Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Repeater wifi a spadek przepustowości łącza

Jacko0o 31 Sie 2016 18:26 2544 30
  • #1 31 Sie 2016 18:26
    Jacko0o
    Poziom 15  

Witam.

Chciałbym wyjaśnić pewną kwestię. Otóż wyczytałem, że jeśli repeater działa jedynie w paśmie 2,4 GHz to jego przepustowość/wydajność (mam nadzieję że dobrze to ująłem) spada o połowę, bo na jednym paśmie zachodzi wymiana w obu kierunkach.
    Co jednak faktycznie to oznacza? Załóżmy że moja sieć domowa (ruter, repeater oraz karta sieciowa) posiada przepustowość 300Mbps, zaś moje łącze od providera posiada prędkość 30Mbps. Gdzie zatem odnotuję ów spadek o połowę - w sieci lokalnej, pomiędzy ruterem, repeaterem a PC (czyli spadek z 300Mbps do 150Mbps, jednak przy zachowaniu 30Mbps transferu na łączu) czy już różnicę odczuję już na wejściu, a więc w szybkości transferu (spadek z 30Mbps na 15Mbps)?

Sorry, jeśli pytanie wydaje się być trywialne, ale w kwestiach sieci jestem raczej laikiem... Z góry dziękuję za pomoc.

0 29
  • Pomocny post
    #2 31 Sie 2016 18:45
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Jeśli router i karta wspierają 300mbs standard WIFI to w idealnych warunkach (anteny się widzą, bez ścian i bez obecności innych sieci WIFI) osiągniesz 150mbs.

Repeater połowi to pasmo do 75mbs.

Zatem do neta 30mbs szybkość 75mbs _w idealnych warunkach_ wystarczy.
    Jak będzie w twoim przypadku tylko empirycznie się dowiesz.

0
  • #3 31 Sie 2016 18:53
    Jacko0o
    Poziom 15  

Chodzi o to, że w chwili obecnej moje wifi jest bardzo niestabilne. Korzystam jedynie z rutera i karty sieciowej USB wyłąpującej sygnał. Na PC siła sygnału jest bardzo zmienna, zwykle w przedziale 60-100%, a co za tym idzie, zmienia się również rate (zwykle 60-270Mbps w zależności od siły sygnału). Pomyślałem więc, żeby gdzieś pomiędzy umieścić repeater. Myślę, że przyniosłoby to zadowalający efekt w postaci wzmocnienia czy raczej ustabilizowania sygnału na PC. Ziarno wątpliwości zasiała jednak we mnie informacja, że repeater zmniejszy przepustowość o połowę... Skoro jednak Szanowny Forumowicz potwierdza, że nie wpłynie to na szybkość samego łącza, to taka odpowiedź jest miodem na moje uszy ;) Serdecznie dziękuję za pomoc.

0
  • #4 31 Sie 2016 19:22
    bogiebog

Postaw dodatkowy punkt WIFI podłączony kablem lub adapterami PLC do głównego routera.

Narysuj schemat pomieszczeń, router, laptop.

0
  • #5 31 Sie 2016 20:09
    Jacko0o
    Poziom 15  

Niestety ciągnięcie kabli, a tym bardziej wiercenie w ścianach odpada. Muszę ograniczyć się jedynie do rozwiązań bezprzewodowych.
    Trochę siermiężny obrazek, ale dość dobrze oddaje rozkład pomieszczeń:
    Między ruterem a PC będzie ok. 8 metrów w linii prostej.

0
  • #7 31 Sie 2016 20:18
    Jacko0o
    Poziom 15  

Jak mówiłem, nie wymagam wiele. Jedynie lekkiej poprawy. Od ponad roku używam neta w obecnej konfiguracji i wciąż żyję, ale chciałbym żeby było ciut lepiej. Nie chciałbym więc też iść zbytnio w koszty. Używany repeater TP-LINKa mogę dostać za 60 zł. Zgaduję, że proponowane przez Ciebie rozwiązanie będzie znacznie kosztowniejsze (?)

0
  • #9 31 Sie 2016 20:23
    Jacko0o
    Poziom 15  

Tak uczynię. Raz jeszcze bardzo dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam.

0
  • #10 31 Sie 2016 20:24
    bogiebog

Model twojego routera na schemacie ?

0
  • #11 31 Sie 2016 20:28
    Jacko0o
    Poziom 15  

Modem to jakiś noname od providera, ruter to TP-LINK TL-WR941ND, karta sieciowa wifi to TP-LINK TL-WN822N. Do tego układu planowałem dokupić repeater TP-LINK TL-WA854RE.

0
  • #12 31 Sie 2016 20:31
    bogiebog

Ja bym spróbował zamiast WA854RE użył WR841ND i połączył 841+941 WDS-em.

Probowałeś manewrować routerem i sprawdzać jak zmienia się sygnał ?
    Albo zmienić kanał WIFI w routerze ?

Na komputerze zainstaluj inssider 2.x, wykonaj skan sieci wifi, pokaż wyniki.

0
  • #13 31 Sie 2016 20:33
    Jacko0o
    Poziom 15  

Na czym polegać będzie przewaga takiego rozwiązania?

0
  • #14 31 Sie 2016 20:39
    bogiebog

- =Lepsze anteny w repeaterze (można wymienić na jeszcze mocniejsze)
    - , jak trzeba można wgrać gargoyle do WR* w celu polepszenia działania.

Dodano po 2 [minuty]:

Jeśli komputer to PC to zdecydowanie polecam adaptery PLC
    np, 150pln Adapter sieciowy PLC D-Link DHP-309AV 24H

na allegro szukaj
    adapter plc
    adapter powerline

0
  • #15 31 Sie 2016 20:55
    Jacko0o
    Poziom 15  

bogiebog napisał:
    Na komputerze zainstaluj inssider 2.x, wykonaj skan sieci wifi, pokaż wyniki.

Repeater wifi a spadek przepustowości łącza Repeater wifi a spadek przepustowości łącza

bogiebog napisał:
    Jeśli komputer to PC to zdecydowanie polecam adaptery PLC
    np, 150pln Adapter sieciowy PLC D-Link DHP-309AV 24H

Mimo wszystko to jednak 2,5x droższe rozwiązanie. Myślę że wolałbym zostać przy swoim pierwotnym pomyśle. Jak nie wypali, repeater zawsze mogę zwrócić i wypróbować bardziej kosztowne rozwiązanie.

PS. Może faktycznie spróbuję z tym TL-WR841ND. Wydaje się to być lepszym rozwiązaniem.

0
  • #16 31 Sie 2016 21:11
    bogiebog

W routerze zmień kanał WIFI na 1 i szerokość na 20Mhz. Prztestestuj przepustowość.

0
  • #17 31 Sie 2016 21:18
    Jacko0o
    Poziom 15  

Siła sygnału skacze od 50 do 90%, a rate wraz z nią (50-80Mbps). Mówiąc kolokwialnie, net zdecydowanie zauważalnie "zamula".

0
  • #18 31 Sie 2016 21:20
    bogiebog

WN822N - karta wpięta wprost do obudowy z tyłu ? tak, spróbuj na kabelku USB odsunięta od komputera.

spróbuj zmienić położenie karty.

0
  • #19 31 Sie 2016 21:46
    Jacko0o
    Poziom 15  

Tak, podpięta z tyłu. Podobnie jak ruter, również leży w położeniu, w którym wyłapuje najlepsze połączenie. Czasem jak spada siła połączenia, trzeba nią trochę pomanewrować, żeby było ok. Ale sama karta jest oddalona od PC prawie na całą długość kabla.

Dodano po 22 [minuty]:

A może rozwiązanie takie jak na obrazku poniżej?
    A więc całkiem rezygnuję z TL-WN822N, ciągnę od PC kawałek kabla wzdłuż dwóch ścian (tyle jeszcze mogę puścić, byle nic nie wiercić i nie wychodzić z nim z pokoju), stawiam TL-WR841ND bliżej rutera i łączę oba urządzenia przez WDS? Nie byłoby to lepszym rozwiązaniem?

0
  • #20 31 Sie 2016 21:58
    bogiebog

Jak nie przetestujesz to się nie dowiesz.

0
  • #21 12 Wrz 2016 19:12
    Jacko0o
    Poziom 15  

Wracam do tematu. Otóż przetestowałem w/w rozwiązanie z ruterem Actina P6802 (bo akurat taki mogłem mieć za darmo). Niby wszystko działało ok, poza tym, że ruter ewidentnie gryzł się z aplikacją Battlenet (nie mogłem instalować/aktualizować gier, czy nawet przeinstalować samego Battlenetu). Normalnie podejrzewałbym problem z portami, jednak inne aplikacje, gry itp. korzystające z tych samych portów działały normalnie... Nie miałem już lepszych pomysłów więc zdecydowałem się przetestować TL-WA854RE. Niby wygląda ok, siłę sygnału wskazuje mi na stałe 100%, rate na maksymalne 300 Mbps, a mimo to, testują łącze speedtestem, dostaję 15-28 Mbps (moje łącze ma 30 Mbps)... W czym może tkwić przyczyna takich rozbieżności?

0
  • #22 12 Wrz 2016 19:29
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Jacko0o napisał:
    W czym może tkwić przyczyna takich rozbieżności?

W niczym - takie są "zalety" wifi w zawalonym paśmie 2,4 GHz i w pomieszczeniach.
    Nikt nigdzie nie gwarantuje prędkości na wifi.
    Twoja siec pracuje na kanale nr 4 - pomyślałeś, że i inne sieci mogą też na tym kanale pracować, może być lepiej/gorzej, bo osoba ta korzysta/nie korzysta w tym samym czasie co Ty z sieci i tego samego kanału - sieć wifi na 2,4 GHz nie jest z gumy.

0
  • #23 12 Wrz 2016 20:10
    Jacko0o
    Poziom 15  

Nie chodzi o kanał... To ewidentnie kwestia samego repeatera. Na kanale 4 pracuje tylko ruter i repeater (przynajmniej tak pokazuje mi inSSIDer). Poza tym łącząc się z repeaterem uzyskuję słabą przepustowość łącza, zaś gdy łączę się bezpośrednio z ruterem, spada siła sygnału i rate, jednak szybkość łącza jest bliska maksymalnej (ok. 28 Mbps).

Dodano po 36 [minuty]:

Edit:
    Poeksperymentowałem ze zmianą gniazdka (lokalizacji repeatera) i w jednym z nich zobaczyłem szybkość wyższą niż miałem po kablu (prawie 32 Mbps mimo łącza 30 Mbps) :P Aczkolwiek nie jest to wartość stała to jednak wciąż wyższa niż poprzednio, ale za to spada rate (do 60-180 Mbps) oraz siła sygnału (do 96-99%). Potestuję jeszcze przez kilka dni. Mam 2 tygodnie na zwrot ;)

0
  • #24 12 Wrz 2016 20:31
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Jacko0o napisał:
    Nie chodzi o kanał... To ewidentnie kwestia samego repeatera. Na kanale 4 pracuje tylko ruter i repeater

Twój sprzęt na tym kanale pracuje - co nie wyklucza i nie zabezpiecza Cię, by i inne sieci na tym samym kanale nie pracowały.
    Jacko0o napisał:
    Poeksperymentowałem ze zmianą gniazdka (lokalizacji repeatera) i w jednym z nich zobaczyłem szybkość wyższą niż miałem po kablu (prawie 32 Mbps mimo łącza 30 Mbps)

Prędkość wifi a prędkości internetu nie mają ze sobą nic wspólnego - możesz mieć połączenie wifi nawet 500 MB, masz neta 5 Mb i tyle będziesz go miał - tylko 5 Mb.

0
  • #25 12 Wrz 2016 20:36
    Jacko0o
    Poziom 15  

Tak jak mówiłem, mam łącze 30 Mb. Na repeaterze wyciągam 10-30 Mb. Na ruterze, mimo niższego rate i słabszej siły sygnału mam prawie max (choć połączenie bywało zawodne, dlatego zacząłem bawić się w rozszerzanie zasięgu sieci).

1
  • #26 12 Wrz 2016 23:12
    jprzedworski

Jacko0o napisał:
    Załóżmy że moja sieć domowa (ruter, repeater oraz karta sieciowa) posiada przepustowość 300Mbps
    Gdzie ty spotkałeś taką przepustowość? To teoretyczna maksymalna przepustowość w obie strony. Jak to sobie podzielisz na dwa, odejmiesz wszystkie bity "pomocnicze" i uwzględnisz konieczność korekcji błędów i powtarzanie z tego powodu pakietów, to za pierwszą ścianą będziesz miał praktycznie z 50 Mbps. Repeater ci to podzieli na dwa, albo jeszcze gorzej. Zerknij na te testy, widać na nich, jaka może być różnica przy gorszych warunkach (ściany, odległość). Nie chodzi nawet o konkretne liczby (testowany jest bardzo szybki serwer ASRock G10 ac), tylko różnice:
    http://pclab.pl/art66563-4.html
    Ty też masz ściany, więc licz się z ograniczeniami szybkości.

0
  • #27 12 Wrz 2016 23:30
    Jacko0o
    Poziom 15  

Echh... proszę spojrzeć na wcześniejsze posty... Jak mówiłem, bez repeatera osiągam maksymalną wydajność łącza internetowego, czyli 30 Mb. Miałem jedynie problemy ze stabilnością sieci, stąd zacząłem bawić się w repeatery. Nie potrzebowałem kosmicznej różnicy, a jedynie lekkiego wzmocnienia, żeby mieć stabilny, sygnał o stałej sile i przepustowości. Repeater ulokowany jest dokładnie w połowie drogi między PC a ruterem. Odbiera sygnał na pełnym zasięgu, z kolei PC odbiera sygnał z repeatera też na pełnym zasięgu. Łącząc się z repeaterem siła sygnału cały czas pokazuje 100% (wcześniej było od 60 do 100%), rate to 270-300 Mbps (wcześniej było 60-300 Mbps) a mimo to użytkowanie łącza jest wyraźnie gorsze, bo pojawiają się i większe lagi w grach (np. ping rzędu 1500 ms) i sama przepustowość spada z 30 Mb do 10 Mb... Teoretycznie spodziewałbym się poprawy, software też wskazuje że niby jest lepiej, a praktyka pokazuje coś całkiem odwrotnego... Nie zamierzam się rozwodzić nad "frywolnością" wifi, bo wiem że wpływ ma na nią wiele czynników. Chodzi mi jedynie o to, że powinno być lepiej, a jest gorzej i nie wiem dlaczego.

0
  • #28 12 Wrz 2016 23:50
    matek451

Rozbawiłeś mnie na całego. W celu ustabilizowania sygnału zastosowałeś repeater, liczyłeś ze pingi się nie zmienią. Jest akurat odwrotnie. Ten tryb niezawodnie to działa tylko w opisach producentów. Czego się spodziewałeś po urządzeniu które jedno radio używa do odbioru i dalszej transmisji na dodatek odbywającej się w dwóch kierunkach. Repeater jest zawodny, mało stabilny. Podatny na zakłócenia, obcina prędkości i zwiększa ping. Ogólnie oznacza niekończące się problemy z siecią. To nie jest rozwiązanie typu włacz i zapomnij. wymagający użytkownicy, znający temat nigdy go nie użyją do rozszerzenia zasięgu Wifi. Tu dodatkowy AP po kablu nie ma konkurencji.

0
  • #29 13 Wrz 2016 00:02
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

matek451 napisał:
    Tu dodatkowy AP po kablu nie ma konkurencji.

Albo APC (Access Point Client).
    @Jacko0o
    Czyli przewód rj45 podłączamy DO komputera a APC (APC musi być umieszczony w zasięgu sieci routera głównego) i dostarcza go właśnie do komputera tym przewodem.
    Albo typowy AP - przewód prowadzimy OD routera! i umieszczamy AP na tyle blisko swojego komputera, by zainstalowana tam karta wifi odebrała sygnał z tego AP.

Skoro jest taki problem z poprowadzeniem przewodu do AP, nie jesteś też pewny zasięgu sieci wifi z routera głównego (o "zaletach" repeaterów już inni Koledzy wyżej wspomnieli) dla opcji APC - to na moje pozostaje tylko zakup PLC i umieszczenie na jednym z końców tych urządzeń jakiegoś switcha i dołączenie doń następnie AP (dla innych sprzętów na wifi) i komputer do switcha podłączyć na przewodzie (jeśli tam wifi nie jest porządane).
    Przy Twoim necie 30 Mb - spokojnie zestaw PLC do 200 zł sobie z tym poradzi.

0
  • #30 13 Wrz 2016 08:02
    jprzedworski

Potwierdzam to, co napisali przedmówcy. dodam jedno. Wrogiem dobrej łączności radiowej są błędy transmisji, które występują zawsze choć w różnej skali. Urządzenia mają wbudowane mechanizmy korekcji tych błędów tak, aby użytkownik już tych błędów nie miał. Ale to zabiera jakąś część czasu, powoduje opóźnienia i spowolnienie transmisji. Co z tego, że z repeatera masz silny sygnał. Jak go postawisz przy samym komputerze, będzie jeszcze silniejszy. Repeater musi przejąć część pracy, z którą do tej pory walczyła twoja karta w komputerze, czyli skorygować wszystkie błędy, które do niego dotarły. Czasem to wiąże się z powtórzeniem datagramów. Ściany, sąsiednie sieci i inne zakłócenia nie zniknęły. Repeater to takie "wyciąganie za uszy" rozległej sieci Wi-Fi. Pociągnie dalej, ale z pewnością z problemami. To, teoretycznie, dwukrotne ograniczenie przepustowości wprowadzane przez repeater, może być w praktyce większe. Masz sprzęt, na którym napisano "300 Mbps", a w takim łańcuchu otrzymasz np. 20.

0