Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy RackSzafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa źródła prądu - jedno aktywne, sterowanie 5 V USB

29 Sie 2016 17:13 1017 16
  • Poziom 8  
    Witam, jestem początkujący, wiec proszę o dużą dawkę wyrozumiałości.
    Poprzednio pomogliście mi w pisaniu makra w Excelu.
    Dziś jestem już na zupełnie innym stopniu zaawansowania w tym temacie (także dzięki Wam)

Problem przed którym stoję obecnie nie jest natury programowej, tylko elektryczna-elektronicznej, a dokładnie ? muszę wykonać urządzenie które w zależności od stanu napięcia +5 V / 0 V (przekaźnik) będzie wybierało odpowiednie wejście prądowe B* lub P*
    (* B i P nie wzięło się znikąd ? wyjaśnienie w rysunku)

Opis problemu:
    Sprawa ma się tak ze posiadam mały serwer (SRV) który podłączony jest do UPS-a (UPS).
    Do tego samego UPS-a podłączone są także: Modem, Router, Telefon (M/R/T) za pomocą najzwyklejszej listwy zasilającej (L).
    Do listwy (L) urządzenia M/R/T podłączone są naturalnie za pomocą różnego rodzaju zasilacz (nieistotne).
    Problem jest taki ze serwera (SRV) nie używam w sposób ciągły, lecz ?sporadyczny?. Powiedzmy ze tylko w weekendy, wiec nie warto mięć go non stop włączonego, z powodu poboru prądu (niepotrzebnego) oraz czasowego spontanicznego rozkręcania się dysków (także w nocy) ?bez wyraźnego powodu?.

PODŁĄCZENIE_0
    Master/Slave w UPS-ie ? nie spełni moich oczekiwań, bo Master/Slave musiało by działać tylko na zasilaniu bateryjnym a na zwykłam prądowym już nie (nie przemyśleli tego UPS , albo ja jestem zbyt wymagający)

PODŁĄCZENIE_1
    W chwili obecnej serwer (SRV) oraz urządzania (M/R/T) podłączone są do gniazda UPS oznaczonego literka B (awaryjne zasilanie bateryjne).

Problem w przypadku tego podłączenia jest taki ze jak nastąpi awaria prądu (obojętnie czy serwer jest uruchomiony czy akurat nie) UPS podtrzymuje ?nikomu niepotrzebne? urządzania M/R/T. Oczywiście są one potrzebne w chwili gdy serwer pracuje (tylko tak mogę dokończyć prace na nim ? która jest wykonywana np. na tablecie zasilanym z baterii, podłączonym przez WiFi ? ROUTER).

PODŁĄCZENIE_2
    Oczywiście myślałem o tym żeby po prostu podłączyć urządzenia M/R/T pod wyjście P w UPS-ie (P ? brak bateryjnego zasilania awaryjnego), ale wtedy, podczas awarii prądu (nawet gdy serwer jest włączony) następuje zerwanie połączenia z powodu i z M/R/T jest brutalnie odłączone od prądu. Obecnie już nawet rozważam ta opcje, gdyż awaria prądu (w ciągu dnia) jest dość rzadka a niestety nocą (nie pracuje w nocy) już kilka razy się zdarzyło i wtedy wszystkich budzi UPS (nie mowie o piszczeniu - jest wyłączone)

PODŁĄCZENIE_3
    Wiec wymyśliłem ze podłącze to na 3-ci sposób (i tu potrzebuje Waszej pomocy ? żeby nie poleciały iskry, eksplodowała bateria w UPS-ie lub uszkodził się serwer).

Pomyślałem ze fajnie by było podłączyć urządzenie M/R/T jednocześnie do gniazda B i P w UPS-ie a serwer tak jak był, do B (B ? bateria / P - brak baterii).
    Sterowaniem z którego gniazda będą aktualnie zasilane urządzenia M/R/T zajmie się przekaźnik (5 V) podłączony do linii +/- z USB serwera.
    Serwer włączony ? USB +5 V ? zasilanie B w UPS-ie
    Serwer wyłączony ? USB 0 V ? zasilanie P w UPS-ie
    Takim sposobem jak serwer byłby włączony to urządzenia M/R/T pracowałyby razem z nim nawet podczas awarii prądu (bateria w UPS ie).

Z drugiej strony jak serwer byłby wyłączony to UPS ?nie zaprzątał by sobie głowy? podtrzymywaniem pracy urządzeń M/R/T (nie są niezbędne, jeśli serwer jest wyłączony, a UPS robi to dość głośno i totalnie niepotrzebnie).

Czy to w ogóle jest możliwe ? bez ryzyka?

Przygotowałem prosty schemat (niektórzy pewnie nie nazwa tego schematem) który potrzebuje uzupełnienia.

Fajnie by było gdybym mógł wykorzystać części które już mam (ale zdaje sobie sprawę że coś trzeba będzie dokupić... mam po kilka sztuk takich przekaźników i "diody" (chyba to są diody) IN5822(MIC)

Do tej pory ?bawiłem się? troszkę w konstruowaniem urządzeń opartych na prądzie stałym. Takimi które działają na USB +5 V lub na 12 V lub połączeniu tych dwóch (czyli ze USB steruje praca 12 V woltowego zasilacza Włącza/Wyłącza go...). Prąd zmienny mnie przerasta, tym bardziej ze mówimy tu także o podłączonym do niego sprzęcie za duże pieniądze.

Zastanawiam się czy można zmieniać zasilanie urządzeń M/R/T w takim tempie jakim zrobi to przekaźnik?

Wiem ze nie mogę po prostu podłączyć dwóch kabli razem ? muszę je jakoś odseparować (do tej pory robiłem to diodami Zenera bodajże, ale to było 12 V)
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    To oczywiście da się zrobić na przekaźniku (niebieski, lewy w dolnym rzędzie). Będziesz przełączał niezbyt często urządzenia o małej mocy więc jego styki powinny wytrzymać dość długo. Urządzeniom nic nie grozi przy przełączeniu. Koncepcja powinna się sprawdzić, choć te UPS-y których ja używam hałasują przy zaniku zasilania niezależnie od tego, czy coś jest podłączone do ich wyjść czy nie, więc tu widzę słaby punkt całego rozwiązania.

Jeszcze jeden problem to styki tego przekaźnika - jeżeli są podwójne przełączne to ok. przełączysz obie linie jednym przekaźnikiem. Jeżeli natomiast jest tam tylko jeden styk przełączny to masz kłopot. Musisz sprawdzić, czy jakieś linie na obu wyjściach są na stałe połączone w UPS - wtedy możesz przełączać tylko te pozostałe linie, jeżeli nie to musisz użyć dwóch przekaźników albo innego o podwójnych stykach przełącznych.

Łączenie linii wyjściowych tak, jak to narysowałeś (CDE) jest w ogólnym przypadku niedopuszczalne o ile nie są już połączone w środku (a wtedy nie trzeba ich łączyć na zewnątrz). Owszem, w stanie pracy na bateriach być może wyjście B jest odizolowane od sieci i tworzy samotną wyspę. Jednak podczas pracy z zasilaniem sieciowym na 99% procent tak nie jest. Musiałbyś więc co najmniej sprawdzić, jak wyglądają wzajemne napięcia pomiędzy tymi liniami podczas pracy z zasianiem sieciowym i na tej podstawie wytypować kandydatki na C i D. Kłopot w tym, ze wchodzisz na śliski grunt, bo to wcale nie jest oczywiste, czy w UPS jest wtedy prosty bypass. Najprościej przełączać C i D tak samo jak A i B.
  • Poziom 8  
    Witam.
    Bardzo dziękuję za zainteresowanie wątkiem (tematem).
    Przede wszystkim muszę sprawdzić UPS bez obciążenia - czy tez hałasuje, bo jak tak to może faktycznie nie warto (bo głównie o hałas mi chodzi) - nie sprawdziłem tego... mój błąd.

Czyli miedzy CD-E umieszczę taki sam przekaźnik (mam ich sporo) jak na AB-H i po kłopocie (fajnie).
    Pewnie trzeba by jeszcze użyć takiej diody na F (z USB do przekaźników) żeby zabezpieczyć się przed przebiciem?

Sprawdzę dziś tego UPS a.

A jak to jest z tym prądem zmiennym? Bo w stałym jest + i - i minusy można złączyć a w zmiennym? To na pewno jest istotne który kabel A B C D ze sobą połączę - czy A z B czy A z D (da się to sprawdzić miernikiem albo probówką?)

Dziękuję za pomoc!
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Poziom 24  
    tomek-hp13 napisał:
    Czyli miedzy CD-E umieszczę taki sam przekaźnik (mam ich sporo) jak na AB-H i po kłopocie (fajnie).
    tak
    tomek-hp13 napisał:
    Pewnie trzeba by jeszcze użyć takiej diody na F (z USB do przekaźników) żeby zabezpieczyć się przed przebiciem?
    Sytuacja jest o tyle nietypowa, że sterujesz cewki przekaźników wprost z zasilania. Przy jego wyłączeniu zapewne nic by się nie działo, ale dla pewności nie zaszkodzi dać diodę. Jednak nie w szereg od wyjścia USB do przekaźników a równolegle - oczywiście w normalnej sytuacji spolaryzowaną zaporowo. Ogólna zasada z ochroną przed przepięciami w takich sytuacjach jest taka, by zamiast próbować nie dopuścić przepięcia do reszty układu (dioda w szereg) postarać się nie dopuścić, by w ogóle powstało (dioda równolegle).
    tomek-hp13 napisał:
    A jak to jest z tym prądem zmiennym? Bo w stałym jest + i - i minusy można złączyć a w zmiennym? To na pewno jest istotne który kabel A B C D ze sobą połączę - czy A z B czy A z D (da się to sprawdzić miernikiem albo probówka?)
    Jeżeli jakieś dwie linie (jedna z P, druga z B) są na stałe połączone w środku UPS możesz to wykorzystać i przełączać tylko te pozostałe linie jednym przekaźnikiem. Jeżeli nie są odżałuj drugi przekaźnik i w prosty sposób zapewnisz sobie spokojny sen
    tomek-hp13 napisał:
    muszę sprawdzić UPS bez obciążenia - czy tez hałasuję
    Obawiam się, że tak, bo niezależnie od wielkości obciążenia włączana jest przetwornica a przy tym i chłodzenie jej elementów...
  • Poziom 8  
    jega napisał:
    Ogólna zasada z ochroną przed przepięciami w takich sytuacjach jest taka, by zamiast próbować nie dopuścić przepięcia do reszty układu (dioda w szereg) postarać się nie dopuścić, by w ogóle powstało (dioda równolegle).

Witam i dzięki za pomoc.
    No i tu wychodzi problem mojego braku wiedzy w temacie...
    ze jak trzeba ja podłączyć? Nie wystarczy na + (F) żeby prąd "szedł" do przekaźnika ale nie mógł się cofnąć? (jakoś inaczej trzeba ja podłączyć?).

Jak będę w domu to zamieszczę nowy schemat - poprawiony z dioda i dodatkowym przekaźnikiem - proszę wtedy o opinie i ewentualne dalsze instrukcję.

Wielkie dzięki!
  • Poziom 24  
    tomek-hp13 napisał:
    Nie wystarczy na + (F) zeby prad "szedl" do przekaznika ale nie mogl sie cofnac? (jakos inaczej trzeba ja podlaczyc?)
    Tak nic nie da. Problem polega na tym, że gdy cewki przekaźników są zasilane w ich uzwojeniach płynie prąd a więc w ich polach magnetycznych zgromadzona jest energia. Gdy odłączysz zasilanie cewka usiłuje utrzymać przepływ prądu niezmieniony wykorzystując tę energię. Jeżeli gwałtownie rozłączysz obwód pojawi się w efekcie napięcie, które może osiągnąć bardzo dużą wartość gdy mimo narastania napięcia nie może podtrzymać prądu. Efektem tego mogą być uszkodzenia układu. Dlatego należy równolegle do cewki podłączyć diodę, oczywiście w taki sposób, że przy podaniu napięcia zasilającego będzie spolaryzowana zaporowo tzn. na twoim schemacie katoda do F, anoda do G. Nada się każda dioda prostownicza np. 1N4001 lub impulsowa np. 1N4148. Dioda włączy się tylko wtedy, gdy cewki przekaźników usiłując utrzymać przepływ prądu doprowadzą do zmiany biegunowości na wyjściu USB i przez moment na "+" pojawi się -0,7V w stosunku do "-". Cewki są połączone równolegle więc wystarczy jedna dioda.

W zależności od konstrukcji zasilacza ta dioda może być zbędna lub potrzebna, ale nigdy nie zaszkodzi.
  • Poziom 8  
    jega napisał:
    Nada się każda dioda prostownicza np. 1N4001 lub impulsowa np. 1N4148

A ta moja IN5822(MIC) (ze zdjęcia) się nie nada?

Czyli (teraz uwaga...) ta końcówka z paskiem to Katoda i ona ma być na F a ta druga końcówka (bez paska) do G ? :)
  • Poziom 24  
    tomek-hp13 napisał:
    IN5822
    zapewne nie "IN5822" a 1N5822. Oczywiście, nada się, ale trochę jej szkoda, to 40V/3A dioda Schottky a wystarczy byle co za 7 groszy w detalu...
    tomek-hp13 napisał:
    ta koncowka z paskiem to Katoda i ona ma byc na F a ta druga koncowka (bez paska) do G
    tak

Ale, ale sprawdziłeś ten UPS czy to w ogóle coś ci da?
  • Poziom 8  
    jega napisał:
    nada się, ale trochę jej szkoda

może i szkoda ale takie mam a inne musiał bym kupić, a to obecnie jest problem.

jega napisał:
    sprawdziłeś ten UPS

jestem teraz w pracy, ale sprawdzę wieczorem.

Znaczy dać to i tak by coś dało, bo jak prądu nie będzie z 10 h to bateria w UPS-ie się niepotrzebnie rozładuję, a tak... ciekawe jak to będzie bez obciążenia.
  • Poziom 28  
    @tomek-hp13 Czy nie słyszałeś o listwach "inteligentnych" czy takie rozwiązanie Cię z jakiegoś powodu nie zadowala?
  • Poziom 8  
    zibq napisał:
    @tomek-hp13 Czy nie słyszałeś o listwach "inteligentnych" czy takie rozwiązanie Cię z jakiegoś powodu nie zadowala?

Witam, to wykluczone - takie listwy maja na ogół wbudowane zabezpieczenie przeciw przepięciowe (mam 3 takie listwy w domu) ale nie wolno ich podłączać do UPS-a!

Dodano po 2 [godziny] 6 [minuty]:

a wiec...
    racja dla tych ktorzy powiedzieli ze UPS bedzie glosny nawet bez obciazenia (sprawedzilem). Pobor pradu 0W a on sie uruchamia (podczas awarii pradu) i wyswietla czas do konca okolo 420minut a z obciazeniem 8W bo tyle lacznie pobieraja Modem Router i Telefon (M/R/T) pokazuje 360minut. Dla porownania z wlaczonym serwerem pokazuje juz okolo 45minut.

mimo wszystko poprawilem schemat i prosze o opinie

• Poziom 28  
    Chyba za bardzo chcesz sobie skomplikować ten układ.
    Czemu nie podłączysz tego MRT tak jak serwer, ale przez przekaźnik którego cewka jest wyzwalana po pojawieniu się 5V (USB)? Dioda, ewentualnie optoizolacja dla bezpieczeństwa portu USB.
  • Poziom 24  
    tomek-hp13 napisał:
    mimo wszystko poprawilem schemat i prosze o opinie
    Powinno działać, zagrożeń nie widzę.
    zibq napisał:
    Czemu nie podłączysz tego MRT tak jak serwer, ale przez przekaźnik którego cewka jest wyzwalana po pojawieniu się 5V (USB)?
    Jest istotna różnica, tak jak jest obecnie w projekcie MRT zasilane są stale o ile jest zasilanie sieciowe, dopiero gdy trzeba oszczędzać energię (UPS na bateriach) ich włączenie zależy od włączenia serwera.

Trochę mi się nie podoba, że te przekaźniki będą kłapać przy każdym włączeniu i wyłączeniu SRV, ale nie widzę rozwiązania, w którym by nie trzeba coś dodać, żeby to wyeliminować.
  • Poziom 28  
    @jega Dziękuję za wyjaśnienie, z opisu nie mogłem zrozumieć.
    W takim razie powinien wystarczyć jeden przekaźnik - przewód neutralny jest wspólny dla obu (grup) gniazd. To jest ewentualnie do sprawdzenia.
  • Poziom 24  
    zibq napisał:
    W takim razie powinien wystarczyć jeden przekaźnik - przewód neutralny jest wspólny dla obu (grup) gniazd. To jest ewentualnie do sprawdzenia.
    Gdybyś spojrzał parę postów wyżej, to przeczytałbyś dyskusję na ten temat. To niestety nie jest takie oczywiste i można to zrobić tylko wtedy, gdy dwa wyjścia są na stałe połączone w samym UPS i to po znalezieniu które to linie.

W dodatku piszesz "przewód neutralny" a przecież w Polsce nie ma żadnych norm gdzie trafia N a gdzie L. Włączysz kabel zasilający UPS do jednego gniazdka to wspólny będzie N, włączysz do drugiego to wspólny będzie L.
  • Poziom 8  
    Ponownie serdeczne podziekowania za pomoc.
    Znowu nauczylem sie czegos nowego.

Powiem szczerze ze nie za bardzo rozumiem dlaczego ta DIODA musi byc tam gdzie jest (na kablu USB) nie bedzie przez to zwarcia ?
  • Poziom 24  
    Tak jak jest włączona będzie spolaryzowana zaporowo a więc tak, jakby jej w ogóle nie było. Ale gdyby przekaźnik (cewka) chciał wymusić napięcie ujemne, to się włączy i zamknie obwód prądu przez siebie chroniąc resztę układu (w środku SRV).