Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Core i5-6600/Gigabyte GA-H170N - Bardzo niestabilny komputer

28 Sie 2016 14:40 1011 13
  • Poziom 4  
    Dzień dobry,

To mój pierwszy post na tym forum więc na początek 2 słowa o mnie - mam 36 lat więc pochodzę z ery komputerów desktopowych i mimo iż coraz częściej korzystam z laptopa czy po prostu komórki, w domu ciągle nie mogę się rozstać z blaszakiem. Jakiś czas temu wpadłem na pomysł złożenia prawdopodobnie mojego ostatniego komputera PC, który w zamierzeniu miał być możliwie mały (ITX), estetyczny, cichy i możliwie wydajny. Pomysł zakończył się spektakularnym niepowodzeniem stąd moja uprzejma prośba o pomoc w ustaleniu przyczyn porażki:

Konfiguracja:
    Procesor: Intel Core i5-6600 3.3GHz
    Chłodzenie: Noctua NH-L9x65
    Płyta główna: Gigabyte GA-H170N-WIFI Mini ITX
    RAM: Corsair Vengeance LPX 8GB (2 x 4GB) DDR4-2133
    Dysk: Samsung 850 EVO 500GB 2.5"
    Zasilacz: EVGA SuperNOVA G2 550W
    Obudowa: Jonsbo V3+

dokładny opis tutaj: pcpartpicker.com/user/gastovski/saved/

Do zestawu kupiłem kupiłem dedykowaną kartę graficzną jednak ze względu na problemu ze stabilnością nie została ona na razie zamontowana. Wszystkie poniższe testy są na karcie zintegrowanej.

Opis problemu:
    Zestaw złożyłem na początku lutego tego roku. Wszystkie części są nowe, kupione w 3 sklepach internetowych pod koniec stycznia. Od samego początku komputer jest bardzo niestabilny. Restartuje się bardzo często (zdarza się że co 10 min, najdłużej pracował nieprzerwanie ok 2-3 godzin). w ok. 80% przypadków jest to restart bez ostrzeżenia - czarny ekran, ok. 10% to BSOD, pozostałe przypadki to zawieszenie się wymagające twardego resetu.Komputer restartuje się przy najmniejszym obciążeniu, nawet gdy włączona jest tylko przeglądarka; bardzo często na youtube, równie często na stronach które w choć trochę obciążają system. Oglądanie filmów - najdłużej wytrzymuje ok. godziny bez restartu. Program Sketchup - ok. pol godziny bez restartu.
    Rodzaje błędów BSOD z programu bluescreenview:

System operacyjny:
    Pierwotnie zainstalowałem na nim windows 10 x64. Problemy z niestabilnością pojawiły się od razu po instalacji - przy minimalnej ilości sterowników i oprogramowania. Następnie po sformatowaniu dysku zainstalowałem windows 7 x64, występowały podobne problemy; kolejny format i obecnie znowu windows 7 Home Premium SP1 x64. Za każdym razem problem z niestabilnością jest taki sam.

Co do tej pory zrobiłem:
    Ustawienia biosu są standardowe (optimized defaults), próbowałem również ustawień ręcznych oraz niższego taktowania procesora.
    Wszystkie sterowniki (chipset, LAN, audio, USB) pobrałem w najnowszej wersji ze strony gigabyte.

Zasilacz:
    Nie mam niestety miernika napięcia. BIOS podaje napięcia w normie, jednak wszystkie programy typu cpuid podają napięcia daleko poza
    zakresem. Zasilacz jednak wykluczam jako przyczynę problemu - robiłem również testy z innym zasilaczem ze starego zestawu (Chieftec GPS 450), co do którego wiem że jest w porządku - problem występuje nadal.

BIOS:
    Uaktualniłem BIOS do najnowszej wersji (F4c). Co ciekawe, po którymś z kolei resecie, bios samoistnie wrócił do wersji preinstalowanej (F2)

Testy MemTest86 v.6.3.0
    Obie kości pamięci generują błędy:

Test z obiema kościami pamięci, ustawienia standardowe - wyrzuca 8 błędów w teście 7

Test z jedną kością pamięci (1) - MemTest: 16 błędów w teście 7, w takiej samej konfiguracji test OCC pokazuje błąd po 12 minutach (error on core 0, large data set)

Test z jedną kością pamięci (2) - ustawienia standardowe - przechodzi cały test bez błędów, jednak w ustawieniu CPU parallel po 10 przejściach i 5h pracy wyrzuca ponad 400 błędów i się zawiesza. W takiej konfiguracji test OCCT zwraca błąd po 12 sekundach (large data set), po 7 minutach (error on core 1, large data set), po półtorej minuty (error on core 3, small data set)

Test z jedną kością pamięci (2) w drugim slocie - OCC przechodzi cały test large data set bez błędów (1h 6min) i 25 min (small data set)
    jednak w praktyce system nadal jest niestabilny zaraz po pomyślnym teście nastąpił restart z uruchomionym jedynie firefoxem, chwilę później BSOD na youtube.

Intel processor diagnostic tool
    Nie wykazuje żadnych problemów
    Temperatury / OCCT 4.4.1
    Temperatury są w normie. Maksymalna jaką udało mi się uzyskać to chwilowe 80 stopni na rdzeniu (program Prime) w zamkniętej obudowie ITX, i chłodzeniu w trybie cichym (przejściówka ograniczająca obroty wentylatora).
    Testy OCCT 4.4.1 prawie zawsze kończą się błędem wyskakującym od paru sekund do najwyżej kilkunastu minut od startu test, niezależnie od konfiguracji systemu i programu.
    Poniżej rekordowa godzina bez błędu:

Ostatnio rozmontowałem cały zestaw (łącznie z ponownym nałożeniem pasty termoprzewodzącej) i zmontowałem jeszcze raz w starej dużej obudowie ATX (cooler master centurion).

Ponieważ kończą mi się pomysły na diagnozowanie problemu, bardzo proszę o wszelkie porady i sugestie.

Pozdrawiam,
    Piotr
  • Poziom 4  
    Oczywiście biorąc pod uwagę przeprowadzone testy, pamięć to pierwszy podejrzany. Wydaje mi się jednak mało prawdopodobne żeby obie nowe kości pamięci były jednocześnie wadliwe.
    O ile się nie mylę błędy w memtest mogą w pewnych sytuacjach również sugerować problem z płytą główną - czy może ktoś to potwierdzić?
    Nie mam innych pamięci żeby wykluczyć wadliwą płytę. Czy da się jeszcze coś w tym temacie zrobić?
  • Moderator - Komputery Serwis
    Szczerze mówiąc przy niesprawnej pamięci RAM nie polecałbym specjalnie aktualizacji BIOS. Ryzyko jest niższe, bo płyta ma dual BIOS (pewnie to zadziałało już raz biorąc pod uwagę przywrócenie starszej wersji BIOS).

Moim zdaniem warto przetestować maszynę montując do niej inne pamięci (inny model, innego producenta). Najlepiej pożyczyć od kogoś na testy, jeśli jest możliwość.
  • Poziom 43  
    BS wskazują na niestabilny układ cpu/pamięci. Dokładnie pełen zestaw jaki obserwuje u siebie gdy podkręcę chipset i pamięci poza zakres ich nominalnych możliwości.

Z podanych screenów to niewiele wynika.
    Ja wolałbym zobaczyć screen wszystkiego z HWiNFO w trybie sensor only oraz zakładki CPU, memory, mainboard, i SPD dla każdej kości ram z programu CPU-Z.
  • Poziom 4  
    Pamięci (CMK8GX4M2A2133C13) nie ma na liście QVL. Gigabyte wymienia inne, bardzo podobne modele Corsairów (CMK16GX4M4A2133C13).

Zrobiłem update BIOSU do najnowszej wersji (F4).

Zaraz sprawdzę ustawienia XMP. Na noc zostawię memtest z jedną kością RAM.

Poniżej screeny z HWiNFO oraz CPU-Z

Core i5-6600/Gigabyte GA-H170N - Bardzo niestabilny komputer Core i5-6600/Gigabyte GA-H170N - Bardzo niestabilny komputer Core i5-6600/Gigabyte GA-H170N - Bardzo niestabilny komputer
    Core i5-6600/Gigabyte GA-H170N - Bardzo niestabilny komputer Core i5-6600/Gigabyte GA-H170N - Bardzo niestabilny komputer Core i5-6600/Gigabyte GA-H170N - Bardzo niestabilny komputer
  • Poziom 29  
    Miałem niedawno klienta z podobną usterką (też sam składał sobie komputer) i przyczyna okazała się prozaiczna - przy składaniu włożył paluch w gniazdo procesora i pokrzywił kilka pinów (choć on twierdził oczywiście że tak przyjechało ze sklepu internetowego w którym dokonał zakupu :) )
  • Poziom 43  
    Spróbuj ustawić pamięci według XMP.
    Jak nadal będzie niestabilnie warto pod procesor zajrzeć jak wyżej radzi kolega.
    Można próbować podnieś napięcie RAM trochę. Mają 1,2V i powinno starczyć ale nie zaszkodzi podbić dla testu do 1,25V nic im od tego nie będzie a może pomóc.
  • Poziom 4  
    XMP jest obsługiwane tylko przez wyższy model tej płyty z chipsetem Z170. Moja płyta (H170) nie ma wsparcia dla XMP - sprawdziłem to w instrukcji obsługi płyty na stronie gigabyte. Wśród wspieranych pamięci są tylko standardowe 2133MHz i "downgraded" 2400MHz.

W BIOSie jest do wyboru opcja większej stabilności pamięci lub większej wydajności. Napięcie mogę podnosić o 0,02 V, więc ustawiłem 1,24 i większą stabilność. Uruchomienie komputera w takiej konfiguracji spowodowało zapętlenie się komputera w restartach. Komputer restartował się zanim zaczął się ładować system. Po restarcie, po wciśnięciu del zamiast głównego ekranu BIOS pojawiał się od razu Q-FLASH (do uaktualnienia / resetowania BIOS). Po którymś restarcie z kolei udało mi się wejść do menu i przywrócić optymalne ustawienia.

Z tymi pinami to niezła historia :). Pod procesor zaglądałem ostatnio przy ponownym montowaniu procesora i chłodzenia, nie przyglądałem się szczególnie ale nie sądzę żeby było to powodem problemów. Przy składaniu staram się być uważny, uziemiam się itd.

Zrobiłem kolejny mem-test. Ustawienia: jedna kość pamięci w slocie 2 (czyli jak udało mi się do tej pory ustalić, najstabilniejsza konfiguracja). Po ok 25 min następuje reset. Nie zwróciłem uwagi po którym teście, usłyszałem jedno beep i ekran startowy mem test.

Kolejny test, jedna kość, slot 2, wszystkie procesory (parallel) - wyskakuje błąd CPU:

Kolejny test, jedna kość, slot 2, jeden procesor, błędy po teście 4:
  • Moderator - Komputery Serwis
    Dobrze by było, gdybyś pozyskał jakiekolwiek inne pamięci DDR4-2133 i zrobił na nich test. Dobrze byłoby przetestować Twoje pamięci u kogoś innego, na innej płycie, ale to jedynie potwierdzi ich uszkodzenie (wtedy sprawa jasna), albo wykluczy je (i wtedy się sprawa nieco komplikuje, można próbować wtedy zwalić winę na brak współpracy płyty i tych pamięci, w tym przypadku byłby jednak konieczny test z innymi pamięciami na Twojej płycie).

Jeśli kolejne pamięci również będą powodować błędy, płyta lub procesor mogą być uszkodzone (uszkodzenie procesora to ogólna rzadkość, ale to w nim jest przecież kontroler pamięci, alternatywnie uszkodzenie płyty - czyli powyginane piny socketu procesora lub uszkodzone gniazdo pamięci RAM, bądź też może uszkodzone ścieżki na płycie). Tak więc możliwości jest całkiem sporo.
  • Poziom 4  
    Dziękuję za wszystkie pomysły i sugestie.
    Niestety nie miałem możliwości przetestowania płyty z innymi pamięciami. Obecnie pamięć jest zgłoszona do reklamacji - zgłoszenie jest w trakcie weryfikowania. Dam znać jak pamięci wrócą do mnie.

EDIT
    Reklamacja została uznana, odebrałem nowe pamięci. Póki co zdążyłem zrobić pełen memtest (4 cykle) - przechodzi bez błędów i włączyłem na godzinę OCCT - również nie zwraca błędów. System wydaje się być stabilny, nie zrestartował się jeszcze ani razu. Potestuję jeszcze trochę i jeżeli nie pojawią się problemy zamknę temat.

Scaliłem. RADU23

EDIT
    Minął ponad tydzień, komputer jest stabilny, nie ma żadnych nowych problemów.
    Dziękuję wszystkim śledzącym wątek, zamykam temat.