Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przestrojenie radmora

06 Lip 2005 20:56 2405 3
  • Poziom 14  
    Witam! Chodzi mi o to w jaki sposób przestraja się radyjko, aby przystosować je do pracy na daną częstotliwość. Za przykład wziełem starego, poczciwego radmora bo to często przestrajane i modyfikowane radyjko. Byłbym wdzięczny za wymienienie czynności jakie należy wykonać. Chodzi mi o wymianę obwodów, kwarców i tak dalej. Czy taka czynność sprawiła by dużo problemu początkującemu elektronikowi? No i ile takie przestrojenie w przybliżeniu kosztuje, chodzi mi o zakup potrzebnych elementów. Acha i jeszcze jedno czy można przestrajać radio obojętnie na jakiej pracowało częstotliwości. Chodzi mi o to czy radio 300mhz da się przestroić na 2 metry czyli 145mhz i np radio które pracuje 430mhz też się da przestroić na 2 metry???? Chciałbym się tego dowiedzieć bo nigdzie nie mogłem znaleźdź tego co dokładnie mnie interesuję. Dziękuję i pozdrawiam wszystkich forumowiczów!!!

• Poziom 31  
    Wszystko się da zrobić... tylko.... czy warto... bo bez porządnego zaplecza pomiarowego to niewiele zdziałasz.... a na allegro za 250 zł spokojnie kupisz jakiegoś ręczniaka na 2 m z pełnym pasmem 136- 174, a na takiego klocka Radmora musisz poświęcić wiele czasu, szczególnie jak chcesz go przestarjać z pasma np. 300 Mhz... nadajnik idzie prosto ( powielacz na waraktorze - zakładam, że to 3001 ) .. ale z odbiornikiem to więcej zabawy... poza tym jeszcze dojdzie Ci koszt kwarcy... chyba bardziej opłacalne jest zakupienie czegoś od razu przystosowanego na to pasmo. Ostatnio była taka ręczna ONWA na 2 m z nastawnikiem za 80 zł , z tym, że nadajnik był walnięty, ale nawet jeśli to driver i końcówka to koszt naparay nie przekroczy 70 zł.

Pozdrawiam Marcin
  • Poziom 14  
    Łatwiej jest przestroić radmora z syntezą który pracował w straży pożarnej lub policji. W Radmorze R2433 były stosowane dwa rodzaje syntezy. Starsza na grubowarstwowym układzie CF rodzimej produkcji i nowsza na układzie TDD1742T. W tym drugim przypadku wystarczy w syntezie przeprogramowanie EPROM-u i przedłużenie cewki w generatorze VCO. Dochodzi oczywiście strojenie odbiornika (trzeba dołożyć kilka kondensatorów) i nadajnika (przedłużenie cewek). Taki radmor po przestrojeniu pokrywa 100 kanałów z odstępem 25 kHz, ma moc wyjściową ok. 10 W i czułość ok. 1 uV.
  • Poziom 14  
    dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli. Temat zamknięty...