Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na j-35 i stx!! Full wypas :)

IronReiker 06 Lip 2005 22:50 4936 18
  • Witam!! Pewnego dnia strasznie sie zbulwersowałem na świat. Miałem 2 wyjścia: iść do baru i sie solidnie odhamić, albo zająć sie czymś dla uspokolenia. Padlo na to drugie i tak zaczołem składać tego suba.

Pewnie zapytacie mnie dlaczego
    j-35?? Jest to strasznie zniesławiony wzmak!! Jak ktoś sie zna to wie jakie ma zalety. Cena. Po drobnej modyfikacji Rownież niezawodność
    stx?? Jest to najlepsza rzecz jaka może sie nam przydażyć!! oczywiście w tej cenie!!

Poza tym co tam jest:
    odwracacz fazy wg projektu Nowy Elektronik.
    auto zał. głośnika
    filtr dolnoprzepustowy
    regulacja czułości
    filtr cieciowy

Co to napedza??
    Tak jak już mówiłem j-35 lekko zmodyfikowany, ciągnie on frod z mostka z 4 konciami (2 x 4700 i 2 x 2200) + malutkie poliestry medzy diodami). Prąd jest indukowany z 2 traf każde po ok 80 wat ( albo wiecej, dokładnie nie wiem bo nie jest napisane, ale na tyle wychodzi po zmierzeniu ślednicy 2x 19v ), no i oczywiście filterek sieciowy z zabezpieczeniem przeciążeniowym, czy coś takiego.

Wymiary i inne sprawy!!
    jest to kostka o wymiarach 35x35x35 cm sklejka 18. Wszystko poskrecane konfirmatami i poklejone. reflex 8 cm długość regulowana!. Głośnik jaki zastosowałem to GDN-27-150-8-SC. wdzustko wygłuszone watą mineralną 5 cm

Odsłuch
    Super wypassss!! subik generuje niesamowicie ciepły i dynamiczny bass!! prawde mówiąć mnie zamurowało, myślełem że bedzie bardziej dudnieć Bo ostatesznie wszystko było mnierzone pod 4 ohm wersje tego głośnika. Odrazu jak go odpaliłem poszłem do znajomego by porównać swoje dzieło z jego subem za 1700 zeto. I tu kolejna niespodzianka. znajomy stwierdził że gdz=yby wiedział że sub za te pieniądze gra tak dobrze to by nie wywalił tyle szmalu na suba tylko by sobie zrobił. Musiałem sie pokusić i sprawdzić jak spisze sie w aucie. zaparkowałem przed domem blisko gniazdka sieci 220, zapakowałem do bagażnika podpiołem równolegle do tuby na tda1562Q, odpaliłem na ok 20 % pobawiłem sie przesównikiem fazy. Bagażnik zamknąłem wyotwierałem okan i na fula ile bozia da (Baracuda - Ass Up ) po 2minutach przytaskali sie kumple z boiska oddalonego o 200 metrów zaciekawieni co tyle basu produkuje. nastepnego tygonnia kupiłem głośnik 4 ohm by wyciągnąć jeszcze troche mocy, i tu sie przejechałem. Subik zaczął na nim dudnieć abas zrobił sie cieżki!! regulacja reflexa nic prawie nie dała!! tak wiec zostałem przy 8 ohmach a 4 lezy na szafie, coś z niej napewno jeszcze bedzie!!

Koszt
    wzmak j-35 -- 25 zł
    wzamak modyfikacje i naprawy -- 15 zł
    głośnik -- 76 zł :( ( od dilera)
    odwracacz -- 20 zł
    zał głośnika -- 20 zł
    reszta elektroniki -- 20 zł
    skzynka -- 40 zł
    czas -- duzo ( kilkanaście godzin) -- cena do uzgodnienia :P
    nerwy sąsiada -- 5 zł ( 2 piwa)

To by było na tyle
    pozdro!!

ps subik nie jest poobijany!!! ale jakoś tak dziwnie wygląda to na fotkach

Fajne!
  • #2 06 Lip 2005 22:57
    bocian90
    Poziom 27  

Witam! Gratuluje dobrej roboty.Ważne że sie samemu zrobiło.Ale nad wyglądem można by popracować :wink: 5+

• #4 06 Lip 2005 23:20
    IronReiker
    Poziom 23  

wiem że tak to wygląda jakby był poobijany, ale tak nie jest te białe kropy to efekt lampy!! jedyna wada to linie wzdłuz lączeń!! powstały one dobpiero po dołozeniu 2 warstwy lakiery Metalic na podkładzie epoksydowo akrylowym, ale tak to jest jak sie nie jest lakiernikiem.

tak wygląda to bez lampy!!

• #5 06 Lip 2005 23:45
    devolt
    Poziom 21  

Subek fajny , zaciekawił mnie głośniczek moze zrobie sobie z niego subek do samochodu...pomyśle:)
    Mogles dac jakis fornirek, ale pozatym nie ma sie do czego przyczepic.
    Pzdr Devolt

p.s Co to jest ten filtr cieciowy;)??
    Jakis takie przeciew ciecom czy jak ?? :)

• #6 06 Lip 2005 23:53
    INtRO_Tech
    Poziom 14  

Wspaniala konstrukcja, szczegolnie ze to nie TDA7294, widze ze J-35 staje sie powszechny, ja jestem ZA!!! J-35 to dobra machina mocowa, sam zbudowalem juz 5 takich zestawow i wszystkie dzialaja identycznie, jednak polecil bym (zanim sie zabierzemy do skladania) z gory kupic zamiast BD135 i BD136 - BD139 i BD140, a te 2N3055 wymienic na cos lepszego lub wersje o przebiciu 100V, pozdrawiam!! Jeszcze raz gratuluje :D

Dodano po 1 [minuty]:

z tym TDA chodzilo mi o to ze nie jest to kolejna konstrukcja na TDA7294 :D

• #7 07 Lip 2005 00:37
    IronReiker
    Poziom 23  

Jest tak jak mówisz sterujące to 139 i 140, w tym przypadku nie trzeba mi na końcówce nic lepszego niż 2n3055 bo wszystko idze na stosunkowo małym napiecjiu ok 27 v czy coś takiego.
    pozdro

• #8 07 Lip 2005 02:09
    drakston
    Poziom 18  

nie no naprawde niezly, kolorek nawet pasuje :)

opisz jak go wykonczyles

• #9 07 Lip 2005 09:16
    DJ_Czyżyk
    Poziom 18  

Ciekaw jestem dlaczego wersja 4Ohm jest do chrzanu a 8Ohm taka fajna, jak piszesz??? :/ Bo mnie pasuje zaczac robic cos da auta i wole 4Ohm - wzmacniacz itp - caraudio raczej jest w standardzie 4Ohm-owym wszystko... I teraz nie wiem skad taka roznica w brzmieniu? :/
    .....a moze zrobie bude na 2x27/150/8 i wtedy bedzie 4Ohm :D :D :D
    PS jak oceniasz material membrany SC - nadaje sie do samochodu czy brac SS???
    Pozdro!!!

• #10 07 Lip 2005 10:50
    IronReiker
    Poziom 23  

Jka zaczynałem projektować obudowe brałem tylko pod uwage głośnik 4 ohm. ze wzgledu na niskie napiecie na końcówce a stosunkowo dużą moc traf, oraz pojemność zastępczą głośnika 4 ohm która jest znacznie mniejsza od 8 ohmówki, wszystko wyliczyłem w bassbox'ie. niestety w sklepie nie mieli 4 ohmówki wiec byłem zmuszony wybrać 8!! Byłem z tego powodu niezadowolony, na szczeście niepotrzebnie!! potem jak dowieżli głośniki (mieli tego nie robić ) kupiłem 4. po jego zamontowaniu zauwazyłem znaczną różnice!!, subik grał nieco głośniej i schodził nieco niżej, ale bas stał sie buczący i strasznie cieżki. do auta gdzie nie mo to takiego znaczenia wpakowałbym 4 i dał wiekszego reflexa, ale do domu na filmy i muzyke lepiej spisuje sie * ohm w tej obudowie.

pytanie do kolegi drakston, pytasz o wukonanie obudowy czy elektroniki

lakier jakim to pomalowałem to mieszanka fioletowego i brazowego metalica!!
    podro

• #11 07 Lip 2005 10:52
    PANCIO WIŁ
    Poziom 22  

Vas tych dwóch wersji różni sie o ok. 12 L. Może dlatego 4ohm nie zagrał w tej obudowie.

Robiłem symulację wersji 4omowej i według niej nie da się go sensownie zestroic do Bassreflexu. Symulacji wersji 8omowej nie robiłem, żeby było jasne...

• #12 07 Lip 2005 11:02
    IronReiker
    Poziom 23  

Z symulacji wynika że 4 przy tej obudowie powinna grać znaacznie lepiej niż 8!!! niestety symulatory nie słyszą tylko liczą!!

• #13 07 Lip 2005 12:22
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

To jeszcze kwestia samego wzmacniaczyka... Takie obciazenie jest dla niego bardziej przyjazne - nie "przemecza sie" i nie powoduje niespodzianek...

• #14 07 Lip 2005 13:04
    INtRO_Tech
    Poziom 14  

Do Irona: Zeby ten jabel odpalic na wiecej niz +35V trzeba te 2n3055 tez wymienic chocby na wersje 100V, chyba ze trafia sie akurat takie wersje w oryginale, pozdrawiam :D

• #15 07 Lip 2005 15:02
    lechoo
    Poziom 39  

Tranzystory sterujące BD139/140 warto przykręcić do tego samego radiatora co tranzystory mocy - będą chłodniejsze i znacznie poprawi się stabilność termiczna całego wzmacniacza. U mnie tak zmontowany J-35 napędza domowy subwoofer 100W/4ohm i pracuje bezawaryjnie od kilku lat przy spoczynkowym napięciu zasilania +/-38V.

• #16 11 Lip 2005 14:12
    IronReiker
    Poziom 23  

Witam!! te 2n3055 co mam w nim wsadzone są całkiem niezłe!! kiedys miałem je w ws503 i nie robiły mi żadnych niespodzianek. składałem już kilka jabli i tylko jeden sprawiał mi problemy reszta chodzi bezawaryjnie do tej pory. właśnie skończyłem składać innego suba na tym samym głośniku tylko na tda!! prawde mówiąc tda nie radzi sobie z tym głośnikiem choć zasilam go wyższym napieciem niż j-35.

Panowie bede wdzieczny jak ktoś mi zasugeruje cene za jaką moge go wystawić na allegro
    pozdro

• #17 13 Lip 2005 15:23
    mariuszporęba
    Poziom 19  

Mógłbyś opublikować schemat automatu do włączania suba?? Z góry wielkie dzięki. J-35 wg mnie dobry wzmacniacz, napewno potrafi dać większego kopa niż niejedne scalaki. Ja też mam końcówkę na 2N3055 i nie narzekam. Proponuje tylko zmienić kolor, ale to tylko sprawa gustu. Ogólnie mi się bardzo podoba (-5) pozdrawiam.

Co do ceny to najprościej podlicz koszt elementów i dodaj 80-100zł robocizny. Przecież Twój czas też kosztuje:)

• #18 15 Lip 2005 12:16
    IronReiker
    Poziom 23  

zał kolumn sam robiłem i ta kartke z moimi wypocinami gdzieś straciłem. co do ceny na allegro dają mi dopiero 100 zeta :(
    pozdro

• #19 29 Cze 2006 22:49
    sylwek185
    Poziom 12  

Witam!!
    A jakie konkretnie modyfikacje tego wzmaka??
    pozdrawiam super subik!!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME