Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Diora ,,Sudety'' R-208 - po włączeniu jedynie ciche brzęczenie.

30 Sie 2016 17:49 939 5
  • Poziom 3  
    Witam,
    jakiś czas temu zakupiłem czerowne Sudety z, co się później okazało, wyłamaną płytką... Przez kilka tygodni radio leżało na półce, aż w końcu wczoraj udało mi się zdobyć kolejne Sudety, z przeznaczeniem na przeszczep płytki.
    No i niestety po wstawieniu nowej płytki i włączeniu odbiornika słyszę tylko cichy buczenie, przydźwięk i trzask przy przełączaniu zakresów. Wyłączyłem radio, ustawiłem na zakres fal długich, na PR1. Po włączeniu radio nagle zaczęło pięknie czysto i głośno grać, lecz gdy zacząłem kręcić gałką od strojenia nagle pojawiło się znowu brzęczenie. Po którymś włączeniu radio odbierało ''jedynkę'' tylko przez 2 sekundy i znowu buczenie... Na UKF-ie było tak samo po włączeniu przez chwilę było słychać normalny szum, a po chwili ciche buczenie. Pomyślałem, że może jest to wina UL 1221 więc wylutowałem go, wlutowałem inny i teraz to już tylko buczał nic więcej. Wlutowałem z powrotem stary Ul i to samo. Po prostu po włączeniu słychać buczenie, brzęczenie które lekko wzrasta po przekręceniu potencjometru na max. albo cichnie w jego odwrotnym położeniu.

Czy ktoś wie czego czego to może być wina ? Może coś jest nie tak z Ul-em we wzmacniaczu ? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Sprawdź stan kondensatora strojeniowego. Jeżeli działała na niego dłużej wilgoć i płytki robią zwarcie mogą występować takie objawy.
  • Poziom 40  
    Napisałeś, że przy regulacji głośności zmienia się natężenie "buczenia", ale czy przy ustawieniu na minimum także buczy?
  • Poziom 3  
    Dobrze sprawdzę stan kond. stroj.
    A co do brzęczenie to przy min. ustawieniu potencjometru, też występuje.
  • Poziom 40  
    Jeśli "brzęczy" przy minimalnej głośności, to wymień kondensatory filtrujące napięcie zasilające C75, C76 (1000µF/25V), C58 (1000µF/16V) oraz w aplikacji wzmacniacza mocy C71 (100µF/16V), C72 (1000µF/25V), C74 (100µF/25V), C77 (220µF/10V).
  • Poziom 3  
    Dobrze zrobię to jutro, bo do dzisiaj kończyłem przestrajać/naprawiać pewnej osobie 11 radii stołowych, głównie ślązakowatych...