Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lm3886 - Co w zamian na elementach dyskretnych?

mmaker 01 Wrz 2016 16:04 513 7
  • #1 01 Wrz 2016 16:04
    mmaker
    Poziom 18  

Cześć. Jakiś czas temu zrobiłem wzmacniacz na układach lm3886 Link. Dźwięk jest jak dla mnie ok, wiem że w dużej mierze to brzmienie "generuje" przedwzmacniacz i kolumny, ale u mnie preamp składał się on praktycznie z 2 wtórników napięciowych i filtra kontur. Na tą chwilę chciałem kompletnie przebudować wzmacniacz dokładając w torze audio 3 punktową regulację barwy za pomocą potencjometrów intersil X9C103 i dodać np wyświetlacz VFD żeby można było zobaczyć co się dzieje we wzmacniaczu. Zastanawiam się czy jest jakaś alternatywa na elementach dyskretnych która lepiej zabrzmi w porównaniu do LMa i proszę o pomoc. A może nie warto?

Zależy mi żeby układ nie był zbyt skomplikowany, płytka nieduża, może być bez zabezpieczeń - dorobię je później.

Ktoś ma jakieś propozycje?

Poproszę administratora o przeniesienie do odpowiedniego działu.

0 7
  • Relpol
  • #2 01 Wrz 2016 16:31
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

LM386 jest uważany, nawet przez audiofili, za wzór jakości. Nie wiem, czy można (na pewno, ale czy się uda lepiej) zrobić coś porównywalnego na dyskretnych...
    Poza tym - trójpunktowa barwa w home-audio? No nie wiem... raczej moim zdaniem bez sensu.
    Do tego jeszcze VFD - choinkę chcesz zrobić? Przepraszam, ze tak piszę, ale widziałem Twój projekt i naprawdę wygląda wystarczająco dobrze. Dodatkowe "bajery" mogą tylko ten wygląd zepsuć.
    Jeśli już - są TDA sterowne cyfrowo jako przedwzmacniacze, nie pamiętam teraz modelu, ale jeden ma nawet wbudowany eq... tylko czy to nie popsuje brzmienia wzmacniacza?

0
  • Relpol
  • #3 01 Wrz 2016 17:41
    mmaker
    Poziom 18  

Może w sumie masz rację że nie warto zmieniać tego LMa, gra dość dobrze jak na moje skromne ucho. Jak to też jeden z kolegów określił "nie męczy ucha"

Czyli nie warto bawić się w 3 punktowy EQ?
    Są w sumie scalaki przeznaczone do tego co chcę zrobić, ale czytając opinię o nich wolałem spróbować to zrobić na elementach dyskretnych w których może będę miał mniej szumów niż z takiego scalaka TDA który też ma regulację chyba 2 pasmową. Na dobrą sprawę to nie spotkałem się z takim rozwiązaniem 3 punktowego EQ w domowym wzmacniaczu.

Wyświetlacz VFD 2x16 znaków chciałem wstawić dlatego że będzie tam kilka innych funkcji obsługiwanych z poziomu pilota no i chcąc coś ustawić (np poziom czułości auto-włącznika) potrzebował będę informacji zwrotnej na wyświetlaczu. Bez tego samym miganiem pokrętłem na różne kolory będzie ciężko choć ta funkcjonalność pozostanie w celach przykuwających uwagę, np. podczas przesterowania wzmacniacza automatycznie ma zacząć migać pokrętło na żółto a sterownik ma zmniejszyć głośność do poziomu w którym wzmacniacz nie będzie już przesterowany. To może takie trochę fanaberie, ale w przyszłości mogły by się przydać :)

W kwestii estetycznych się troszkę pozmieniało w tej chwili. Obudowa jest pomalowana na czarny mat, front aluminiowy szczotkowałem do faktury podobnej jak w fabrycznych i również pomalowałem na czarny mat. Wyświetlacz w wersji ulepszonej chciałbym wstawić po lewej stronie między lewym krańcem obudowy a pokrętłem. Okienko na wyświetlacz ma być wykonane z dymionej plexi grubości 3mm. Musiał bym to narysować w 3D żeby zobaczyć jak to wygląda.

Elektronicznie wzmacniacz będzie przystosowany do sterowania subwooferem przez UART, stąd zdecydowałem się też na zmiany w elektronice.

0
  • #4 01 Wrz 2016 19:04
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

mmaker napisał:
    nie spotkałem się z takim rozwiązaniem 3 punktowego EQ w domowym wzmacniaczu.
    Bywało to rozwiązanie w niektórych starszych modelach wzmacniaczy. Krótko bywało (zaledwie w kilku modelach) zapewne właśnie dla tego, że się nie sprawdziło.
    Co do TDA myślałem o tym:
    http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/stmicroelectronics/1488.pdf
    lub sam eq 5 pasmowy (taki bajerek w sumie, bo nawet nie eq, a bardziej rozbudowana barwa tonu)
    http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/SGSThomsonMicroelectronics/mXuxvzz.pdf
    Szczerze powiem, że miałem okazję "popełnić" (bo z marnym skutkiem) przedwzmacniacz wyposażony w taki eq (5) i ... marnie to brzmiało. No, ale to mogą być moje odczucia. Jak chcesz spróbuj, a nuż Ci podpasuje.
    Wtedy możesz na VFD wyświetlać i informacje o ustawieniach tegoż.
    mmaker napisał:
    Musiał bym to narysować w 3D żeby zobaczyć jak to wygląda.

Chyba najlepszy pomysł. Kilkanaście lat temu pełen zapału zrobiłem bez większego zastanowienia wzmacniacz z przedwzmacniaczem, i różnymi sygnalizacjami na płycie czołowej. Jak robiłem - wydawało mi się że będzie to świetnie wyglądać. I tak było - wydawało mi się. Szkoda roboty i późniejszego przerabiania PW tylko (o konieczności zrobienia nowej płyty czołowej nie wspomnę).
    Od tamtej pory zawsze staram się najpierw (w oparciu o założenia wstępne) zaczynać pracę nad każdym nowym projektem od rozrysowania w skali 1:1 płyty czołowej.

Dodano po 6 [minuty]:

mmaker napisał:
    podczas przesterowania wzmacniacza automatycznie ma zacząć migać pokrętło na żółto a sterownik ma zmniejszyć głośność do poziomu w którym wzmacniacz nie będzie już przesterowany.
    Automatyczna regulacja poziomu w domowym audio? To może już lepiej wykorzystać ten wyświetlacz w roli wskaźnika poziomu? Jeden rządek 16 kratek jeden kanał, a drugi rządek drugi. Mogłoby to być coś na wzór i podobieństwo wskaźnika na LED ... Mógłby się taki wskaźnik uaktywniać po np. 3 sekundach od wprowadzenia ostatniej komendy?
    Nie wiem nawet czy to wykonalne programowo, ale moim zdaniem, jeśli by dało radę, to lepszy pomysł niż auto-poziom/limiter...

0
  • #6 01 Wrz 2016 20:47
    mmaker
    Poziom 18  

Tak naprawdę to ten limiter miałby być takim "skutkiem ubocznym" zabezpieczenia DC które ma być realizowane przez mikrokontroler. To miała by być tylko kwestia programowa, hmm może i zbędna, przecież nie będę grał cały czas na max...
    Chciałem skorzystać z takiego schematu:

Układ zasilany jest z +/-34V i w stanie spoczynku (napięcie na zaciskach wyjściowych wzmacniacza mniejsze niż 30V) daje na wyjściu CLIP stan wysoki 5V. Gdy napięcie na wyjściu wzmacniacza jest ponad 30V to napięcie na CLIP spada do zera i to jest informacją dla mikrokontrolera o przesterowaniu. Mikrokontroler w tym czasie podaje napięcie na silniczek potencjometru w celu zmniejszenia wzmocnienia. Robi to do momentu aż wzmacniacz przestanie być przesterowany i pozostaje na takim wzmocnieniu. W sytuacji gdy CLIP pojawia się sporadycznie to działa limiter, jednak jeśli sygnał CLIP pojawi się na dłużej niż np 250ms to mikrokontroler uznaje że pojawiło się napięcie stałe na wyjściu wzmacniacza i odłącza przekaźnikiem kolumny od wzmacniacza.

Tak tez zrobiłem w subwooferze i to działa, tylko że tam zamiast potencjometru mechanicznego z silniczkiem jest zastosowany cyfrowy i cała procedura jest już realizowana przez program atmegi :) A to tylko jeden "fiuczer" z wielu. W subwooferze zastosowałem sterowanie przez pilot RC5 z nauką kodów pilota, z trzema rożnymi blokadami do wejścia w menu, autokalibrację ustawień filtra w razie rozjechania się wartości nastaw potencjometrów z tym co wyświetlane jest na wyświetlaczu, autowyłącznik programowany do 30 minut z możliwością ustawienia czułości włączania od praktycznie kilku mV - potrzebna jest tylko zgrubna kalibracja. Przewidziałem też taki sam system "powiadamiania" użytkownika czyli u dołu subwoofera plexi 5mm zmatowioną papierkiem ściernym z podświetlaniem RGB.

Widzę rozpisałem się nie na temat.
    Wyświetlanie poziomu chciałbym zrobić podobnie jak tu:
    https://www.youtube.com/watch?v=5FORO8VK5LQ
    VU meter wyświetlał by się po ustawianym w menu czasie. Teraz w kwestii audio i regulacji tonu to zrobię tylko na 2 pasma na tych potencjometrach. Uprości mi to nieco płytkę.

Niżej zamieszczam schemat mojego preampa:

0
  • #7 02 Wrz 2016 11:04
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

mmaker napisał:
    Wyświetlanie poziomu chciałbym zrobić podobnie jak tu
    Właśnie o czymś takim myślałem :)

0
  • #8 20 Wrz 2016 10:58
    mmaker
    Poziom 18  

Złożyłem na testy wzmacniacz kolegi mirley 100W na Mosfetach i porównałem do LM i nie potrafię stwierdzić różnicy w dźwięku, więc pozostaje przy LM bo tam już mam opcję mute a jedyne różnice jakie są to takie że LM ma opcję mute i przy napięciu zasilania 34V nie może pracować przy 4 ohm a wzmacniacz na mosfetach nie ma opcji mute ale za to może pracować przy 4 ohm.

0
  Szukaj w 5mln produktów