrozumiałą sprawą jest że przy niskich częstotliwościach (gdy głośnik pracuje z sygnałem muzycznym, a nie sinusem) membrana ma dość duże wychylenia (w tego typu głośnikach jest to szczególnie widoczne), a przez to cewka stale jest chłodzona przez otaczające powietrze. Dodatkowo istnienie otworów wentylujących magnes ułatwia wymianę ciepła z otoczeniem.
  Pisałeś, że dla wysokich częstotliwości głośnik się grzeje - grzeje się tak samo jak dla niskich, z tym, że z powodu mniejszej amplitudy drgań dla wysokich (dla SAMYCH wysokich, nie sygnale muzycznym!), ma mniejszą zdolność oddania ciepła z cewki do otoczenia - brak ruchu powietrza.
  Dokładnie tak samo zachowa się Twój przykładowy silnik. Nie ma obrotu, nie ma wentylacji (zauważ, że często na osi silnika dodatkowo zakładany jest wiatraczek).
  Tego, że głośnik pracujący pełnym pasmem MUSI dostawać niskie częstotliwości, że napięcie dla nich jest większe, niż dla wyższych, i że należy to odwzorować przy ewentualnych testach nie będę powtarzać.
  Napiszę więc raz jeszcze: Każdy głośnik niskotonowy, czy subniskotonowy może pracować z częstotliwościami wyższymi, niż te jakie ma podane w danych. Oczywiście - summa-summarum dostanie NIECO więcej mocy, niż gdyby dostawał jedynie "swój" zakres, ale nie ma to w praktyce ŻADNEGO znaczenia dla jego pracy.

  maras808 napisał:
  czy mogło się coś z nim stać od tych przestetowań
  Mogło. Mogła się np. uszkodzić (nadpalić) izolacja na cewce głośnika. Do sprawdzenia tylko "organoleptycznie", czyli na oko. Jeśli głośnik gra, nic się nie zmieniło w jego brzmieniu, a wzmacniacz nie zaczął się po tym "eksperymencie" nadmiernie grzać - nic takiego się (jeszcze !) nie stało.
  Na pewno nie wpłynęło to też na jego moc, jeśli już to na wytrzymałość macową, która mogła spaść na skutek przegrzania izolacji (lakieru) n cewce. Stad też i moja prośba z poprzedniej wypowiedzi:
  398216 Usunięty napisał:
  Nie rób tak więcej, bo może serwis gwarancji nie uznać i 300zł pójdzie się wietrzyć...  P.S.
  Cieszę się, że przemyślałeś Swoją decyzję Kolego aksakal. Mam nadzieję, że nie raz jeszcze będziemy mogli podyskutować merytorycznie.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 5  
  Dziękuję za odpowiedz , powiem tak wzmacniacz jest ciepły jak gra i chyba jest to normalne że się nagrzewa , kolego a nie idzie jakoś sprawdzić miernikiem czy nic się nie stało z cewką . Głośnik gra nić nie trzeszczy ładnie pracuje i po zdjęciu głośności na wzmacniaczu przestało z niego śmierdzieć. Dogadałem się z kumplem który ma podjechać do mnie z wzmacniaczem CARPOWER HPB-1502 PODOBNO MA 500W na kanał w mostku tylko nie mam jakoś przekonania to tej firmy może ktoś ma styczność z takim wzmacniaczem i może sie wypowiedzieć w tym temacie .
 • Poziom 43  
  Widzę, ze koniecznie chcesz spalić ten głośnik... ;)

  Miernik - owszem. Omomierz i zmierzyć jaką oporność ma głośnik. Powinno być mniej (trochę) od tego co na nim napisano. Przykładowo - jeśli jest opisany jako 4 Omy miernik powinien wskazać ok. 3 omów. Mierzysz bowiem oporność, a podana na głośniku wartość to impedancja.
 • Poziom 5  
  Kolego dlaczego sądzisz że chce go spalić , właśnie chodzi mi o to zebynicmu się nie stało o ile już go nie uszkodzilem wiesz głośnik nie jest tam jakiejś firmy krzak i powinien się dobrze sprawować . A co sądzisz kolego o tym wzmacniacz carpower ?

  Dodano po 56 [minuty]:

  A jeśli na mierniku będzie jakiś inny opór ??
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolega, 398216 Usunięty ! Przedstawiam ci dla zapoznania fragment publikacji ekspertów strony internetowej Samochodowy Dźwięk - Jeszcze jedna przyczyna możliwego uszkodzenia głośników, zwłaszcza odtwarzających niską i średnią częstotliwość - zignorowanie realnie odtwarzanego paśma częstotliwości głośnikem . Jeśli podać na głośnik sygnał, częstotliwość którego powyżej czy niżej paśma częstotliwości głośnika to nie prosto nie usłyszycie ten sygnał, lecz możecie elementarno zaszkodzić głośnik. Często taka sytuacja i odbywa się . Żeby tego uniknąć, smugę częstotliwości głośnika należy ograniczać, co najmniej, prostym filtrem. Myślę rozumiesz, że 1,5 -2 krotne przekroczenie częstotliwości głośnik nie zaszkodzi, lecz jeśli górna częstotliwość głośnika 125 Hz, a częstotliwość sygnału nawet 2,5 kHz to to już 20 krotne przekroczenie . W tej sytuacji nic dobrego głośnik nie czeka!
 • Poziom 43  
  Wesz co Kolego? Męczy mnie już udowadnianie że białe jest białe.
  Jeśli ktoś coś takiego napisał, powinien mieć świadomość, ze ktoś to potem przeczyta i się zdziwi - jak ja. A zdziwiłem się (i nadal się dziwię), ze można tak kategorycznie określić warunki pracy głośnika jako szkodliwe i grożące jego uszkodzeniem....
  Jak pisałem - gdyby tak było faktycznie to wszystkie kolumny dwudrożne (a są takie przecież i z głośnikiem 15") nie miałyby żadnych szans na pracę dłużej niż chwilę.
  Co to znaczy :
  aksakal napisał:
  górna częstotliwość głośnika 125 Hz
  ??? Czy głośnik powyżej tej częstotliwości natychmiast przestaje emitować dźwięk? NIE! A dlaczego nie? Co wpływa na takie (podpowiem...) powolne opadanie skuteczności wraz ze wzrostem częstotliwości? A jak się ma poziom sygnału dla coraz to większych częstotliwości? Jak ma się średnia moc dla coraz to większych częstotliwości? Odpowiedz SOBIE na te pytania i pomyśl chwilę. Jak zrozumiesz Bogu niech będą dzięki. A jak nie - nie pisz dalej, bo ja już odpowiedziałem co myślę na ten temat powyżej:
  398216 Usunięty napisał:
  Podczas NORMALNEJ pracy gdzie prócz wyższych częstotliwości (jak sam stwierdziłeś głośność spada) głośnik przede wszystkim pracuje z niskimi częstotliwościami
  i dalej:
  398216 Usunięty napisał:
  Każdy głośnik niskotonowy, czy subniskotonowy może pracować z częstotliwościami wyższymi, niż te jakie ma podane w danych. Oczywiście - summa-summarum dostanie NIECO więcej mocy, niż gdyby dostawał jedynie "swój" zakres, ale nie ma to w praktyce ŻADNEGO znaczenia dla jego pracy.
  A wreszcie:
  398216 Usunięty napisał:
  Jasną i zrozumiałą sprawą jest że przy niskich częstotliwościach (gdy głośnik pracuje z sygnałem muzycznym, a nie sinusem) membrana ma dość duże wychylenia (w tego typu głośnikach jest to szczególnie widoczne), a przez to cewka stale jest chłodzona przez otaczające powietrze. Dodatkowo istnienie otworów wentylujących magnes ułatwia wymianę ciepła z otoczeniem.


  maras808 napisał:
  Kolego dlaczego sądzisz że chce go spalić
  Bo chyba nie dość dokładnie przeczytałeś mój post:
  398216 Usunięty napisał:
  Jakoś tak mam, że nie bardzo wierzę w to co napisane na głośnikach TEJ klasy...
  Jak by było może 1/2 tych 400 W to i tak z dużą rezerwą bym podchodził do takiego wyniku.
  Przesterowałeś - OK. To już wiemy. A skąd pewność co ? W którym miejscu nastąpiło przesterowanie i co było jego przyczyną? Za mala moc na pewno, ale czego za mała moc? Głośnika, czy wzmacniacza? A może obu na raz?
  Jak się chce coś zrobić trzeba wiedzieć co się chce zrobić. A nie podchodzić tak niefrasobliwie: " Zniekształca? PEWNIE za mala moc wzmacniacza. Dam większy i zobaczę co się stanie".
  Oczywiście - nie mój głośnik, nie moja kasa, nie mój interes co Ty z nim zrobisz. Ale przynajmniej spróbuj odpowiedzieć sobie na te pytania jakie zadałem wyżej. A potem - rób co chcesz.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolega, 398216 Usunięty ! Uważnie przeczytaj post#17 ! Gdzie widzisz kategoryczność twierdzenia, że głośnik z górną częstotliwością 125Hz otrzyma uszkodzenie przy znikomym zwiększeniu częstotliwości sygnału ?Twój przykład z kolumnamy dwudrożnymy jest nieprofesjonalny, w nich w roli nisko - średnio tonówych wykorzystują się głośniki z górną częstotliwością 5-7 kHz i 2-3 krotne podwyższenie niczym nie zagraża .I w większości takich głośników wykorzystują się filtry ( zwrotnicy ) z częstotliwością separacji 3,5 - 5kHz. Po twoich słowach pod adres fachowców instytutu akustyki - JESlI KTOS TAKIEGO NAPISAL - zrozumiałem że pretendujesz na to, że twoje słowa - to zawsze Prawda w Ostatniej Instancji . W takiej sytuacji, kiedy zadna ze stron nie chcą się przyznać błęd, dyskusja traci sens . To jak pat w szachach ! Odpowiedź na twój znak zapytania - 125 ?? -
  Frequency Response
  20 - 125 Hz . Spodziewam się - więcej do tego tematu nie powracamy!
 • Admin grupy audio
  Panowie skupiliście się na problemie przesterowania głośnika, a nikt nie zastanowił się nad tym czy obudowa została do niego prawidłowo dobrana.
  Głośnik w nieprawidłowo dobranej obudowie może ulec uszkodzeniu nawet przy doprowadzonej do niego 1/4 mocy znamionowej!

  W kwestii pasma częstotliwości - rzeczywiście głośnik, mający tak niską częstotliwość rezonansową i tak wąskie pasmo przenoszenia może ulec uszkodzeniu gdy dostanie sygnał o częstotliwości np. 5kHz - dlaczego? Ano dlatego, że jego membrana jest ciężka, nie jest w stanie drgać z taką częstotliwością, a więc cewka nie ma żadnego chłodzenia. I to jest jedyny powód dla którego powinno się taki głośnik zasilać poprzez filtr.

  I odnośnie gwarancji - gwarancja nie obejmuje uszkodzeń (spalenia, czy przegrzania) cewki, gdyż te powstają tylko i wyłącznie z powodu nieprawidłowego użytkowania głośnika.
 • Poziom 43  
  Artur k. napisał:
  W kwestii pasma częstotliwości - rzeczywiście głośnik, mający tak niską częstotliwość rezonansową i tak wąskie pasmo przenoszenia może ulec uszkodzeniu gdy dostanie sygnał o częstotliwości np. 5kHz - dlaczego? Ano dlatego, że jego membrana jest ciężka, nie jest w stanie drgać z taką częstotliwością, a więc cewka nie ma żadnego chłodzenia.
  Owszem, tyle, ze wspominałem o tym, że przecież sygnał muzyczny docierający do takiego głośnika nie składa się z jakiegoś wybranego wąskiego widma częstotliwości, a przede wszystkim właśnie z basu, którego w przeciętnej muzyce jest procentowo zawsze najwięcej.
  Więc i tak membrana będzie się wychylać zgodnie z basem, a więc i chłodzenie nie zostanie ograniczone.
  aksakal napisał:
  twoje słowa - to zawsze Prawda w Ostatniej Instancji
  Nie. Nie zawszę i nie najwyższej instancji (cokolwiek to miało znaczyć). Po prostu uważam, że przedstawiony wywód jest mało dokładny - nie uwzględnia tego co napisałem kilka zdań wyżej.
  Jasne jest, ze gdyby doprowadzić wyłącznie sygnał o częstotliwości wyższej niż dopuszczalna dla tego głośnika, a na dodatek o takiej samej amplitudzie - uległby on uszkodzeniu. Nigdzie nie napisałem, ze tak nie jest. Jednak w realnych warunkach - po pierwsze wraz ze wzrostem częstotliwości średnia wartość mocy maleje, a po drugie nigdy nie wystąpi taka okoliczność, gdy w sygnale muzycznym nie będzie basu - oczywiście uwzględniając jakiś okres czasowy. Więc ?
  Głośnik (bez filtra) dostanie więcej mocy (o tym też pisałem); ale na pewno nie spowoduje to jego uszkodzenia z tego powodu.
  A co do przykładu z kolumna dwudrożną - chodziło mi o zasadę - Jeśli uważasz, ze w subwooferze występują inne zjawiska fizyczne niż w głośniku basowym - jesteś w błędzie. Występują te same. A skoro tak, czemu z takim uporem trwasz przy tym, ze to niby tylko głośnik subwoofera może się spalić od zbyt szerokiego pasma? Bo tak wynika z Twoich wypowiedzi.
 • Admin grupy audio
  398216 Usunięty napisał:
  Owszem, tyle, ze wspominałem o tym, że przecież sygnał muzyczny docierający do takiego głośnika nie składa się z jakiegoś wybranego wąskiego widma częstotliwości, a przede wszystkim właśnie z basu, którego w przeciętnej muzyce jest procentowo zawsze najwięcej.
  Więc i tak membrana będzie się wychylać zgodnie z basem, a więc i chłodzenie nie zostanie ograniczone

  To prawda, procentowo energia wysokich częstotliwości jest niższa niż niskich, ale im węższe pasmo przenoszenia głośnika, tym bardziej cewka jest niepotrzebnie nagrzewana przez wyższe częstotliwości.
  Ten głośnik ma pasmo do 125Hz a i to ze spadkiem 20dB, nawet 200Hz które jest jeszcze niską częstotliwością nie zostanie przeniesione przez ten głośnik, za to cała energia pójdzie w ciepło.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolega, 398216 Usunięty ! Jak człowiek w starszym wieku mam cierpliwość i spróbuję jeszcze raz spokojnie, bez emocji wyjaśnić ci w czym mylisz się .Głośnik, wokół którego rozwinęła się taka gorąca dyskusja, przeznaczony dla ustawienia w subwoofer. Smuga jego częstotliwości 20 - 125Hz. Przy czym w wzmacniaczu subwoofera wykorzystuje się ogranicznik dolnej częstotliwości na poziomie w przybliżeniu 16Hz ( SubSonic ). Dla czego on jest potrzebny ? Żeby przy obniżeniu częstotliwości sygnału i jego dostatecznej mocy nie otrzymać katastroficznego zwiększenia amplitudy wahań dyfuzora, co może wywołać oderwanie cewki od karkasa czy mechaniczne obrażenie karkasa i cewki przy ciosach po elementach magnetycznego systemu głośnika.Górna częstotliwość wzmacniacza jest ograniczona odpowiednim filtrem ( HPF ) na poziomie 250-300Hz . On jest potrzebny dla tego o czym tłuczemy wodę w moździerzu już 4 dnie . Wydzielona smuga częstotliwości z dodatkowym ograniczeniem do 20-25 - 125-150 Hz. postępuje na wzmacniacz BASS BOOST i przez kaskadę regulatora fazy ( nie w każdym wzmacniaczu ) postępuje na koncowka mocy . Przedłużasz twierdzić, że taki głośnik można wykorzystać w szeroko smugowym wzmacniaczu i przytaczasz dowody na korzyść takiego użycia . Gdyby chodziło o głośniku z górnym znaczeniem częstotliwości 5kHz to przyczyn dla dyskusji nie istniało by . Lecz przy 125Hz dużą część czasu membrana głośnika będzie chwiała się z nie znaczną amplitudą czy będzie bez ruchu . Zadaj sobie pytanie i przeanalizuj - które to będzie miało wpływ na głośnik ( to praktycznie wyjaśniono ), które dodatkowe obciążenie otrzyma wzmacniacz i które to będzie miało na jego wpływ i na jakość dźwięku . Doprowadzone tobą argumenty mogą tylko przedłużyć czas agonii tego głośnika w szeroko smugowym wzmacniaczu - i nie więcej!!!

  Dodano po 2 [godziny] 16 [minuty]:

  Pytanie do autora tematu . Zawiadom w której pozycji znajdowały się rączki regulatorów i przełączniki wzmacniacza przy podłaczaniu i sprawdzeniu tego głośnika. A to może okazać, się że dyskutujemy z pianą na ustach a realnej sytuacji i nie znamy.Może my w sytuacji jak ten lekarz, który leczył człowieka cały rok od żółtaczki, a potem wyjaśniło się że to Chińczyk.Jeśli jesteś nie znajomy z instrukcją eksploatacji wzmacniacza to weź jej z internetu. Jeśli u ciebie tylko 1 wskazany głośnik, to włącz jego na wyjście przy mostowym włączeniu ( BRIDGE ) dwóch z 4 kanałów . Przełącz te kanały do reżimu wzmacniacza dla Subwoofera . 2 kanały, co pozostało, wykorzystaj jak wzmacniacze satelitów w reżimie szeroko smugowego wzmacniacza . Jeśli wykonasz wszystkie wymogi serwisowki po użyciu wzmacniacza w konfiguracji 2 +1 to i problemy znikną . Poprawnie ustalaj czułość wejścia wzmacniacza zależnie od poziomu wyjściowego napięcia źródła sygnału. A to niektórzy koledzy zdolne na wejście mikrofonu włączyć wyjście komputera czy podać tam sygnał z wyjścia 100 W wzmacniacza i dziwią, się że pojawił się dym czy stała się eksplozja .
 • Poziom 5  
  Na początku chciałem przeprosić że tak długo nic się nie odzywałem . A wiec tak pokrętło bass boost na 3/4 low pass na ok 1/3 hi pass na 50hz , przełącznik był na LP oraz level na 1/2 mocy . Tak miałem ustawionego tego blaupunkta gta480. W między czasie wpadł do mnie kumpel z carpowerem 1502 podłączyliśmy i był naprawdę pogrom dopiero ten pioneer zaczął grać :) i nic z niego nie zalatywało , blaupunkta już sprzedałem i teraz stoję przed wyborem nowego wzmacniacza i tak się zastanawiam nad carpower 1502 lub Pioneer GM-A5602 co możecie mi doradzić ????
 • Admin grupy audio
  maras808 napisał:
  A wiec tak pokrętło bass boost na 3/4 low pass na ok 1/3 hi pass na 50hz , przełącznik był na LP oraz level na 1/2 mocy . Tak miałem ustawionego tego blaupunkta gta480.

  Absolutnie nic z tych informacji nie wynika. Jedno jest pewne - wzmacniacz był przesterowany.
 • Poziom 5  
  Po prostu był za słaby dobrze rozumuję ?? A może kolega coś powiedzieć na temat tych 2 wzmacniaczy ???
 • Poziom 43  
  maras808 napisał:
  nic z niego nie zalatywało
  I co? Też pracował pełnym pasmem?
 • Poziom 5  
  Na pokrętle od filtra LP ustawiłem mniej wiecej na ok 125
 • Poziom 5  
  Witam powrócę do tematu . Głośnik pojechał na naprawę gwarancyjną trzymają go już prawie 2 tygodnie , a ja nie ukrywam zaczynam rozglądać się za czym innym ponieważ zawiodłem sie na ts-w311s4 , wpadła mi w oko taka skrzynia CRUNCH CRB350 . Czy warto kupić takową.