Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mostek prostowniczy mały prąd duże napiecie BAV21

29 Sie 2016 21:20 1164 9
 • Poziom 37  
  Witam.
  Mam potrzebę zbudowania takiej przystawki do generatora sinusoidalnego by wykorzystać go jako źródło napięcia stałego o małej wydajności prądowej.
  Nie mam zasilacza który by temu podołał a w generatorze mam przy okazji precyzyjny potencjometr wiec mogę użyć go jako " zasilacz " o szerokim zakresie napięcia.

  Problemem są diody. Jedyne jakie mam na napięcie 250V to BAV21. Sprawdzą się w takim układzie?


  Mostek prostowniczy mały prąd duże napiecie BAV21
 • Pomocny post
  Moderator Projektowanie
  Diody będą OK.
  Tyle, że nie rozumiem tych wszystkich oporników 1k - one bardzo zwiększą rezystancję wyjściową tego "zasilacza".
  Jeśli trzeba zabezpieczyć generator przed przeciążeniem to te dwa pierwsze (miedzy generatorem a prostownikiem) przesunąłbym po prostowniku (przed kondensatorem) aby pomagały w filtrowaniu, a suma ich oporności R=U/Imax, gdzie Imax to max prąd generatora.
 • Poziom 37  
  OK jutro lutuję z BAV.

  Muszę tak zabezpieczyć by chronić wyjście generatora przed zwarciem jak by mostek padł.
  Mogę sobie na to pozwolić bo prąd kilku mA mi wystarczy.

  Zaś te za prostownikiem to znów by go nie uszkodzić przy zwarciu wyjścia.

  Układ mało ambitny ale ułatwi mi życie i zapewni spokój ducha.
 • Moderator Projektowanie
  Tak, ale 4k x 5mA=20V spadku napięcia.
  zdzisiek1979 napisał:
  Zaś te za prostownikiem to znów by go nie uszkodzić przy zwarciu wyjścia.

  I dlatego całkowicie wystarczą te (a nawet jeden) przed mostkiem, dobrane na Imax=Umax/R.
  Zabezpieczą generator i przed zwarciem i awarią mostka - chociaż to ostatnie to tak prawdopodobne jak 6 w totka. I pomogą w filtracji tętnień.
  Prostownika nie trzeba zabezpieczać przed zwarciem (opornikiem po nim), jeśli przed prostownikiem jest opornik ogr. prąd. Jeśli kolega obawia się prądu rozładowania elektrolita to wystarczy tam opornik (jeden) rzędu kilkudziesięciu Ohm.
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  Zwróć tez uwagę, że łączna wartość rezystancji oporników wpiętych szeregowo ze źródłem napięcia to 4k a rezystancja dzielnika, których chcesz dołączać to 3k. W efekcie po podłączeniu dzielnika napięcie spadnie o więcej niż połowę, nawet gdyby impedancja wyjściowa samego generatora były pomijalna.

  Ogranicz liczbę i łączną wartość oporników jak radzi kolega trymer01 i rozważ dodatkowo a) zwiększenie rezystancji w dzielniku - teraz impedancja wyjściowa na wyjściu "mV" jest równa 22 a więc wielokrotnie mniejsza od impedancji wyjściowej wyjścia "V" oraz b) rozważ włączenie dzielnika na stałe żeby uniknąć skoków napięcia przy jego włączaniu/wyłączaniu.

  Dodatkowo zastosowanie takiego dzielnika zmusza do użycia rezystorów o dużych mocach - może więc zmień wartości.
 • Poziom 37  
  Zawsze będzie tylko jedno wyjście używane a dodatkowo odłączanie dzielnika ma na celu niepotrzebne go zasilanie dużym napięciem. Dzielnik mam na pająka zlutowany i mało praktyczny w używaniu a tak będzie ergonomicznie :D

  Rezystory przed mostkiem muszą zostać bo nie ufam zabezpieczeniu zwarciowemu generatora. Już się przejechałem na nim, nie ryzykuję.

  Na szybko zmodyfikowałem schemat. Kondensator to albo odzysk lub nowy użyję.
  Może dodać 100nF równolegle dla polepszenia filtracji.

  Odbiornik dołączany będzie miał zazwyczaj >1MΩ

  Jedyny problem to taki, że obciążenie będzie pobierać bardzo mało prądu i kondensator będzie utrzymywał napięcie i powoli będzie spadać do nowej wartości. Myślę nad dodaniem równolegle do wyjścia V rezystora 100kΩ na wyjściu mV nie powinno być takich problemów bo prawie 3kΩ będą robić za obciążenie. Mostek prostowniczy mały prąd duże napiecie BAV21
 • Poziom 24  
  Opornik 100Ω nie daje zupełnie nic, bo jego dołożenie nie różni się od zwiększenia wartości tych po 1kΩ o 50Ω każdy. Użycie dwóch 1kΩ zamiast jednego 2kΩ ma znaczenie tylko wtedy, jeżeli zakładasz możliwość łączenia (zwarcia?) wyjścia "V" wprost z zaciskami generatora. W pozostałych przypadkach niczym się nie różni od zastosowania jednego rezystora 2kΩ w dowolnym miejscu przed albo za mostkiem.
  zdzisiek1979 napisał:
  Może dodać 100nF równolegle dla polepszenia filtracji
  przy 1kHz nie ma to sensu
  zdzisiek1979 napisał:
  Myślę nad dodaniem równolegle do wyjścia V rezystora 100kΩ na wyjściu mV nie powinno być takich problemów bo prawie 3kΩ będą robić za obciążenie
  Proponuję zamiast tego zwiększyć dziesięciokrotnie wartości dzielnika i podłączyć go na stałe.
 • Poziom 37  
  Ogólnie to przyjąłem to tak.
  Napięcie AC max 100V ( troszkę mniej będzie ale pozwoliłem sobie przyjąć bardzo optymalne parametry ) to 100V x 1.4 ( mostek ) to 140V
  140V :2000Ω = 0.07A 70mA to podczas zwarcia da 9.8W ale podczas zwarcia.

  Gdybym dołączył dzielnik to mam rezystancję łączną 4800Ω
  140V :4800Ω = 0.029A 29mA to moc mam na poziomie 4.06W też za dużo.

  Dlatego planowałem odłączanie.
  Dzielnik miał pracować na napięciu max 35V DC

  35V : 4800Ω = 0.007A to 0.245W rezystory wytrzymają.

  Gdybym dołączył na stałe dzielnik to musiał bym uzyskać na nim moc na poziomie 250mW czyli rezystancja musiała by być na poziomie 78400Ω to sam dzielnik musiał by mieć 76400Ω oczywiście przyjąłem kryterium max napięcia 140V.

  Nie umiem projektować i liczyć :D ale tak mi to wychodzi.

  Układ cóż ma służyć do sprawdzania multimetrów na DCV wiec obciążenie jest tu powiedział bym pomijalne. Dwa równolegle to 5MΩ to uA.
  Nie mam zasilacza którym bym uzyskał napięcia i jeszcze w miarę stabilne. Skoro generator ma stabilną amplitudę to chce to wykorzystać do uzyskania napięcia stałego.


  Dlatego taki zamysł z opornikami powstał i przełącznikiem.

  Ale jeszcze przemyślę układ i poobliczam co nieco.
 • Poziom 24  
  zdzisiek1979 napisał:
  Układ cóż ma służyć do sprawdzania multimetrów na DCV
  Do takiego celu zupełnie spokojnie wystarczy impedancja wyjściowa 10kΩ w dodatku nie ma powodu, by na zakresie mV była mniejsza. Daj jeden 10kΩ przed mostkiem, dzielnik 1MΩ/10kΩ na stałe i gotowe. Ewentualnie warto jeszcze zmniejszyć pojemność, żeby rozładowanie trwało krócej przy obniżce napięcia. stała czasowa nie powinna być dłuższa niż 1s, a więc przy obciążeniu tylko dzielnikiem daje to maks. 1µF. Dałbym 0,1µF, bo przy zasilaniu z 1kHz tętnienia będą pomijalne. Oczywiście nie elektrolityczny a blokowy.

  Przy okazji zastanów się, czy nie dać powielacza (lub ogólniej powielacza) napięcia i zwiększyć zakresu uzyskiwanych napięć.
 • Poziom 37  
  Wiec tak:
  Został kondensator 22uF rezystory przed mostkiem 4x500Ω za mostkiem dałem na wyjściu V szeregowo 100k jako ograniczenie zwarcia jak by co. Dzielnik dostał 100k i 43Ω oraz 1.2k troszkę tu się zgapiłem i wyszły dwa wyjścia zamiast jednego mV ale trudno.
  Dodałem też zmianę polaryzacji ze względu na gniazda BNC.
  Jest lekka zwłoka podczas obniżania napięcia ale można z tym żyć.
  W efekcie z prostego gadżetu postało takie ustrojstwo.
  Mostek prostowniczy mały prąd duże napiecie BAV21 Mostek prostowniczy mały prąd duże napiecie BAV21 Mostek prostowniczy mały prąd duże napiecie BAV21