Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dynamo-rozrusznik Bosch (Efel) - podłączenie, diagnoza usterki

27 Sie 2016 15:16 714 2
  • Poziom 6  
    Witam wszystkich forumowiczów.

Może ktoś z was zna się na dynamo-rozruszniku,mam łódkę z silnikiem diesla gdy próbowałem odpalić silnik zauważyłem że dynamo-rozrusznik coś słabo kręci tak jak by był słaby akumulator lecz po 4-tej próbie uruchomienia silnika pokazał się dymek z regulatora napięcia na 90 procent jest spalony,podłączyłem więc na krótką chwilę dwoma grubymi kablami akumulator bezpośrednio do rozrusznika i odpalił od 1 razu postanowiłem zmierzyć napięcie na prądnicy i o dziwo nie było żadnego napięcia, gdy było wszystko ok na tych dwóch pinach tylko przy wolnych obrotach nie było napięcia (za małe obroty jak na prądnicę chyba ) ale po zwiększeniu minimalnie obrotów pokazywało się napięcie 11,5 v ciut więcej i było około 13 v
    Dynamo-rozrusznik zaniosłem do naprawy ,odebrałem po 2-uch dniach ale było tak samo jak przedtem więc idę jeszcze raz i mówię facetowi że dalej nie ma napięcia na tych dwóch pinach a on mi mówi że sprawdzał amperomierzem i jest wszystko OK więc ja na to że na woltomierzu nie pokazuje nic a on nie ma woltomierza !!! to mu mówię weż pan sobie żarówkę i sprawdż ZWĄTPIŁEM.Powiedział że sprawdzi jeszcze raz odebrałem na następny dzień i dalej to samo

.Marka Dynamo-rozrusznika to Bosch (Efel) 12V 11A 0.9kW nr 06082 .ma on 4 piny oznaczone kolejno 30...D-...DF...D+ PIN 30 TO PLUS DO AKUMULATORA A PIN D- TO MINUS DO AKUMULATORA SĄ TO PINY ROZRUSZNIKA .PIN DF TO MINUS PRĄDNICY A PIN D+ TO PIN PLUS PRĄDNICY tak to rozumuję .
    Moje pytanie to czy po uruchomieniu silnika i zdjęciu kabli akumulatora z dynamo-rozrusznika powinno pojawić się napięcie na pinach DF..i D+ chyba nie jest potrzebny regulator napięcia który jak nazwa wskazuje ma regulować napięcie wychodzące z dynamo-startera który jak wiem przy małych obrotach nie daje nic a przy dużych morze dać nawet 20 v
    Podaję pomocne linki jak by ktoś chciał zobaczyć jak wygląda ten dynamo-rozrusznik,regulator napięcia i schemat podłączenia.

https://www.startmotor.se/item/150%20000/Dyna...9/Dynastarter/Generatorer/Marin/Startmotorer/

https://www.startmotor.se/item/801%2016005oe/...Dynastarter/Generatordelar/Marin/Regulatorer/

Proszę o wyrozumiałość za nie fachowy opis z góry dziękuję za pomoc .
    Robert
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Prawdopodobnie przez zacisk DF regulatora płynie prąd wzbudzenia prądnicy. Jeśli regulator jest uszkodzony to na próbę można podać napięcie wzbudzenia przez żarówkę 20W na zacisk DF prądnicy i plus akumulatora.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 6  
    Problem rozwiązany pozytywnie dziękuje za pomoc Zbyszek_64