Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Subwoofer aktywny. Przerobienie sterowania z miękkiego na potencjometry.

Davvvi 28 Aug 2016 12:31 1386 20
    Davvvi
    Level 27  
    Witam. Posiadam subwoofer aktywny który ma sterowanie miękkie o ile dobrze to nazwałem. Tzn do regulacji głośności są przyciski, osobny do podgłaszania i przyciszania. Problem w tym że subwofer stoi za komodą i do przycisków nie mam dostępu a po zaniku prądu wszystko ustawia się do wartości domyślnych. Potem mam trudno to wszystko wyregulować. Chciałbym na sztywno ustawić wartości głośności, do tego doszła by głośność basu i głośnika centralnego. Wszystko bym chciał na osobnych potencjometrach. Tylko czy da się to tak przerobić?
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    "sterowanie miekkie" - to nowosc w nazewnictwie :), masz w subwooferze sterowanie elektroniczne, troche dziwne zenie masz mozliwowsci zapamietania stanu ?
    Przerobienie na "potencjometry nie musi byc proste ale moze sie da, co to za model subwoofera i jak mozesz sprawdz jaki to potencjometr elektroniczny?
    Widze tu tak na szybko kilka rozwiazan:
    - "zwarcie" elektronicznego potencjometru i dolozenie klasycznego potencjometru na wejsciu tego ukladu, lub regulacja poziomem sygnalu wyjsciowego z przedwzmancniaczy.
    - podtrzymanie zasilania tego elektronicznego potencjometru - akumulatorki/baterie itp.
    Pozdrawiam
    Davvvi
    Level 27  
    Tzn. Subwoofer ma tryb standby i wtedy pamięta ustawienia. Jak tylko braknie zasilania nawet na parę sekund i lipa. Fabrycznie subwoofer ma możliwość sterowania pilotem ale subwoofer był kupiony na pchlim targu i nie mam pilota. A firma subwoofera to" NiC".
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    Jezeli mamy cos pomyslec to musisz podac na jakim potencjometrze elektronicznym jest to zrobione, jakies schematy itp, poszukaj noty katalogowej i rozwaz czy lepiej go podtrzymac czy zastapic.
    Pozdrawiam
    Davvvi
    Level 27  
    Ogolnie do sterowania głośnoscią użyte sa mikro przełączniki. One są umieszczone na plytce i dopiero kabelkami są podłączone do płyty głównej. Sprubuję coś poszukać. Jakiś schemat czy coś ale to dopiero jak wróce do domu.
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    jak bys mial schemat to byloby prosciej ale w sumie wystarczy uklad elektronicznego potencjometru z przyleglosciami. Symbol i datasheet to minimum.
    Obawiam sie ze to wszystko bedzie w smd.
    Pozdrawiam
    Davvvi
    Level 27  
    Witam ponownie. Niestety po ostatnich burzach problem wrócił jak bumerang. W dalszym ciągu chciałbym przerobić na sterowanie zwykłym potencjometrem. Niestety brak modelu powoduje trudności ze znalezieniem schematu. Zrobiłem kilka fotek tak na szybko.
    Subwoofer aktywny. Przerobienie sterowania z miękkiego na potencjometry. Subwoofer aktywny. Przerobienie sterowania z miękkiego na potencjometry. Subwoofer aktywny. Przerobienie sterowania z miękkiego na potencjometry. Subwoofer aktywny. Przerobienie sterowania z miękkiego na potencjometry.

Jest szansa na taką przeróbkę?
    Davvvi
    Level 27  
    Witam. I jak jest ktoś w stanie pomóc?
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    a mozesz odczytac co to za uklady scalone tam pracuja. z tych zdjec nie wiele da sie zobaczyc.
    Pozdrawiam
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    interesuje cie SC9153, w jego datashet'cie masz wszystko opisane,
    porownaj schemat aplikacyjny z twoja plytka.
    Pozdrawiam
    Davvvi
    Level 27  
    Ściągnąłem datasheet ale osobiście mi to nie wiele mówi gdyż nie jestem elektronikiem. Poza tym na płytce są min.4 takie układy. Ja to jestem tak ,że przylutuj nóżkę potencjometra do np.3 nóżki układu to to zrobię . Takie opisy jak datasheet są już zatrudne.
    Edit.
    Jak pisałem ja sam tego nie przerobię. Ale mam jeszcze inny pomysł. Chyba kupię gotowy modół przekaźników ze sterowaniem po USB albo wifi i Android. Każdy z przekaźników zlutuję z mikroswitchem. I będę mógł tym sterować z poziomu fona bądź komputera. Nie znając się na elektronice nic więcej nie wymyślę. Dzieki za pomoc pozdrawiam.
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    nie znajac sie na elektronice nic nie zdzialasz a wrecz mozesz popsuc, popros kogos o pomoc.
    Pozdrawiam
    Davvvi
    Level 27  
    No właśnie prosiłem na forum ale wiem, że czasem a nawet często trzeba coś zobaczyć na własne oczy. Więc ok. Tak na odległość to różnie bywa.

Sciągłem inny i tak przeglądając ten datascheet wychodzi na to ,że sterowanie głośnością odbywa się przeskokowo przy pomocy wbudowanych rezystorów. Każde wciśnięcie przycisku powoduję dołączenie lub odłączenie szeregowo rezystorów bodajrze na pinach a- GND i L-IN/R-IN. Może w te dwa piny jak by wlutował potencjometr. Ale to tylko tak sobię myślę, bo nie mam pewności.
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    dokladnie tak, tylko porownaj z plytka bo byc moze masz konfiguracje z dwoma potencjometrami.
    Wspominales ze masz 4 uklady, masz 4 kanaly czy regulacje barwy tonu ?
    Pozdrawiam
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Davvvi wrote:
    Sciągłem inny i tak przeglądając ten datascheet....
    Znaczy zaczynasz samodzielnie (i prawidłowo!) myśleć - to się chwali.
    Zobacz tu :
    Subwoofer aktywny. Przerobienie sterowania z miękkiego na potencjometry.
    Masz aplikację tego układu w formie regulatora głośności. Zastąp (według rysunku ) układ potencjometrem o wartości ok. 100k i charakterystyce B (logarytmicznej) - tu uwaga; Oznaczenia "wschodnio-europejskie" od "ogólnoświatowych" różnią się; O ile polski B oznacza logarytmiczną charakterystykę, to w całym cywilizowanym świecie oznacza liniową, a logarytmiczna to A - dokładnie odwrotnie jak w wypadku polskich potencjometrów. Piszę to, bo nie wiem jaki potencjometr zastosujesz a charakterystyka logarytmiczna jest ważna dla wygodnej regulacji głośności. Dla regulacji barwy stosuje się natomiast potencjometry o charakterystyce liniowej - gdybyś chciał i te kiedyś zastąpić.
    Davvvi
    Level 27  
    Subwoofer ma 6 kanałów 5.1.być może jest więcej układów. Schematu nie ma w necie. Nawet za wiele info o nim nie ma. Sterowanie jest na głośność ogólną, podgłoszenie i przyciszenie basu oraz centralnego. Nic więcej.Brak jakiej kolwiek korekty barwy dźwięku. Nawet ogólnie nie zależy mi na sterowaniu głośnością. Chcę aby podgłosiło się na maksa i tyle ,więc ogólnie obyło by się nawet bez potencjometra, tylko sam rezystor. A basowy głośnik chciałbym wyciszyć ,bo jest za mocny więc także mogbym zastosować rezystor. Centralnego nie ruszam. A przy systemie 5.1 (w moim przypadku 3.1) regulację mogę zrobić za pomocą karty dźwiękowej. Subwoofer ma też tryb matrix i w tym trybie bass gra za mocno,a wtedy nie mam kontroli kartą dźwiękową. Karta dźwiękowa nie chce miksować ze stereo do 5.1 i przez to mam problemy. Inaczej bym tylko zmusił maksymalną głośność subwoofera i tyle.
    Jeszcze proszę o cierpliwość gdyż subwoofer mam za szawką którą muszę przezunąć a mam nogę w gipsie i sprawia mi to nie lada kłopot
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Najlepiej wymontuj płytkę z subwofera przedłuź kable i zamonuj w ospbnym pudełku w dostępnym miejscu.
    Davvvi
    Level 27  
    Zbigniew 400 wrote:
    Najlepiej wymontuj płytkę z subwofera przedłuź kable i zamonuj w ospbnym pudełku w dostępnym miejscu.

Za późno. Już tak zrobiłem. Tzn kupiłem płytkę z mikroprzełącznikami i wypuściłem na zewnątrz. Kłopot jest w tym że gdy nie prądu to ustawienia subwoofera się zerują i dzieciaki bądź żona nie potrafi podgłosić, a wtedy jest bardzo cicho. Sub służy także jako nagłośnienie TV. Takie kino domowe. Raz na stałe zlutowałem mikrostyk i było dobrze bo sam się podgłaszał ale niestety także podgłaszało także głośnik basowy i przez to strasznie dudniło. Dlatego także pomyślałem o sterowaniu przekaźnikami z komputerka za pomocą USB. Ale znów tylka ja będę umiał tym sterować. Aby tylko się podgłosił sam i tyle. Bez obsługowo.
    Davvvi
    Level 27  
    Panowie pobawiłem się trochę ale nie działa to tak jak myślałem. Każdy z chipów steruję głośnością osobno ,przednie głośniki mają swój chip ,tylne też, subwoofer i centralny mają także po jednym chipie. Udało mi się podgłosić ale nie udało mi się uzyskać maks głośności. Stosowałem różne rezystory i najlepiej wychodziło łącząc pin 3 z 6, mimo wszystko to nie był maks. Ale tak steruje się tylko jednym głośnikiem . Wciskając wolume + na subie podgłasza wszystkie głośniki. Na płytce z chipami są jeszcze 2 inne chipy. Co by nie było ,jak pisałem zrobiłem sobie pilota sterującego i tak zostawię. Poza tym sub delikatnie buczy i nie wiem czy całkowicie nie wymienię właśnie wzmacniacza na ten co pisałem w innym temacie. Mam jeszcze 2 wzmacniacze gotowce 2x 15watt na wzmacniacz i wtedy mógłbym zrobić przedwzmacniacz. Wtedy może by grało jak by było na maksa podgłoszone. Może i to przetestuję.
    Davvvi
    Level 27  
    Kupiłem Logitech Z906 i mają wszystko co potrzeba. Stary subwoofer trafił do piwnicy.