Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BP3106 Driver CC do diod led zasilanych z napięcia ~230V

DjDaniel11 28 Sie 2016 21:19 1212 8
  • #1 28 Sie 2016 21:19
    DjDaniel11
    Poziom 27  

Witam szanownych kolegów i koleżanki!
    Po mojej długiej nieaktywności na forum, wróciłem do niego, z kolejnymi problemami, które liczę rozwiązać dzięki waszej pomocy.

Bez pisania epopei i zaczynania od początków ludzkości, przejdę od razu do sena problemu. Mianowicie chodzi o przerobienie regulatora napięcia zbudowanego na układzie BP3106 (nota katalogowa w załączeniu, co by szukać nie trzeba).

Schemat posiadanych przeze mnie zasilaczy niewiele odbiega od schematu zaczerpniętego z noty katalogowej układu Rys 1.1 . Różni się tym, że na wyjściu ma dołożony rezystor zabezpieczający układ w przypadku niepodłączenia diod led o wartości 20k.
    BP3106 Driver CC do diod led zasilanych z napięcia ~230V
    Rys 1.1

Chciałbym mieć możliwość sterowania jasnością podłączonych do układy diod, i są do tego tylko 3 możliwości (każdy posiada jakieś przeciwwskazania) :
    1) Sterowanie zasilania całej przetwornicy sygnałem PWM o niskiej częstotliwości rzędu 50Hz.
    PROBLEM:
    Niestety w tym wypadku nie wiadomo czy będzie działać poprawnie stabilizacja prądu. Dodatkowo problemem będzie widoczne miganie diod.
    2) Druga opcja jest nieco lepsza, polega na sterowaniu bezpośrednio diodami, wstawiając pomiędzy wyjście przetwornicy a diody, tranzystor MOSFET i kluczowanie go sygnałem PWM max 1kHz.
    PROBLEM :
    Przetwornica posiada zabezpieczenie w postaci rezystora na wyjściu 203R, jednak nie wiem, czy on wystarczy w momencie gdy tranzystor sterujący diodami odetnie je całkiem.
    3) Trzecia i wydaje mi się najbardziej "zdrowa" opcja, to sterowanie prądem stabilizacji bezpośrednio ingerując w przetwornicę impulsową. Układ stabilizuje prąd na podstawie wartości spadku napięcia na rezystorze pomiarowym, znajdującym się pomiędzy drenem tranzystora kluczującego a masą.
    PROBLEM:
    Niestety wartość rezystancji bocznikującej jest bardzo mała, i występuję ona po stronie pierwotnej zasilania. Nie wiem, jak w bezpieczny sposób można by ją "zmieniać" celem zmiany prądu. Znów czy sygnał PWM, odłączający tą rezystancję całkiem, nie uszkodził by układu całkiem?

Z góry dziękuję za pomoc.

0 8
  • #3 30 Sie 2016 02:28
    DjDaniel11
    Poziom 27  

Freddy a gdyby spróbował opcję drugą? Myślisz, że przetwornica by nie wytrzymała? Czy nie dałaby rady ze stabilizacją napięcia na diodzie?

0
  • #5 30 Sie 2016 13:51
    DjDaniel11
    Poziom 27  

Przepraszam, źle się wyraziłem. Wiem, że to driver stalo prądowy CC jednak nawet one działa na zasadzie pomiaru napięcia na rezestorze. Za duży skrót myślowy użyłem. Jednak pytałem czy przetwornica da radę ustabilizować się w tak krótkich odcinkach czasu? Przy sterowaniu na wyjściu jej dioda za pomocą tranzystora mosfet.

0
  • #6 30 Sie 2016 14:10
    Freddy
    Poziom 43  

No to zastanów się, jak będzie stabilizować ten prąd, jak w obwód diod włączysz regulację.
    Prąd jest regulowany na podstawie pomiaru komparatorem spadku na rezystorze wpietym w CS. Pewnie w niewielkich granicach da się ten prąd zmienić. Wzory są w DS.

0
  • #7 30 Sie 2016 14:21
    DjDaniel11
    Poziom 27  

Może jestem głupi, ale Tranzystor pracować będzie jako klucz. podczas rozłączenia, przetwornica, stabilizować nie będzie. Jednak po wprowadzeniu tranzystora w nasycenie da radę utrzymać prąd, czy pojawią się skoki? O to mi chodziło bardziej.
    Cs owszem już to liczyłem. Jednak trzeba by drabinki rezystorowej o bardzo małych wartościach. Nawet klucze analogowe, załączające poszczególne rezystory mają za dużą rezystancję.

0
  • Pomocny post
    #8 30 Sie 2016 14:33
    Freddy
    Poziom 43  

No niestety tego nie jestem w stanie stwierdzić, opis w DS jest troche skromny. Można przeprowadzic próby zastepując LED rezystorem zapewniającym taki sam prąd.

0
  • #9 30 Sie 2016 15:03
    DjDaniel11
    Poziom 27  

I tak zrobię do testu. Jedynym problemem jest zdobycie dobrego oscyloskopu, bo ten z karty dźwiękowej może czasem nie dać rady :)

0