Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włączniki dotykowe schodowe 2way

28 Sie 2016 21:38 1404 3
  • Poziom 1  
    Dobry wieczor,

Od razu wspomnę że przeszukałem całe forum oraz inne strony w celu znalazienia informacji na temat jak to podłączyć i wciąż nie ogarniam tego do końca.

Oba włączniki działają w systemie 2way czyli wszystko powino ładnie działać, plus kilka krotnie próbowałem synchronizować włącznik na dole z górnym bez żadnego rezulatu.

Na dole są dwa łączniki (jeden zapala żarówkę na dole, a drugi żarówkę na piętrze)

Dwa kable, jeden przeciągnięty do góry.

Tutaj chcę podłączyć włącznik z dwoma włącznikami.

U góry natomiast kable wygladają tak:

Tutaj włącznik z jednym włącznikiem.

Ewentualnie czy da się zrobić tak żeby można było włączyć jedno i drugie światło jednym włącznikiem z góry i z dołu?
  • Poziom 25  
    Napisz jakiej firmy jest ten wyłącznik i co wcześniej było zamontowane w puszce.
  • Poziom 42  
    Z fotek (puszki) moim zdaniem wynika, że mamy do czynienia z układem schodowym.
    W jednej z nich mamy zasilanie i trójżyłowy (+PE) przewód korespondencyjny do drugiej puszki a w niej przewód do oprawy (opraw).

Być może należy to połączyć tak:
    Najpierw zlokalizować do której puszki dochodzi napięcie (powinna to być żyła czerwona) a z której zasilana jest oprawa.
    Następnie fazę przyłączyć do zacisku L pierwszego wyłącznika i podać ją na ten sam zacisk wyłącznika drugiego. Połączyć zaciski L1 obu wyłączników i w jednym z nich wpiąć jeszcze pod ten zacisk czerwoną żyłę przewodu do oprawy.
    Należy również połączyć ze sobą te nieoznaczone zaciski z lewej strony wyłącznika.
    W puszce zasilającej oprawy brakuje żyły N, którą należy przedłużyć z puszki zasilającej i połączyć z czarną żyłą z oprawy.

Może jednak okazać się, że po drodze występuje połączenie przewodów w oprawach, wtedy być może okaże się zbędne "dostarczenie" N do puszki zasilającej oprawy a obie żyły są żyłami fazowymi dwóch opraw. W takim przypadku obie żyły łączymu z zaciskiem L1.

UWAGA:

Pod żadnym pozorem nie wolno zmieniać funkcji tych "gołych" żył o mniejszym przekroju z naciągniętymi żółtymi koszulkami.
    Są to bowiem żyły ochronne, które muszą być obowiązkowo przyłączone do zacisków w puszkach!

A te wyłączniki nie miały żadnej ulotki???
  • Poziom 35  
    Rysunek wart tysiąca słów.... :)
    Ze schematu wynika, że jest tak

Włączniki dotykowe schodowe 2way

Kolorem poprawiłem.

Dużo by wyjaśniły zdjęcia jak wyglądają podłączenia w oprawach oraz instrukcja tych włączników. Ale nie przewiduję niespodzianki, skoro na czarnych przewodach są czerwone koszulki.

Wtedy trzeba zacząć od sprawdzenia czy te światła to są oddzielne obwody i czy można z nich jakoś "wystrugać" jeden. Legalnie, rzecz jasna, bo żeby działało to wystarczy minutka.