Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dioda LED - maksymalne napięcie -> czy można spalić diodę baterią 9V?

michalprog 31 Aug 2016 11:15 7443 7
 • #1
  michalprog
  Level 4  
  Dzień dobry.

  Chciałem się spytać, czy jeżeli mam zwykłą diodę LED (klasyczną) i podłączę ją pod baterię 9V, to czy może ona ulec spaleniu? Dioda chwilę świeciła, teraz już nie świeci. Ale nie wiem, czy może źle ją podłączam.
 • #3
  mariuszp19
  Level 34  
  Dobrze, że nie przyszło Ci do głowy podłączać tej diody do gniazdka 230V. Też by się spaliła.
 • #4
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Są diody dedykowane do napięcia 9V i takie można podłączyć wprost. Zwykłych diod nie można, efekt będzie jak wyżej - chwilę poświeci i przestanie.
 • #5
  michalprog
  Level 4  
  A jak mogę i czy mogę, sprawdzić jakim napięciem mogę zasilić moje diody? Mam multimetr. Ale nie wiem jakiej funkcji użyć.

  Mam też rezystory, różnej oporności, które mogę przyłączyć do diody tak, aby się nie spaliła. Wiem ze studiów, że diody (prostownicze) pracują przy napięciu 0,7 V (napięcie graniczne). Nie wiem jednak jak jest z diodami LED.

  PS. Znalazłem na stronie sprzedawcy (2V) Link

  PS2. Czy diody mają jakąś własną rezystancję?

  PS3. Jednak nie spaliłem diody. Po podłączeniu, do jednej z nóżek, rezystora 1k, dioda świeci. Tylko jak używać płytki stykowej? Nie działa mi, chyba coś źle robię.
 • #6
  simon71
  Level 20  
  Temat wałkowany wielokrotnie: diody LED zasilamy prądowo, a nie napięciowo. Jeśli chcesz użyć opornika, to jego wartość to
  R=(Vz-Vd)/Id
  gdzie
  Vz - napięcie zasilania
  Vd - napięcie diody przy Id
  Id - prąd diody
  Parametry diody Vz, Id wynikają z jej charakterystyki, którą należałoby znać.
 • #7
  JarosłaF
  Level 13  
  Po pierwsze: TAK, klasyczną diodę LED można bardzo łatwo spalić podłączając ją bezpośrednio do baterii 9 V.

  Skoro masz diodę LED (klasyczną), to zapewne wiesz, jakim kolorem powinna świecić. Zależnie od rodzaju i koloru diody będziesz mieć różne spadki napięcia na diodzie. Diody prostownicze mają spadek napięcia Vf około 0,7 V (oczywiście, takie diody nie świecą) - dobrze Cię uczyli na studiach. Diody LED mają spadki: czerwona 1,2 V; pomarańczowa 1,5 V; zielona 2 V (lub mniej); niebieska 3 V (lub więcej). Podane wartości są orientacyjne. Im większy prąd, tym większy spadek Vf, ale zmiany są niewielkie w porównaniu do zmian prądu. Przyjmij to, co napisałem lub zajrzyj do informacji producenta.

  Diody nie mają własnej rezystancji. Nie da się ich mierzyć omomierzem jak zwykłego opornika. W miernikach uniwersalnych jest funkcja pomiaru diody, oznaczana symbolem diody. Podłącz samą diodę do przewodów miernika: jedna nóżka do czerwonego kabla, druga nóżka do czarnego kabla. Jeżeli podłączyłeś w kierunku zaporowym, to się nie przejmuj i zamień kolory kabli. Wtedy będzie dioda podłączona w kierunku przewodzenia i zmierzy się prawidłowo. Jak to poznać? To proste! Dioda podłączona "odwrotnie", czyli w kierunku zaporowym spowoduje wyświetlenie OL (Open Line) lub innego komunikatu błędu. Dioda podłączona prawidłowo wyświetli wartość spadku napięcia na diodzie (0,7 lub 1,2 lub 1,5 itd., wartości podawane są w woltach). Jeżeli już udało Ci się spalić diodę, to niezależnie od kierunku podłączenia jej do miernika wyświetli OL albo podobny komunikat błędu.
  Ważne: po sprawdzeniu diody, jeśli jest sprawna, zapamiętaj lub zaznacz, gdzie był czerwony kabelek od miernika. Tam masz w Twoim układzie doprowadzić wyższy potencjał. Ta druga nóżka ma odprowadzać prąd do niższego potencjału, czyli najczęściej do GND.

  Zgodnie z postem Simon71, oporniki musisz sobie policzyć samodzielnie. Oczywiście, Vz jest napięciem Twojego zasilacza, a nie parametrem charakterystycznym dla diody. Charakterystyki diody masz na stronie, której link podałeś. Pamiętaj o jednym: If to jest maksymalny prąd, który można puszczać przez LED, wtedy świeci najjaśniej. Zmniejszenie prądu płynącego przez diodę (np. do tylko 15 mA) spowoduje nieznaczne zmniejszenie jasności świecenia, ale bardzo wydłuży jej żywotność. Proponuję, żebyś do obliczeń przyjął, że wynikowy prąd ma wynieść 15 mA (0,015A), a spadek napięcia Vf wynosi tyle, ile podaje producent. Wtedy łatwo obliczysz rezystor do każdej z diod, i jej nie spalisz. Założenie prądu na poziomie 15 mA daje margines błędu, który możesz popełnić przy oszacowaniu spadku napięcia na diodzie oraz przy doborze opornika (nie znajdziesz 496 omów, weź 470 omów i też nie spalisz diody).

  I jeszcze jedno, żebyś nie zrobił głupiego błędu: nie łącz diod równolegle, jeśli wszystkie są "chronione" jednym, wspólnym opornikiem. Możesz je łączyć równolegle, jeśli każda z nich ma własny opornik ograniczający jej prąd do wartości bezpiecznej max. 20 mA. Możesz łączyć szeregowo diody, ale wtedy spadki napięcia musisz posumować i dopiero wtedy policzyć opornik ograniczający wspólny prąd płynący przez diody.

  Co do działania układu na płytce stykowej, to nie mam żadnej logicznej podpowiedzi. Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to sprawdzenie, jak są podłączone ścieżki w płytce. Podejrzewam, że to Twój pierwszy kontakt z płytką stykową, więc pobaw się tą płytką i zobacz, co z czym jest połączone. Jak zrozumiesz co z czym, a co nie z czym, to montaż układów na płytce prototypowej będzie przyjemnością.
 • #8
  _jta_
  Electronics specialist
  Napięcia przewodzenia LED-ów są nieco większe: przy nominalnym prądzie około 1.2V daje IR, 1.5÷1.8 czerwona, żółta chyba 2.0÷2.2, zielona może do 2.2÷2.5, niebieska 3.2÷3.5. Nie wiem, czy miernik na zakresie testera diod pokaże spadek napięcia LED-a - dla niebieskiego nie, dla zielonego bardzo wątpliwe, dla czerwonego i IR pewnie tak - ale będzie to wyraźnie mniej, bo miernik używa małego prądu. Żeby zmierzyć spadek napięcia, jaki będzie przy normalnym działaniu, trzeba przepuścić kilkanaście mA - można zasilać LED-a z baterii 9V poprzez opornik np. 560Ω, albo podobny (proponuję nie mniej, niż 470Ω).