Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie ogrzewanie elektryczne do kawalerki 34m2?

27 Sie 2016 17:29 4584 16
  • Poziom 4  
    Witam,

Od dwóch lat mieszkam w kawalerce o powierzchni 34 m2. Jest to blok zbudowany bodajże w 2004 roku, metodą kanadyjską. W bloku nie ma gazu, jedynie prąd. Zimą, mimo grzania dwoma elektrycznymi grzejnikami jest nadal zimno, a koszty za prąd są strasznie wysokie, min. 200zł. Dlatego postanowiłam napisać na tym forum i zapytać czy są jakieś inne, bardziej ekonomiczne metody ogrzewania elektrycznego.

Bardzo proszę o pomoc,
    Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    kellygrzyb3 napisał:
    Klimatyzator.
    Jeżeli ma to być rozwiązanie na zimę, to nie klimatyzator, tylko pompa ciepła. Z grubsza to samo, tzn. w obu przypadkach jest to pompa ciepła powietrze - powietrze, ale te noszące nazwę handlową "pompa ciepła" są przystosowane do pracy do -15°C (czasem i więcej, nawet do -25°C). Teraz jest okres wyprzedaży i taką pompę można kupić dość tanio, poniżej 2000zł. Jedyny problem to konieczność znalezienia miejsca (na balkonie? na elewacji?) na montaż sprężarki.

Do tego coś do łazienki, proponowałbym albo dmuchawę albo promiennik podczerwieni, bo pozwolą na szybko dogrzać łazienkę wtedy, gdy będzie to potrzebne. Na bogato warto jeszcze dodać ogrzewanie podłogowe, co zapewni ciepłą podłogę w łazience.
  • Poziom 4  
    jega napisał:
    kellygrzyb3 napisał:
    Klimatyzator.
    Jeżeli ma to być rozwiązanie na zimę, to nie klimatyzator, tylko pompa ciepła. Z grubsza to samo, tzn. w obu przypadkach jest to pompa ciepła powietrze - powietrze, ale te noszące nazwę handlową "pompa ciepła" są przystosowane do pracy do -15°C (czasem i więcej, nawet do -25°C). Teraz jest okres wyprzedaży i taką pompę można kupić dość tanio, poniżej 2000zł. Jedyny problem to konieczność znalezienia miejsca (na balkonie? na elewacji?) na montaż sprężarki.

Do tego coś do łazienki, proponowałbym albo dmuchawę albo promiennik podczerwieni, bo pozwolą na szybko dogrzać łazienkę wtedy, gdy będzie to potrzebne. Na bogato warto jeszcze dodać ogrzewanie podłogowe, co zapewni ciepłą podłogę w łazience.

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
    Czy można prosić o jakieś namiary na dobre pompy ciepła takie właśnie za ok. 2000 zł, dobrane do metrażu mieszkania ? Bo wszystko co znajduje jest strasznie drogie.

Drugie moje pytanie, taką pompę łączy się jakimś kablem czy rurą ze sprężarką ? I niestety wspólnota mojego bloku nie wyrażą zgody na wiercenie/montowanie jakichkolwiek elementów na ścianie budynku - czy ta sprężarka może stać docelowo na ''gołej'' ziemi (posiadam ogródek) ?
  • Poziom 22  
    200 pln/miesiąc za ogrzewanie to nie jest wcale dużo zakładając, że jest właściwy komfort cieplny. Napisałeś, że mieszkanie jest niedogrzane. Wg mnie dla zwiększenia komfortu cieplnego oraz głównie finansowego powinieneś posiadać sterowniki sterujące pracą grzejników oczywiście właściwie zaprogramowane. Czy masz takie sterowniki?
  • Poziom 4  
    arelektroda napisał:
    200 pln/miesiąc za ogrzewanie to nie jest wcale dużo zakładając, że jest właściwy komfort cieplny. Napisałeś, że mieszkanie jest niedogrzane. Wg mnie dla zwiększenia komfortu cieplnego oraz głównie finansowego powinieneś posiadać sterowniki sterujące pracą grzejników oczywiście właściwie zaprogramowane. Czy masz takie sterowniki?

To są zwykłe grzejniki elektryczne olejowe coś takiego:

Podłączone do prądu i odpalone na niecałe pół mocy chodzą cały dzień, czasem noc. Wiem, że takie rozwiązanie jest nieekonomiczne i nieefektywne(pomimo grzania, wciąż nie jest dostatecznie ciepło) dlatego poprosiłam sobie napisać ten temat.

200 pln/ miesięcznie przy takim metrażu i na studencką kieszeń to dla mnie dosyć dużo, doliczając czynsz i media :(
  • Poziom 22  
    Jedyną możliwością oszczędzenia kasy jest zastosowanie sterownika, którym można ustawić temperatury dzienną i nocną odpowiednio np. 21 i 17 st. C. Tą dzienną temperaturę ograniczasz tylko do czasu przebywania w domu a właściwie tylko do czasu nauki czy innych czynności wymagających komfortu cieplnego. W pozostałym czasie pozostaje ruch albo kołdra po to aby zaoszczędzić. Taki zimny wychów pozytywnie wpływa na zdrowie i kieszeń.
  • Poziom 16  
    fiiszu napisał:
    Dziękuję bardzo za odpowiedź.
    Czy można prosić o jakieś namiary na dobre pompy ciepła takie właśnie za ok. 2000 zł, dobrane do metrażu mieszkania ? Bo wszystko co znajduje jest strasznie drogie.
    za 2tysiące nie kupisz nic dobrego. Raczej trzeba liczyć około 3tyś zależy jeszcze jaki montaż ma być i ile lini freonowej.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    kellygrzyb3 napisał:
    temperatury dzienną i nocną odpowiednio np. 21 i 17 st. C
    Im lepiej ocieplone mieszkanie tym mniej dają takie rozwiązania - bo temperatura spada powoli.

Podniesienie komfortu cieplnego przy obniżonej temperaturze można uzyskać dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego lub promienników podczerwieni. To pierwsze odwraca naturalny układ temperatur wymuszając wyższą przy podłodze co daje odczucie komfortu przy niższej temperaturze średniej. Szczególnie dużo daje to w pomieszczeniach wysokich (stare kamienice), gdzie przy zwykłym grzejniku tworzy się poduszka ciepłego powietrza przy suficie (prezent dla sąsiada z góry...) a przy podłodze jest zimno. Niestety, zmiana ogrzewania na podłogowe to temat na większy remont (z wymianą podłogi). Z kolei promienniki podczerwieni oddają sporą część energii w postaci promieniowania podczerwonego, które promiennik kieruje wybranym kierunku, np. na osobę siedzącą na kanapie czy przy biurku. Pozwala to na szybkie i precyzyjne ogrzanie wybranych miejsc w ogólnie chłodnym pomieszczeniu. Nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania ale obiektywnie jest skuteczne. W jednym mieszkaniu użyłem go z dobrym skutkiem w łazience aby móc utrzymywać w niej stosunkowo niską temperaturę ok. 19°C ale dogrzewać osoby wychodzące spod prysznica.

Pompa ciepła to rozwiązanie obiektywnie zwiększające ilość dostarczanej energii cieplnej bez zwiększania poboru energii elektrycznej - tym różni się od wcześniej omówionych rozwiązań. Współczynnik COP określający stosunek energii cieplnej oddanej do pomieszczenia do energii elektrycznej pobranej z sieci zależy od jakości urządzenia ale przede wszystkim od różnicy temperatur - im większa tym gorszy. Możesz liczyć na średnią wartość rzędu 3, co daje 2/3 oszczędności i czyni ogrzewanie elektryczne najtańszym.

Dodano po 20 [minuty]:

fiiszu napisał:
    Czy można prosić o jakieś namiary na dobre pompy ciepła takie właśnie za ok. 2000 zł, dobrane do metrażu mieszkania ? Bo wszystko co znajduje jest strasznie drogie
    Właśnie teraz, jesienią masz okazję znaleźć coś w wyprzedażach, normalnie rzeczywiście będzie to ok. 2500..3000. Dwa lata temu późną jesienią kupiłem tak pompę przecenioną z 2700 na 1999, później na znanym portalu była oferta identycznej za 1799 (z ekspozycji, ale to w tym przypadku zupełnie bez znaczenia).
    fiiszu napisał:
    Drugie moje pytanie, taką pompę łączy się jakimś kablem czy rurą ze sprężarką ?
    Połączenie obejmuje kabel elektryczny i dwie rurki z czynnikiem grzewczym, w sumie średnica (z koniecznym ociepleniem) to ok. 5cm, do tego nie można rurek zaginać na małym promieniu, więc otwór w ścianie musi mieć min. 6..8cm średnicy i to jeden z większym problemów przy montażu.
    fiiszu napisał:
    czy ta sprężarka może stać docelowo na ''gołej'' ziemi (posiadam ogródek)
    Oczywiście tak, to bardzo dobre rozwiązanie też i dlatego, że jej drgania nie przenoszą się na ścianę budynku. Trzeba tylko przygotować jej niewielki fundament, np. z krawężników. Agregat - zależnie od mocy - waży nawet do 50kg. Należy zapewnić swobodny przepływ powietrza, zawsze podane są wymagania, ale typowo min. 10 cm za wlotem i 50cm przed wylotem powietrza.

Zwróć uwagę na sposób montażu: większość sprzedawanych urządzeń wymaga dobrania rurek do konkretnej instalacji i napełnienia ich gazem już po instalacji. Oznacza to konieczność korzystania z fachowego serwisu a co za tym idzie koszt instalacji rzędu kilkuset złotych.

Są jednak i takie, do których w zestawie dodawane są rurki o określonej długości (np. 4 m) już napełnione gazem. Jeżeli ta długość ci odpowiada to spokojnie możesz sam taką pompę zainstalować nie ponosząc zbędnych kosztów. Piszę "zbędnych", bo choć fachowcy - też i na tym portalu - podkreślają konieczność fachowej instalacji to z moich doświadczeń (dwie tego typu pompy) samodzielna instalacja jest prosta, łatwa i nie pociąga za sobą negatywnych konsekwencji (jak dotąd jeden i dwa sezony grzewcze).

Jeżeli będziesz miał wątpliwości, czy moc będzie wystarczająca nie przejmuj się, w najgorszym razie przy niskich temperaturach zawsze można awaryjnie dogrzać pomieszczenia innym grzejnikiem.

Mam pod opieką kilka mieszkań w budynkach ogrzewanych prądem stąd moje doświadczenia.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Myślę, że powinieneś się zainteresować piecami elektrycznymi z dynamicznym rozładowaniem. Jeśli masz, albo załatwisz odpowiednią taryfę to rachunki sporo spadną. Taki piec ładuje się ciepłem w porze niskiej ceny prądu a oddaje ciepło tylko gdy to jest potrzebne. Jeśli wybierzesz rozwiązanie z sterownikiem pogodowym piec będzie pobierał tyle prądu ile rzeczywiście potrzeba. Koszt takiego 2kW nowego to ok 2000zł. Czasem w promocji były tańsze ale idzie jesień, to ceny wzrosną.
    W łazience najlepiej dwa grzejniki. Jeden dla utrzymania stałej niższej temperatury czyli np podłogówka lub drabinka. A drugi do uzyskania na krótko wyższych temperatur. Dmuchawa, lub promiennik podczerwieni. Ja sugeruję promiennik. Cichszy, bezpieczniejszy, mniejszy.
  • Poziom 4  
    Czyli np. taki piec -> Link to dobre rozwiązanie ?

Przyznam, że moja spółdzielnia jest uczulona na wszelakie wiercenia w elewacji, stąd wywiercenie dziury o średnicy 8 cm w elewacji będzie problemem..

Jeszcze raz dziękuję bardzo za wszystkie podpowiedzi.

Pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    fiiszu napisał:
    arelektroda napisał:

To są zwykłe grzejniki elektryczne olejowe coś takiego:

Podłączone do prądu i odpalone na niecałe pół mocy chodzą cały dzień, czasem noc. Wiem, że takie rozwiązanie jest nieekonomiczne i nieefektywne(pomimo grzania, wciąż nie jest dostatecznie ciepło) dlatego poprosiłam sobie napisać ten temat.

200 pln/ miesięcznie przy takim metrażu i na studencką kieszeń to dla mnie dosyć dużo, doliczając czynsz i media :(

Pewnie te grzejniki olejowe (panelowe) są małej mocy. Żeberkowe na ogół są silniejsze, ale mogliby robić o większej liczbie żeber. Znam takie z Bułgarii, które miały nawet po 20 czy 25 żeberek (2000W lub 2500W) i dobrze ogrzewały (a Bułgaria to południe, więc nie potrzeba tyle ciepła). Tyle, że gdy u nas ogrzewanie elektryczne nie było stosowane prawie w ogóle, w Bułgarii było powszechne. Jeszcze jedno. Gdyby się zdecydować na piec akumulacyjny, to jego moc musi być 2-krotnie większa niż innych grzejników elektrycznych (by dać tyle samo ciepła). Uważam, że olejak o mocy 2500W by dobrze ogrzał tę kawalerkę (lub konwektor o mocy 2000W) a piec akumulacyjny musiałby chyba mieć 4 kW, a to oznacza zasilanie trójfazowe (jednofazowe do 3,5kW, czyli w praktyce piece akumulacyjne 3kW).
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    fiiszu napisał:
    wywiercenie dziury o średnicy 8 cm w elewacji będzie problemem
    Nie sądzę. Po pierwsze nie będzie ziać dziura, tylko będzie na elewacji estetyczne korytko, po drugie jeżeli rzeczywiście taki byłby z tym problem, to możesz korytko dać wewnątrz na ścianie lub wręcz wkuć przewód w grubą bruzdę w ścianie (od środka) i zagipsować na gładko a na zewnątrz przejść na wysokości niespełna metra, sporo poniżej ogrodzenia twojego ogródka.
    Zbigniew Rusek napisał:
    Gdyby się zdecydować na piec akumulacyjny, to jego moc musi być 2-krotnie większa niż innych grzejników elektrycznych (by dać tyle samo ciepła)
    Niby czemu? Rozumiem, że liczysz to sobie tak: nagrzewam go przez 10h na dobę a grzeję nim przez 24h na dobę więc... Tymczasem zapotrzebowanie na energię jest dużo mniejsze - z danych Autora tematu masz 200zł/miesiąc czyli jakieś 300kWh/miesiąc czyli 10kWh/dzień czyli średnio raptem 500W. Nikt ci też nie broni dodać drugiego, zwykłego grzejnika na wyjątkowo zimne dni czy raczej noce.

Nie jestem fanem akumulacyjnych, bo owszem, niska taryfa to dobra rzecz, ale rosną opłaty stałe więc opłacalność jest duża tylko przy naprawdę dużym zużyciu energii a koszt pieców jest tego rzędu co pomp ciepła.
  • Poziom 4  
    A czy któryś z Panów, mógłby pokazać mi odpowiednią do tego metrażu pompę ciepła, albo pod jakimi hasłami jej szukać ? Szukam w google, jednak wszystkie pompy które znajduję to koszt minimum 10 tysięcy zł.
  • Poziom 24  
    fiiszu napisał:
    pompy które znajduję to koszt minimum 10 tysięcy zł
    To są zapewne pompy większej mocy, prawdopodobnie powietrze - woda. To dobry pomysł, jeżeli ma być ogrzewanych kilka pomieszczeń. Pompa dostarcza wówczas ciepłej wody która służy od ogrzewania pomieszczeń instalacją podłogową (najlepiej) lub specjalnymi grzejnikami. Na znanym portalu aukcja nr 6434448115 wystawiono taką używaną za 2000, ale to licytacja a rodzaj i moc (5kW mocy cieplnej) nie pasują do twoich potrzeb.

Szukaj pod nazwą pompa cieplna powietrze - powietrze albo klimatyzator, bo chyba faktycznie pod taką nazwą są bardziej popularne. Jednak zawsze musisz sprawdzić zakres temperatur pracy, bo do grzania zimą -15°C to absolutne minimum choć większa część sezonu grzewczego to ostatnio wahania koło 0°C.

Najtańsze klimatyzatory z funkcją grzania mogą pracować od np. 7°C co czyni je niezdatnymi do użytku zimą. Próba eksploatacji takich urządzeń przy temperaturach ujemnych może szybko skończyć się ich uszkodzeniem o ile wcześnie same się po prostu nie wyłączą. Przykładowy Link to pierwsze z brzegu urządzenie, jest ich też wiele na znanym portalu np. aukcje 6397758666 czy 5562847007.
  • Poziom 29  
    fiiszu napisał:
    Czyli np. taki piec -> Link to dobre rozwiązanie ?

Niezłe, popatrz też na Elektrotermię np. DOA 20. Niezła cena, polski produkt.