Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Adex Agregaty
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw Fotowoltaiczny do zasilania Powietrznej pompy ciepła.

daniello1704 27 Sie 2016 16:05 2445 27
  • #1 27 Sie 2016 16:05
    daniello1704
    Poziom 21  

Witam forumowiczów!
    Posiadam powietrzną pompę ciepła - Hewalex o mocy znamionowej 1 kw.
    Chciałbym utworzyć mały zestaw fotowoltaiczny którym w sezonie wiosenno - letnim mógłbym zasilać tą pompę.
    Proszę na początek o pomoc w wycenie i zaproponowaniu potrzebnego sprzętu . Niżej wrzucam tabliczkę znamionową pompy oraz odczyty rzeczywistego "pobierania" prądu. Generalnie pompa jak pewnie wiecie posiada dwa tryby: grzania wody i rozmrażania, pierwszy pobiera ok 1300 W (ok 6 A) a drugi 180W można więc przyjąć że średni pobór na godzinę wynosi 1 KW. Pompa działa średnio ok 4-5 h dziennie grzejąc wodę dla 3 osób do temp 55 stopni C (zbiornik 300 l)

Wyliczyłem, że przy użytkowaniu pompy przez 6 miesięcy(w sezonie zimowym grzeję wodę piecem CO) wydaję na prąd ok 600 zł .

Pytanie zasadnicze: czy z takim kosztem opłaca się inwestować w całą infrastrukturę do ładowania. Jeśli uważacie że tak to proszę o propozycję :
    -paneli,
    - regulatorów napięcia,
    - akumulatorów (pewnie żelowe?)
    - przetwornicy .
    Prosze mnie wyprowadzić z błędu jeśli źle myślę: Zakładam by panele ładowały akumulator żelowy a ten zasilał pompe ciepła oczywiście przy użyciu przetwornicy sinusoidalnej. Wszystko oczywiście zależny od kosztów. Już na oko widzę że tanio nie będzie .

0 27
  • Adex Agregaty
  • #2 27 Sie 2016 17:18
    szymon122
    Poziom 37  

Zacznij od zobaczenia ile będą kosztować panele o mocy przynajmniej 2kW, do tego przetwornica, akumulatory itp. Daj sobie spokój, przez dziesięć lat ci się nie zwróci.

0
  • #3 27 Sie 2016 17:45
    daniello1704
    Poziom 21  

A dlaczego 2 KW? nikt nie mówi o zasilaniu bieżącym. Myślałem o zasilaniu z akumulatora żelowego ładowanego przez dwa panele 250 W. Teoretycznie akumulator żelowy 100Ah powinien wystarczyć na 100/6= 16,5 godz pracy, ale wiadomo straty układzie , sprawność przetwornicy niech by to było 12 g pracy to i tak bez mała 3 dni pracy po 4 h. Jeden pakiet solarny 250 w ma średnio 7-8 A prąd ładowania z tego co sprawdzałem. Proszę pokażcie mi gdzie błądzę w moich wyliczeniach. Dzięki!

0
  • Pomocny post
    #4 27 Sie 2016 21:35
    jasiekb59
    Poziom 8  

Prosta sprawa Kolego,
    Mylisz jednostki energii, Ah z kWh. Akumulator o pojemności 100 Ah przy napięciu 12V zgromadzi energię równą 1,2 kWh (przy założeniu rozładowania do 0 !!!), a Ty potrzebujesz dziennie 5 kWh.
    Przeciętny koszt 1kWh pozyskanej z PV przy wspólpracy z akumulatorami to 1 zł.
    Poszukaj raczej możliwości po stronie dostawcy energii. Układ dwutaryfowy, inna taryfa.

1
  • #5 28 Sie 2016 02:14
    daniello1704
    Poziom 21  

Jeśli to prawda to wymiękam i się poddaję.

0
  • Adex Agregaty
  • #7 04 Wrz 2016 20:13
    jasiekb59
    Poziom 8  

To tak nie do końca. Zależy od tego jaką kolega ma strukturę zużycia energii.
    Miałem G12n, teraz zmieniłem na G12w, ale u mnie 25% jest w I strefie, a 75% w drugiej. Wtedy to ma sens. Zmiana taryfy dla jednego urządzenia może być zupełnie bezsensowna.

0
  • #8 04 Wrz 2016 20:28
    hostii
    Poziom 22  

jasiekb59 napisał:
    Zmiana taryfy dla jednego urządzenia może być zupełnie bezsensowna.

Nie koniecznie zależy ile będzie się te urządzenie używać, ale odrazu do G12W w taniej jest pranie, zmywanie tylko trzeba się przestawić, ja z tym problemu nie miałem

0
  • #9 04 Wrz 2016 20:37
    jasiekb59
    Poziom 8  

Ja skonfigurowałem w domu wszystkie urządzenia pod drugą strefę. Ogrzewanie i CWU też - pompa ciepła z wymiennikiem gruntowym.

0
  • #10 04 Wrz 2016 21:52
    marekj31
    Poziom 18  

Cytat:
    G12W w taniej jest pranie, zmywanie tylko trzeba się przestawić, ja z tym problemu nie miałem

Pranie po nocy to hałas a zmywanie to wysuszone gary które się nie domyją u mnie to by nie przeszło :D

0
  • #11 04 Wrz 2016 21:59
    hostii
    Poziom 22  

marekj31 napisał:
    ranie po nocy to hałas a zmywanie to wysuszone gary które się nie domyją u mnie to by nie przeszło :D

Pranie po 21 raczej to nie noc, zależy jeszcze u kogo ale trochę hałasu jest-trzeba nisko wirować, a zmywarki nie włącza się po każdym jedzeniu a działa cicho. Do tego można szaleć w weekend, pralka, zmywarka,odkurzanie itp cały dzień. Też zależy znowu jak kto pracuje. U mnie w tym momencie nikt nie pracuje w weekend, ale dawniej tak nie było...

0
  • #12 05 Wrz 2016 08:43
    marcinbbb
    Poziom 22  

Pranie po 21 oznacza że w przypadku 2h programu robi się 23:00 i o tej godzinie jeszcze wieszać pranie? Czy ma przeleżeć w pralce do czasu aż komuś zachce się je wywiesić?

Podobnie jak "szaleństwo w weekend" mam lepsze sposoby na spędzenie weeknendu, ale jak kto woli może uprawiać szaleństwo z odkurzaczem i pralką (cały dzień).
    Zamiast przestawiać się na egzystencję w 2 taryfie zamontowałem 3,3kW paneli na dachu korzystam z jednej taryfy i urządzenia włączam kiedy ja chce a nie wtedy kiedy mogę.
    To samo plecam koledze

0
  • #13 05 Wrz 2016 09:51
    wnoto
    Poziom 32  

Z PV jest zdecydowanie więcej problemów niż z G12.
    Aby wyjść na swoje wystarczy ok 35% prądu zużyć w taniej taryfie. To niewiele.
    W przeciętnym domu PC to największy odbiornik prądu. Wystarczy go ustawić w G12 i bilans wyjdzie pozytywnie.

0
  • #14 05 Wrz 2016 11:20
    marcinbbb
    Poziom 22  

Faktycznie jest więcej problemów od połowy lutego:
    Energia pobrana z sieci:

Energia sprzedana do sieci:

Nic nie zmieniłem w sposobie funkcjonowania, nie muszę prać po nocach, odkurzać w weeknendy i dostosowywać się do taryf a jak widać mam sporą nadprodukcję w G11.

0
  • #15 05 Wrz 2016 11:46
    hostii
    Poziom 22  

@marcinbbb

Czy masz PC ? bo w tym wątku głównie o to chodzi..........................................................

0
  • #16 05 Wrz 2016 12:08
    marcinbbb
    Poziom 22  

Pytanie czy Ty masz instalację PV bądź PC aby wypowiadać się o wyższości G12 nad G11 i doborze PV do zasilania tego?

W przeciwieństwie do Ciebie mam 2 klimy z funkcją pompy ciepła każda po 3,5kW a do tego instalację PV. Poza tym prezentuję fakty scrn`y z instalacji i ile prądu można oczekiwać z on grid`a. A Ty co pokazujesz cud w postaci taryfy G12 i zapierdzielanie dzień w pracy a po pracy i w weekendy - pranie, odkurzanie, i prasowanie.

Jeśli nadal masz wątpliwości porównaj swoje statystyki w sekcji "pomógł" do moich.

0
  • #17 05 Wrz 2016 12:23
    hostii
    Poziom 22  

marcinbbb napisał:
    Pytanie czy Ty masz instalację PV bądź PC aby wypowiadać się o wyższości G12 nad G11 i doborze PV do zasilania tego?

marcinbbb napisał:
    A Ty co pokazujesz cud w postaci taryfy G12 i zapierdzielanie dzień w pracy a po pracy i w weekendy - pranie, odkurzanie, i prasowanie.

W przeciwieństwie do Ciebie mam 3,6kW off-grid (od 3 LAT)1085Ah w bateriach, inwerter 4kW/48V, 2 szt PC-PW po 6kW każda, 1szt 8,5kW, 2 szt klimatyzatorów przenośnych, 4 telewizory,2 Playstation, 5 laptopów, basen 16tyś l..... i co z tego... chodzi tylko żeby założycielowi tematu powiedzieć że można zmienić taryfę a nie ładować się w PV

0
  • #18 05 Wrz 2016 12:51
    wnoto
    Poziom 32  

marcinbb ... po co się unosisz.
    Ja też zamierzałem postawić sobie małe PV mimo że mam dosyć spore zużycie prądu. Ale własnie dlatego że mam G12W (większość w taniej taryfie i tutaj PV nie jest opłacalne).

Ale jak widzę obecnie przepychanki z energią bierną, opłacalnościa PV itp. to odkładam temat na zdecydowanie później.

Namawianie obenie kogoś na PV obecnie z powodów ekonomiki cen pradu ... jest wątpliwe. PV to obecnie (niestety) spore ryzyko inwestycyjne :(
    Dlatego rekomendujemy do takiego problemu z PC przemyślenie taryfy G12W.

1
  • #19 05 Wrz 2016 13:06
    marcinbbb
    Poziom 22  

Ja się aż unoszę, to co masz do powiedzenia koledze który ma wszystko do udzielenia konkretnej odpowiedzi, o czym przypadkiem się dowiadujemy a na koniec dyskusji dodaje że "szkoda pisać....".

Jeśli mnie pamięć nie myli w 2020r wszystkie liczniki zostaną zastąpione elektronicznymi i problem energii biernej będzie dotyczył wszystkich a nie tylko prosumentów. A rachunki za energię bierną otrzymali tylko prosumenci z PGE Białystok, Tauron nie widzi podstaw, a Energa jak zwykle 100 lat za "afro".

0
  • #20 05 Wrz 2016 14:00
    wnoto
    Poziom 32  

Energia bierna jest dla mnie tylko jednym z powodów odroczenia inwestycji. Ale pokazującym że jeszcze coś może się zdarzyć ... sam wiesz ile rzeczy "wpadło" w tzw. międzyczasie na PV.
    Tu (z PV) jest zdecydowanie większe ryzyko nietrafienia niż zmiana taryfy na G12W. To można zrobić i za rok jeśli się nie sprawdzi wrócić do tematu (powrót do G11 bez opłat).

0
  • #21 05 Wrz 2016 14:33
    marcinbbb
    Poziom 22  

Kolejny raz powołujesz się na energię bierną, kiedy tylko jeden oddział ZE zdecydował się na wprowadzenie tej opłaty. Pozostali gracze na rynku ZE tego nie zrobili i nie wiadomo czy zrobią.

Ale OK przekalkulujmy raz na 2 miesiące moje FV wynosiły po około 380 PLN / 2 = 160 PLN/mc
    do 2020r mamy jeszcze 4 lata i 3 miesiące.
    4 * 12 +3 = 51 m-cy po 160 PLN zakładając brak podwyżek za prąd.
    51 * 160 = 8160 PLN w kieszeni kiedy koszt instalacji wynosił około 15k PLN.

Oczywiście nie wiemy jak będzie zmieniało się prawo, nie wiemy też jakie będą ceny energii elektrycznej. Różnica jest taka że instalacja już jest i już na siebie zarabia. Jeśli do zmiany G11 na G12W dołożymy codzienną jazdę do pracy rowerem a nie samochodem oszczędności będą jeszcze większe. Niestety za każdym razem wszędzie mamy słowo "jeśli". Gdyby nie było jeśli miałbym 0,75 PLN /kWh sprzedaną do sieci, na tę chwilę z 1800kWh było by 1350 PLN w kieszeni. Jakie były by wtedy Twoje argumenty przeciw PV?

0
  • #22 19 Wrz 2016 23:44
    Erbit
    Poziom 30  

Czy zamiast ze słońca robić prąd, który zasili pompę ciepła, która zagrzeje Tobie wodę nie będzie korzystniej grzać wodę tym prądem z pominięciem pompy ciepła ?

Poza tym wielokrotnie na forum udowadniano, że kumulowanie energii w akumulatorach jest przynajmniej "średnio opłacalne". Lepiej jest wywalić te akumulatory i dać falownik on-grid czyli z zakładu energetycznego zrobić sobie magazyn energii.

0
  • #23 20 Wrz 2016 17:42
    marekj31
    Poziom 18  

Jaki by ten prąd nie był czy ze słońca czy z ZE to zawsze pompa ciepła ma przewagę w sprawności cop 4 albo już 5 ,chyba że już są grzałki o lepszej skuteczności niż pompa w co wątpię. Ciekawe jak by wypadło grzanie wody wodą bo tez już ktoś to przerabiał .Nie każdy też chce zgłaszać instalacje a akumulatory darmowe lub w dobrej cenie też da się pozyskać więc kto się trochę wysili to też zbuduje tanio .

0
  • #24 03 Paź 2016 16:19
    Pi111
    Poziom 16  

Dołożyc Koletory Płaskie ma weżownice w zasobniku.

0
  • #26 31 Sie 2017 00:31
    jasiekb59
    Poziom 8  

Jest tylko jeden problem. Z prawidłowym ładowaniem ogniw. Jako modelarz lotniczy mam doświadczenie z pakietami ogniw LiPo jak i Li-ion. Generalnie jest wymagane ładowanie pakietów z tzw. balancerem. Umożliwia to indywidalne ładowanie każdego ogniwa z możliwością wyrównania różnic pomiędzy nimi. Nie wyobrażam sobie tego przy takiej ilości ogniw. Gra nie warta świeczki.
    Jak już to Tesla PowerWall, do tego inwerter SolarEdge plus dowolne panele PV. Ale to zabawa za kosmiczne pieniądze. Ale kto bogatemu zabroni. :)

Przypominam kolego, że potrzebujesz dziennie 5kWh, pisałem o tym rok temu.

0
  • #27 31 Sie 2017 09:49
    Sstalone
    Poziom 25  

daniello1704 napisał:
    Wracam do pomysłu. Jest możliwość budowy potężnego power banku z ogniw 3,7 v . Bazując na używanych ogniwach można zejść z kosztami stosunkowo nisko. https://www.youtube.com/watch?annotation_id=a...tapevOuCeIp&src_vid=Bk50IuWXg-c&v=Mvy3g_NIr8s

"Posiadam powietrzną pompę ciepła - Hewalex o mocy znamionowej 1 kw.
    Chciałbym utworzyć mały zestaw fotowoltaiczny którym w sezonie wiosenno - letnim mógłbym zasilać tą pompę.
    "

Jeżeli zużycie energii na cwu wynosi 5kWh a COP dla pompy 3, to mówimy tu o zapotrzebowaniu przez pompę na energię 1,7 kWh na dobę, jeżeli jest ona używana przez 200 dni w sezonie pozagrzewczym, to daje nam to 340 kWh/rok. Przyjmując cenę 0,7 zł/kWh daje nam to wydatek ~240 zł/rok, nie wydaje mi się, aby istniała jakaś inna opłacalna inwestycja przy takim zużyciu cwu.

0
  • #28 31 Sie 2017 20:12
    daniello1704
    Poziom 21  

Sensowna odpowiedź. Dzięki. Niemniej mógłbym ten akumulator wykorzystać do awaryjnego zasilania domu.

0