Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka karta sieciowa do PC

kaliope 28 Aug 2016 21:38 1794 15
    kaliope
    Level 11  
    Witam, mam komputer stacjonarny, w którym w tej chwili mam kartę Ralink RT61 Turbo Wireless LAN card i to mi wystarczało gdyż miałem do tej pory od swojego dostawcy internet 6 megowy. Teraz wziąłem internet z Play, z modem Huawei E5372 i na komórce mam prędkości rzędu 20-35 MB/s, natomiast na PC-eci moge rozwinać max 16MB/s gdyż właśnie stara karta ma takie możliwości.

Chciałem zmienić kartę, by rozwijać większe prędkości na PC-ecie. Czy moge prosić o jakieś modele, linki w dobrej cenie?
    sosarek

Level 43  
    Dlaczego wziąłeś mifi zamiast routera z portami ethernet?
    kaliope
    Level 11  
    Dostałem ten modem Huawei także już taki mam i nie chce wchodzić w koszty. Jest na stałe podłączony na ładowarce. On bardzo ładnie śmiga w domu, a przy okazji mogę go brać na wyjazdy. W domu, przy oknie, ten modem daje mi prędkości rzędu 35 MB/s. Tylko właśnie moj komputer nie może wykorzystać całej prędkośći LTE przez tę starą kartę.

Inna sprawa, że mam w domu router Netis WF2419D, który teraz robi za acces point a ja chce go teraz wykorzystać do rozprowadzenia wifi z Play po całym domu, czyli żeby chodził za repeater.
  • Helpful post
    dt1
    Admin of Computers group
    Do 35Mbps potrzebujesz w zasadzie dowolną kartę w standardzie N. Nawet jedna z tańszych kart USB TP-Link TL-WN722N powinna być zupełnie wystarczająca. Jeśli wolisz montowaną wewnątrz komputera to na przykład TL-WN751ND (PCI) lub TL-WN781ND (PCI Express).

Konfiguracja jako repeater - przeczytaj instrukcję obsługi sprzętu, który posiadasz, albo obejrzyj filmik - nieco przydługi, ale jak Ci się nie będzie chciało czytać instrukcji to musisz się poświęcić :)

https://www.youtube.com/watch?v=oAJQbVyMsvc
    kaliope
    Level 11  
    dzieki za odpowiedz. A w drugim komputerze mam kartę Atheros ar5005g i jak rozumiem, ją też muszę wymienić żeby komp odbierał szybszy net?
    dt1
    Admin of Computers group
    Tak, ta karta pracuje w standardach a/b/g, więc na niej również uzyskasz około 20Mbps max. W przypadku laptopa można wymienić oryginalnie zainstalowaną kartę, ale tutaj uwaga - część producentów jest złośliwa i nie możesz wstawić dowolnej karty. Do złośliwych pod tym względem producentów należeli na pewno (może o kimś zapomniałem): Dell, HP/Compaq, IBM, Lenovo. Możesz też dołożyć zewnętrzną kartę USB, jeśli wolisz. Ale bardziej eleganckie rozwiązanie to wymiana wewnętrznej karty, jeśli się da. Z tym że AR5005g to dość stara konstrukcja (MiniPCI), więc tutaj jest dość mały wybór zamienników, karty w standardzie N nie były specjalnie powszechne gdy panowało to gniazdo.
    dt1
    Admin of Computers group
    GA-M56S-S3 ma według fotki na stronie producenta 3 gniazda PCI Express, z czego jedno (największe, niebieskie) jest zasiedlone przez grafikę (GT730). Nawet jeśli ma ona dwuslotowe chłodzenie to zasłoni tylko jedno gniazdo PCI-E x1, ale drugie będzie dostępne (chyba że już coś w nim siedzi).
    sosarek

Level 43  
    kaliope wrote:
    Czyli wszystkie są PCI-express czy tylko ten drugi od dołu?

Tylko te dwa od góry.
    Te białe sloty to zwykłe PCI.
    kaliope
    Level 11  
    dzięki panowie za info. Zajrzałem jeszcze raz i rzeczywiście jest tam slot pod kartą grafiki. Czyli rozumiem że wejdzie spokojnie wlan pci-e?
    dt1
    Admin of Computers group
    Wejdzie, ale biorąc pod uwagę bliskość karty graficznej wolałbym zamontować kartę niżej. Jeśli karta ma chłodzenie pasywne to grzeje się dość mocno. Jeśli ma aktywne, to karta WLAN przesłoni część wlotu powietrza do wentylatora.
    kaliope
    Level 11  
    Hmm...właśnie zamówiłem na alle pci-e. Nie pomyślałem że będzie się grzała. Myślisz, że net może kuleć przez to?

Druga sprawa, jak wsadzę tą nową kartę, ona się sama zainstaluje i wifi bedzie chodziło? (win7)