Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Citroen Xsara/Picasso - Wejście do BSI-przepływ paliwa dla komputera pokładowego

jarekjarekjarek 28 Sie 2016 12:57 2991 9
 • Poziom 10  
  Mam dość specyficzny problem: dokładam do Xsary I komputer pokładowy na wskaźniku EMF B. Jest to Xsara jedynka ale ma BSI i obsługuje on zarówno wskaźnik jak i komputer pokładowy - to już udało mi się uruchomić. Nie działa mi natomiast wskazanie zużycia paliwa. Przyczynę znam: do BSI nie wchodzi sygnał o przepływie paliwa z ECU silnika. Na podstawie "podręcznika" BSI Xsara/Picasso zlokalizowałem, że sygnał ten powinien trafiać na pin 9 wtyczki brązowej (brown/maroon) opisany jako "PIN 9 - Input: Fuel flow information through engine ECU". Zmiany wartości napięcia na tym wejściu powodują pojawianie się wskazań zużycia paliwa. Udało mi się też stwierdzić, że na 99% sygnał związany z paliwem jest na 8 pinie złącza OBD (bezpośrednio z ECU silnika). Podłączenie bezpośrednie tych sygnałów daje dziwaczne objawy ale generalnie to nie działa.
  Układ pinów mojego BSI odpowiada temu opisanemu w "podręczniku", nie odpowiada natomiast pinologii dla XsaryI/II - dziwne ale tak jest.
  Tak więc potrzebuję schematu Xsary Picasso 2.0 HDI w którym jest podłączony "jakiś" sygnał na pin nr 9 we wtyczce brązowej (brown/maroon). Szukałem tego długo i nie znalazłem, również w "podręczniku".
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Dla silnika HDI z komputerem Bosch EDC15C2 wtyczka 88 pin (pojedyncza) jest to 63 pin komputera.
  Tak podaje np. firma Telwis do układu UKP.
  Dla EDC15C2 w wersji 3 wtyczkowej - już nie podają informacji.
 • Poziom 10  
  Dzięki, mam pojedyncze złącze więc jest nadzieja. Coś może być na rzeczy z tym 63 pinem bo na 62 jest sygnał o obrotach. Niestety na posiadanych schematach brak poszycia dla 63 pinu. Sprawdzę jutro. Niestety mam padnięty oscyloskop :-(
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Bo np. w peugeocie 306 ten pon nie jest wogle wykorzystany. I jest pusty.
 • Poziom 10  
  Liczę na to że ktoś będzie miał schemat. Gdzieś ten 9 pin BSI musi być wykorzystywany skoro faktycznie służy do pomiaru spalania
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  UPDATE. Poniższe nieaktualne....
  Sprawdziłem pin 63 na ECU - jest obszyty ale nie wiem dokąd idzie. Pin 62 ECU daje info o obrotach i jest to wyprowadzane na 3 pin złącza OBD - potwierdzone. Na posiadanych schematach z ECU do OBD idzie jeszcze pin 8 na pin 8 - sprawdzone potwierdzone. Gdzieś się doczytałem, że tam jest info o wtrysku ale nie umiem tej informacji odnaleźć. Połączyłem pin 63 ECU na BSI jako pomiar zużycia paliwa - nie działa. Wcześniej łączyłem pomiar zużycia na ten pin 8 i chwilowo to działało ale przestało. Tam z pewnością jest jakiś zmiennonapięciowy przebieg bo miernik coś wskazuje, Nadal ma padnięty oscyloskop (f..k) - próbuję go naprawić.
  Moje auto ma VIN VF7N6RHYB36897938 - może ktoś ma dostęp do schematów - byłoby miło. Ale nawet jeżeli, to pewno tam nie będzie podłączenia do kompa pokładowego ponieważ w tych Xsarach go nie było. Dlatego piszę też o Xsarze Picasso - mój pinout na BSI pasuje do pinoutu Picasso opisanego z "podręczniku"
  Być może coś idzie po CAN do BSI ale te auta łączą się raczej po K-line. Może po CAN też - nie jestem aż takim fachowcem. Natomiast na 100% na pin 7 OBD jest K-line do ECU silnika.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  Wiem wiem +/- co to CAN/VAN i K-line.
  W moim złączu diagnostycznym OBD na pewno z ECU silnika są połączone piny 3 i 8 i to odpowiada poniższemu rysunkowi.
  Poza tym w moim złączu:
  pin 7 - ECU silnika
  pin 11 - BSI i tablica przyrządów
  pin 12 - ABS
  pin 13 - airbagi - centralny i obydwa boczne.
  Takie jest to auto.
 • Poziom 10  
  Temat rozwiązany - faktycznie sygnał o zużyciu paliwa jest na 63 nóżce ECU. Komputer wskazuje poprawnie. Nie wiem dlaczego to nie zadziałało za pierwszym razem. Może pośpiech mnie zgubił.
  UPDATE: Wiem dlaczego nie działało: komputer nie pokazuje zużycia paliwa kiedy świeci rezerwa :-)))