Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa Seria Oscyloskopów Tektronix TBS2000

max-bit 01 Wrz 2016 08:17 2172 6
  • Firma Tektronix postanowiła wypuścić nową serię tanich (o czym dalej) oscyloskopów z serii TBS2xxx.
    Nowa Seria Oscyloskopów Tektronix TBS2000
    Seria obejmuje cztery modele 2 i 4 kanałowe o paśmie przenoszenia 70 i 100MHz.
    Oscyloskopy maja odświeżony design. Wszystkie oferują próbkowanie na poziomie do 1 GS/s.
    Niestety ceny na nowe oscyloskopy firma ustawiła delikatnie rzecz mówiąc dość wysoko. Najtańszy model TBS2072 to ok 5000 Netto, a najdroższy TBS2104 to blisko 9000 PLN netto.
    Parametry też są na poziomie oscyloskopów sprzed 10 lat (po za rekordem - we wszystkich przypadkach - 20M) ale już 1 GS szczególnie dla oscyloskopu 4 kanałowego (jedynie 250MS na kanał) to już bardzo słabo.
    Nie można się też dowiedzieć nic o szybkości odświeżania ekranu ale niezależne forma mówią o wartości na poziomie 3000wfm/s co też jest wartością dość śmieszną w porównaniu z praktycznie większością współczesnych oscyloskopów.
    Oscyloskop nie oferuje również żadnych dekoderów sygnałów. Jedynie funkcję FFT. Ale przecież to oscyloskopy posiadają już od wielu lat.
    Jako niewielki plus można zauważyć możliwość podpinania aktywnych sond, z tym że tu też jest niezła zagwozdka dla oscyloskopu o paśmie przenoszenia 100MHz aktywna sonda? Oczywiście może nią być też sonda prądowa.

Niestety trzeba stwierdzić że ceny tych oscyloskopów są mocno zawyżone w stosunku do swych możliwości. Zauważamy że za podobną cenę można kupić dużo lepsze oscyloskopy firmy np. RIGOL no ja już nie wspomnę że w tych oscyloskopach "za free" można odblokować całą masę możliwości.
    Trochę więc dziwić może fakt że taka firma jak Tektronix wypuszcza coś takiego ?
    Na dodatek każe sobie płacić znaczne pieniądze.
    Ja rozumiem że odbiorcą tych urządzeń będą pewnie głównie ośrodki "edukacyjne" i to pewnie w USA, ale to i tak niczego nie tłumaczy.
    No cóż jak widać znaczek Tek ma swoją cenę.

Oscyloskopy oczywiście są produkowane w chinach (i z tego co można przeczytać w Internecie tam też projektowane)

• Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • #2 01 Wrz 2016 13:36
    Macosmail
    Poziom 33  

Projektowane pewnie też nie przez Tektronix tylko jakiś Hantek czy Tekway. Nie twierdzę, że te firmy są złe. Sam posiadam sprzęt Rigol i Siglent i stosunek ceny do jakości uważam za rewelacyjny.
    Co do ceny za samo logo przykład jeden z wielu:
    Nowa Seria Oscyloskopów Tektronix TBS2000 Nowa Seria Oscyloskopów Tektronix TBS2000

• Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • #3 01 Wrz 2016 14:21
    max-bit
    Poziom 24  

No też o tym myślałem aczkolwiek tutaj chyba sami robią w chinach.
    Ale OEMów i później klejenie naklejki danej firmy to dziś bardzo powszechne.
    Co do tego TEK ma tak kiepskie parametry (albo raczej możliwości) że to chyba żaden OEM,
    Jedyną zaletą (o ile można się doszukiwać jakiś zalet) w tym oscyloskopie jest długość rekordu.
    Najbardziej dziwne jest fakt brak możliwości dekodowania choćby sygnałów cyfrowych (gdyż to tylko kwestia programowa)
    Wstyd tez szybkość samplowania i ilość wfm.
    No wg aktualnego TOP500 Chiny prowadzą w klasyfikacji i to na dwóch poziomach najszybsze komp i całkowita moc obliczeniowa.
    Mało tego nr ONE to już ich własna konstrukcja oparta o chińskie procesory.

Pewnie w Rigolu jak widzą te oscyloskopy to walają się po ziemi ze śmiechu.

• #4 01 Wrz 2016 19:36
    timo66
    Poziom 22  

max-bit napisał:
    Pewnie w Rigolu jak widzą te oscyloskopy to walają się po ziemi ze śmiechu.

Nie tylko oni, w 2012 dałem za Rigol DS1102D 3500 i do tego szesnasto-kanałowy analizator stanów logicznych :D:D:D

• #5 01 Wrz 2016 22:46
    max-bit
    Poziom 24  

Niestety to przykre że tak porządna firma jak TEK robi coś takiego.
    Oczywiście są jak na razie takie grupy urządzeń do których Chińczycy się nawet nie zbliżają .... ale ... na razie.
    Oni naprawdę mają olbrzymie parcie na technologię i nie wiadomo co będzie za 10 czy 20 lat....
    Jeśli już potrafili prawie własnymi siłami wybudować superkomputer to jednak o czymś świadczy.

• #6 02 Wrz 2016 22:02
    kowal011
    Poziom 16  

Sam jestem wielkim fanem tektronixa. Mam kilka modeli (ulubione stare DPO) ale niestety przez ostatnie kilka lat jako służbowe zabawki wybieram keysight-y.

• #7 02 Wrz 2016 22:20
    mr.Sławek
    Poziom 31  

No cena to troszkę nieporozumienie.
    W 2014 kupiłem Siglent 1102CML za niecałe 1300zł z pasmem 100MHz i próbkowaniem 1Gs/s na 2 kanały. I naprawdę nie ma się do czego przyczepić w tym oscyloskopie. Funkcji ma masę i wykonane solidnie i w dodatku za taką kwotę.