Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar napięcia sieci (3 fazy)

tasiek30 07 Wrz 2016 09:41 3510 67
  • #31 07 Wrz 2016 09:41
    atom1477
    Poziom 43  

Przecież pisałem wyżej.
    Zwykła dioda ma prąd upływu rzędu uA (zależnie od diody, zwykłe jakieś nA, Shottky'ego uA).
    Zaczyna przewodzić dopiero gdy napięcie zrobi się dodatnie i zbliży się do napięcia przewodzenia. Czyli przy zasilaniu 3.3V będą to napięcia większe od 3.3V.
    Z kolei dioda Shottky'ego ciągle będzie spolaryzowana wstecznie. Ale dioda Shottky'ego służy do tego żeby przewodzić wstecznie.
    I wcale nie będzie tak że dioda na 3.3V do 3.3V nie będzie przewodziła, a powyżej 3.3V będzie przewodziła mocno.
    Tutaj są wykresy:
    http://www.farnell.com/datasheets/1333213.pdf
    http://www.comchiptech.com/cms/UserFiles/CZRZ3V3B-HF%20Thru289016.%20CZRZ6V8B-HF%20RevB.pdf
    Jak widać dioda na 3.3V już od 1.5...2V dioda przewodzi prądy rzędu 100uA.
    Czyli extremalnie zniekształci działanie dzielnika napięcia a więc extremalnie zafałszuje pomiary.
    Dopiero diody na napięcia ponad 6V mają dostatecznie ostre charakterystyki żeby się nadawały na takie zabezpieczenie (a i to pod warunkiem że takie diody są wykonane jako pojedyncze a nie szeregowe połączenie wielu diod na niższe napięcia).

• Sklep HeluKabel
  • #32 07 Wrz 2016 22:32
    Marek_Gorecki
    Poziom 16  

Dzięki Atom .
    Czyli lepsze są diody zwykłe w tym miejscu, czy Schotkyego?

• #33 07 Wrz 2016 23:05
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Hola hola czy Ty autorze wiesz co robisz sterując fazowo bez punktu neutralnego?
    To śliski temat bo de facto masz napięcia międzyfazowe szczytowe .
    Czy to kolejne radosne rękodzieło DYI?

Dodano po 1 [minuty]:

I czy triaki załączają odbiornik czy sterują fazowo bo nie dopisane dokładnie.

• #34 07 Wrz 2016 23:29
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Cóż to za ,,nowotwór" ??? Te triaki to sterowane grupowo czy fazowo ? Dać na każdy odbiornik dzielnik napięcia i transoptor, emitery fototranzystorów w nich połączyć razem do kupy, i mierzyć to-to ,,daleko od sieci" :D , jak to się praktykuje w każdym zasilaczu impulsowym.

Strumien swiadomosci swia napisał:
    czy triaki załączają odbiornik czy sterują fazowo bo nie dopisane dokładnie.
    Jak by tylko załączały, to po co to mierzyć? A jak chce mierzyć prąd poszczególnej fazy, to jak ktoś pisał, niech sobie przekładniki prądowe tam wsadzi.

• #35 07 Wrz 2016 23:41
    atom1477
    Poziom 43  

Wcale nie. W zasilaczu impulsowym transoptor nie mierzy napięcia wyjściowego tylko porównuje go z napięciem referencyjnym (zakres pomiaru jest bardzo wąski i wzmocnienie w punkcie pomiaru ma niewielkie znaczenie).
    Za pomocą transoptorów można i mierzyć napięcie ale wymaga to trochę więcej zabawy.
    Wszystko zależy od wymaganej dokładności. A aż do tej pory nic o niej nie wiemy.
    Czy ma być pomiar pi razy oko (czy 50V, czy 100V czy 200V). Tu wystarczy transoptor.
    Czy dokładniejszy pomiar (z dokładnością kilka V). Tu też dało by się użyć transoptora. Ale trzeba dobrze zaprojektować układ. A jak nie na transoptorze to na dzielniku i prostowniku jakimś.
    Czy też pomiar ma być dość dokładny i mierzyć np. napięcie skuteczne (żeby zmierzyć faktyczne napięcie skuteczne przy sterowaniu fazowym*). Tutaj jeżeli ma być tanio to w grę nie wchodzą żadne transoptory, prostowniki i inne cuda analogowe. Tylko trzeba próbkować napięcie za pomocą ADC i wyliczać napięcie skuteczne. Niekoniecznie za pomocą uC. Pomiarami i wyliczeniami może się zahamować np. jakiś układ ADE7xxx.

*I tu oczywiście uwaga taka że niezależna regulacja fazowa odbiorników w takim połączeniu jak na schemacie nie będzie działała (bo brak podłączenia przewodu neutralnego).

• Sklep HeluKabel
  • #36 08 Wrz 2016 08:52
    tasiek30
    Poziom 9  

Strumien swiadomosc... napisał:
    Hola hola czy Ty autorze wiesz co robisz sterując fazowo bez punktu neutralnego?
    To śliski temat bo de facto masz napięcia międzyfazowe szczytowe .

Przecież to oczywiste

Strumien swiadomosc... napisał:
    czy triaki załączają odbiornik czy sterują fazowo bo nie dopisane dokładnie.

Załączają odbiornik

Krzysztof Kamienski napisał:
    Jak by tylko załączały, to po co to mierzyć? A jak chce mierzyć prąd poszczególnej fazy, to jak ktoś pisał, niech sobie przekładniki prądowe tam wsadzi.

Pomiar ma służyć wyliczaniu mocy oraz diagnostyce odbiornika. Dlatego jest potrzebna dokładność rzędu 1 - 2 voltów. Pomiar prądu to najmniejszy kłopot (ACS)

• #37 08 Wrz 2016 09:40
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #38 08 Wrz 2016 10:24
    Poziom 43  

Wiesz pomiar napięcia możesz wykonać w dowolnym miejscu obwodu.

Asymertria napięć sieci bardziej będzie szkodzić niż te ''cepeliowe'' pomiary.

Ciekawe jak z pomiaru napięcia zasilania obliczysz moc odbiornika???? To mnie ciekawi.

• #40 08 Wrz 2016 14:26
    Poziom 43  

To wiem a skąd procesor się dowie o wartości I ?

• #41 08 Wrz 2016 14:36
    tasiek30
    Poziom 9  

tasiek30 napisał:
    Pomiar prądu to najmniejszy kłopot (ACS)

Czujniki pomiaru prądu od Allegro Microsystems - seria ACS

• #42 10 Wrz 2016 08:54
    starob
    Poziom 25  

Nie uważacie p., że należałoby najpierw ustalić optymalną metodę pomiaru a następnie projektować układ pomiarowy?
    Ze szczątkowych informacji wnioskuje (spekuluje) że:

tasiek30 napisał:
    Załączają odbiornik

Odbiornik trójfazowy będzie zasilany napięciem trójfazowym symetrycznym sinus?
    Zakładam, że dla dokładności pomiarów wystarczy przyjąć napięcie międzyfazowe ma stałą wartość skuteczną wynoszącą 400V . Można ją ewentualnie mierzy - o czy później.

tasiek30 napisał:
    Pomiar ma służyć wyliczaniu mocy oraz diagnostyce odbiornika

Zakładam, że obciążenie na charakter rezystancyjny i chodzi o pomiar mocy czynnej?

tasiek30 napisał:
    Pomiar prądu to najmniejszy kłopot (ACS)

Zakładam, że wiesz co piszesz i potrafisz zmierzyć wartość skuteczną prądów w poszczególnych fazach obciążenia.

Do obliczeń potrzebujesz zmierzyć tylko napięcie pomiędzy dowolną fazą a puntem wspólnym gwiazdy obciążenia. Można to zrobić z pomocą transformatora (przekładnika napięciowego) o odpowiednie przekładni, włączonego pomiędzy w/w punkty. Będziesz wtedy miał izolacje galwaniczną i dopasowanie napięcia.

Jeżeli układ spełnia w/w warunki i dokładność pomiaru nie jest wygórowania do obliczeń potrzebujesz znajomość wartości skutecznych prądów fazowych oraz napięcia punktu wspólnego gwiazdy.

• #43 12 Wrz 2016 07:15
    tasiek30
    Poziom 9  

starob napisał:
    Do obliczeń potrzebujesz zmierzyć tylko napięcie pomiędzy dowolną fazą a puntem wspólnym gwiazdy obciążenia.

Przyjrzyj się rysunkowi w 1 poście. Odbiornik jest trójfazowy zasilany z sieci symetrycznej. Oczywiście że tak!! Ale nikt nie powiedział że odbiornik jest symetryczny, nigdzie na rysunku nie ma przewodu neutralnego więc rozkład napięć nie jest symetryczny. Mało tego. Nie powiedziałem że wszystkie odbiorniki działają jednocześnie.

A co jeśli jestem zasilany na "końcu" linii energetycznej. Poziomy napięć mogą odbiegać od tych Twoich założonych 400V...

starob napisał:
    Zakładam, że obciążenie na charakter rezystancyjny i chodzi o pomiar mocy czynnej?

TAK

• #44 12 Wrz 2016 09:23
    starob
    Poziom 25  

tasiek30 napisał:
    A co jeśli jestem zasilany na "końcu" linii energetycznej. Poziomy napięć mogą odbiegać od tych Twoich założonych 400V...
    ... więc nie pozostaje nic innego jak pomiar napięcia trzech faz. Ja zrobiłbym pomiar za pomocą trzech małych transformatorów połączonych w gwiazdę, których wspólny punkt gwiazdowy połączony byłby z wspólnym pkt. odbiorników. Kłopot może być ze nalezieniem odpowiednich, ponieważ napięcie pierwotne w niekorzystnych warunkach może być równe ok. 400V ... no i oczywiście pomiar prądu.

• #45 12 Wrz 2016 11:43
    Poziom 43  

Ja też bym zastosował transformatory 400/12v lub podobne a jest ich mnóstwo.

Uzwojenie pierwotne wpięte strikte w odbiorniki , uzwojenia wtórne połączone w gwiazdę dla wygody pomiarów.

• #46 13 Wrz 2016 09:30
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #47 13 Wrz 2016 10:36
    atom1477
    Poziom 43  

Nie bardzo rozumiem jak miał by działać pomiar bez połączenia transformatorów do punktu wspólnego. Przykładowo jeden odbiornik mocniej się nagrzewa i zwiększa rezystancję. Drugi ochładza się i zmniejsza. Łączna szeregowa rezystancja pozostaje stała, a więc prąd też (przy danym napięciu międzyfazowym). Transformatory niepodłączone do punktu wspólnego zmierzą więc dwa równe napięcia (bo nie wiedzą nic o napięciu punktu wspólnego), podczas gdy naprawdę napięcia na odbiornikach będą różne.
    Pomiar całkowitej mocy odbiornika trójfazowego będzie poprawny, ale w tym przypadku chodzi przecież o pomiar mocy każdej części odbiornika osobno.

• #48 13 Wrz 2016 12:44
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #49 13 Wrz 2016 14:09
    Poziom 43  

To niech autor napisze co to za urządzenie, bo skoro nie podaje N to ma w d...... to jakie napięcie będzie na każdym odbiorniku z osobna.

Po drugie śmieszne jest też załączanie triakami bez ich sterowania, ale i dobrze bo w ogóle będą działać.

Po trzecie autor ni e ma pojęci a ŻADNEGO o projekcie który chce wystrugać.

• #50 13 Wrz 2016 14:49
    starob
    Poziom 25  

albertb napisał:
    Pomijając szczegóły, w których zagłębili się koledzy, także jak Strumien swiadomosc... uważam, że błąd jest w koncepcji pomiaru. W układzie, nie ma nic , co różniłoby go od ogólnego modelu układu trójfazowego. Więc pomiar trzech prądów i pomiar (lub założenie zgodnie z danymi sieci jeśli taka dokładność jest wystarczająca) trzech napięć fazowych lub międzyfazowych umożliwia wyliczenie wszystkiego co nam potrzebne.
    Jeśli mierzymy napięcia fazowe, to mogą one być zmierzone względem DOWOLNEGO punktu wspólnego.

Albert

Przeoczyłem - zgadzam się.

• #51 13 Wrz 2016 15:07
    atom1477
    Poziom 43  

albertb napisał:

Twój przykład byłby dobry dla braku trzeciej części odbiornika, ale wtedy trudno mówić o odbiorniku trójfazowym.

Właśnie o taki przykład mi chodziło: przecież autor tematu chce sterować każdym triakiem niezależnie. Czyli np. włączyć tylko 2 triaki a więc 2 odbiorniki szeregowo do jednego z napięć międzyfazowych.

albertb napisał:
    jak się ma pomiar mocy do diagnostyki, jeśli odbiorniki mogą się same zmieniać itp.

Zakładam że nie jest to jakaś magia że się zmieniają, tylko wynik jakichś procesów. I właśnie stąd konieczność pomiaru mocy. Bo gdyby odbiorniki miały stałą moc to po co było by ją mierzyć?

Ale oczywiście to autor musi sprecyzować bo cały ten jego opis jest extremalnie niejasny.
    Dziwne np. jest niepodłączenie przewodu środkowego i chęć niezależnego sterowania odbiornikami. Taki układ przecież nie pozwala niezależnie sterować. Zawsze co najmniej 2 muszą być włączone.

• #52 15 Wrz 2016 09:53
    tasiek30
    Poziom 9  

Miałem problemy zdrowotne więc nie miałem jak odpisać.

Czy mógłby ktoś przedstawić jakąś propozycję transformatora wraz z ceną?

Co do idei działania. Połączenie jest w gwiazdę bez przewodu neutralnego i tak zostanie nie będę tłumaczyć dlaczego bo pytanie było jak zrobić pomiar a nie zmienić schemat odbiornika... Zgadza się zawsze muszą być włączone 2 triaki. Sprawa oczywista. Jakbym chciał sterować każdym z osobna to zrobiłbym połączenie w trójkąt i miał napięcie międzyfazowe na pojedyńczym odbiorniku. O nie ale wtedy panie Autorze masz 400V a nie 230V nie znasz się na elektrotechnice... Tu już moja w tym głowa jak ma być przystosowany odbiornik

Podsumowując schemat odbiornika pozostaje jak w 1 poście.

Jeszcze nie zdecydowałem się na pomiar napięcia. Albo zrobię pomiar izolowany albo transmisję izolowaną - jakiś układ typu energy meter i do tego izolacja transmisji danych.

• #53 15 Wrz 2016 10:14
    atom1477
    Poziom 43  

Przy połączeniu w gwiazdę też byś nie mógł sterować każdym odbiornikiem z osobna.
    Jako transformatorów możesz użyć zwykłych na 230V połączonych po 2 w szereg.
    Przy czym mi pomiar napięcia za pomocą transformatorów jakoś się nie podoba.
    No ale robisz jak zechcesz.

• #54 15 Wrz 2016 10:24
    jega
    Poziom 24  

atom1477 napisał:
    Przy połączeniu w gwiazdę też byś nie mógł sterować każdym odbiornikiem z osobna.
    A mógłby kolega zdradzić dlaczego? Gdyby wpiął triak w każdą gałąź trójkąta to kto by mu zabronił włączać oddzielnie każdą z nich? Czy koledze przypadkiem nie pomyliło się z ograniczeniem, że nie mógłby włączyć prądu w jednej z linii zasilania?

• #55 15 Wrz 2016 10:31
    atom1477
    Poziom 43  

Gdy triak będzie w każdej gałęzi to to już nie będzie połączenie w trójkąt.
    Tylko niezależne podłączenie 3 odbiorników do 3 różnych napięć międzyfazowych.

• #56 15 Wrz 2016 10:31
    tasiek30
    Poziom 9  

atom1477 napisał:
    Przy czym mi pomiar napięcia za pomocą transformatorów jakoś się nie podoba.

Mi również.

Ale mimo wszystko czy ktoś mógłby mi przedstawić jakic konkretny transformator z ceną?

• #58 15 Wrz 2016 10:50
    tasiek30
    Poziom 9  

DUŻE :) No ale dobra jest jak jest. Myślałem że do pomiaru wynajdzie się coś znacznie mniejszego... Ale dzięki za odpowiedź.

• #60 15 Wrz 2016 11:14
    jega
    Poziom 24  

atom1477 napisał:
    Gdy triak będzie w każdej gałęzi to to już nie będzie połączenie w trójkąt.
    Tylko niezależne podłączenie 3 odbiorników do 3 różnych napięć międzyfazowych.
    Aha. Nawet, gdy tak np. podłączymy trzy uzwojenia tego samego silnika? Bo rozumiem, że trzy grzałki w jednym piecu się nie załapią? A gwiazda pozostaje być gwiazdą, gdy użyje się triaków do niezależnego włączania "odbiorników"?

To ile mamy rodzajów podłączenia obciążeń do sieci trójfazowej?