Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konwersja dysku dynamicznego na podstawowy - czy możliwy dla partycji systemowej

Ksabi 29 Sie 2016 21:43 1971 5
  • #1 29 Sie 2016 21:43
    Ksabi
    Poziom 2  

Hej,
    Poczytałem archiwalne wątki - m.in. ten
    Mam 2 wątpliwości:
    1. czy analogiczną akcję, tj. konwersję dysku dynamicznego na podstawowy mogę wykonać, jeśli na tym dysku dynamicznym mam partycję systemową?
    2. jeśli tak, to byłbym wdzięczny, gdyby ktoś bieglejszy poinstruował mnie, jak to zrobić.

Cel:
    Zamienić na dysk podstawowy (bo chcę zrobić klon systemu; program do klonowania mówi, że na dynamicznym tego nie zrobi).
    Optymalny dla mnie układ partycji: systemowa +/-150 GB i druga - pozostała część dysku.

Zrzut z eksploratora:
    Konwersja dysku dynamicznego na podstawowy - czy możliwy dla partycji systemowej

Zarządzanie komputerem - magazyn:

Widok w DMDE:

0 5
  • #2 30 Sie 2016 15:46
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

I tak masz partycję systemową ponad 80% powierzchni dysku, nie lepiej wykonać kopię posektorową w takim przypadku? Nie bardzo jest jak zamienić na podstawowy patrząc po układzie partycji, bo w MBR możesz mieć max 4 partycje, a tu już jest 5, stąd dynamiczny.

0
  • #3 30 Sie 2016 19:38
    linuks
    Spec od komputerów

Oczywiście że można i systemową zmienić z jakiegoś live startując. Ale max to 4 partycje. Musisz z jednej zrezygnować.
    Pozdrawiam.

0
  • #4 30 Sie 2016 20:37
    Ksabi
    Poziom 2  

Chętnie zrezygnuję z dodatkowych partycji. Jedyną istotną, której nie chciałbym stracić jest partycja systemowa.
    Nie mam jednak pojęcia, jak to zrobić.
    EaseUS Partition Master free nie konwertuje - musiałbym wykupić wersję pro.
    A ten program DMDE to dla mnie czarna magia jest.

Byłbym wdzięczny za podpowiedź, którym programem co powinienem zrobić, żeby przekonwertować dysk na podstawowy. Wszystkie partycje oprócz 'C' niczego istotnego nie zawierają.

0
  • #5 30 Sie 2016 21:37
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Masz możliwość wykonania tego spod DMDE dla linuxa? Chodzi o to, że dysk ten jest aktualnie w użyciu - uruchomiony system z niego i DMDE może nie chcieć tego wykonać. To można wykonać na wiele sposobów, przykładowo:
    Usunąć pierwszą LDM (42) 1,02MB, następnie zapisać zmiany, zamknąć okno partycje i obu pozostałym partycjom w trybie edycji (partycja 3 i 4 w sektorze 0) zmienić Typ z 42 na 07. Pierwsza (druga) 367MB niech zostanie jak jest. Następnie zapisać zmiany i pokazać kontrolnie okno partycje, czy już jest ok. Wtedy wstawione będzie partycje 3 i sporo wolnego miejsca.
    Lub:
    -MBR On/Off
    -Zastrzeżone przez system NTFS 105 MB -->Wstaw, z okna któro się pojawi wybrać Partycja podstawowa (MBR), PPM na nią i wybrać Aktywuj/Dezaktywuj partycję jako startową.
    -DELL UTILITY 367MB BC FAT32 -->Wstaw, podstawowa, a na samym końcu trzeba jej ustawić w trybie edycji odpowiedni typ.
    -$ Noname 03 NTFS 924 GB -->Wstaw, podstawowa.
    -Jako 4 można dodać tą 60GB partycję, jest pusta, tak samo jak ta 12GB.
    - Zastosuj, Restart.

1