Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki osprzęt do oświetlenia na wyłącznikach zwiernych?

29 Sie 2016 16:50 876 6
  • Poziom 9  
    Mam w łazience trzy obwody oświetlenia: sufit, lustro i prysznic.
    Wyłącznikiem przy drzwiach (normalny przełącznik) włączam światło w suficie i podaję fazę pod wyłączniki lustra i prysznica.

Moje pytanie: Jakich przekaźników, styczników... w ogóle czego użyć, by móc włączać i wyłączać światło lustra i prysznica włącznikami zwiernymi (dzwonkowymi). Wychodząc z łazienki - wyłącznikiem przy drzwiach gaszę wszystko, ale znów wchodząc włącza się tylko sufit. - tak bym chciał :)

Pytałem w sklepie instalacyjnym, ale... gość z obsługi chyba wcześniej pracował w masarni ;)
  • Poziom 14  
    Witam

Wypowiedź jest nie zbyt dokładnie sprecyzowana, ale domyślam sie, że chodzi o przekaźniki bistabilne z tzw. pamięcią. Jeśli załączysz np. oświetlenie przy lustrze ( oczywiście wcześniej załączając sufit) to po wyłączeniu sufitu czyli de facto wszystkiego, a następnie załączeniu, przekaźnik będzie "pamiętał", że ma być załączony i podświetlenie lustra załączy się razem z oświetleniem sufitowym. Wyłączyć będzie można dopiero po przyciśnięciu przycisku dzwonkowego. Jeśli chodzi o konkretne rozwiązania to sugeruję wziąć pod uwagę firmę F&F Pabianice, bo oni produkują takie przekaźniki bistabilne montowane w puszce instalacyjnej podtynkowej.
  • Poziom 24  
    Ja zrozumiałem Autora tematu dokładnie na odwrót. Taki układ z pamięcią to ma teraz, gdy używa zwykłych przełączników. Chce natomiast by pamięci nie było, wówczas gdy wyjdzie i wyłączy całość po opuszczeniu łazienki to po kolejnym włączeniu przełącznika "głównego" przy wejściu zapalić ma się zawsze tylko lampa na suficie.

Jeżeli tego oczekujesz, to możesz skorzystać ze zwykłych (bez pamięci) przerzutników bistabilnych i podłączyć je tak, by były zasilanie z tego wyłącznika przy drzwiach.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za odpowiedzi.
    Może niezbyt precyzyjnie określiłem o co mi chodzi, ale JEGA - dokładnie tak!
    Teraz mam tak, że włączając sufit (i wszystko inne), to prysznic i lustro zaświecają się w zależności od tego w jakiej pozycji znajduje się ich wyłącznik. Natomiast chciałbym, by po włączeniu sufitu zawsze zaświecał się tylko (!) sufit - niezależnie od tego czy wychodząc z łazienki inne obwody też świeciły.

Rozumiem, że w tych dwóch obwodach muszę zamienić zwykłe przełączniki na dzwonkowe, wsadzić pod nie przerzutniki bistabilne i będzie jasność wg moich życzeń?

Jakieś szczególne te przerzutniki? Czy to jest zwykła rzecz dostępna w każdym sklepie instalacyjnym? Dodam że instalacja 230V, wszędzie świecą kilkuwatowe ledy.
  • Poziom 24  
    Yabadabadoo napisał:
    Rozumiem, że w tych dwóch obwodach muszę zamienić zwykłe przełączniki na dzwonkowe, wsadzić pod nie przerzutniki bistabilne i będzie jasność wg moich życzeń?
    tak
    Yabadabadoo napisał:
    Jakieś szczególne te przerzutniki? Czy to jest zwykła rzecz dostępna w każdym sklepie instalacyjnym?
    Kupisz bez trudu, ale sam nie używałem, więc żadnego polecić nie mogę. W necie na niektóre plują, że szybko się psują, ale na co nie plują?
  • Poziom 14  
    Na rynku znajdziesz wiele rozwiązań. Jeśli chodzi o Twój przypadek to możesz użyć F&F Pabianice - przekaźnik bistabilny BIS-402 . Jest mały, więc włożysz go do puszki, a i podłączenie elektryczne nie jest zbyt skomplikowane. Podobne przekaźniki produkuje ZAMEL, a jeśli poszukać dalej to z pewnością znajdzie się pare alternatyw. Ja polecam F&F, ponieważ zainstalowałem już trochę tego sprzętu, i nie narzekam.