Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka do akumulatora litowo jonowego 7,4V

27 Sie 2016 21:42 2478 30
  • Poziom 16  
    Witam
    posiadam akumulator Litowo Jonowy 7.4V/2.2Ah
    Szukam do niego ładowarki, na obudowie akumulatora jest wejśće DC z opisem 10V, a więc zasilacz 10V tylko ile Amperowy powinien być?
    Zasilaczy w internecie 10V jest sporo, więc pewnie coś znajdę.
  • Poziom 33  
    Takiego akumulatora absolutnie nie wolno przeładowywać. Problem w tym że jak znajdziesz zasilacz 10V to niekoniecznie da na wyjściu dokładnie 10. Polecam kupno fabrycznej ładowarki uniwersalnej, gdzie można zaprogramować zarówno prąd ładowania jak i napięcie baterii. Jeśli chodzi o doraźne naładowanie tego akumulatora można spokojnie przyjąć prąd 1/5 pojemności znamionowej lub mniejszy ale do napięcia końcowego nie więcej niż 10V. W tym wypadku ok 440mA. Wiem że współczesne akumulatory litowo jonowe można ładować większymi prądami ale konieczna jest kontrola temperatury i napięcia. Jako fachowiec starej daty uważam że takie ładowanie skraca żywotność i lepiej dłużej a mniejszym prądem.
  • Poziom 34  
    Pierwsze pytanie, czy to nie jest aku w obudowie z ładowarką dlatego ma wejście 10V?
    Sam akumulator jak podłączysz do zasilacza 10V to masz 100% pożar.

Dodano po 4 [minuty]:

jaszczur1111 napisał:
    eśli chodzi o doraźne naładowanie tego akumulatora można spokojnie przyjąć prąd 1/5 pojemności znamionowej lub mniejszy ale do napięcia końcowego nie więcej niż 10V.

Jeśli to akumulator Li-ion to nie można go ladować do 10V.
    7,4V po pełnym naładowaniu powinien osiągnąć 8,4V i nic więcej, potem grzanie i skracanie żywotności lawinowe.
    Autor wątku wszystkiego nie napisał, skąd aku 7,4V i skąd ta informacja o 10V DC?
  • Poziom 16  
    Na aku jest napisane 7.4V/2200mAh
    Do tego akumulatora jest wejście na zasilacz gdzie nad nim jest napisane DC 10V
  • Poziom 34  
    Kempas napisał:
    Na aku jest napisane 7.4V/2200mAh
    Do tego akumulatora jest wejście na zasilacz gdzie nad nim jest napisane DC 10V

Bez obudowy, same kabelki do akumulatora i na gnieździe masz napisane 10V?
    Samoróbka czyjaś? Możesz fotografie zrobić?
    Czy firmowe, model, marka?
    Z tego co do tej pory zrozumiałem to nie podłączaj tam zasilacza o napięciu 10V
  • Poziom 33  
    Przepraszam absolutnie wprowadziłem w błąd co do napięcia ładowania. Pojedyncze ogniwo li/jon jest naładowane gdy osiągnie 4,2V czyli 8,4 dla Twojego akumulatora. Są to wartości nieprzekraczalne. Natomiast podejrzewam że w tym Twoim jest jakaś elektronika która sama decyduje o ładowaniu, stąd te 10V
  • Poziom 16  
    nie zauważyłem napisu logo na obudowie, skupiłem się na parametrach.
    Jest to akumulator do lego robotyki.
    Ładowarka do akumulatora litowo jonowego 7,4V
    Koszt zasilacza do tego to ok 140 zł
    Myślę, że inny też będzie dobry, niekoniecznie z tą samą wtyczką, ale nie problem zmienić. Tylko jaki.
  • Poziom 34  
    Kempas napisał:
    Koszt zasilacza do tego to ok 140 zł
    Myślę, że inny też będzie dobry, niekoniecznie z tą samą wtyczką, ale nie problem zmienić. Tylko jaki.

Ok, lego stosowało zasilacze 10V 7W, czyli o wydajności prądowej 700mA.
    Powinien pasować każdy o napięciu 10V, stabilizowany, o wydajności prądowej minimum około 1A.
  • Poziom 16  
    Dzięki za odp, większy A może być ?
  • Poziom 16  
    Ciężko o taki zasilacz,
    wpadłem na pomysł zeby wykorzystać zasilacz stary ATX z PC ok 350W
    oraz podpiąć pod niego moduł zasilacza oparty na np lm7810 Link
    Akumulatorów takich mam dwa więc od razu by mi się dwa ładowały (dwa moduły)
  • Poziom 34  
    Cytat:
    Ciężko o taki zasilacz,
    wpadłem na pomysł zeby wykorzystać zasilacz stary ATX z PC ok 350W

Że niby co proszę?
    Na znanym drogim portalu wpisując zasilacz 10v, mam już za 9.99 10v 1500mA.
    Na inne maksymalne obciążenia też znajdziesz. W necie też znalazłem, w granicach 30pln.
    Taki kloc od PC chcesz zaprząc z dodatkowym stabilizatorem liniowym do ładowania tego akumulatorka? :) Nigdy bym tak nie zrobił.
    Jak już potrafisz dołożyć stabilizator, to kup trafo, obudowę i złóż coś co będzie w obudowie i będzie wyglądało jakoś.
    Taki zasilacz zmontujesz na uniwersalnej płytce i nawet możesz w obudowie wtyczkowej zalać czymś.
    No ale jak uważasz.
  • Poziom 16  
    Kupiłem zasilacz za 9.99zł z portalu aukcyjnego (chyba jedyny 10V w tej cenie)

ZASILACZ TRANSFORMATOROWY
    10V 1500mA
    MODEL ingenico DE-30-09(F)
    INPUT 230VAC 50Hz 200mA
    OUTPUT 10VAC 1500mA

Podłączyłem na chwile diody się zapaliły po czym zgasło i zaśmierdziało.
    Chyba zasilacz powinien mieć oznaczenie Output 10V DC, a nie AC ?
    Akumulator śmierdzi, ale ma na wyjściu 7,2 V
  • Poziom 36  
    Uszkodziłeś ładowarkę tego akumulatora.
    Musisz rozebrać to zobaczymy czy da się naprawić.
  • Poziom 16  
    Ok spróbuję, ale muszę najpierw poszukać jak to rozebrać, bo nie chcę połamać obudowy.
  • Poziom 16  
    Aha, no to pozostaje rozebranie w wolnej chwili, jednak problem ze znalezieniem zasilacza pozostał.
    Na portalach aukcyjnych nie mogę takowego odszukać, w google pełno do opraw LED.
    9V jest dużo, ale pewnie za mało V, skoro ma być 10V
    Temat wałkuję dalej bo mam jeszcze jeden akumulator
  • Poziom 36  
    Kup na 12V/1A i dodaj stabilizator 7810. Możliwe że w środku będzie 7812 wtedy wystarczy podmienić. No ale też będzie problem z rozebraniem bo zasilacze też są klejone.
  • Poziom 16  
    Taki stabilizator mogę dać chyba na przewodzie, ewentualnie maly radiatorek i wpakowac to w oplot, lub podobne opakowanie.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Kempas napisał:

Oczywiście. Nauka na własnych błędach bywa najdroższa.

eurotips napisał:
    Uszkodziłeś ładowarkę tego akumulatora.

Dokładnie tak...

Kempas napisał:
    Aha, no to pozostaje rozebranie w wolnej chwili, jednak problem ze znalezieniem zasilacza pozostał.

Sugeruję nabyć ładowarkę do akumulatora litowego 7,2V 2,2Ah a elektronikę ładowarki zawartą w obudowie akumulatora usunąć - obawiam się że jej nie naprawisz.
  • Poziom 34  
    Kempas napisał:

No widzisz. Wprowadziłeś nas wszystkich w mały błąd.
    Bo chcesz dodać stabilizator, wiesz jak obsłużyć i uruchomić zasilacz PC, chcesz to polutować itd, ale masz wątpliwości czy ma być AC czy DC?
    Jak już koledzy napisali, rozbierz i pokaż ten aku w środku.
  • Poziom 16  
    Jawi_P napisał:
    Kempas napisał:

No widzisz. Wprowadziłeś nas wszystkich w mały błąd.
    Bo chcesz dodać stabilizator, wiesz jak obsłużyć i uruchomić zasilacz PC, chcesz to polutować itd, ale masz wątpliwości czy ma być AC czy DC?
    Jak już koledzy napisali, rozbierz i pokaż ten aku w środku.

Nie zauważyłem przy zakupie że to AC. Wiedziałem, że ma być DC, jednak nie zwróciłem uwagi przy zakupie.
  • Poziom 16  
    Czy taki zasilacz może być ?
    Link
    oraz do tego stabilizator
    Link
  • Poziom 33  
    Nie rozumiem czemu z uporem maniaka ignorujesz moją pierwszą poradę gdzie wyraźnie napisałem żeby nie przekraczać prądu ładowania. Gdybyś dał w szereg rezystor i łaskawie zmierzył prąd to nie doszło by do problemu. O pomyłce AC/DC nawet nie będę się rozpisywał. Jak się nie ma oryginalnej ładowarki to trzeba mysleć a nie podłączać na pałę. Taki zasilacz nawet jak będzie miał napisane 10V DC to trzeba i tak zmierzyć, bo konstrukcje bywają różne i dane napięcie może występować np. pod obciążeniem znamionowym albo w ogóle jakimś przypadkowym.

Zasilacz dobry (potencjalnie) a stabilizator do 1A może być za słaby. Daj mu radiator. Te stabilizatory na szczęście mają ograniczenie termiczne i prądowe. Jeśli połączysz to na sztywno może popłynąć zbyt wielki prąd dla stabilizatora. Nie wiem co na to akumulator. Wcześniej pisałem o ograniczeniu prądu ładowania i podtrzymuję to.
  • Poziom 16  
    Staram się nie ignorować żadnej odpowiedzi, lecz wiedza moja nie jest rozszerzona więc wolę dopytać. O zakupie i sprawdzenie zasilacza już wiem, mam nauczkę, niestety na własnych błędach, jednak i tak daje to jedną cenną rzecz jaką jest doświadczenie.

Jeżeli jesteś w stanie napisać co miałbym kupić do zasilacz 12V tak aby było dobrze byłbym wdzięczny.
    Mam zasilacz niestabilizowany (transformatorowy) 12V 1,5 A czy on też byłby ok pod ten stabilizator, bądź pod coś innego aby działało prawidłowo?
  • Poziom 33  
    Może podpowiem jak ja to rozwiązuję ,gdy mam podobny problem. Podłączam równolegle z ładowanym akumulatorem diody zenera, które wraz z tranzystorem zwierają poprzez mały opór dany akumulator jeśli napięcie osiąga stan max naładowania. Dokładam też czasem diodę świecącą żeby wiedzieć czy już naładowany. Ładuję zupełnie przypadkowymi ładowarkami dobierając oszczędny dla akumulatora prąd ładowania by uniknąć przegrzania i by mój układ zwierający w razie czego się wyrobił. Cała tajemnica. Stosuję z reguły prądy 1/10 pojemności. Wiem że można znacznie większe. W najnowszych aku czas ładowania jest niewiele dłuższy od czasu rozładowania max prądem. Takie działanie jednak znacząco skraca żywotność i powoduje grzanie, które jest śmiertelne dla aku. Tak samo przeładowanie.

W Twoim przypadku nic nadal nie wiemy o układzie towarzyszącym temu pakietowi. Nie wiem czy po poprzedniej zabawie jest jeszcze sprawny i jakie w ogóle pełni funkcje. Zawsze pozostaje możliwość odpięcia tego układu i potraktowanie całego pakietu jako "czystego" akumulatora.

Zakładam, że nawet jeśli jesteś początkującym elektronikiem powinieneś wymyśleć sobie tak prosty układ i dobrać odpowiednie elementy. Zawsze trzeba pamiętać że jeśli gdzieś wydziela się moc to trzeba rozproszyć ciepło.
  • Poziom 34  
    Kempas napisał:
    Czy taki zasilacz może być ?
    Link
    oraz do tego stabilizator
    Link

No nie wiemy co jest w środku tego akumulatora, ale jeśli to jak piszesz Li-ion, to 10V oznacza, ze tam regulator prądu i ładowania ogólnie już jest. Mogło by się okazać, że jak podłączysz zasilacz 12V też będzie ok, ale tego nie wiemy.
    On do pracy wymaga napięcia około 10V.
    Tak więc, ten zasilacza z pierwszego linku jest ok, jeśli chodzi o stabilizator, to ja bym go w ogóle odpuścił, bo po co on? Ten stabilizator dodatkowy to tylko kłopot, z obudową, z jego grzaniem i jego oryginalnością ;)
    Ja wziął bym zasilacz z pierwszego linku i w szereg na wyjściu włączył z 2 diody prostownicze, nie schotky. Obniżą Ci napięcie do wymaganej wartości i po kłopocie. Spadek na tych diodach będzie wynosił około 1,5V w zależności od zastosowanych diod i prądu przepływającego przez nie. Tylko zmierz miernikiem napięcie na zasilaczu i za diodami.
  • Poziom 16  
    Jawi_P napisał:

jeśli chodzi o stabilizator, to ja bym go w ogóle odpuścił, bo po co on? Ten stabilizator dodatkowy to tylko kłopot, z obudową, z jego grzaniem i jego oryginalnością ;)

Stabilizator chyba po to, aby było napięcie 10V z zasilacza 12V ?

Jawi_P napisał:

Ja wziął bym zasilacz z pierwszego linku i w szereg na wyjściu włączył z 2 diody prostownicze, nie schotky. Obniżą Ci napięcie do wymaganej wartości i po kłopocie. Spadek na tych diodach będzie wynosił około 1,5V w zależności od zastosowanych diod i prądu przepływającego przez nie. Tylko zmierz miernikiem napięcie na zasilaczu i za diodami.

Jakie diody miałbym wstawić w obwód ?
  • Poziom 34  
    Kempas napisał:
    Stabilizator chyba po to, aby było napięcie 10V z zasilacza 12V ?

Tak jest, ale Ty już masz podany w linku, który podałeś, zasilacz stabilizowany tylko z napięciem 12V. Więc nie musisz stabilizować, wystarczy obniżyć do wartości 10V. Spadek na dwóch diodach prostowniczych załatwi sprawę. Za diodami powinieneś uzyskać około 10,5V.

Cytat:
    Jakie diody miałbym wstawić w obwód ?

Jakiekolwiek standardowe diody prostownicze. Dla ładowania podanego akumulatora wystarczą nawet 1N4001-9, UF4001-9,
    Lub z zapasem większym bo 1,5A 1N5391-9 oraz 1N5401-9 - prąd 3A.
    Jak masz dwa takie aku i chcesz jednocześnie dwa ładować to diody na prąd 3A byłyby najlepsze.