Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja kontrolera RAID Dell PERC H200

27 Sie 2016 01:52 2139 12
  • Poziom 4  
    Witam serdecznie

Zakupiłem nowy komputer z takimi podzespołami:
    1. Płyta główna Gigabyte GA-Z170-GAMING K3, Z170, DDR4, SATA3, USB 3.1, ATX
    2. Karta graficzna Asus GeForce GTX 1060 6GB GDDR5 (192 bit)
    3. Procesor Intel Core i7-6700, 3.4GHz, 8MB, BOX
    4. Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 Gold, 650W, Modular,
    5. 2 x Dysk SSD GoodRam Iridium Pro 240GB
    6. 2 x Dysk SSD Patriot Blaze 120GB SATA3
    7. Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache
    8. Pamięć Crucial 16GB (2x 8GB) 2133MHz DDR4 CL16
    9. Obudowa SilentiumPC Gladius X60 Pure Black
    10. Dell PERC H200 Adapter 6Gb/s SAS Raid Controller

Komputer bedzie służył do obróbki wideo, grafiki (pakiet Adobe CS6: PS,AI,ID,AP,AE)

Plan :
    Wszystko podpięte pod kontroler Dell Perc H200 (lsi 9211 8i), zaś sata z plyty głownej wyłączone. (By wszelkie obliczenia przejął kontroler a transfer danych nie był ograniczany przez chipset, ponadto by odciążyć procesor)

1. SSD 120 GB - System/Programy (Patriot Blaze)
    2. SSD 2x240 GB - RAID 0 - Video (GoodRam Iriidium Pro)
    3. SSD 120 - Temp, Cache, Conformigi, Preview
    4. HDD 1T - Magazyn
    5. HDD 500GB - Magazyn/Kopia Zapasowa

Problem:
    1. Błąd podczas chęci instalacji systemu windows :

2. Nie tworzy się ta mniejsza partycja po kliknięciu "nowa":
    2a.
    - Dlaczego Tworzy sie taka partycja i do czego ona służy ?
    - Czy podczas instalacji windows na nowym dysku trzeba ją tworzyć ?
    - Co muze zrobić by w sytuacji nr "1" tak ową utworzyć ?

Serdecznie pozdrawiam i już nie prosze a błagam o pomoc. Jesli będzie potrzeba zrobić zdjęcia biosu rownież je udostepnie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 4  
    Próbowałem. Windows działa na jednym dysku, ale wystarczy że podepnę jakikolwiek drugi i ukazuje sie komunikat:
    "Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key"
    lub czarny ekran z migającym kursorem "_"
    Problem powtarza się mimo różnych kombinacji w biosie della, jak i w UEFI plyty.

Sprawę utrudnia fakt iż inicjalizacja kontrolera po kazdym resecie, rozruchu etc trwa 5 minut.
  • Poziom 34  
    IMO niepotrzebnie unikasz kontrolera na płycie głównej a ten H200 to nie jest żadna rewelacja przecież. Zostaw go tylko do obsługi RAID0 a kontroler na płycie ustaw w tryb AHCI, jeśli jest taki wybór, i podepnij do niego całą resztę.
  • Poziom 4  
    bolekis napisał:
    IMO niepotrzebnie unikasz kontrolera na płycie głównej a ten H200 to nie jest żadna rewelacja przecież. Zostaw go tylko do obsługi RAID0 a kontroler na płycie ustaw w tryb AHCI, jeśli jest taki wybór, i podepnij do niego całą resztę.

Rozumie więc, że radzisz by Dysk bootujący wpiąć do płyty głównej. Zaś resztę dysków pod kontroler. I na nim stworzyć interesujący mnie RAID ?

Próbując różnych kombinacji wiem, że takie rozwiązanie działa.

1. Pozostaje jednak pytanie jak z wydajnością? Czy uzyskam podobne osiągi? Mimo iż Dell rewelacja nie jest to jednak odciąża procesor od niektórych obliczeń.
    2. Jeśli dysk bootujący podepne pod jedno z SATA, to reszte moge wyłączyć ?
  • Poziom 34  
    Byłoby to tym rozsądniejsze że prawdopodobnie każdy pojedynczy dysk musiałbyś przerobić na wolumin (dysk wirtualny) składający się z tego jednego dysku a ten kontroler podobno jest ograniczony do 2 dysków wirtualnych.

Dodano po 4 [minuty]:

Wszystkie dyski nie-RAID do płyty głównej. Nic na wydajności nie stracisz.
  • Poziom 4  
    bolekis napisał:
    Byłoby to tym rozsądniejsze że prawdopodobnie każdy pojedynczy dysk musiałbyś przerobić na wolumin (dysk wirtualny) składający się z tego jednego dysku a ten kontroler podobno jest ograniczony do 2 dysków wirtualnych.

Rozumiem, w sumie masz rację. Będe musiał tak zrobić. Kontroler spełni swoje zadanie jako sprzetowy RAID, a 1 dysk wpięty w płytę nie będzie wielkim obciażeniem dla procesora.

Mam nadzieje jednak, że z poziomu systemu będe wtedy widział wszystkie dyski.

EDIT
    No więc tak:
    - system się uruchomił, ale działa wolniej niż mój 7 letni laptop.
    - proces inicjalizacji kontrolera 5 minut
    - nie można hibernować komputera - kontroler nie nadąża
    - Po stworzeniu Raid 0 - znów sie nie wlącza.

Ps. Czy zna ktoś jakiś sprawdzony kontroler, na ktorym mogę utworzyć raid 0, dla przeciętnego użytkownika ? Ile trzeba wydać na taki żeby spełniał on swoje zadanie ?

Scaliłem. RADU23
  • Poziom 34  
    Na kontrolerze RAID zostawiłeś tylko dyski do RAID? Dziwne. Może po utworzeniu dysku wirtualnego na kontrolerze trzeba coś ustawić w biosie płyty?
    U mnie działa płyta z dwoma kontrolerami. Mam płytę Intela starszej generacji i na kontrolerze Intela jest większość napędów (SSD, HDD, DVD/BR) - RAID wyłączony, a na dodatkowym kontrolerze Marvell jest RAID1 zestawiony z dysków Seagate 1TB. Żadnych zastrzeżeń co do wydajności nie mam.
  • Poziom 4  
    Przepraszam, ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem.
    1. Posiadasz starszą płytę główną i 2 osobne kontrolery ?
    2. Posiadasz Starszą płytę główną i korzystasz z wbudowanego kontrolera oraz 1 zewnętrznego ?

Czy byłbyś uprzejmy wskazać konkretny link do jakiś przystępnych kontrolerów ?
  • Poziom 34  
    Jeden to standardowy Intel w chipsecie płyty a ten drugi Marvell akurat też wlutowany w płytę ale logicznie połączony przez PCI-E czyli pododnie. Może po prostu musisz coś dokonfigurować?
  • Poziom 4  
    Cytat:
    Może po prostu musisz coś dokonfigurować?

Może tak, niemniej ani ja, ani znajomy informatyk nie znaleźliśmy przydatnych opcji w biosie płyty, biosie kontrolera, a nawet w sofcie kontrolera którym podobno miał być bardziej rozbudowany niż jego bios.

Jeśli byłbys uprzejmy mi pomóc to podeślę Ci wszelkie screeny tylko powiedz co dokładnie mam posłać.

Oddałbym komputer do serwisu, ale skoro ten mój znajomy tego nie zrobił to wątpie że serwis to zrobi. A pewnie za cene dobrego serwisu mógłbym kupić inny kontroler.

Już nie mam pomysłu. Dziala to tak wolno i źle że jestem skrajnie rozczarowany. Miesiąc temu kupiłem wszystkie komponenty a nawet jeszcze nie moge sie pocieszyć sprzętem, że już nie wspomne o pracy na nim.
  • Poziom 34  
    Nie znam ani tej płyty ani kontrolera więc raczej nie pomogę, ew. zobacz jeszcze tutaj:
    http://www.dell.com/support/Article/us/en/04/SLN156304

EDIT
    Jeszcze pomysł taki że zamiast RAID0 wykorzystujesz jeden większy dysk w wersji M.2. Dobrze byłoby mieć uprzednią możliwość wykonania jakichś testów. Na razie podłącz do płyty wszystko poza RAID-em i sprawdź jak działa - kontroler wymontuj.

Dodano po 4 [minuty]:

Albo jeszcze lepiej - dysk SSD na PCI-E.

Posty scaliłem. Proszę byś w przypadku dodawania informacji używał przycisku "zmień", nie publikując postu pod postem.
    RADU23
  • Poziom 4  
    Dziekuje za pomoc :)

Narazie musi zostać tak jak jest, niemniej faktycznie bedę musiał znaleźć jakieś lepsze rozwiązanie. To jest mocno frustrujące, biorąc pod uwage jak wiele funduszy mnie to kosztowalo.

Minus tego rozwiazania jak narazie to:
    - 5 minut zalączania
    - Jak uśpie kompuiter to system sie zawiesza.

Co do dysku na PCI-E - pomyśle :)