Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie radiotelefonów MOTOROLA GP-xx, GM-xx i innych

jaro41 22 Maj 2018 14:52 112794 2627
    darek_wp
    Poziom 28  
    Łukasz dziękuję za chęci ale to nie ten typ motoroli, niestety soft od gm300, 900, 950 także tego egzemplarza nie rusza.
  • TermopastyTermopasty
    darpajdp
    Poziom 22  
    darek_wp napisał:
    Witam.
    Czy spotkał się ktoś z Kolegów z radiotelefonem Radius GM 2000 MR503AB M01RFM9CM5AN.
    Jakim softem to ruszyć?
    Niestety soft do GM1200, MC2100, MCS2000 ani Wookie nie chcą tego ugryźć.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    A ta motorola ma wyświetlacz i klawisze? Bo kiedyś widziałem coś takiego ale służyło to tylko do przesyłania danych. Jak dobrze pamiętam na przednim panelu było tylko gniazdo ISDN (też RJ45, nie mylić z gniazdem mikrofonu motoroli).
    darek_wp
    Poziom 28  
    Tak, radio ma panel.
    Panel przedni wygląda dokładnie jak w MC2100 N5 czyli wyświetlacz +pokrętło zmiany kanałów
    Normalnie wyświetla zaprogramowane kanały i jak w GM1200 ma zaprogramowane kanały trunking.
    jacekjmmsn
    Poziom 1  
    mam problem z programowaniem GM350 pomimo softu R02.00.03 milczy . Po zaczytaniu parametrów toolsem podaje takie dane jak na zdjęciu. Co to za codeplug 0,7 ?
    darpajdp
    Poziom 22  
    darek_wp napisał:
    Tak, radio ma panel.
    Panel przedni wygląda dokładnie jak w MC2100 N5 czyli wyświetlacz +pokrętło zmiany kanałów
    Normalnie wyświetla zaprogramowane kanały i jak w GM1200 ma zaprogramowane kanały trunking.

Próbowałeś tylko programować tylko przez gniazdo mikrofonu czy także przez gniazdo od brzuszka? Gniazdo mikrofonu nieraz nie styka i może nie chcieć się programować, więc spróbuj programować przez gniazdo od spodu. Ale co do softu jeśli mówisz że trakingowa to próbuj od MCS2000 lub GM1200.
  • TermopastyTermopasty
    darek_wp
    Poziom 28  
    darpajdp napisał:
    darek_wp napisał:
    Tak, radio ma panel.

Próbowałeś tylko programować tylko przez gniazdo mikrofonu czy także przez gniazdo od brzuszka? Gniazdo mikrofonu nieraz nie styka i może nie chcieć się programować, więc spróbuj programować przez gniazdo od spodu. Ale co do softu jeśli mówisz że trakingowa to próbuj od MCS2000 lub GM1200.

Próbowałem oba gniazda, a także z innym panelem.
    Spróbuję jeszcze soft do MCS2000 - dzięki za podpowiedź, bo tego przyznam nie testowałem.
    irekr
    Moderator
    I drobna wskazówka w czasie programowania:
    1. Nie podłączaj anteny do radiotelefonu w czasie zaczytywania i programowania radia;
    2. Najlepiej podłącz dość grubym przewodem masę radiotelefonu z masa/zaciskiem uziemienia komputera.

Chodzi o minimalizacje prądów wyrównawczych miedzy masa radiotelefonu a masą komputera. Drobiazg a czasami potrafi napsuć krwi...
    darek_wp
    Poziom 28  
    irekr napisał:
    I drobna wskazówka w czasie programowania:
    1. Nie podłączaj anteny do radiotelefonu w czasie zaczytywania i programowania radia;
    2. Najlepiej podłącz dość grubym przewodem masę radiotelefonu z masa/zaciskiem uziemienia komputera.

Chodzi o minimalizacje prądów wyrównawczych miedzy masa radiotelefonu a masą komputera. Drobiazg a czasami potrafi napsuć krwi...

Dziękuję za uwagi, nie jest to pierwsze radio serii Jedi jakie mam na warsztacie a jednak jakiś dziwny model którego na razie nie udało mi się ruszyć żadnym dostępnym RSS-em. Ogólnie kilka programów łączy się z nim i czyta jednak w trakcie weryfikacji informują o nie obslugiwanej wersji codeplug
    maciek1004
    Poziom 10  
    Witam, może miał ktoś z was taki problem, program Wookie, Motorola mc2100 70cm normalnie się zczytuje można zaprogramować nowe kanały, a do opcji Tune jest błąd komunikacji ? Programowałem już kilka innych Motoroli mc2100 i nie było tego problemu.
    Model:M01RFM9CK5AN
    darpajdp
    Poziom 22  
    maciek1004 napisał:
    Witam, może miał ktoś z was taki problem, program Wookie, Motorola mc2100 70cm normalnie się zczytuje można zaprogramować nowe kanały, a do opcji Tune jest błąd komunikacji ? Programowałem już kilka innych Motoroli mc2100 i nie było tego problemu.
    Model:M01RFM9CK5AN

Nie spotkałem się z taką przypadłością ale zaczął bym od wgrania czystego codepluga a jak nie pomoże to wgranie od nowa firmware powinno pomoc.
    waldemarek_b
    Poziom 11  
    Witam szanowne grono
    Pytanie początkującego
    Do programowania radiotelefonów GP/M 360 potrzeba: RIB-a, kabelków i CPS - dzięki temu można ustawić sobie radyjko wg. własnych upodobań
    Ale z tego co doczytałem są różne wersje oprogramowania w radiotelefonach tzw. codeplug
    Jakim programem i sprzętem wymienia się ów oprogramowanie i jaka jest najnowsza wersja ?
    waldemarek_b
    Poziom 11  
    Dziękuje Łukasz za zainteresowanie i odpowiedź ale nie do końca o to chodziło.
    Kilka rzeczy już opanowałem np. ustawianie częstotliwości, naddawanie i wyświetlanie nazw itd itp.

Poszedłem o krok dalej i chciałbym aby radio wyświetlało kto nadaje. Stworzyłem "Contact list" przypisując aliasy i adresy do tego encodery, telegramy i decodery przypisane do PTT

Problem pojawił się w radyjku GP360 w którym chciałem nadać ID Radia
    Nadanie ID jest możliwe tylko w sprzęcie codeplug version >= 06.00. :)
    Moje radio ma wersje 4.5 i pole ID jest szare i nie mam możliwości nadania ID

Rozwiązaniem jest wgranie do radia nowego oprogramowania ale gdy tego próbuje w CPS dostaje komunikat "Please consider to upgrade the radio firmware witch the appropriate FlashGrade tool or use the correct codeplug version for this radio".

I moja wiedza się kończy w tej chwili.

Wiem że muszę zmienić oprogramowanie radia ale nie wiem za pomocą jakiego oprogramowania i jakiego sprzętu :(
    Fredrikson1
    Poziom 10  
    Do flashowania potrzebny trochę inny RIB, trochę inny kabel i inny program.
    waldemarek_b
    Poziom 11  
    Fredrikson1 napisał:
    Do flashowania potrzebny trochę inny RIB, trochę inny kabel i inny program.

Dzięki - ale potraktuje to jako wstęp do rozmowy :)

Może podpowiesz co to za RIB, co za program i co za kabel ?

Swoją przygodę zacząłem do DP4xxx i DM4xxx - tam to się robi banalnie tym samym programem i tym samym kablem - jedna minuta i nowy R.XXXX wgrany
    waldemarek_b
    Poziom 11  
    Rozpocząłem swoją drogę z Motorolami całkiem niedawno - jakiś ponad rok temu
    A początki to właśnie storna BATLABS.COM - RIB i kable ze schematów na tej stronie ale oprogramowania do flashowania tam nie znalazłem :(
    Wiem że nie jest to proste, wiem że są fachowcy od tego ale ja lubię dużo wiedzieć i spróbowałbym sam....
    Tyle, że nadal nie wiem jak to ugryź :(
    Fredrikson1
    Poziom 10  
    Potrzebny jest "flashRIB". Można go wykonać przerabiając nieco zwykłego RIBa. Opisy jak to zrobić są w sieci. Kabel różni się tym, że ma wyprowadzony przewód Boot CTRL. Na wspomnianym batlabsie jest schemat "pełnego" kabla. Oprogramowania żadnego na batlabsie nie znajdziesz. Informacje o tym jest na ich stronie głównej. Program będzie ciężko znaleźć, a w przeciwieństwie do CPSa nie da się kupić oryginału "za stówę".
    kokolino1
    Poziom 10  
    radio-service napisał:
    .... znalezione na www.batlabs.com .

Kabel do GM 340/360/380:

Witam, właśnie potrzebuję zrobić przejściówkę z RJ 45 na złącze akcesoryjne aby móc zaprogramować odpowiednią szerokość kanałów i jako, że moje doświadczenie jest znikome mam pytanie gdyż nie bardzo mogę sobie poradzić.
    Chodzi o połączenie pinu 1 w RJ z pinem 13 (OPTION B+) co to jest i skąd to wziąć, czy to w ogóle jest potrzebne do tego typu operacji.
    Uprzedzając pytania muszę tak zrobić gdyż radia są pozbawione paneli.
    Proszę o wyrozumiałość.
    Z góry dziękuje.
    waldemarek_b
    Poziom 11  
    Przewód sprawdziłem mam zrobiony z boot ctrl, RIb-a jakoś też ogarnę

Zastanawia mnie tylko oprogramowanie - skoro potrzebny dodatkowy (inny) program to jaki cel w CPS zakładka Export=>Upgrade Codeplug ...... i pliki z wsadem w v.8 do radyjek ?

Dodano po 38 [minuty]:

może to coś pomoże
    optin B+ brne jest z RIB-a z piny 1 poprzez rezystor
    TomaszP299
    Poziom 5  
    Witam kolegów,

Mam problem z CPS R03.11.16 pod Windowsem 10 64 bit. Na komputerach z win 98 i win xp wszystko chodzi jak trzeba, a pod win 10 przy sczytaniu radia z serii 300 np gm360, gp320 pojawia się błąd, że jest problem z portem lub ribem. RIB jest sprawny. Używam przejściówki RS323 na USB, która działa, bo programowałem już CP040 (innym programem) i było ok. Program ComTool odczytuje to radio.

Nie wiem czy można coś z tym zrobić. Przeczytałem cały wątek i nie widziałem, żeby ktoś znalazł odpowiedź na pytanie podobne do mojego problemu. Wiem, że stare radia powinno programować się starymi komputerami, ale wolałbym mieć jeden komputer do wszystkiego.
    Moskit
    Poziom 19  
    Spróbuj w trybie zgodności. Prawy przycisk myszy>właściwości>zgodność> z xp
    TomaszP299
    Poziom 5  
    Próbowałem już odpalić program z trybem zgodności, ale nie pomogło.
    Renegat_pol
    Poziom 20  
    A ja mam pytanie do znawców GM 2100 (VHF). Do tej pory programowałem go za pomocą wookie (XP). Po ostatnim programowaniu coś "zdechło". Radio działa normalnie, ale nie daje się odczytać ani tym bardzie zaprogramować. Ma ktoś jakieś pomysły?

SQ4BJO
    Karol
    Renegat_pol
    Poziom 20  
    Myślę że to nie to. GM600 (flashowany) na MC2100 działa na tym samym kablu i programie.

W trakcie próby odczytu następuje restart radia, a na programie wyskakuje błąd komunikacji.
    Renegat_pol
    Poziom 20  
    Ale u mnie na TRZY radia dwa (UHF jako przemiennik) działają a jedno (VHF) robi restart podczas próby odczytu. Próby robione po podłączeniu poprzez "mordkę" jak i po podłączeniu od "brzuszka".