Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Re: Radmor 5470 - Wymiana elektrolitów pytania techniczne do elektronika

szymongal93 28 Aug 2016 14:41 1443 11
 • #1
  szymongal93
  Level 7  
  Witam. Nurtuje mnie kilka zagadnień. Chciałbym odświeżyć korektor 5470. Wstawione przykładowe zdjęcie to płytka B3.

  Nie jestem elektronikiem i nie posiadam kompleksowej wiedzy na ten temat, lubię za to dużo majsterkować, a lutownica posługuje się bez problemu, dlatego sprawiłoby dużą przyjemność gdybym sam "odświeżył staruszka".  Wiem, że muszę wymienić kondensatory elektrolityczne zaznaczone czerwoną obwódką. Na tej płytce są to 3 po 100uF 25V, 2 po 47uF na 25V oraz 1 na 10uF 40V (dam 50V, bo takich nie ma)Namierzyłem fajne Nichicony

  Teraz pytanie co do zaznaczonych na zielono kondensatorów poliestrowych... Czy one także się zużywają i konieczna jest ich wymiana? To samo pytanko odnośnie zaznaczonych na niebiesko kondensatorów ceramicznych? Nie znam się i chcę zapytać, a kto pyta nie błądzi... Na tme są wszystkie z odpowiednimi rasterami wyprowadzeń.

  I najważniejsze pytanie odnośnie srebrnych kondensatorów zaznaczonych bordowymi znakami zapytania... Są to także zwykłe kondensatory elektrolityczne?
  Wszystko dostępne jest na tme oprócz tych. Mają bardzo małe pojemności: największy 22nF potem 10nF, 4,7 nF, 1nF i jeszcze mniejsze. W tych pojemnościach widziałem tylko ceramiczne i poliestrowe.

  Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi. Pozdrawiam Re: Radmor 5470 - Wymiana elektrolitów pytania techniczne do elektronika
 • Helpful post
  #2
  Rysiek2
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Jeśli już musisz to wymień tylko te elektrolity (6 sztuk). Resztę pozostaw jeśli nie masz problemów. Te ze znakami zapytania "srebrne" to kondensatory styrofleksowe.
 • #3
  szymongal93
  Level 7  
  Styrofleksowe/ polistyrenowe . Dzięki za nazwę. No czytam właśnie, że cechuje je niewielka zmiana pojemności po upływie lat.

  "Jeśli już musisz"
  Wszystko jest sprawne, ale ten sprzęt ma kupę lat. Chce wymienić wszystkie elektrolity. Nie ma tego dużo, a nie chce, żeby z czasem zaczynały mi po kolei wysiadać. Zresztą chcę zobaczyć jaka będzie różnica w jakości pracy po ich wymianie i regulacji napięć.
 • #4
  Rysiek2
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  szymongal93 wrote:
  lubię za to dużo majsterkować, a lutownica posługuje się bez problemu, dlatego sprawiłoby dużą przyjemność gdybym sam "odświeżył staruszka"

  Z tego powodu napisałem, że "jeśli już musisz" - ja to rozumiem - miałem kiedyś tak samo.
  Jeżeli nie musisz to nie wymieniaj nawet tych elektrolitów.
 • #5
  398216 Usunięty
  Level 43  
  A ja powiem rak: Niczego nie wymieniaj. Te kondensatory przeżyją nie tylko współcześnie produkowane, ale i mnie i Ciebie razem wziętych.

  szymongal93 wrote:
  Chciałbym odświeżyć korektor 5470
  szymongal93 wrote:
  Nie jestem elektronikiem i nie posiadam kompleksowej wiedzy na ten temat, lubię za to dużo majsterkować,
  To zajmij się estetyką o ile tego wymaga. Np. porysowaną obudowę (górną jej część) można z powodzeniem odrestaurować za pomocą farby w spreju o odpowiednim kolorze.
  szymongal93 wrote:
  Wiem, że muszę wymienić kondensatory elektrolityczne
  Musisz - tylko te, które tego wymagają. A jak nie wymagają (samo to, ze korektor i kondensatory mają swoje lata, to w tym wypadku ŻADEN argument) to nie ruszaj.
  szymongal93 wrote:
  Teraz pytanie co do zaznaczonych na zielono kondensatorów poliestrowych... Czy one także się zużywają i konieczna jest ich wymiana?
  Nie zużywają się i nie trzeba ich wymieniać. Czasem (CZASEM!) się zdarzy, że któryś się uszkodzi (miałem może trzy takie przypadki w ciągu pół wieku) ale to raczej wada fabryczna której nie przewidzisz i nie ma powiązania z ich "przebiegiem".
  szymongal93 wrote:
  To samo pytanko odnośnie zaznaczonych na niebiesko kondensatorów ceramicznych?
  Odpowiedź dokładnie taka sama jak wyżej
  szymongal93 wrote:
  pytanie odnośnie srebrnych kondensatorów zaznaczonych bordowymi znakami zapytania... Są to także zwykłe kondensatory elektrolityczne?
  . A widzisz folię? To jak mogą być elektrolityczne? W elektrolitach ( jak nie wierzysz, możesz sobie rozebrać jakiś stary niepotrzebny elektrolit) w roli przekładki pomiędzy zwojami okładzin występuje papier - nasączony elektrolitem (stad i nazwa) :) .
 • #6
  szymongal93
  Level 7  
  Dzięki za odpowiedź:)
  Lecz coś muszę sprostować. Nie zadałem pytania odnośnie renowacji wizualnej tylko elektronicznej, więc nie potrzebuje takich wskazówek...

  Górną obudowę sprayem? Byłoby to co najmniej kiepskie. Została ona całkowicie zeszlifowana do "gołego metalu" pokryta w lakierni proszkowej, panel na nowo anodowany i naniesione sitodruki.

  Trzeba było przelutować układ scalony z innej płytki B3 (dawcy) bo jedna częstotliwość nie reagowała na poruszanie suwakiem oraz wymienić 2 suwaki, bo także były niesprawne.

  Tych elektrolitów nie ruszam, choć nie do końca jestem przekonany czy słusznie.
  Np w Gdyni w firmowym serwisie Radmora, pytając o renowacje amplitunera 5102 Pan zaleca wymianę elektrolitów, bo często się zdarza, że po tylu latach 1/3 nie trzyma parametrów.
 • Helpful post
  #8
  398216 Usunięty
  Level 43  
  szymongal93 wrote:
  Tych elektrolitów nie ruszam, choć nie do końca jestem przekonany czy słusznie.
  Zdobądź miernik pojemności i sprawdź. To, ze w serwisie takie działania są - nic dziwnego. Zawsze trochę więcej kasy wpadnie :) a poza tym - nie chce im się szukać (brak czasu - na naprawę sprzętu i szukanie który ewentualnie do wymiany i czy w ogóle) więc - ?
  szymongal93 wrote:
  Nie zadałem pytania odnośnie renowacji wizualnej

  szymongal93 wrote:
  Chciałbym odświeżyć korektor 5470
  Co Twoim zdaniem znaczy "ODŚWIEŻYĆ"? Mnie się to w każdym razie kojarzy z estetyką, a nie naprawą (wymianą) elementów. No i jak sam pisałeś - "...nie jestem elektronikiem"...
  szymongal93 wrote:
  Górną obudowę sprayem? Byłoby to co najmniej kiepskie.
  Nie pisałeś nic konkretnego o stanie wizualnym, więc - ? A wierz mi, ze sprej daje znakomite efekty, więc nie sądzę by Twoja ironia była słuszna.
  szymongal93 wrote:
  Trzeba było przelutować układ scalony z innej płytki B3 (dawcy) bo jedna częstotliwość nie reagowała na poruszanie suwakiem oraz wymienić 2 suwaki, bo także były niesprawne.

  No właśnie - jak sam widzisz - TRZEBA BYŁO zacząć od zlokalizowania ewentualnych usterek i ich likwidacji, a nie od wymiany na oślep co pod rękę się nawinie.
  Cieszę się w każdym razie, że udało się przywrócić sprzęt do życia.
  Pozdrawiam.
 • #9
  szymongal93
  Level 7  
  Czyli zabiegi marketingowe tylko i wyłącznie gości, którzy polecają wymianę całości elektrolitów? oraz wprowadzanie w błąd? Kurcze, nie mam właśnie miernika z opcją mierzenia pojemności, tylko taki najprostszy...
 • #10
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Nie marketingowe, ale czysto ekonomiczne. Prowadząc serwis masz (przeważnie) procent (premię) od wyrobionych "sztuk" sprzętu (o ile robisz jako serwisant u kogoś w firmie), więc nikt nie będzie po kolei sprawdzał wszystkiego - wymienia się całe bloki, lub (jak w tym wypadku) wszystkie kondensatory - bo (co pisałem wyżej) raz - podraża to koszt naprawy, więc i dla firmy lepiej, bo więcej zarobi, a dwa - jak nawet byś mierzył po kolei i wlutowywał z powrotem dobre elementy - to czas naprawy się wydłuża... a następne sprzęty w kolejce czekają...

  A wracając do kondensatorów - prawda jest taka jak napisałem w poście #5 - w zdecydowanej większosci nawet trzydziestopięcioletnie (mam kilkadziesiąt takich) Elw Mają jeśli nie pojemność znamionową, to większą (przeważnie większą). Owszem trafia się czasem jakiś ewenement, ale to kropla w morzu. Natomiast weź sobie do sprawdzenia kilkadziesiąt różnych kondensatorów prosto z fabryki - nóweczek nieśmiganych... Jak jeden na dziesięć będzie mieć nominalną pojemność, to już wspaniały wynik.
  Sprawdzałem nie tak dawno swoje "zasoby" bo uruchamiałem pewien układ i za cholerę nie chciał wystartować, aż w końcu wystrzelił jeden z "nóweczek" - kondensatorów. Pomierzyłem cała partię (jak kupuję, to minimum 10 szt.) i okazało się, ze dwa (DWA!) były dobre, a reszta... Albo dolna granica tolerancji pojemności, albo nie wytrzymywały napięcia znamionowego... O upływności nawet nie ma co mówić. Nawet niektóre LOW-ESR mają większą niż stare -30 letnie Elwy...
  Jak więc już byś miał kiedyś wymieniać z racji uszkodzenia jakikolwiek kondensator w jakimkolwiek sprzęcie - musisz być przygotowany, że może się trafić złom, i lepiej mieć zapas. Poza tym - jeśli w układzie jest np. 25V dawaj (o ile się zmieści) nowy na 35V. Mniejsze ryzyko, że dostaniesz czapką w oko.
  Inna opcja to kupować najlepsze najdroższe i znanych firm, mając stuprocentową pewność, ze nie jest to jakaś "malowanka"/"podróbka" udająca tylko markowy produkt.
  W obecnych czasach niestety to standard... I nie tylko w kondensatorach.
 • #11
  HD-VIDEO
  Level 42  
  A ciekawe czy wiecie jakie kondensatory (marka) były wstawiane do Radmorów sprzedawanych potem na Alledrogo, przez znaną postać?.

  Mogę potwierdzić, kondensatory Elwy, nawet kilku/nasto letnie leżaki magazynowe trzymają pojemność znamionową +10% pojemności do góry.

  Po tylu latach tylko przydało by się je uformować i ponownie sprawdzić parametry
 • #12
  szymongal93
  Level 7  
  Kumpel kupił miernik. Sprawdzałem u niego te elwy i rzeczywiście pojemności czasem, aż przesadnie większe.
  Mieliśmy jedną taką elwę użytą jako kond filtrujący w amlitunerze Radmor 5102 6800uF na 40V. Kondensator wymagał wymiany tzn był sprawny, ale widać było, że coś tam od dołu się wylewało z niego. pojemność 7500uF.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Ten gość z Gdyni tak? Jeśli o niego chodzi to wstawia jak to mówi "to co jest na rynku" czyli no name chińszczyznę , mówiąc przy tym, ze nie ma znaczenia jaki kondensator wstawi, bo wszystko dziś jest robione w Chinach i w kondensatorach liczy się tylko to, żeby miały określoną pojemność i wszystko jest wtedy w porządku.Dzwoniłem kiedyś do niego i się nieźle uśmiałem.
  Ja w amplitunerze niedawno wymieniałem kondy w torze audio bo coś mi szwankowało w lewym kanale i tyły dziwnie grały. Pomogło, ale kupiłem Elny slimic II, raczej nie kupił bym "tego co jest na rynku" Wierze, że te elny sa dużo lepsze i Pan fachowiec mnie nie przekona.