Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz monofoniczny MOSFET 100 W

mirley 30 Sie 2016 13:02 22932 55
 • Wzmacniacz monofoniczny MOSFET 100 W

  Tym razem przedstawiam prosty wzmacniacz MOSFET-owy. Z pewnością jest on dobrze znany forumowiczom. Postanowiłem go zamieścić ze względu na wielokrotne prośby o opracowanie zgrabniejszej płytki dla wzmacniacza o mniejszej mocy bazującego na wcześniejszym opracowaniu.

  Przedstawiona tutaj konstrukcja jest modułem monofonicznego wzmacniacza o bardzo dobrych parametrach, zbudowanego na tranzystorach MOSFET. Schemat układu prawie w całości został zaczerpnięty z opracowania Anthony'ego Holtona. Układ posiada niskie zniekształcenia harmoniczne, które na pewno nie przekroczą 0,1%, przy mocy oddawanej do obciążenia rzędu 100 W. Opisywany wzmacniacz jest alternatywą dla popularnych wzmacniaczy serii TDA i podobnych, jednak niewiele większym kosztem można uzyskać wzmacniacz o zdecydowanie lepszych parametrach. Wielką zaletą układu jest prosta budowa i tani stopień wyjściowy składający się z 2 ogólnodostępnych tranzystorów MOSFET. Wzmacniacz może pracować z głośnikami o impedancji zarówno 4 jak i 8 Ω. Jedyną regulacją, jaką należy dokonać w czasie uruchomienia, jest ustawienie prądu spoczynkowego tranzystorów mocy.

  Układ jest klasycznym wzmacniaczem dwustopniowym, składa się on z różnicowego wzmacniacza wejściowego i symetrycznego wzmacniacza mocy, w którym pracuje jedna para tranzystorów mocy. Schemat układu przedstawiony został na rysunku 1. Tranzystory T4 (BC546) i T5 (BC546) pracują w konfiguracji wzmacniacza różnicowego i są zasilane ze źródła prądowego zbudowanego w oparciu o tranzystory T7 (BC546), T10 (BC546) i rezystory R18 (22 kΩ), R20 (680 Ω) i R12 (22 kΩ). Sygnał wejściowy podawany jest na dwa filtry: dolnoprzepustowy zbudowany z elementów R6 (470 Ω) i C6 (1 nF) - ogranicza on wysokoczęstotliwościowe składowe sygnału - oraz filtr górnoprzepustowy złożony z C5 (1 µF), R6 i R10 (47 kΩ), ograniczający składowe sygnału o niskich częstotliwościach.

  Wzmacniacz monofoniczny MOSFET 100 W

  Obciążeniem wzmacniacza różnicowego są rezystory R2 (4,7 kΩ) i R3 (4,7 kΩ). Tranzystory T1 (MJE350) i T2 (MJE350) stanowią kolejny stopień wzmacniający, a jego obciążeniem są tranzystory T8 (MJE340), T9 (MJE340) i T6 (BD139), które jednocześnie polaryzują tranzystory końcówki mocy. Kondensatory C3 (33 pF) i C4 (33 pF) o niewielkiej wartości przeciwdziałają wzbudzeniom wzmacniacza. Kondensator C8 (10 nF) włączony równolegle do R13 (10 kΩ/1 W) poprawia odpowiedź impulsową wzmacniacza, co ma znaczenie dla szybkich sygnałów wejściowych.

  Tranzystor T6 wraz z elementami R9 (4,7 kΩ), R15 (680 Ω), R16 (82 Ω) oraz PR1 (5 kΩ) pozwala ustawić poprawną polaryzację stopni wyjściowych wzmacniacza w stanie spoczynkowym. Za pomocą potencjometru należy ustawić prąd spoczynkowy tranzystorów wyjściowych w granicach 90-110 mA, co odpowiada spadkom napięć na rezystorach R8 (0,22 Ω/5 W) i R17 (0,22 Ω/5 W) w granicach 20-25 mV. Całkowity pobór prądu w czasie spoczynku wzmacniacza powinien być w okolicach 130 mA. Wyjściowymi elementami wzmacniacza są tranzystory MOSFET T3 (IRFP240) oraz T11 (IRFP9240). Tranzystory te skonfigurowane są jako wtórnik napięciowy o dużej wydajności prądowej, zatem dwa pierwsze stopnie muszą uzyskać wystarczająco dużą amplitudę sygnału wyjściowego. Wzmocnienie układu ustalone jest stosunkiem rezystancji R7 (22 kΩ) do R11 (470 Ω) i w projekcie modelowym wynosi około 47 V/V. Rezystory R8 i R17 o małej wartości zostały zastosowane głównie w celu łatwego pomiaru prądu spoczynkowego tranzystorów mocy bez ingerencji w układ. Mogą się też przydać w przypadku rozbudowy układu o kolejną parę tranzystorów mocy ze względu na różnice w rezystancjach kanałów otwartych tranzystorów. Rezystory bramkowe R5 (470 Ω) i R19 (470 Ω) ograniczają szybkość ładowania pojemności bramek tranzystorów, a tym samym ograniczają pasmo przenoszenia wzmacniacza. Diody D1-D2 (BZX85-C12V) zabezpieczają przed zbyt dużym wysterowaniem tranzystorów mocy. W tym przypadku napięcia na bramkach względem źródeł tranzystorów nie powinny być większe niż 12 V.

  Na płytce wzmacniacza przewidziano miejsce na kondensatory filtrujące zasilanie C2 (4700 µF/50 V) i C13 (4700 µF/50 V). Stopień wejściowy i sterujący zasilany jest poprzez dodatkowy filtr RC zbudowany na elementach R1 (100 Ω/1 W), C1 (220 µF/50 V) oraz R23 (100 Ω/1 W) i C12 (220 µF/50 V). Układ wzmacniacza osiąga moc 100 W (skuteczna sinusoidalna) już dla amplitud sygnału wejściowego w okolicach 600 mV i impedancji obciążenia 4 Ω. Zalecanym transformatorem jest toroid 200 W o napięciach 2×24 V~. Po wyprostowaniu i odfiltrowaniu powinno dać to zasilanie końcówki mocy w okolicach +/-34 V względem masy.

  Fotografie:

  Wzmacniacz monofoniczny MOSFET 100 W Wzmacniacz monofoniczny MOSFET 100 W Wzmacniacz monofoniczny MOSFET 100 W Wzmacniacz monofoniczny MOSFET 100 W Wzmacniacz monofoniczny MOSFET 100 W

  Zachęcam do komentarzy i uwag krytycznych.

  Strona domowa projektu: http://mirley.net/wzmacniacz_monofoniczny_mosfet_100w.html

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  mirley
  Poziom 17  
  Offline 
  KUP TERAZ! - - PCB, Elementy do moich projektów. ZAMÓW! - Projektowanie PCB, programowanie i inne. Więcej na http://mirley.net
  mirley napisał 388 postów o ocenie 1034, pomógł 13 razy. Jest z nami od 2006 roku.
 • #2
  painlust
  Specjalista - wzmacniacze gitarowe
 • #3
  dzetix
  Poziom 18  
  Jaką moc osiągnie przy napięciu 2x34V i 8ohm ?
 • #4
  GoHalas
  Poziom 14  
  Jak to gra? Porównywałeś z innymi konstrukcjami DIY?
 • #5
  JDragon
  Poziom 12  
  A jak ma grać? To typowy wzmacniacz tranzystorowy, przeciętny słuchacz gubi różnice przy tda7294. Dla bardziej wprawionych sam kondensator wejściowy słychać.

  Jaka moc? Do bmw będzie za mało ;)
 • #6
  komatssu
  Poziom 28  
  Tego typu wzmacniacze z tranzystorami MOSFET mają jedną podstawową wadę - napięcie nasycenia stopnia mocy ~8V, przez co potrzebują zasilacza o większym napięciu niż tej samej mocy wzmacniacz z tranzystorami bipolarnymi. Albo ujmując rzecz inaczej - będą miały moc o około 20-30% niższą niż wzmacniacz z tranzystorami bipolarnymi, przy takim samym zasilaniu.
 • #7
  mirley
  Poziom 17  
  Dla 8R i zasilaniu 2x34V będzie coś w okolicach 50W z prostych rachunków. Przy takim zasilaniu masz ok 27-28V amplitudy na wyjściu max zgodnie z tym co kolega napisał o nasyceniu stopnia wyjściowego. Dla 8R z prostego wzoru daje to:

  $$P_{sk}=\frac{U_{sk}^2}{R} = \frac{U^2}{2 \cdot R}= 49W$$


  Co do jakości dzwięku, wydaje mi się że znacznie lepiej, lepsza dynamika sygnału. Nie mam jakiś zapędów audiofilskich ale słychać różnicę w stosunku do TDA

  Max napięcie zasilania jakie osobiście testowałem to ok 2x60V ale dla wersji wzmacniacza z dwoma parami tranzystorów wyjściowych. Logika nakazuje że z jedną parą wzmacniacz też wytrzyma takie zasilania ale jak pojawi się sygnał wyjściowy tranzystory mocy prawdopodobnie ulegną uszkodzeniu z przegrzania.
 • #8
  pawel13t
  Poziom 17  
  Witam
  Szkoda że na płytce nie ma mostka prostowniczego.
  Czym ten wzmacniacz różni się od avt2762 jeśli chodzi o np. jakość?
 • #9
  mirley
  Poziom 17  
  Już ktoś pytał o mostek prostowniczy na płytce, ale ja specjalnie go nie daje na końcówkach mocy bo jest wspólny przy zasilaczu wzmacniacza - w normalnych warunkach pracy.

  Wzmacniacz z AVT ma inna architekturę, przez co wprowadza niesymetrię w układzie... Układ Holtona ma klasyczno stopień wyjściowy z parą koplementarnych tranzystorów, przez co budowa jest prostsza... przynajmniej ja widze więcej zalet w układzie symetrycznym ale nie uważam sie za eksperta
 • #10
  aftys6
  Poziom 19  
  Witam.
  Czekałem jakiś czas na taki sprawdzony projekt na mosfetach ;)
  Nie zostało Ci przypadkiem parki płytek ;D ??
  Pytam bo mi jakoś średnio idzie produkcja w domu a chce sobie zbudować co w stylu twojego układu ;)
 • #12
  tesla97
  Poziom 13  
  Witam. Jako iż jestem początkujący mam pytanie układów.
  Co by się stało gdybyśmy zamienili tranzystory MOS miejscami N z P. Oczywiście nastąpiła by także zamiana drenów ze źródełami jako iż wewnętrzne diody schotkigo powodowały by zwarcie.
 • #14
  BANANvanDYK
  Poziom 39  
  Nigdy więcej w życiu nie podłączę PRki od regulacji prądu spoczynkowego w ten sposób - "zaszumi" podczas kręcenia i tranzystory mocy idą z dymem.
 • #15
  mirley
  Poziom 17  
  Nie muszą być dokładnie takie tranzystory, muszą tylko mieć odpowiednie parametry, napięcie i prąd, zbliżone do tych co na schemacie.

  Co do PRki to nie widzę aż tak poważnego problemu, na płytce jest dobry potencjometr wieloobrotowy, a nawet na zwykłej PRce nie zdarzyło mi się nigdy aby tranzystory wyleciały.
 • #16
  winio42
  Poziom 18  
  mirley napisał:
  Nie muszą być dokładnie takie tranzystory, muszą tylko mieć odpowiednie parametry, napięcie i prąd, zbliżone do tych co na schemacie.

  Co do PRki to nie widzę aż tak poważnego problemu, na płytce jest dobry potencjometr wieloobrotowy, a nawet na zwykłej PRce nie zdarzyło mi się nigdy aby tranzystory wyleciały.


  Prąd to jasne - taki sam lub większy.
  Co do napięcia to chodzi o napięcie progowe Ugs czy o maksymalne napięcie Uds?

  Co do dyskusji o PR-ce - nawet przy badziewnym chinolu można sobie poradzić, starczy wyłączać układ na czas kręcenia potencjometrem :)
 • #18
  dawiid88
  Poziom 8  
  Witam. Jestem nowy na forum to przy okazji przywitam się ;)
  Kawał dobrej konstrukcji, ładne wykonanie. Jak wygląda orientacyjny koszt całości?
 • #19
  winio42
  Poziom 18  
  Rozumiem, obudowa rzeczywiście pokaźnych rozmiarów (jak w TIP36C).
  Jeśli możesz odpowiedzieć - czym różnią się mosfety od bipolarnych jeśli chodzi o stopień mocy?
  Czy chodzi o charakterystykę przejściową i zniekształcenia przez nią wprowadzane (mosfet - kwadratowa; bipolarny - wykładnicza)?
  Czy może chodzi o to, że w bipolarnym trzeba dostarczyć spory prąd bazy (bo powiedzmy beta=25)?
  Nie znam się na tranzystorach, zawsze jeśli już to brałem jakiś TDA :)
  No i ostatnie pytanie - czy można to zasilić z jednego bieguna zasilania (powiedzmy 64VDC) - przy TDA można było wykonać taką sztuczkę :P
 • #20
  pikarel
  Poziom 32  
  Schemat zgodny z wszelkimi regułami dla wzmacniaczy wysokiej klasy, z dbałością o symetrię, bardzo estetycznie zaprojektowana PCB.
  Jeśli miałbym w przyszłości zrobić sobie klasyczny wzmacniacz mocy - to ten jest w czołówce.

  Wspomnano o regulacji prądu i kol. @mirlej napisał, ze zatosowanie dobrej jakości PR eliminuje problemy.
  Jednak moim zdaniem regulacja prądu spoczynkowego stopnia o dużej mocy powinna wyglądać tak, jak na schemacie z tego linka (R515):
  https://obrazki.elektroda.pl/13_1208013762.jpg

  Piszę to, myśląc o złej jakości elementów mechanicznych w elektronice i możliwych sytuacjach, bo schemat kol. @mirlej jest oczywiście w całości poprawny.

  Co przemawia za stosowaniem rozwiązania z podanego linka w regulacji prądu spoczymnkowego?
  To, że w styku mechanicznym zawsze istnieje możliwość wystąpienia braku połączenia/przerwy w trakcie regulacji
  (trzaski będące skutkiem utlenienia się powierzchni styku)
  lub stała przerwa po jakimś czasie.
  W układzie z linka, czyli:
  - rezystor stały z kolektora do bazy a rezystor regulowany PR między bazą a emiterem
  w sytuacji braku połączenia w rezystorze PR efektem będzie jedynie zmniejszenie prądu spoczynkowego do minimalnej wartości, nie powodując żadnych innych skutków.
  Przy połączeniu potencjometrycznym (jak w układzie omawianego wzmacniacza) brak styku suwak PR-baza spowoduje wzrost prądu do dużej wartości,
  ustalonej wartością rezystancji wypadkowej rezystorów z gałęzi regulacji.

  Oczywiście, że nie w każdym przypadku będzie to powodować zniszczenie tranzystorów mocy, na pewno będzie to przegrzewanie się ich i zwiększony pobór mocy, obcinanie sygnału więc i duże zniekształcenia.
  Przerwy w PR-kach "wykończyły" niejeden wzmacniacz Eltron, od mocy 30 do 100W, czyli te, które były powszechne w Polsce rozrywkowej :) lat 80-tych i 90-tych.
  Wyjątkiem był "piecyk" Eltron 50, a dlaczego? Proszę spojrzeć na ich schematy i porównać sposób regulacji prądu spoczynkowego.
 • #21
  GoHalas
  Poziom 14  
  JDragon -- Według Ciebie każdy wzmacniacz tranzystorowy gra tak samo? Nawet w tym wystarczy pobawić się prądem spoczynkowym i już gra inaczej. Właśnie. Napięcie zasilania, kondensator wejściowy, prąd spoczynkowy i już mamy kilka wersji różniących się od siebie brzmieniem..
  PS> nie pytałem o wzmacniacz do samochodu;) Nie jestem "typowym" Sebiksem:P
 • #22
  automobilklub
  Poziom 15  
  Plusy kondensatorów c12 i c13 na schemacie są podciągnięte do masy... Ale skoro działa...:)
 • #24
  flyradek
  Poziom 13  
  mirley napisał:

  Wzmacniacz z AVT ma inna architekturę, przez co wprowadza niesymetrię w układzie... Układ Holtona ma klasyczno stopień wyjściowy z parą koplementarnych tranzystorów, przez co budowa jest prostsza... przynajmniej ja widze więcej zalet w układzie symetrycznym ale nie uważam sie za eksperta


  Mógłbyś rozwinąć tą myśl? Sam robiłem tego AVT2762 i całkiem zadowolony jestem, od paru lat gra bez żadnego przedwzmacniacza (lenistwo...)

  Na czym polega ta asymetryczność i jakie są jej wady?
 • #25
  mirley
  Poziom 17  
  Na początku kilka słów na temat regulacji prądu spoczynkowego .... zastosowanie dobrego potencjometru nie eliminuje problemów, pozwala jedynie znacznie ograniczyć ewentualne problemy. Zgadzam się, że sposób regulacj,i gdzie suwak jest zwarty z jednym z biegunów będzie lepszym rozwiązniem ... niemniej jednak zastosowałem już taką wersję więc jej bronię :)

  Koszt wzmacniacza to ok 50zł-60zł

  Co do wad układu z dwoma NMOS'ami: Nie twierdzę tutaj, że wzmacniacz zbudowany w ten sposób będzie grał źle itp. Niesymatria polega na tym, że tranzystor MOSFET N pracujący w górnej połówce potrzebuje dużego napięcia na bramce aby móc pracować. Powoduje to, że lustro prądowe polaryzujące tranzystory mocy musiało by miec napięcie wyższe niż zasilanie stopnia mocy (tylko od strony + zasilania) aby uzyskać pełną amplitudę na wyjściu od strony + zasilania. Normalnie tak się nie buduje kosztem ogranieczenia mocy i pogorszenia sprawności.... nawet sam autor tego projektu napisał o tym pół strony na wstepie swojego artykułu
 • #26
  mmaker
  Poziom 19  
  Witam. Zaprojektowałem swoje, mniejsze PCB na podstawie schematu kolegi mirley i prosiłbym o sprawdzenie czy zgadza się ze schematem. wymiary płytki to 50mm x 55mm. Usunąłem kondensatory filtrujące w zasilaczu i brakuje stabilizatora impedancji na wyjściu wzmacniacza.

  Wzmacniacz monofoniczny MOSFET 100 W

  Link do pliku z serwera zewnętznego
  100W IRFP.LAY

  Edit: Potwierdzam poprawność płytki, wzmacniacz działa, potencjometr kręci się tylko odwrotnie. Jest dość ciasno, ale przy odpowiednim montażu nie sprawia to problemu.
 • #27
  jaromonkey
  Poziom 10  
  Byłbyś w stanie wrzucić pliki na router?
 • #28
  flyradek
  Poziom 13  
  mirley napisał:

  Co do wad układu z dwoma NMOS'ami: Nie twierdzę tutaj, że wzmacniacz zbudowany w ten sposób będzie grał źle itp. Niesymatria polega na tym, że tranzystor MOSFET N pracujący w górnej połówce potrzebuje dużego napięcia na bramce aby móc pracować. Powoduje to, że lustro prądowe polaryzujące tranzystory mocy musiało by miec napięcie wyższe niż zasilanie stopnia mocy (tylko od strony + zasilania) aby uzyskać pełną amplitudę na wyjściu od strony + zasilania. Normalnie tak się nie buduje kosztem ogranieczenia mocy i pogorszenia sprawności.... nawet sam autor tego projektu napisał o tym pół strony na wstepie swojego artykułu


  Chyba byłem zaspany... widziałem na Twoim schemacie 2 x IRFP240 :)
  Co do + zasilania, zastosowany układ bootstrap niweluje tą niedogodność. Zresztą Autor napisał pod koniec "Opis układu" że jest to jeden z najlepszych wzmacniaczy jeżeli chodzi o sprawność.

  Najlepiej byłoby zrobić Twój i posłuchać ale nie mam na to siły narazie
 • #30
  painlust
  Specjalista - wzmacniacze gitarowe
  Ja mam pytanie co do doboru elementów a właściwie ich współczynnika β. Postanowiłem zrobić tę końcówkę. Kupowałem jednak tranzystory przez internet. O ile zakupione BC546 mają współczynnik β oscylujący w granicach 290-300 to już z MJE350 (β≈90) i MJE340 (β≈60) już jak widać rozbieżność spora. Może tak być czy też nie?