Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ACER aspire 5738Z - Czarny ekran, nie uruchamia się, nie reaguje na wgranie bios

29 Sie 2016 22:24 1569 6
  • Poziom 13  
    Hej,

problem z komputerem objawił się tak: komputer się uśpił, uruchomiłem go poprzez klawiaturę zewnętrzną - naciskając dowolny klawisz. Laptop wstał jednak nie włączył się zewnętrzny ekran który był do niego podłączony. Zauważyłem że również nie można włączyć numlock'a - w pewnym momencie klawiatura i myszka chyba straciły zasilanie.

Próbowałem zrobić recovery bios'a według instrukcji na necie - bez skutku. (wgrałem bios, wciskam FN + B lub FN + ESC - nic. Mam flash'a z diodą, nie widzę żeby coś czytało z usb).
    Myślałem że padły porty usb, jednak nie - napięcie jest, dysk zew. działa. Lampki się świecą, słychać wiatrak, nie bootoje się, brak czego kolwiek na monitorze.

1. Czy w tym modelu tryb ratunkowy Bios'a odpala się FN+ ESC lub FN + B?
    2. Czy macie jakieś pomysły?
  • Spec od komputerów
    pentel napisał:
    2. Czy macie jakieś pomysły?

Reset CMOS na początek.
  • Poziom 13  
    Ok, jedyna zworka dostępna dot. biosu to G78 opisywana w instrukcji serwisowej . Tą zwarłem zgodnie z proceudrą, nic to nie dało.

link: http://tim.id.au/laptops/acer/aspire%205738g%...5738z%205738%205338%205536%205536g%205236.pdf

update:

rozebrałem laptopa, wymieniłem baterie RTC. Próbowałem uruchomić laptopa bez poszczególnych podzespołów (wifi, dysk, pamięć, cdrom) bez skutku. Włożyłem starą baterię laptopa, lampka ładująca się świeci...
    Wymieniłem flesh'a, po włączeniu laptopa i z kombinacją FN + ESC, nie widać żeby coś czytało z flash'a - nie miga dioda na nim, czyżby coś padło?
    Brak pomysłów.

• Spec od komputerów
    Najpewniejszy jest programator i przy okazji wymiana kości. Jeśli masz uszkodzony EC_Firmware - nie przywrócisz BIOSu bez programatora.
  • Poziom 13  
    Hej, Dzięki za sugestie. Miałem chwilę, zobaczyłem oscyloskopem co się dzieje na kości u19 rom'a biosa. Widzę że komunikacja nonstop leci od włączenia komputera clock CS data in i out coś lata.
  • Spec od komputerów
    To teraz przeprogramuj.
  • Poziom 13  
    przelutowanie grafiki załatwiło temat