Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Eltrox Hurton
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programowanie radiotelefonów MOTOROLA GP-xx, GM-xx i innych

jaro41 08 May 2016 11:15 136131 2664
 • #2371
  mkpl
  Level 37  
  No to jakbyś nadmienił jeszcze o tej konfiguracji config.sys i autoexec.bat było by super.

  Właśnie zastanawiałem się czy jest różnica między dyskietką startową a MS DOS. Tylko nie wiem czy da się on zainstalować obok istniejącego Win XP (tego ruszać nie mogę).
 • Eltrox Hurton
 • #2372
  darpajdp
  Level 22  
  Dużej różnicy między dyskietką dos-a a dyskietką startową win98 niema, jedno i drugie to dos. Różnica jest w plikach "ładowanych" w czasie startu i gdzie są ładowane pliki. Najlepiej sformatuj dyskietkę z poziomu win98 z kopiowaniem plików systemowych i spróbuj uruchomić program startując system z takiej dyskietki.
  Jeszcze jedna sprawa, czy w folderze z programem do GM900 niema czasem pliku z rozszerzeniem BAT?, Jeśli jest to uruchom go a nie plik EXE.
 • #2373
  mkpl
  Level 37  
  Zawsze odpalam plik BAT. Są w zasadzie dwa 900.BAT i 900_ENG.BAT. Pliki wewnątrz się niczym nie różnią.

  Program odpalony w dosbox w zasadzie wysyła i steruje przepływem danych ale błąd wyświetlany w programie to "TX collision" bez względu na stan radia.

  Pod dosem jest reakcja bo albo NAK Error (wyłączone/odłączone radio) albo TimeOut Error (radio fizycznie wchodzi w programowanie).

  Chyba skłaniam się w kierunku, że radio jest uszkodzone. Jak to coś da to mogę wrzucić przebiegi na liniach komunikacyjnych radia ale chyba nikt z programujących niema jak tego porównać.
 • #2374
  darpajdp
  Level 22  
  Jest jeszcze jedna możliwość, Twój RIB nie ma odpowiednich poziomów napięć od strony motoroli lub portu szeregowego (masz riba wzorowanego na ribie motoroli?). Zrób kabel jak w tym poście:
  Link
  To jest kabel do gniazda na brzuszku, robi mniej problemów i eliminuje problemy z ewentualne uszkodzonymi przełącznikami elektronicznymi w panelu przednim.
 • #2375
  mkpl
  Level 37  
  Morduje motorole przez złącze na spodzie (25pin). Styk jest bo jestem dolutowany przewodami.

  Kabel chyba daje dobre stany logiczne. Sprawdzałem oscyloskopem ale co tam wrzucę i tutaj.

  Jedyny problem to to, że radio wykazuje brak reakcji na oryginalny schemat połączenia z ribem. Jeśli zamienię zanegowaną linię busy na niezanegowaną to radio zapala wszystkie segmenty wyświetlacza i tak pozostaje.

  U innych kolegów jak oglądałem na Youtube to nawet przy złej komunikacji motorola sygnalizowała cokolwiek kontrolkami po lewej stronie wyświetlacza a u mnie całkowity brak reakcji.

  Linia busy radia podłączona do wyprowadzenia 8 riba (Busy bez negacji).

  Programowanie radiotelefonów MOTOROLA GP-xx, GM-xx i innych
  Programowanie radiotelefonów MOTOROLA GP-xx, GM-xx i innych

  Linia busy podłączona pod zanegowaną linię busy (podającą + zasilania). Radio bez reakcji, kontrolki nie reagują na jakąkolwiek próbę transmisji.

  Programowanie radiotelefonów MOTOROLA GP-xx, GM-xx i innych
  Programowanie radiotelefonów MOTOROLA GP-xx, GM-xx i innych


  Sygnał bus+ i wyjście (kolektor tranzystora Q7).
  Programowanie radiotelefonów MOTOROLA GP-xx, GM-xx i innych

  Dodano po 55 [minuty]:

  Problem odwołany.
  Udało mi się odczytać motorolkę.
  Kabel, którego używam jest na MAX3232 + lm311(211).

  Moim błędem było używanie RSS tak jak go skopiowałem na dysk.
  Trzeba go zainstalować pod czystym dosem!! używając instalatora z folderu Install.
 • #2376
  mkpl
  Level 37  
  Czy jest możliwość rozszerzenia ilości kanałów w gm900?

  Obecnie mogę zapisać 16 częstotliwości i przypisać je tylko do 6 kanałów.
 • Eltrox Hurton
 • #2377
  cod46
  Level 15  
  Witam wszystkich ponownie . Mój problem się rozwiązał po zrezygnowania z przejściówki usb> rs232 oraz z zmianą kompa na pentium 1, wcześniej próbowałem za pomocą dosboxa .
 • #2378
  asmo
  Level 11  
  Panowie szybkoe pytanko do bardziej obeznanych:) jaki najnowszys soft do programowania gp1280 jest dostępny ? Jaka najnowszabwersja zadziała z tym radiem? I czy ktoś mi podpowie jak włączyć w tym radiu skanowanie ? Aha i czy jest możliwość wyświetlania częstotliwości ? Jak ma to moejsce w gp 380 ?
 • #2379
  darpajdp
  Level 22  
  Pewnie jak w większości motoroli tak i w tej co wpiszesz w opisie przyporządkowanym danej częstotliwości to będzie się wyświetlało, choć niektóre motorole mają ograniczony opis do 2 cyfr. Moje MT(MC)2100 wyświetlają częstotliwość bo taki mają opis (8znaków alfanumerycznych + 5znaków strefy co razem może dawać na wyświetlaczu np 145.300 MHz).
 • #2380
  lukasz_kamien
  Level 13  
  Mam dwie Motorole GM360 w których wyświetla "Test 8 failed". Padły podczas normalnego używania, nie w trakcie programowania. Jak to naprawić?
 • #2382
  irekr
  Moderator
  Oprócz komunikatu są jakieś efekty dźwiękowe..?
  Podczas próby wgrania lub zaczytania radio jest widoczne przez RIB-a czy zachowuje się jak "pusty kabel"...?
 • #2383
  alanszyda
  Level 2  
  Witam.Dobra z Rib-em i softem poradziłem sobie.Mam problem teraz taki iż wpisuje odpowiednie częstotliwości TX/RX RPT Amatorskich z przemienniki.net i wpisuje TON
  np SR9SK - Skrzyczne ton 67 Hz i nie otwiera mi RPT,mam tak wpisane około 35 różnych RPT i to samo. Jak ktoś prowadzi QSO na tych RPT to odbieram prawidłowo. Co robie nie tak? Dodam zaraz iż jestem Nasłuchowcem na SWL a TX jest mi potrzebny do pracy z klubu, zawsze to radść że mogę pogadać i to ze swojego samemu poprogramowanego,a nie liczyć na gotowce. Chcę zrbić to sam.Proszę o pomoc. Dziękuję.
 • #2384
  Łukasz Dziugiep
  Level 13  
  Witam
  Jestem początkujący w programowaniu motorola mc 2100 czy znalazł by się ktoś kto by mi wytłumaczył krok po kroku programowanie rego radyjko. Rib i przewody mam program tez.
  Tylko proszę nie odsyłacze mnie na jakieś strony o programowaniu przeczytałem chyba już wszystko ale nic z tego nie rozumiem .
  Z góry dzięki :-)
 • #2385
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Łukasz Dziugiep wrote:
  przeczytałem chyba już wszystko ale nic z tego nie rozumiem .

  I myślisz, że jak kolejny raz zostanie to samo napisane, to zrozumiesz?
 • #2387
  alanszyda
  Level 2  
  Witam. Problem mój polega na tym iż już udało mi sie siedząc i czytając tu informacje
  zaprogramować gp 340, i kilka gp 380, ale nie potrafie ustawić select5 tak by radia w momencie wywoływania wyświetlały kto woła.Zrobiłem inwidualne wywołania dla poszczególnych radi i alarmowe dla wszystkich tylko nie potrafię ustawić by wyświetlało kto woła. Dodatkowo w Contakt list mam wpisanych po kolei ratowników i gdy ich wołam z zaprogramowanych bocznych przycisków Call 1 do 4 to wywoluje mi ich ale gdy wejdę w Menu i wybiore z listy rozmówców kogokolwiek zatwierdze i otrzymuje komunikat WYBRANO nie leci select i nie wiem po wybraniu jak go wysłać.
  Mam w Decoder Sequence utworzone 4 decodery:
  1 - 123456 - Ratownik 1
  2 - A12345 - Ratownik 2
  3 - B12345 - Ratownik 3
  4 - C12345 - Alarm Grupa
  Nadmieniam iż radia te wzajemnie się wołają indywidualnie i grupowo natomiast nie wyświetlaja kto woła, co za błąd robię?
  Proszę o pomoc. Dziekuję.
 • #2388
  darpajdp
  Level 22  
  Łukasz Dziugiep wrote:
  Witam
  Jestem początkujący w programowaniu motorola mc 2100 czy znalazł by się ktoś kto by mi wytłumaczył krok po kroku programowanie rego radyjko. Rib i przewody mam program tez.
  Tylko proszę nie odsyłacze mnie na jakieś strony o programowaniu przeczytałem chyba już wszystko ale nic z tego nie rozumiem .
  Z góry dzięki :-)

  Mi poznanie wookiego (jako takie, żebym mógł zaprogramować częstotliwość, zony, skanowanie wybranych kanałów, wyświetlacz, klawisze, do tej pory nie wiem wszystkiego) zajęło tydzień i nikt mi tego nie tłumaczył. Musisz wiedzieć co chcesz osiągnąć czyli założenia: częstotliwości, sposób wyświetlania, funkcje klawiszy itd.
  Tego nie da się opisać w paru zdaniach, ludzie książki piszą na ten temat.
  Tu masz przykładowy wsad do tej motoroli, przeanalizuj go.

  Link

  Nie rób nic na silę bo spier.... to fajne radio. W menu wookiego masz opcję Tools Import from file zaznaczasz wszystkie opcje i importujesz ustawienia z pliku który ściągniesz z podanej strony.
  Pamiętaj jak wookie pisze ci, że jest błąd to jest błąd i masz go poprawić bo uwalisz radio!!! Błędy znajdziesz w zwiniętym do paska oknie.
  P.S. Program dos-owy jest dla masochistów (próbowałem zaprogramować wszystkie przemienniki amatorskie, poddałem się po 2 godzinach, w wookiem zajęło mi to 2 dni), choć podobno ciężko nim uceglić motorole. Jak uceglisz to radio to mogę odkupić je od ciebie w cenie cegły.
 • #2389
  milo13
  Level 7  
  Witam, Mam problem z zaprogramowaniem Motoroli HT750, zakupiłem na aliexpress kabel do programowania bezpośrednio przez USB (taki jak w linku: aliexpress.com/item/multi-function-2-in-1-USB-programming-cable-for-motorola-gp328-gp338-gp340-gm338-gm3188-gm3688/32703260479.html?isOrig=true#extend Ściągnąłem sterowniki ze strony Prolific do PL 2303 usb.
  Do programowania próbowałem używać softu cps r06.12.02 i jeszcze kilku innych, pobranych z rosyjskiego radioscannera niestety bez efektów. Według mnie kabel albo potrzebuje innych sterowników albo ja używam złej wersji CPS. Moich prób dokonywałem na Windowsie XP oraz 98 na obu bez rezultatu.
  Z góry dziękuję za pomoc :-)
 • #2390
  TOMEO
  Level 12  
  nie chce mi się sprawdzać jaki program powinien być do tego radia, ale po zainstalowaniu tych sterowników Prolific, gdy kabel jest wetknięty w USB komputera to w panelu sterowania - menedżer urządzeń (Porty COM i LPT) powinien się wyświetlać jako dostępny port COM 1 , COM 2 – komputer rozpoznaje ten kabel na USB jako port COM i ten sam port trzeba wybrać w ustawieniach programu do obsługi radiotelefonu.
 • #2391
  User removed account
  Level 1  
 • #2392
  User removed account
  Level 1  
 • #2393
  TOMEO
  Level 12  
  Jeśli chodzi o codeplug to przecież w programie do obsługi radiotelefonów, jest pełna biblioteka codeplugów do każdego modelu Waris i taki czysty niemodyfikowany przez nikogo codeplug spokojnie samemu można sobie wgrać, więc dlatego nikt nie odpowiada bo pytanie w tej części jest pozbawione sensu.
 • #2394
  User removed account
  Level 1  
 • #2395
  darpajdp
  Level 22  
  Pewnie nie to chciałeś usłyszeć, ale strojenie w serwisie pewnie by pomogło.
 • #2396
  User removed account
  Level 1  
 • #2397
  TOMEO
  Level 12  
  A to jest radiotelefon przenośny użytkowany na bazie ? To może od jakiejś sieci komputerowej w budynku idą te zakłócenia, skoro i kolega tak ma na innym radiu. A na powietrzu -na otwartej przestrzeni też są te zakłócenia ?
 • #2398
  mkpl
  Level 37  
  Do czego jest funkcja Inhibit selection? i czy w gm900 da się zaprogramować pod przyciskiem regulacje mocy lub pominięcie kanału przy skanowaniu?
 • #2399
  irekr
  Moderator
  Inhibit selection to zabroniony wybór. Oznacza że tego kanału nie da się wybrać z klawisza ale może być użyty np jako jeden z kanałów skanowania.
  Pomijanie kanału przy skanowaniu da się zaprogramować, natomiast nie pamiętam czy można przełączanie mocy. Nie miałem GM900 w rękach ze 12 lat....
 • #2400
  szeryf1cb
  Level 9  
  Witam czy ktoś z kolegów wie jak wyciągnąć rx flat nie filtrowany z motoroli gm600 ? Dodam że pod pin11 nie ma wyprowadzonego