Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy konieczne jest frezowanie pod głośniki?

Kacperpel 29 Sie 2016 12:54 1752 11
 • #1 29 Sie 2016 12:54
  Kacperpel
  Poziom 5  

  Zbudowałem obudowy do głośników, zostało tylko zrobić frez aby głośniki były równo z płytą czołową, czy jest to konieczne? Chodzi mi głównie o hermetyczność takiej obudowy.

  0 11
 • #3 29 Sie 2016 14:05
  marian133
  Poziom 38  

  nici napisał:
  kwestia gustu


  Naprawdę?

  Jeśli chodzi o hermetyczność to jest to obojętne, ponieważ to spód kosza styka się z obudową a nie jego bok.
  Jeśli chodzi natomiast o dźwięk, to brak frezu widać na pomiarach (zwłaszcza głośnika wysokotonowego). Na krawędziach frontu głośnika powstaje dyfrakcja fali i wtedy mamy górki i dołki na charakterystyce.
  Frez zapobiega takiemu zjawisku.

  Oczywiście wszystko zależy jakie to głośniki i sam projekt.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Vifa XT25TG z frezem i bez.
  Czerwona charakterystyka z frezem, niebieska bez frezu:

  1
 • #4 29 Sie 2016 14:29
  brofran
  Poziom 37  

  marian133 napisał:
  Vifa XT25TG z frezem i bez.
  Czerwona charakterystyka z frezem, niebieska bez frezu:

  Nie ma szans aby ktokolwiek uchem różnice odczuł . Zatem ja również uważam odnośnie frezowania - tylko kwestia gustu i estetyki .

  0
 • #5 29 Sie 2016 14:57
  wkj
  Poziom 35  

  brofran napisał:
  marian133 napisał:
  Vifa XT25TG z frezem i bez.
  Czerwona charakterystyka z frezem, niebieska bez frezu:

  Nie ma szans aby ktokolwiek uchem różnice odczuł . Zatem ja również uważam odnośnie frezowania - tylko kwestia gustu i estetyki .


  To projektujmy na ucho!!!!!!!!!
  Chyba co niektórzy koledzy zapominają na jakim forum się znajdują, rozumiem doba fejsów, insta.... i czego tam jeszcze. Ale na miłość boską, elektroda - forum stricte techniczne!

  Nie zawsze zgadzam się z marian133, mam prawo, ale nie w tym przypadku. Frez nie ma znaczenia aż takiego dla hermetyczności ale ma wpływ na dźwięk. char-ki nie kłamią.

  1
 • #6 29 Sie 2016 17:38
  kortyleski
  Poziom 41  

  Ile detali przy budowie kolumn ma minimalny wpływ na dźwięk? Kilkadziesiąt. Jeżeli podchodzimy do tematu w ten sposób że żadnego z nich nie usłyszysz to pominmy wszystkie. Ja bym jednak frezował. Zawsze to jeden drobiazg mniej

  0
 • #7 30 Sie 2016 21:25
  mmaker
  Poziom 18  

  Nie tylko samo podfrezowanie ścianki pod głośnik ma znaczenie, ale np. ułożenie głośników względem siebie, odległość między nimi, odlegóść od tylnej ścianki/jej pochylenie. Dużo jest tego...

  0
 • #8 30 Sie 2016 21:34
  brofran
  Poziom 37  

  mmaker napisał:
  Dużo jest tego...

  Dlatego też Hig-Endowe paczki kosztują . Fabryka ma środki , sprzęt, studio i fachowców do projektowania i eksperymentów . W warunkach amatorskich kwestia " z frezem, czy bez " nie ma znaczenia ( prawie ) . :D

  0
 • #9 30 Sie 2016 21:58
  marian133
  Poziom 38  

  brofran napisał:
  W warunkach amatorskich kwestia " z frezem, czy bez " nie ma znaczenia ( prawie )


  Nie ma znaczenia dla kogoś kto nie słyszy lub jeszcze jest niedoświadczony.
  Na przedstawionym przeze mnie wykresie jest górka 3db (3-5kHz) oraz dółek 2db (7,5kHz) i znów lekka górka przy 13kHz. To nie jest bez znaczenia.
  Dodać do tego jeszcze trzeba gorsze zgranie fazowe głosników z racji innej pozycji tweetera względem woofera.

  brofran napisał:

  Dlatego też Hig-Endowe paczki kosztują . Fabryka ma środki , sprzęt, studio i fachowców do projektowania i eksperymentów .


  Uwierz mi, że w domowych warunkach też można zaprojektować kolumny klasy Hi-End, trzeba się tylko na tym znać i użyć dobrych głośników. Jeśli ktoś ma jeszcze dostęp do komory bezechowej to śmiało może konkurować ze znanymi producentami Hi-Endu, a od niektórych może być nawet lepszy.

  0
 • #10 15 Sty 2018 13:15
  sajytam
  Poziom 11  

  Wpuszczanie głośnika to głupota, wszyscy jak małpki to robią bo tak ktoś wymyślił. Ja nisko tonowy zamontowałem na pierścieniu z tekstolitu pare cm by zmniejszyć rozfazowanie. Odbicia od przedniej ścianki mniej wpływa w nie wpuszczonym głośniku niż odwrotnie.

  0
 • #12 15 Sty 2018 14:39
  sajytam
  Poziom 11  

  I kolega by się zdziwił gdyby posłuchał, obudowa zamknięta cała w środku użebrowana 85 l netto dla basu. Wszystkie głośniki mają filtr 6 db na oktawę, żaden głośnik nie ma rezystora. Wzmacniacz własnej konstrukcji swoje tu robi przy odsłuchu. Jest to konstrukcja która ma 30 l ale naprawdę gra więcej niż dobrze. Odnośnie wzmacniacza proszę zobaczyć temat WZMACNIACZ Z KOREKCJĄ BŁĘDU. Zdecydowana większość osób kombinuje z grającymi przewodami, elektrolitami WO, Ale dobry wzmacniacz z wyjściem na tranzystorach mosfet, z korekcją błędu może więcej zdziałać sterując głośniki niż kiepski wzmacniacz na bipolarach który steruję najlepsze. Prawdę mówiąc robiłem kiedyś parę kolumn, oparte były o głośniki z Visatona , Tiw300 TIW250 średniotonowe z korektorem faz TI100, Monacor nisko-średnio SPH-165KEP, SPH225C. SPH-102KEP. grają nieźle. A myślę że najlepszy średniotonowiec to B&W ten duży szarego koloru z najnowszej konstrukcji z serii 800. Jednak jak wyżej wspomniałem nie uznaję wycia z BAS REFLEKSU, to niema nic wspólnego z prawdziwym niskim tonem. Co prawda uzyskałem przy tym głośniku 36 hz przy spadku 6db, ale dla ucha jest ok. Kiedyś próbowałem zamontować tu głośnik Phase Linear ALINTE 12" UNILIMITED. Ale w końcu nie kupiłem, a firma znikła z rynku. A tak naprawdę nasuwa się takie pytanie PO CO TO WSZYSTKO.

  0