Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programowanie radiotelefonów MOTOROLA GP-xx, GM-xx i innych

jaro41 23 Jul 2010 15:55 120669 2635
    sp5ldu
    Level 11  
    Od kilku dni próbuję skontaktować się z człowiekiem od którego nabyłem GM360 w celu uzyskania ...hasła. Bez skutku (unika?? hmm..) Bez tego nie ruszę programowania :/
    Zaraz po sczytaniu radia soft prosi o podanie password i lipa...
    Wyczytałem gdzieś tu na forum, że jest wyjście z sytuacji i można wgrać inny codeplug do radia (byle model i pasmo się zgadzało). Skasują się ustawienia ale będzie bez hasła.
    Poszedłbym na to gdyby ktoś z szanownego grona podrzucił info skąd czystego codeplug'a wziąć i którym softem podmienić... Czy obecne hasło faktycznie nie będzie przeszkadzało przy wymianie codeplug'a?

Całe żecię pod górkę...
    :cry:
  • TermopastyTermopasty
    radio-service
    Level 35  
    Czysty surowy codeplug powinien być w programie do programowania .
    TOMEO
    Level 12  
    Chciałbym zasięgnąć opinii; na płycie głównej radia MC2100 w okolicach układu flash Intel TE28F020 jest „wejście” do podłączenia, no właśnie nie wiem czego ? Czy tam można się podłączyć jakimś zewnętrznym programatorem i w razie konieczności zmienić zapisy pamięci ? Podobne „wejście” jest na drugiej stronie płyty w okolicy układu GPG334NP11. Będę wdzięczny za wyjaśnienie.
    sp5ldu
    Level 11  
    Nawiązując do swojego poprzedniego wątku, spytam o jeszcze jedną rzecz.
    Po załadowaniu surowego codepluga do GM360 zmienią mi się numery seryjne radia ale za to będzie czysta konfiguracja i pełna dowolność konfiguracji w przeciwieństwie do stanu obecnego kiedy założone jest hasło i NIC zrobić nie mogę.
    Ale czy nie istnieje możliwość wymiany którejś kości pamięci w podstawce (flash, eprom...?) tak żeby mimo wszystko mieć backup tych ustawień zahasłowanych i móc później przywrócić ustawienia poprzez podmiane kości ?
    Czy taka opcja jest możliwa ?
    Tak już kombinuje bo szkoda mi troche tego co już zaprogramowane jest a zależy mi tylko na lekkiej modyfikacji...
    radio-service
    Level 35  
    sp9ldu wrote:
    Nawiązując do swojego poprzedniego wątku, spytam o jeszcze jedną rzecz.
    Po załadowaniu surowego codepluga do GM360 zmienią mi się numery seryjne radia ale za to będzie czysta konfiguracja i pełna dowolność konfiguracji w przeciwieństwie do stanu obecnego kiedy założone jest hasło i NIC zrobić nie mogę.
    Ale czy nie istnieje możliwość wymiany którejś kości pamięci w podstawce (flash, eprom...?) tak żeby mimo wszystko mieć backup tych ustawień zahasłowanych i móc później przywrócić ustawienia poprzez podmiane kości ?
    Czy taka opcja jest możliwa ?
    Tak już kombinuje bo szkoda mi troche tego co już zaprogramowane jest a zależy mi tylko na lekkiej modyfikacji...

Ludzie jak nie wiecie jak zaprogramować motorolę to zlećcie to komuś kto się na tym zna !!!

W którym miejscu surowego codepluga masz wpisany numer seryjny ???
    Można oczywiście wypruwać scalaki , robić backup'y tylko po co ???
    Zależy Ci na małej modyfikacji a chcesz pruć radio !!!
    Znacznie łatwiejszym i bezpieczniejszym dla radia sposobem zdjęcia hasła jest wpisanie surowego codepluga , oczywiście zgodnego z tym modelem .
    A szkoda to jest wtedy jak krowa narobi do studni - bo ani wody , ani nawozu :)
    sp5ldu
    Level 11  
    Po kilku dniach przerwy z moim nieszczęściem (zahasłowana GM360), chcę podejść do tematu raz jeszcze ale ...własnoręcznie. Oczywiście mogę "zlecić" to jednej z wielu firm w W-wie (tu mieszkam), które się tym zajmują, mogę dostarczyć do Kolegi Roberta ;) ale jednak cenię doświadczenie nawet jeśli mi się nigdy więcej nie przyda...
    W związku z powyższym...
    Czy ktoś z szanownego grona może podesłać mi surowy codeplug do GM360?
    Posiadana przeze mnie wersja to:
    MDM25KHF9AN5AE
    wer. oprogr. R03.02.17
    wer. klucza R4.12

Posiadam standardowy RIB i soft CPS R03.10.03
    Pliki, które posiadam w CPS'ie to M25KHF9AN5_6 oraz M25KHF9AN5_7.
    Niestety przy próbie upload'u do radia sygnalizuje błąd, że te pliki są zbyt nowe dla mojej wersji, która wymaga 4.x a nie 6.x lub 7.x

Z góry TNX!!
  • TermopastyTermopasty
    sp5ldu
    Level 11  
    lukashb wrote:
    Przecież kol. Radio-service nawet Ci pisał, że w bazie danych CPS są zapisane codeplugi do radii, które on sam obsługuje, i ja to potwierdzam, więc w czym problem? Pozdrawiam

Wyedytowałem swój post.
    Tam jest odpowiedź dlaczego nie chce mi to zatrybić... :|
    baskom
    Level 20  
    Witam podaję link w którym znajdziemy surowe CPG. KLIKPozdrawiam Baskom
    sp5ldu
    Level 11  
    Oooo! Dziękuję za konkretne pliczki :)
    Spróbuję je załadować popołudniu jak wrócę.
    ---------
    poszło z codeplugiem 4.12 - dzięki !
    ---------

To że radio stare to wiem ale cóż...
    Czy żeby je "odmłodzić" należałoby je przeflashować ?
    Może inaczej....
    gdybym chciał załadować do niego codeplug 6.x lub 7.x co należałoby zrobić?
    To już czysto teoretycznie bo jak skorygowałem wyżej (blue) codeplug łyknął ale wiedzy nigdy za wiele ;)
    baskom
    Level 20  
    Należy upgrade-ować radiotelefon. Programem : Profesional_Mobile_Series_5Tone_UpgradeKit_R031203B Dla wersji CPG 7.x który można pobrać z Tąd. UWAGA! Tym programem zaktualizujemy oprogramowanie tylko n/w modelach radiotelefonów. Celem zflashowania innych modeli motoroli należy użyć odpowiedniego oprogramowania!
    Kompatybilne modele: GM340, GM360, GM380 , GM339 ,GM399

Do flasha potrzebujemy :
    # Flash adapter, HLN9742B
    # Radio Interface Box, RLN4008
    # RIBless programming cable, P/N RKN4081B (dla upgrade poprzez złącze mikrofonowe )

Przed upgrade należy zgrać sobie Codeplug CPS-em , oraz ustawienia HARDWARE-owe programem: Global Tuner.

1. Podłączamy kabel do programowania poprzez FLASH ADAPTER do RIB-a,
    następnie do radiotelefonu, upewniając się iż flash adapter jest w pozycji OFF.

2. Podłączamy przewód do radiotelefonu i włączamy naszego GM-a. Włączamy Program flash UpgradeKIT , gdy pojawi się ekran aktualizacji, klikamy na "PROGRAM". Czekamy aż program zczyta motorole. Następnie pojawi się
    okienko aktualizacji domyślnie będzie wybrana wartość 19200bit/s.

3. Teraz należy postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w Upgarde Utility.
    Czyli:
    -wyłączamy radiotelefon (fizycznie należy odciąć napięcie)
    -Przełączamy Flash Adapter w pozycję "B" (On)
    -włączamy radiotelefon ( podłączamy przewód zasilający.)
    -Klikamy OK.
    -Teraz czekamy aż program wykasuje pamięć epprom i wgra nowy software do
    radiotelefonu. (Pasek postępu dojdzie "do końca". Przy prędkości 19200 trwa
    to około 10-15 minut).
    -Po zakończeniu procesu aktualizacji przełączamy Flash adapter w pozycję "Off".

UWAGA! Przy flashowaniu, radiotelefon będzie wyglądał na "martwy" Na wyświetlaczu nie będzie żadnych napisów itd. Radio jest w tzw BOOT MODE. Nie należy pod żadnym pozorem odłączać radia od napięcia czy też próbować włączyć radiotelefon włącznikiem na przednim panelu podczas flashowania. Grozi to uszkodzeniem radiotelefonu!

5. Po zakończeniu Upgrade należy odłączyć przewód zasilający od radiotelefonu, następnie ponownie podłączamy zasilanie. Uruchamiamy Program Global Tuner i wgrywamy zapisane wcześniej ustawienia Hardware-owe. Po czym uruchamiamy CPS i wgrywamy żądany Codeplug.

Od tej pory cieszymy się nowszym software V cpg 7.x, który w porównaniu do wersji Cpg 4.x ma wiele istotnych poprawek. W załączniku Defaultowy CPG w wersji 7.0 Pozdrawiam Bas.
    sp5ldu
    Level 11  
    Piękne wypracowanie :)
    DZIĘKI za jasne i klarowne instrukcje.
    Brakuje mi jedynie flash-adaptera ale rozumiem, że to nic ponad tym co na obrazku ? :)
    Czyli podanie masy na boot control ?
    Jeśli to wszystko co potrzeba to zaryzykuję :)
    Pozdrowienia!
    Programowanie radiotelefonów MOTOROLA GP-xx, GM-xx i innych
    baskom
    Level 20  
    sp9ldu wrote:
    ... rozumiem, że to nic ponad tym co na obrazku ? :)
    Czyli podanie masy na boot control ?

Jeżeli chodzi o flash adapter w wersji HLN9742B jest dokładnie tak jak piszesz. Pozdrawiam i powodzenia! Bas.
    michal07
    Level 9  
    hej,

mam trzy radia gm360, chcę podłączyć do nich dodatkowy mikrofon na tylnym złączu wg schematu, czyli pod pin nr 2 oraz ground pod pin nr 7.

Co ciekawe w jednym radiu mikrofon działa, aż miło w pozostałych dwóch niestety głucho.

Czy to może być winna starszego firmware'u w tych dwóch radiach? czy raczej hardware nawalił?

czy to dodatkowe wejście mikrofonowe się programuje, czy powinna z każdym firmware'em działać?

pozdrawiam
    baskom
    Level 20  
    Wejścia jak i wyjścia w Warisach są programowalne. Radzę "wrzucic" działający cpg do 2 pozostałych radii. będzie to najprostrze rozwiązanie. Nie jest to wina starej wersji Firmware, ponieważ nawet w najstarszyc wersjach "gniazdo akcesoriów" było programowalne. Pozdrawiam Bas.
    Bartolemi
    Level 10  
    Zobacz czy masz ta funkcje zaznaczona w sofcie :)
    podany przyklad jest z modelu gp340 wiec funkcja nie jest aktywna lecz w gm360 bendzie na czarno z mozliwoscia oprogramowania wejscia ( on/off) javascript:emoticon(':idea:')

Programowanie radiotelefonów MOTOROLA GP-xx, GM-xx i innych:idea:
    michal07
    Level 9  
    dzięki Bartolemi,

miałeś rację, okazało się, że jednak to wejście nie jest aktywne :)
    sp5ldu
    Level 11  
    Kolejne moje pytanie...
    ...w którym miejscu w konfiguracji radia (poprzez CPS) zaznacza się aby na koniec transmisji głosowej był nadany z automatu Select 5 ?
    Pod zdefiniowanym przyciskiem CALL problemu nie ma i ręcznie mogę to wygenerować ale chciałbym aby ID S5 generowane było samoczynnie tuż przed zwolnieniem PTT (tzn. po zwolnieniu ptt ale zostaje podtrzymane ptt w celu wysłania sekwencji S5).
    Pzdr.
    Pytanie dotyczy zarówno GM360 jak i GP320 choć to znaczenia raczej nie ma...
    SQ9MYX
    Level 23  
    Wie może ktoś czy da się zmusić gm360 do pracy z odstępem 5 lub 6,25khz?
    druga sprawa: Cały czas świeci mi żółta dioda na panelu gm360 do czego ona służy bo jakoś w polskiej instrukcji się nie doczytałem. w gm300 żółta zapalała się po zdjęciu mikrofonu z uchwytu. tutaj nie ma na to reakcji
    lukashb
    Level 39  
    Pytanie pierwsze. Radio przyjmie częstotliwości o odstępie 6,25. Przykład: 144.00625 i to wejdzie. 5 kHz też wchodzi (144.0050).
    Drugie pytanie. Z tego co zaobserwowałem to żółta dioda świeci się na kanale bez założonej blokady tonowej PL, podobnie jak w GM350. Gdy na kanał założymy jakiś ton, np. 67Hz i ustawimy przyciskiem ściąganie blokady to dioda się zapali, jak dłużej przytrzymamy to blokada otworzy się całkowicie. Pozdrawiam
    sp5ldu
    Level 11  
    lukashb wrote:
    Pytanie pierwsze. Radio przyjmie częstotliwości o odstępie 6,25. Przykład: 144.00625 i to wejdzie. 5 kHz też wchodzi (144.0050).
    Drugie pytanie. Z tego co zaobserwowałem to żółta dioda świeci się na kanale bez założonej blokady tonowej PL, podobnie jak w GM350. Gdy na kanał założymy jakiś ton, np. 67Hz i ustawimy przyciskiem ściąganie blokady to dioda się zapali, jak dłużej przytrzymamy to blokada otworzy się całkowicie. Pozdrawiam

Potwierdzam obie odpowiedzi, których udzielił Ci lukashb.
    Nawet na mojej STAREJ GM360 tak to wygląda. Starszej wersji FW od mojej chyba nie masz ;-)
    SQ9MYX
    Level 23  
    Moja motorolka gm360,
    wersja oprogr: R03.01.37
    wer. kl. kodowego:R4.12
    Program wer. R03.10.03

Próbuję przepisać częstotliwość z wyświetlacza rexona RL-102 148.8225 i niestety w programie dostaje komunikat "Frequency is not divisible by either 5kHz or 6.25kHz"
    Tak wiec moje radyjko nie chce przyjąć tej częstotliwości.
    tak się zastanawiam czy to czasem nie przez to że częstotliwość jest źle podana...
    ale na rexonie działa...
    Jak ustawić ściąganie tej blokady przyciskiem? mam tam dwa kanały z zaprogramowanym tonem ctcss ale na nich też ta żółta świeci..
    baskom
    Level 20  
    Częstotliwość 148.8225 NIE jest wieloktrotnością liczb 5 lub 6,25 Prawidłowa częstotliwość powinna wyglądać tak: 148.825 czyli kanał PA 2 B-014 Pozdrawiam bas
    sp5ldu
    Level 11  
    Przy "kroku" 6.25kHz masz:
    ...
    148.800.00
    148.806.25
    148.812.50
    148.818.75
    148.825.00
    148.831.25
    148.837.50
    148.843.75
    148.850.00
    ...
    baskom
    Level 20  
    sp9ldu wrote:
    ...
    148.800.00
    148.806.25
    148.812.50
    148.818.75
    148.825.00
    148.831.25
    148.837.50
    148.843.75
    148.850.00
    ...

Raster 6,25 khz nie jest używany w służbach. Według nowego przydziału częstotliwości dla PSP przysługuje odstęp między-kanałowy 12,5 khz. Pozdrawiam Bas.
    sp5ldu
    Level 11  
    baskom wrote:
    sp9ldu wrote:
    ...
    148.800.00
    148.806.25
    148.812.50
    148.818.75
    148.825.00
    148.831.25
    148.837.50
    148.843.75
    148.850.00
    ...

Raster 6,25 khz nie jest używany w służbach. Według nowego przydziału częstotliwości dla PSP przysługuje odstęp między-kanałowy 12,5 khz. Pozdrawiam Bas.

Jeśli to była odpowiedź dla mnie to ja to wiem :)
    Chodziło mi tylko o zwizualizowanie freq. przy rastrze 6.25kHz.
    A QRG 148.8225 ustawiona w Rexonie rl-102 to chyba jakaś pomyłka...
    Nie wiem jak to można było ustawić w tym TRX-ie.