Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zestaw Fotowoltaiczny do zasilania Powietrznej pompy ciepła.

27 Aug 2016 16:05 3576 27
 • Level 21  
  Witam forumowiczów!
  Posiadam powietrzną pompę ciepła - Hewalex o mocy znamionowej 1 kw.
  Chciałbym utworzyć mały zestaw fotowoltaiczny którym w sezonie wiosenno - letnim mógłbym zasilać tą pompę.
  Proszę na początek o pomoc w wycenie i zaproponowaniu potrzebnego sprzętu . Niżej wrzucam tabliczkę znamionową pompy oraz odczyty rzeczywistego "pobierania" prądu. Generalnie pompa jak pewnie wiecie posiada dwa tryby: grzania wody i rozmrażania, pierwszy pobiera ok 1300 W (ok 6 A) a drugi 180W można więc przyjąć że średni pobór na godzinę wynosi 1 KW. Pompa działa średnio ok 4-5 h dziennie grzejąc wodę dla 3 osób do temp 55 stopni C (zbiornik 300 l)

  Wyliczyłem, że przy użytkowaniu pompy przez 6 miesięcy(w sezonie zimowym grzeję wodę piecem CO) wydaję na prąd ok 600 zł .

  Pytanie zasadnicze: czy z takim kosztem opłaca się inwestować w całą infrastrukturę do ładowania. Jeśli uważacie że tak to proszę o propozycję :
  -paneli,
  - regulatorów napięcia,
  - akumulatorów (pewnie żelowe?)
  - przetwornicy .
  Prosze mnie wyprowadzić z błędu jeśli źle myślę: Zakładam by panele ładowały akumulator żelowy a ten zasilał pompe ciepła oczywiście przy użyciu przetwornicy sinusoidalnej. Wszystko oczywiście zależny od kosztów. Już na oko widzę że tanio nie będzie .
  Zestaw Fotowoltaiczny do zasilania Powietrznej pompy ciepła.
  Zestaw Fotowoltaiczny do zasilania Powietrznej pompy ciepła.
  Zestaw Fotowoltaiczny do zasilania Powietrznej pompy ciepła.
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • Level 21  
  A dlaczego 2 KW? nikt nie mówi o zasilaniu bieżącym. Myślałem o zasilaniu z akumulatora żelowego ładowanego przez dwa panele 250 W. Teoretycznie akumulator żelowy 100Ah powinien wystarczyć na 100/6= 16,5 godz pracy, ale wiadomo straty układzie , sprawność przetwornicy niech by to było 12 g pracy to i tak bez mała 3 dni pracy po 4 h. Jeden pakiet solarny 250 w ma średnio 7-8 A prąd ładowania z tego co sprawdzałem. Proszę pokażcie mi gdzie błądzę w moich wyliczeniach. Dzięki!
 • Helpful post
  Level 9  
  Prosta sprawa Kolego,
  Mylisz jednostki energii, Ah z kWh. Akumulator o pojemności 100 Ah przy napięciu 12V zgromadzi energię równą 1,2 kWh (przy założeniu rozładowania do 0 !!!), a Ty potrzebujesz dziennie 5 kWh.
  Przeciętny koszt 1kWh pozyskanej z PV przy wspólpracy z akumulatorami to 1 zł.
  Poszukaj raczej możliwości po stronie dostawcy energii. Układ dwutaryfowy, inna taryfa.
 • Level 9  
  To tak nie do końca. Zależy od tego jaką kolega ma strukturę zużycia energii.
  Miałem G12n, teraz zmieniłem na G12w, ale u mnie 25% jest w I strefie, a 75% w drugiej. Wtedy to ma sens. Zmiana taryfy dla jednego urządzenia może być zupełnie bezsensowna.
 • Level 24  
  jasiekb59 wrote:
  Zmiana taryfy dla jednego urządzenia może być zupełnie bezsensowna.


  Nie koniecznie zależy ile będzie się te urządzenie używać, ale odrazu do G12W w taniej jest pranie, zmywanie tylko trzeba się przestawić, ja z tym problemu nie miałem
 • Level 9  
  Ja skonfigurowałem w domu wszystkie urządzenia pod drugą strefę. Ogrzewanie i CWU też - pompa ciepła z wymiennikiem gruntowym.
 • Level 21  
  Quote:
  G12W w taniej jest pranie, zmywanie tylko trzeba się przestawić, ja z tym problemu nie miałem

  Pranie po nocy to hałas a zmywanie to wysuszone gary które się nie domyją u mnie to by nie przeszło :D
 • Level 24  
  marekj31 wrote:
  ranie po nocy to hałas a zmywanie to wysuszone gary które się nie domyją u mnie to by nie przeszło :D


  Pranie po 21 raczej to nie noc, zależy jeszcze u kogo ale trochę hałasu jest-trzeba nisko wirować, a zmywarki nie włącza się po każdym jedzeniu a działa cicho. Do tego można szaleć w weekend, pralka, zmywarka,odkurzanie itp cały dzień. Też zależy znowu jak kto pracuje. U mnie w tym momencie nikt nie pracuje w weekend, ale dawniej tak nie było...
 • Level 26  
  Pranie po 21 oznacza że w przypadku 2h programu robi się 23:00 i o tej godzinie jeszcze wieszać pranie? Czy ma przeleżeć w pralce do czasu aż komuś zachce się je wywiesić?

  Podobnie jak "szaleństwo w weekend" mam lepsze sposoby na spędzenie weeknendu, ale jak kto woli może uprawiać szaleństwo z odkurzaczem i pralką (cały dzień).
  Zamiast przestawiać się na egzystencję w 2 taryfie zamontowałem 3,3kW paneli na dachu korzystam z jednej taryfy i urządzenia włączam kiedy ja chce a nie wtedy kiedy mogę.
  To samo plecam koledze
 • Level 32  
  Z PV jest zdecydowanie więcej problemów niż z G12.
  Aby wyjść na swoje wystarczy ok 35% prądu zużyć w taniej taryfie. To niewiele.
  W przeciętnym domu PC to największy odbiornik prądu. Wystarczy go ustawić w G12 i bilans wyjdzie pozytywnie.
 • Level 26  
  Faktycznie jest więcej problemów od połowy lutego:
  Energia pobrana z sieci:
  Zestaw Fotowoltaiczny do zasilania Powietrznej pompy ciepła.

  Energia sprzedana do sieci:
  Zestaw Fotowoltaiczny do zasilania Powietrznej pompy ciepła.

  Nic nie zmieniłem w sposobie funkcjonowania, nie muszę prać po nocach, odkurzać w weeknendy i dostosowywać się do taryf a jak widać mam sporą nadprodukcję w G11.
 • Level 24  
  @marcinbbb

  Czy masz PC ? bo w tym wątku głównie o to chodzi..........................................................
 • Level 26  
  Pytanie czy Ty masz instalację PV bądź PC aby wypowiadać się o wyższości G12 nad G11 i doborze PV do zasilania tego?

  W przeciwieństwie do Ciebie mam 2 klimy z funkcją pompy ciepła każda po 3,5kW a do tego instalację PV. Poza tym prezentuję fakty scrn`y z instalacji i ile prądu można oczekiwać z on grid`a. A Ty co pokazujesz cud w postaci taryfy G12 i zapierdzielanie dzień w pracy a po pracy i w weekendy - pranie, odkurzanie, i prasowanie.

  Jeśli nadal masz wątpliwości porównaj swoje statystyki w sekcji "pomógł" do moich.
 • Level 24  
  marcinbbb wrote:
  Pytanie czy Ty masz instalację PV bądź PC aby wypowiadać się o wyższości G12 nad G11 i doborze PV do zasilania tego?

  marcinbbb wrote:
  A Ty co pokazujesz cud w postaci taryfy G12 i zapierdzielanie dzień w pracy a po pracy i w weekendy - pranie, odkurzanie, i prasowanie.


  W przeciwieństwie do Ciebie mam 3,6kW off-grid (od 3 LAT)1085Ah w bateriach, inwerter 4kW/48V, 2 szt PC-PW po 6kW każda, 1szt 8,5kW, 2 szt klimatyzatorów przenośnych, 4 telewizory,2 Playstation, 5 laptopów, basen 16tyś l..... i co z tego... chodzi tylko żeby założycielowi tematu powiedzieć że można zmienić taryfę a nie ładować się w PV
 • Level 32  
  marcinbb ... po co się unosisz.
  Ja też zamierzałem postawić sobie małe PV mimo że mam dosyć spore zużycie prądu. Ale własnie dlatego że mam G12W (większość w taniej taryfie i tutaj PV nie jest opłacalne).

  Ale jak widzę obecnie przepychanki z energią bierną, opłacalnościa PV itp. to odkładam temat na zdecydowanie później.

  Namawianie obenie kogoś na PV obecnie z powodów ekonomiki cen pradu ... jest wątpliwe. PV to obecnie (niestety) spore ryzyko inwestycyjne :(
  Dlatego rekomendujemy do takiego problemu z PC przemyślenie taryfy G12W.
 • Level 26  
  Ja się aż unoszę, to co masz do powiedzenia koledze który ma wszystko do udzielenia konkretnej odpowiedzi, o czym przypadkiem się dowiadujemy a na koniec dyskusji dodaje że "szkoda pisać....".

  Jeśli mnie pamięć nie myli w 2020r wszystkie liczniki zostaną zastąpione elektronicznymi i problem energii biernej będzie dotyczył wszystkich a nie tylko prosumentów. A rachunki za energię bierną otrzymali tylko prosumenci z PGE Białystok, Tauron nie widzi podstaw, a Energa jak zwykle 100 lat za "afro".
 • Level 32  
  Energia bierna jest dla mnie tylko jednym z powodów odroczenia inwestycji. Ale pokazującym że jeszcze coś może się zdarzyć ... sam wiesz ile rzeczy "wpadło" w tzw. międzyczasie na PV.
  Tu (z PV) jest zdecydowanie większe ryzyko nietrafienia niż zmiana taryfy na G12W. To można zrobić i za rok jeśli się nie sprawdzi wrócić do tematu (powrót do G11 bez opłat).
 • Level 26  
  Kolejny raz powołujesz się na energię bierną, kiedy tylko jeden oddział ZE zdecydował się na wprowadzenie tej opłaty. Pozostali gracze na rynku ZE tego nie zrobili i nie wiadomo czy zrobią.

  Ale OK przekalkulujmy raz na 2 miesiące moje FV wynosiły po około 380 PLN / 2 = 160 PLN/mc
  do 2020r mamy jeszcze 4 lata i 3 miesiące.
  4 * 12 +3 = 51 m-cy po 160 PLN zakładając brak podwyżek za prąd.
  51 * 160 = 8160 PLN w kieszeni kiedy koszt instalacji wynosił około 15k PLN.

  Oczywiście nie wiemy jak będzie zmieniało się prawo, nie wiemy też jakie będą ceny energii elektrycznej. Różnica jest taka że instalacja już jest i już na siebie zarabia. Jeśli do zmiany G11 na G12W dołożymy codzienną jazdę do pracy rowerem a nie samochodem oszczędności będą jeszcze większe. Niestety za każdym razem wszędzie mamy słowo "jeśli". Gdyby nie było jeśli miałbym 0,75 PLN /kWh sprzedaną do sieci, na tę chwilę z 1800kWh było by 1350 PLN w kieszeni. Jakie były by wtedy Twoje argumenty przeciw PV?
 • Level 39  
  Czy zamiast ze słońca robić prąd, który zasili pompę ciepła, która zagrzeje Tobie wodę nie będzie korzystniej grzać wodę tym prądem z pominięciem pompy ciepła ?

  Poza tym wielokrotnie na forum udowadniano, że kumulowanie energii w akumulatorach jest przynajmniej "średnio opłacalne". Lepiej jest wywalić te akumulatory i dać falownik on-grid czyli z zakładu energetycznego zrobić sobie magazyn energii.
 • Level 21  
  Jaki by ten prąd nie był czy ze słońca czy z ZE to zawsze pompa ciepła ma przewagę w sprawności cop 4 albo już 5 ,chyba że już są grzałki o lepszej skuteczności niż pompa w co wątpię. Ciekawe jak by wypadło grzanie wody wodą bo tez już ktoś to przerabiał .Nie każdy też chce zgłaszać instalacje a akumulatory darmowe lub w dobrej cenie też da się pozyskać więc kto się trochę wysili to też zbuduje tanio .
 • Level 21  
  Dołożyc Koletory Płaskie ma weżownice w zasobniku.
 • Level 9  
  Jest tylko jeden problem. Z prawidłowym ładowaniem ogniw. Jako modelarz lotniczy mam doświadczenie z pakietami ogniw LiPo jak i Li-ion. Generalnie jest wymagane ładowanie pakietów z tzw. balancerem. Umożliwia to indywidalne ładowanie każdego ogniwa z możliwością wyrównania różnic pomiędzy nimi. Nie wyobrażam sobie tego przy takiej ilości ogniw. Gra nie warta świeczki.
  Jak już to Tesla PowerWall, do tego inwerter SolarEdge plus dowolne panele PV. Ale to zabawa za kosmiczne pieniądze. Ale kto bogatemu zabroni. :)

  Przypominam kolego, że potrzebujesz dziennie 5kWh, pisałem o tym rok temu.
 • Level 30  
  daniello1704 wrote:
  Wracam do pomysłu. Jest możliwość budowy potężnego power banku z ogniw 3,7 v . Bazując na używanych ogniwach można zejść z kosztami stosunkowo nisko. https://www.youtube.com/watch?annotation_id=a...tapevOuCeIp&src_vid=Bk50IuWXg-c&v=Mvy3g_NIr8s


  "Posiadam powietrzną pompę ciepła - Hewalex o mocy znamionowej 1 kw.
  Chciałbym utworzyć mały zestaw fotowoltaiczny którym w sezonie wiosenno - letnim mógłbym zasilać tą pompę.
  "

  Jeżeli zużycie energii na cwu wynosi 5kWh a COP dla pompy 3, to mówimy tu o zapotrzebowaniu przez pompę na energię 1,7 kWh na dobę, jeżeli jest ona używana przez 200 dni w sezonie pozagrzewczym, to daje nam to 340 kWh/rok. Przyjmując cenę 0,7 zł/kWh daje nam to wydatek ~240 zł/rok, nie wydaje mi się, aby istniała jakaś inna opłacalna inwestycja przy takim zużyciu cwu.