Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki system alarmowy polecacie do domu?

Jacek_P. 31 Aug 2016 19:10 3915 9
Optex
    Jacek_P.
    Level 9  
    Witam
    Zwracam się z prośba do kolegów o pomoc w doborze systemu alarmowego do domu jednorodzinnego.
    Wymagania dotyczące systemu:
    1. Docelowo bedzie zamontorwanych 18 czujników (ruchu, zalania, kontaktrony w drzwiach itp).
    2. Sterowanie i powiadamianie poprzez telefon komórkowy.
    3. Możliwość stworzenia 2 stref (parter i piętro)
    4. 2 klawiatury
    5. Cena :-)
    I to w sumie chyba najważniejsze :-)
    Przeglądając oferty myślałem o centrali Satel Integra 32 i do tego do komunikacji GPRS moduł GPRS-T4. Chyba że koledzy mają inne propozycje?
    Będę wdzięczny za każdą radę.
    Pozdrawiam
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Optex
    niebieskipolo
    Level 22  
    Mniej skomplikowana od Integry, aczkolwiek spełniająca wszystkie twoje wymogi, zarazem też trochę łatwiejsza w programowaniu no i tańsza, będzie Versa 15 + 1 ekspander
  • Optex
    fred4u
    Level 26  
    Jacek_P. wrote:
    Witam
    Zwracam się z prośba do kolegów o pomoc w doborze systemu alarmowego do domu jednorodzinnego.
    Wymagania dotyczące systemu:
    1. Docelowo bedzie zamontorwanych 18 czujników (ruchu, zalania, kontaktrony w drzwiach itp).
    2. Sterowanie i powiadamianie poprzez telefon komórkowy.
    3. Możliwość stworzenia 2 stref (parter i piętro)
    4. 2 klawiatury
    5. Cena :-)
    I to w sumie chyba najważniejsze :-)
    Przeglądając oferty myślałem o centrali Satel Integra 32 i do tego do komunikacji GPRS moduł GPRS-T4. Chyba że koledzy mają inne propozycje?
    Będę wdzięczny za każdą radę.
    Pozdrawiam

Ze sterowaniem z telefonu w proponowanej konfiguracji będzie kiepsko (chyba że kilkoma SMS, nie mając dobrej informacji zwrotnej). Jeżeli ze strefami chodzi Ci o możliwość częściowego uzbrojenia systemu, to również "nie tędy droga" - poszukaj systemu który da Ci wygodną możliwość uzbrojenia jednej strefy w trybie pełnym i cześciowym/domowym/nocnym (różnie nazywane).
    Jeżeli łączność GSM jest istotna, przyjrzyj się systemom z wbudowanym modułem. Świat nie kończy się na Satelu, z polskiego sprzętu te wymagania spełni Prima 64 z Genevo czy Optima Ropama. A najlepiej spróbuj znaleźć fachowca z okolicy, który w oparciu o swoje doświadczenie dobierze zabezpieczenia do konkretnej sytuacji na obiekcie.
    Jacek_P.
    Level 9  
    Witam
    Wiem ze podobne tematy już były ponieważ czytając właśnie te tematy zaczałem myśleć o Integrze.
    I już odpowiadam na pytania które powinienem odpowiedzieć na samym początku.
    Budzet: 1500 (w tej sumie chciałbym za tą sumę kupić centrale i 2 czujki ruchu)
    Dom jednorodzinny
    System wewnetrzny oparty o czujki wewnętrzne)
    Przewody są już rozrzucone więc bardzo nic zmienić nie mogę ale wydaje mi sie ze powinno być pod tym względem ok.
    Koledzy, zaczynam zastanawiać sie nad ropamem. Możecie polecic jakąś centale z tej firmy? Myśle o Optimie ale może doradzicie coś innego?
    Dziekuje wszystkim za zainteresowanie ☺
    glider33
    Level 23  
    Jacek_P. wrote:
    Możecie polecic jakąś centale z tej firmy? Myśle o Optimie ale może doradzicie coś innego?

Jeżeli Ropam to tylko OptimaGSM lub OptimaGSM-D9M (wersja na szynę DIN). Z nowym modułem komunikacyjnym AP-IP obsługa centrali to czysta przyjemność.

https://ropam.com.pl/pl/towar/559/ropamoptima.html
    bhtom
    Level 38  
    Witam,

Jacek_P. wrote:
    Wiem ze podobne tematy już były ponieważ czytając właśnie te tematy zaczałem myśleć o Integrze...

Przewody są już rozrzucone więc bardzo nic zmienić nie mogę ale wydaje mi sie ze powinno być pod tym względem ok.

Szkoda, że zainteresowałeś się tematem dopiero po ułożeniu przewodów. Mimo wszystko gdybyś wrzucił plany domu z miejscami na czujki pozwoliło by to zweryfikować poprawność umiejscowienia.

Jacek_P. wrote:
    System wewnetrzny oparty o czujki wewnętrzne)

Uważasz, że w przypadku domu jednorodzinnego system oparty tylko na czujkach PIR wystarczy? Chcesz mieć porządny system, czy tylko "usypiacz czujności" właścicieli? Co z ochroną obwodową, czujkami zewnętrznymi?

Myślę, że budżet trochę mały... Dlaczego chcesz kupić tylko 2 czujki?

Pozdrawiam.
    raffin
    Level 24  
    W Ropamie budynek piętro+parter z garażem najwygodniej zrobić na 1 strefie+podstrefa NOC - chyba, że jest potrzeba oddzielnego uzbrajania tylko garażu lub jeszcze innej strefy, to wtedy tylko Optima.
    Kierując się wyłącznie ceną, a nie możliwością dalszej rozbudowy, to taki system da się zbudować na Ropam NeoGSM-PS. Będzie to praktycznie max możliwości tej centralki.
    OptimaGSM-PS byłaby najlepszym rozwiązaniem, moduł AP-IP jest fajny, ale nie niezbędny (komendy SMS i Ropam Droid też dają radę), a AP-IP można dopiąć po jakimś czasie.
    Jacek_P.
    Level 9  
    Witam
    Ok, postaram się wrzucić plany jak tylko wróce do domu. To znaczy ochrony obwodowej nie przewidywałem konieczności chociaż 4 przewody 6x0.5 są wypuszczone na zewnątrz☺ system ma być oparty nie tylko na PIR. Docelowo będą czujki dymu, zalania wody itp.
    2 czujki to tylko wersja że tak powiem robocza. Dolecowo ma być 18 różnego rodzaju czujników. Z kolegów opinii i tego co widzę w innych tematach jednak skłaniam się ku optimie. Oczywiście jeśli będzie potrzeba to budzet można jeszcze troszkę podcnieść. System z czasem będzie rozbudowywany o kolejne czujniki jednak centralę chciałbym mieć już docelową.
    Czyli żeby kolegów już nie zamęczać. Do moich celów najlepszym rozwiązaniem będzie optima czy w podobnym budzecie proponujecie coś innego?
    Pozdrawiam
    bhtom
    Level 38  
    Witam,

Jacek_P. wrote:
    Witam
    Ok, postaram się wrzucić plany jak tylko wróce do domu. To znaczy ochrony obwodowej nie przewidywałem konieczności chociaż 4 przewody 6x0.5 są wypuszczone na zewnątrz☺ system ma być oparty nie tylko na PIR. Docelowo będą czujki dymu, zalania wody itp.
    2 czujki to tylko wersja że tak powiem robocza. Dolecowo ma być 18 różnego rodzaju czujników.

Kolego Autorze pamiętaj, że czujki dymu, zalania nie zabezpieczają mienia przed włamaniem! To, że będą w systemie to bardzo dobrze.
    Z Twojego opisu jasno wynika, że głównym elementem wykrywającym intruza będą właśnie czujki PIR zamontowane wewnątrz pomieszczeń.
    Pomyśl, co da Ci system, który wykryje intruza który już będzie wewnątrz domu?
    Nic, system będzie wył, intruz weźmie co ma wziąć i dyla...
    Nawet jeśli taki system będziesz uzbrajał na noc (parter), a Ty z rodziną będziesz spał na piętrze, to kiedy system się włączy? A no jak złodziej będzie już w domu...
    Moim zdaniem kontaktrony na każde okno to absolutne minimum najlepiej jeszcze z czujkami wibracyjnymi.

Pozdrawiam.