Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik elektryczny - listwa zaciskowa

28 Sie 2016 09:13 1563 14
  • Poziom 5  
    Witam,

Ostatnio podczas podłączania do zacisków licznika nowych przewodów uszczerbały mi się dwie śruby ( jakiś słabszy stop, nigdy wcześniej nie miałem tego problemu). Czy zakład energetyczny traktuje to jako uszkodzenie licznika ?
  • Poziom 28  
    MikolajGT napisał:
    Witam,

Ostatnio podczas podłączania do zacisków licznika nowych przewodów uszczerbały mi się dwie śruby ( jakiś słabszy stop, nigdy wcześniej nie miałem tego problemu). Czy zakład energetyczny traktuje to jako uszkodzenie licznika ?

Co to znaczy uszczerbały?
  • Poziom 39  
    Może uznać, uzasadnieniem będzie brak możliwości odłączenia (wykręcenia śruby zacisku) lub pewnego zamocowania przewodów.

MikolajGT napisał:
    uszczerbały mi się dwie śruby

Próbowałeś je wykręcić :?:

slawekx napisał:
    co to znaczy uszczerbały ?

Śruby są z kruchego mosiądzu, dociągając zbyt mocno może pęknąć jedna część "łebka" i kłopoty gotowe.
  • Poziom 37  
    Wykręć jak się da i dorób nowe. Chyba wiesz jak :D

Jak się nie da a dobrze trzyma zostaw jak jest. Będą wymieniać to najwyżej jak nie da rady odetnie i zarobi na nowo żyłę.
    Zdarza się.
  • Moderator - Elektryka
    Czasem udawał się myk polegający na siłowym wyciągnięciu przewodu z zacisku - potrzebne mocne szczypce i znajomość zasady dźwigni.

Co do pytania o ZE - nie spotkałem się, żeby ktoś się czepiał o to. Monterom też się to zdarza.
  • Poziom 12  
    zbich70 napisał:
    Czasem udawał się myk polegający na siłowym wyciągnięciu przewodu z zacisku - potrzebne mocne szczypce i znajomość zasady dźwigni.

Co do pytania o ZE - nie spotkałem się, żeby ktoś się czepiał o to. Monterom też się to zdarza.

Warto zatem zaopatrzyć się w śrubki z demontażu.

Często jedną śrubkę od wew. strony dokręcałem dość mocno drugą normalnie. :D
  • Poziom 5  
    Dzięki za odpowiedź... :)
    Licznik jest bardzo stary, jedna uszczerbała się przy odkręcaniu zaś druga przy zakręcaniu najważniejszego przewodu ( zera ), zatem można wysnuć wniosek iż jest dokręcona z odpowiednim momentem :)

Licznik bardzo stary, zapewne niebawem będzie wymieniany gdyż właściciel rezygnuje z dwóch taryf i przechodzi na 1. Pytałem gdyż zastanawiałem się czy nie zrobić tak jak radził kolega ''zdzisiek1979'', lecz chyba nie będę dokładał sobie dodatkowej roboty :)
  • Moderator
    MikolajGT napisał:
    Licznik bardzo stary, zapewne niebawem będzie wymieniany gdyż właściciel rezygnuje z dwóch taryf i przechodzi na 1.

Miałem właśnie zapytać co robisz przy liczniku, kto Ci na to zezwolił.
  • Poziom 5  
    Pogotowie energetyczne.
  • Warunkowo odblokowany
    retrofood napisał:
    Miałem właśnie zapytać co robisz przy liczniku, kto Ci na to zezwolił.
    Wszystko zależy od rejonu. Ja zgłaszam rozpoczęcie i zakończenie prac. Tylko raz zdarzyło mi się, że chcieli kontakt z użytkownikiem danej instalacji. Po wytłumaczeniu, że dany "użytkownik" został eksmitowany ze względu na zadłużenie, odpuścili.

MikolajGT napisał:
    zaś druga przy zakręcaniu najważniejszego przewodu ( zera ), zatem można wysnuć wniosek iż jest dokręcona z odpowiednim momentem
    Obyś się nie zdziwił. Ukręcenie śruby nie oznacza dokręcenia przewodów.

MikolajGT napisał:
    Pogotowie energetyczne.
    Tego nie skomentuje.
  • Poziom 5  
    mawerix123 napisał:
    MikolajGT napisał:
    Pogotowie energetyczne.

A to oni wydają zezwolenia na rozplombowanie :?:

To juz zależy od ZE, przykładowo u jednego trzeba wystosować odpowiedni druczek i niby zaczekać dwa tygodnie a u drugiego wystarczy telefon na obsługę klienta lub 911 i zgoda jest od ręki.
  • Poziom 39  
    Exulnox napisał:
    u jednego trzeba wystosować odpowiedni druczek i niby zaczekać dwa tygodnie a u drugiego wystarczy telefon na obsługę klienta lub 911 i zgoda jest od ręki.

Bo jak zgłaszasz rozplombowanie z powodu jakichś prac to czekasz a jeśli zgłaszasz awarię zazwyczaj dostajesz zgodę automatycznie. W Tauron pogotowie nie zajmuje się przyjmowaniem takich zgłoszeń, nie plombują również po zakończonych pracach.
    Kiedyś można było załatwić żeby Stasiek czy Heniek zależy którego był nr. plomby za flaszkę podjechał zaplombował po zakończonej pracy.
  • Poziom 5  
    Dlatego przeważnie mam do czynienia z awariami :)

• Poziom 31  
    Krakowski Tauron (Pogotowie) u mnie przyjmuje zgłoszenia "uszkodzenia/wymiany" WLZ i dostaje zgodę na rozplombowanie.