Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ubuntu Server 16LTS mała rozdzielczość na wirtualnej maszynie

Tephilin 28 Sie 2016 20:28 999 3
  • #1 28 Sie 2016 20:28
    Tephilin
    Poziom 10  

Witam!
    Uruchomiłem na wirtualnej maszynie VMware Workstation 12 player system Ubuntu Server 16.04.1 LTS. System postawiony do testów i nauki.

Problemem jest to, że powłoka uruchamia się w rozdzielczości 800x600 i nijak nie potrafię tego zmienić.
    Mój monitor Dell'a pracuje pod Windows 10 w rozdzielczości 1440x900.

Chciałbym uzyskać chociaż rozdzielczość 1024x768 w VMware.
    Dodam, że w ustawieniach wirtualnej maszyny w sekcji Hardware ustawienie Display jest na "autodetect" i nie da się go zmienić, ale na szaro jest napis: maximum resolution for any monitor: 2560x1600.

Sądzę zatem, że kwestia rozdzielczości leży po stronie systemu...
    Udało mi się nawet sprawę obejść (poniekąd) zwiększając czcionkę w bashu poprzez komendę:

Kod: bash
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

efekt jest taki, że przy większej czcionce oczy się nie męczą, ale wydanie polecenia np. top powoduje, że nie wyświetlają się na ekranie wszystkie kolumny wywołane przez to polecenie.

Czy da się poprzez jakieś polecenie, bądź edycję plików systemowych Ubuntu Server zmusić do zmiany rozdzielczości na wyższą?
    Czy może to jednak problem z VMware?

Druga sprawa: czy jest jakaś prosta i sensowna metoda na zmianę kolorów bash'a (na stałę dla wszystkich użytkowników) - koloru tła i koloru czcionki?

Dzięki za pomoc!

0 3
  • #2 31 Sie 2016 15:57
    michask0
    Poziom 9  

A po co się bawić w przypadku Servera w graficzny interfejs? Nie lepiej odpalić maszynę wirtualną w tle i połączyć się z nią przez SSH - w ten sposób poduczysz się wielu przydatnych trików do synchronizacji danych czy też zarządzaniem sieciowym.

W drugim przypadku to masz na myśli wyniki poleceń czy tekst stojący przed haszem (#)?

0
  • #3 31 Sie 2016 17:45
    Tephilin
    Poziom 10  

michask0 napisał:
    A po co się bawić w przypadku Servera w graficzny interfejs?

Nie mam zainstalowanego graficznego interfejsu. Chyba, że to, że mam monitor też się liczy jako interfejs graficzny ;) Chcę po prostu pracować w ludzkich warunkach.

michask0 napisał:

Nie lepiej odpalić maszynę wirtualną w tle i połączyć się z nią przez SSH - w ten sposób poduczysz się wielu przydatnych trików do synchronizacji danych czy też zarządzaniem sieciowym.

Serwer docelowo będzie zainstalowany na fizycznej maszynie (w niedalekiej przyszłości). Mam do niej podpięty monitor i nie mam zamiaru męczyć oczu przy rozdzielczości 800x600 - stąd chciałbym wiedzieć czy to wina maszyny wirtualnej, czy jak zainstaluję na fizycznej stacji, to czy będzie to samo?

michask0 napisał:
    W drugim przypadku to masz na myśli wyniki poleceń czy tekst stojący przed haszem (#)?

Mam na myśli ustawienie kolorystyki całego basha - zamiast białych liter na czarnym tle, na np. czarne litery na białym albo szarym tle. Kolory prompta to nie problem, to jest kosmetyka. A mnie chodzi o wygodne korzystanie z powłoki.
    W gnomie ustawienie kolorystyki terminala, to parę kliknięć. Tutaj albo problem jest bardziej złożony albo tylko ja taki dociekliwy i wybredny jestem, bo w internetach niewiele przydatnych informacji na ten temat znalazłem...

Co do SSH - rozwiązanie jest (prawie) banalne, bo w kliencie puTTy można pozmieniać zarówno kolorki całości, jak i bezkarnie powiększyć czcionkę.

Podsumowując: chcę, żeby to działało tak jak ja chcę :D

0
  • #4 03 Wrz 2016 07:44
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

W pliku /etc/default/grub możesz ustawić (nie zapomnij usunąć #):
    GRUB_GFXMODE=1024x768x32
    GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=keep
    ( gdyby nie zadziałało to alternatywnie można dorzucić vga=792 do GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT= )

i po tym sudo update-grub

Tephilin napisał:
    zamiast białych liter na czarnym tle, na np. czarne litery na białym albo szarym tle

setterm --foreground black --background white --store

0
  Szukaj w 5mln produktów