Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Projektor Sanyo PLC-XT25-uszkodzony zasilacz

28 Aug 2016 20:39 1551 7
 • Level 12  
  Witam,

  Projektor Sanyo mod.PLC-XT2500. Niestety nie mogę nigdzie znalezć schematu zasilacza. Projektor działał normalnie i pewnego dnia po podłączeniu do sieci przepaliło bezpieczniki w domu (16A) i na klatce schodowej (20A)

  Objawy: przepala bezpieczniki w domu i na klatce schodowej. Bezpiecznik na wejsciu do urządzenia 10A cały czas sprawny. Po podłączeniu samego modułu filtra nie przepala bezpieczników, natomiast po podłączeniu doń modułu zasilacza, który jest odłączony od reszty urządzenia przepala natychmiast bezpieczniki ale wewnetrznego (swojego 10A) nie.

  Wykryte uszkodzenia: jeden z tranzystorów po stronie pierwotnej (2SK3934) uszkodzony-mała rezystancja między zródłem a drenem. Drugi sprawny.

  Sprawdzone: po kolei począwszy od gniazdka; bezpiecznik (10A), warystor, filtr, mostek, tyrystor (TF861S), 2 tranzystory (jeden uszkodzony 2SK3934), diody przy tranzystorach, kondensator po tranzystorach (330u/450V)

  Pytanie; co mogło uszkodzić w/w tranzystor, skoro reszta elementow jest sprawna? Wszystko w/w było wylutowane i sprawdzone. Czy zdjęcie płytki zasilacza i płytki filtra będzie potrzebne?
 • Level 10  
  Dziwne, że przepaliło bezpiecznik 16A i 20A a nie 10A... Z tego można by wnioskować, że zwiera coś przed bezpiecznikiem projektora.
 • Level 43  
  mercedeselektroda wrote:
  Niestety nie mogę nigdzie znalezć schematu zasilacza
  Słabo szukałeś, google podaje go na pierwszym miejscu :D.
 • Level 12  
  sowik21 wrote:
  Dziwne, że przepaliło bezpiecznik 16A i 20A a nie 10A... Z tego można by wnioskować, że zwiera coś przed bezpiecznikiem projektora.


  mercedeselektroda wrote:
  Po podłączeniu samego modułu filtra nie przepala bezpieczników, natomiast po podłączeniu doń modułu zasilacza, który jest odłączony od reszty urządzenia przepala natychmiast bezpieczniki ale wewnetrznego (swojego 10A) nie.


  Bezpiecznik jest w module filtra zaraz na wejsciu zasilania z sieci...

  Freddy wrote:
  Słabo szukałeś, google podaje go na pierwszym miejscu .


  Ten manual już dawno sciągnałem. Niestety jest tam tylko schemat blokowy zasilacza.
 • Level 12  
  2SK3934 jest juz prawie w drodze do mnie, tzn. czeka na odprawe celna. Oczywiscie bede podlaczal oba moduly przez wlasciwy opor (dwie zarowki 100W kazda) ale dalej nie wiem co moglo uszkodzic sam tranzystor?
 • Level 12  
  Czy jest ktos biegly w zasilaczach impulsowych i mogl by mi podpowiedziec przyczyne upalenia 2SK3934? Strach podlaczac ciezko zdobyte nowe, oryginalne tranzystory...
 • Level 12  
  Po wymianie tranzystora i kilku elementów sąsiadujących projektor przy włączaniu już nie palił bezpieczników ale nie załączał się, bo prawdopodobnie lampa była uszkodzona.