Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nie mogę sparować monitora D-SUB i zintegrowanej grafiki DVI

Mastrin1994 30 Aug 2016 13:15 975 7
 • #1
  Mastrin1994
  Level 8  
  Witam, kupiłem do biura nowy komputer, poniżej parametry:
  1 Płyta główna MSI H110M PRO-D
  2 Procesor Intel Pentium G4400, 3.3GHz, 3MB, BOX (BX80662G4400)
  3 Zasilacz SilentiumPC Elementum E1 SI 85+ ATX 350W (SPC124)
  4 Dysk SSD Transcend SSD370 128GB SATA3 (TS128GSSD370S)
  5 Pamięć Kingston DDR4, 4GB, 2133MHz, C15 (KVR21N15S8/4)  Chciałbym korzystać z zintegrowanej grafiki, jednak tu pojawia się problem. Otóż mam na płycie głównej tylko złącze DVI-D natomiast na monitorze BENQ E2200HD mam tylko niebieskie wejście D-SUB (VGA). Nie ma innych wejść.

  Podjąłem następujące próby rozwiązania problemu:
  1. Zakup przejścia z VGA na DVI - czarny ekran na monitorze, alert o braku sygnału.
  2. Podpięcie bardzo starej karty graficznej (nvidia gt6600, 256MB RAM), która ma zarówno wejście D-SUB jak i DVI-I. Dziwne, że tak stara karta wg. działała z nową płytą główną i nowym PCI-E, ale gdy podpiąłem monitor do niej przez złącze D-SUB (bez przejściówki) uzyskałem obraz, jednak po przełączeniu na złącze DVI tej karty do czego użyłem przejściówki, również nie było obrazu.
  3. Stara karta nie wytrzymywała tempa ale pozwoliła mi na szybką instalację Windows 10, sterowników a następnie pobranie najnowszej aktualizacji BIOS'u, która niestety nic nie pomogła.
  5. W monitorze nie znalazłem żadnego ustawienia dotyczącego zmiany wyświetlania obrazu ze względu na wejście DVI (jeśli dobrze rozumuję?)
  4. Rozmyślałem także nad tym, czy przypadkiem nie trzeba zmienić czegoś w ustawieniach BIOS'u, gdzieś widziałem opcje Zintegrowanej Karty Graficznej i był chyba ustawiony priorytet na kartę dedykowaną jeśli jest podłączona, ale logicznie rzecz biorąc nie tłumaczy to dlaczego dvi z dedykowanej karty nie działa oraz, że nie działa dvi karty zintegrowanej gdy dodatkowa nie jest podłączona.

  Proszę o pomoc, nie wiem jak wybrnąć z tej sytuacji.
 • #2
  kpodstawa
  Level 33  
  Wypowiem się na podstawie stosowania komputera Dell z wyjściem DVI-I. Zresztą potwierdza to Wikipedia.

  Wyjście DVI-D nie obejmuje sygnałów analogowych, co pozwoliłoby za pomocą pośrednika dołączyć monitor z wejściem VGA. Dodatkowo zamienność pośredników jest blokowana za pomocą układu "języczek"-szczelina w złączu, czyli pośrednika dla DVI-I nie dołączysz do gniazda DVI-D.

  Jak u mnie w robocie się to rozwiązuje na Dellach? Różnie - kartami PCI-E z wyjściami VGA+DVI, DVI-I + pośrednik, uniwersalnym Display Port + pośrednik, a nawet tylko pośrednikiem USB na VGA (2.0, do pracy biurowej wystarczy).

  Krzysztof Podstawa
 • #3
  badboy84
  Level 42  
  Zmień przejściówkę albo sprawdź na innym zestawie, jeżeli nie działa ze starą kartą może być uszkodzona. Stara karta na 99% nie ma cyfrowego złącza, karta zintegrowana z nową płytą/procesorem pewnie wysyła obraz cyfrowy dlatego logiczne jest że nie ma obrazu na starym monitorze. Wyjściem jest używanie starej karty albo zmiana monitora.
 • #4
  Robert B
  Level 43  
  Mastrin1994 wrote:
  z VGA na DVI

  Chyba odwrotnie? :)

  Mastrin1994 wrote:
  Zakup przejścia z VGA na DVI - czarny ekran na monitorze, alert o braku sygnału.

  Bez sensu i dlatego nie działa.
  Musisz odróżnić DVI-I (sygnały cyfrowe i analogowe) od DVI-D (sygnał wyłącznie cyfrowy).
  Potrzebujesz konwertera z sygnału cyfrowego na analogowy a nie zwykłej przejściówki.
 • #5
  RitterX
  Level 39  
  Jeżeli podłączysz pod cyfrowe wyjście DVI karty przejściówkę na D-SUB czyli 15.pinowe złącze analogowe i dlaej kablem analogowym jak w BenqE2200HD to powinieneś mieć obraz. To czego nie będziesz miał dotyczy np. automatycznego rozpoznawania monitora i dlatego będziesz musiał ustawić rozdzielczość i odświeżanie. Monitor się z całą pewnością wybudzi.
  Przyczyną może być uszkodzona przejściówka DVI-->D-SUB ale to mało prawdopodobne gdyż to raptem kilka przewodów i dwa gniazda. Drugi powód poruszył już Kolega wyżej. W zintegrowanej grafice na płycie wyjście DVI nawet jeżeli umożliwia podłączenie przejściówki z DVI na D-Sub to i tak nie ma doprowadzonychsygnałów analogowych do złącza DVI. To wydaje się najbardziej prawdopodobne. Trzecia możliwość to ustawienia w BIOS. Może być opcja wyjście cyfrowe/wyjście analogowe.
 • #6
  310artur
  Level 43  
  Ale dumanie.

  Quote:
  Onboard Graphics

  • 1 x DVI-D port, supports a maximum resolution of 1920x1200@60Hz


  Czyli ma wyłącznie cyfrowe wyjście DVI-D i żaden adapter na VGA poza chińskim cudem nietechniki nie powinien nawet pasować...
  To nawet widać że to DVI-D nie ma nawet otworów pod sygnał analogowy.

  Tylko konwerter cyfrowo analogowy może pomóc. Albo (i to mądrzejsze) nowy monitor lub karta graficzna zewnętrzna.
 • #7
  Robert B
  Level 43  
  310artur wrote:
  Czyli ma wyłącznie cyfrowe wyjście DVI-D i żaden adapter na VGA poza chińskim cudem nietechniki nie powinien nawet pasować

  No właśnie. Jak byk na 3 stronie instrukcji do płyty, której ani autor tematu ani część wypowiadających się nie raczyli przeczytać i zajmują się wróżeniem bzdur.
  Link