Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralka Siemens IQ500 brak oznak życia

29 Sie 2016 11:14 3690 14
 • Poziom 9  
  Witam,
  Posiadam wymienioną w temacie pralkę, niestety pewnego pięknego dnia całkowicie umarła. W trakcie prania zatrzymała się, dosłownie jakby ją ktoś z gniazdka wyłączył. Wyjąłem z pralki sterownik:
  Pralka Siemens IQ500 brak oznak życia Pralka Siemens IQ500 brak oznak życia

  Od razu rzucił się w oczy przepalony opornik R71/R72, trudno było odczytać jego wartość, internet na szczęście wyposażony był w zdjęcia tego układu i udało się odczytać 100 ohm, z racji wielkości moc oszacowałem na jakieś 2-3W. Niestety po wymianie opornik spalił się zaraz po włączeniu pralki. Po prześledzeniu ścieżek, opornik zasila mostek gretza w scalaku DF06S, na wyjściu mostka jest 20ohm, trochę mało ale to tylko moja laicka opinia, kondensator zaraz za mostkiem wylutowany i sprawdzony, nie ma zwarcia. I dalej zatrzymałem się na transformatorku EPCOS 38 11 T0526 i układzie LNK304GN. Zmierzyłem rezystancję transformatorka i na uzwojeniu pierwotnym ma 7 ohm, co wydaje się być dużo za mało. Niestety nie mogę nigdzie znaleźć specyfikacji tego trafo, więc ani nie mogę zweryfikować swojego podejrzenia ani nie mogę znaleźć zamiennika.
  Proszę o pomoc.
 • SterControlSterControl
 • Poziom 26  
  W układzie nie zmierzysz poprawnie tego transformatorka. Inna sprawa, że uszkodzenie tego transformatorka jest mało prawdopodobne.
  Należało by sprawdzić kondensator elektrolityczny filtrujący kilka, kilkanaście uF na napięcie co najmniej 350V, mostek gretza...no i całkiem prawdopodobne, że padł sam LNK304G.
 • Poziom 9  
  Transformatorek do mierzenia wylutowałem, na zdjęciu nóżki jeszcze nie są przylutowane. LNK304GN nie sprawdzę, bo ani wiedzy jak, ani oscyloskopu nie posiadam. Kondensator filtrujący 10µF/400V sprawdzałem tylko omomierzem.
 • SterControlSterControl
 • Poziom 26  
  Diody trzeba przemierzyć na zasilaniu, które są przy tym kondensatorze. Przy LNK304GN może być pojedyncza dioda albo mostek gretza.

  Rezystor który wymieniłeś powinien być wedle zaleceń producenta chipu rezystorem bezpiecznikowym. Jeśli go pali to w układzie zasilania na obwodzie pierwotnym jest gdzieś przeciążenie lub zwarcie. Może to być wyschnięty kondensator, diody albo sam układ LNK304GN albo co gorsza wszystkie te elementy naraz.
 • Poziom 9  
  Przed chwilą zrobiłem tak: wylutowałem trafo i podłączyłem zasilanie. Opornik nie pali się. Na wyjściu z gretza jest 315V więc mostek raczej sprawny, kondensator też. Więc jedyne co zostało to LNK304GN lub trafo.
 • Poziom 9  
  LNK kupię bez problemu, niestety gorzej z trafem, masz może wiedzę jakie napięcie powinno być na wyjściu? może tymczasowo, zanim znajdę jakieś bardziej eleganckie rozwiązanie, podłączyłbym zewnętrzny zasilacz.
 • Poziom 9  
  I w sumie ma to sens, jak LNK nie będzie dawał impulsów tylko puści na stałe, to nie pojawi się żadna impedancja i praktycznie będzie zwarcie. LNK zamówione.
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Jeśli się nie mylę to układ IS6 jest stabilizatorem 5V. Jeśli tak jest to przed wlutowaniem LNK304GN zmierz omomierzem rezystancje pomiędzy punktami oznaczonymi na zdjęciu strzałkami. Tam gdzie jest strzałka z podpisem 9V powinno być powyżej kilkudziesięciu kΩ, a tam gdzie strzałka z podpisem 5V powinno być minimum ok. 2,5kΩ lub więcej. Po wlutowaniu LNK304GN napięcia takie jak przy strzałkach.
  Pralka Siemens IQ500 brak oznak życia
 • Poziom 9  
  Stabilizator ma oznaczenia 78M05, i odpowiednio dla strzałki 9V w jednym kierunku ma 140K, w drugim nie przewodzi, dla 5V jest 1,3K w obu kierunkach.
 • Poziom 35  
  Można wlutować LNK304GN i podłaczyć zasilanie, wszystko powinno zadziałać.
 • Specjalista AGD
  Witam
  Jeśli jest spalony bezpiecznik-opornik to na 100% uszkodzony jest LNK, wymiana obu elementów powinna załatwić problem. Niepotrzebnie autor brnie w elektronikę, przy takich usterkach zaczynamy od wymiany w/w elementów.
 • Poziom 9  
  Po wlutowaniu LNK304GN pralka ożyła, dziękuję Panowie za pomoc.