Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

OC samochodu, problem zawiły.

Bieda z nędzą 13 Oct 2016 21:34 3219 41
    Bieda z nędzą
    Level 34  
    To OC jest chore. Liczenie od pojemności. Brat ma Tiguana, 1,4 pojemności i 150 koni mocy. Płaci mniej jak za dwa swoje; litraż jest ale mocy nie ma.
    Powinno być od mocy silnika albo przelicznik moc silnika/masa pojazdu.
    Mam klienta co ma starą beczkę 3 litry pojemności i nędzne 85 koni mocy. Więcej go OC kosztuje niż za jakiegoś Focusa 1l z Ecoboost (ponad 120 koni)
    Tommy82
    Level 41  
    @Bieda z nędzą
    Ależ oczywiście że jest chore z tym że błąd jednak jest w innym miejscu. Osoba ubezpiecza pojazd a różne mogą jeździć przy czym to jest odpowiedzialność cywilna tej samej osoby cały czas.
    Według mnie to to jest chore bo ja płacąc oc na siebie na 3 pojazdy w tym na jeden mebel ogrodowy nie mam oc jak jadę na rowerze albo idę pieszo. To znaczy mam bo mam prywatne OC i firmowe bo se płace w ramach działalności.
    Ale szkodę wyrządza osoba a nie pojazd wiec wg mnie powinno być tak na pojazd minimalne oc nie więcej jak 20 PLN, które będzie w rzeczywistości tylko rezerwowe. Do tego OC osobiste w zakresie szkód komunikacyjnych i innych z opcją oc na pieszego i rower i łyżworolki etc. Jak ktoś płaci grubsze na auto to ma pakiet komunikacyjny w komplecie cały.
    A jak ktoś chce to ma opcje na rower czy wózek inwalidzki.
    User removed account
    User removed account  
    Tommy82
    Level 41  
    @georgesgr
    Jest jeszcze jeden plus jak masz działalność jako osoba fizyczna czy prawna to wysokość ubezpieczenia na powiedzmy 50 aut na placu które nigdzie nie jadą a masz "na siebie" może być dopasowana do zagrożenia (ryzyka) i będzie pewną forma ryczałtu.
    Natomiast każdy kto ma prawo jazdy szkodę może spowodować i to powinno być na jego konto a nie auta. Oczywiście takie rozwiązanie powinno mieć opcje zawieszenia aktywnego korzystania z prawka czy ograniczonego wykorzystania (jeśli miało by być obowiązkowe do prawa jazdy) lub cesji ubezpieczenia na bliskich tak by w ramach ubezpieczenia męża mogła pomykać na prawku zona lub odwrotnie jak teraz może ze zniżek korzystać.
    User removed account
    User removed account  
    Tommy82
    Level 41  
    No to zawieszasz aktywne prawko, albo przechodzisz w tryb sporadyczny (niskie oc) jeździsz przecież autem ubezpieczonym samo przez się albo korzystasz z ubezpieczenia rodzica czy małżonka. Jak masz auto na siebie płacisz na pełny gwizdek ktoś ma to ferrari na siebie to za nie zapłaci. Masz 50 na placu w trybie postoju to płacisz mniej przecież wszystkimi na raz nie będziesz jeździć.
    ociz
    Moderator of Cars
    georgesgr wrote:
    Jak zroznicowac kierowce w Maluchu od tego w Ferrari California?

Przecież mogły by być kategorie OC, uprawniające do kierowania pojazdami do jakiejś tam maksymalnej mocy, tonażu itd.
    Fakt że tak jak jest teraz wysokość składki wcale nie zależy tylko od pojemności silnika a w dużym stopniu od statystyk "szkodowości" dla konkretnego auta, i to ma sens. Sam raz ubezpieczałem jednocześnie 2 swoje auta z podobnych roczników, ta sama pojemność i moc silnika, podobna masa własna. Za jednego z nich zapłaciłem 360zł a za drugiego 420zł.
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    Fakt jest że OC podrożało o ok 40% w tym roku i czym to jest spowodowane?
    Po drugie OC przypisane do osoby jest bardzo dobre, mam xx aut i każdy może nimi jeździć, np w UK jest inaczej i jest źle.
    Po trzecie obowiązkowe OC jest też ok ale niech znajdą te 100000 nieubezpieczonych aut i niech im słono dołożą za to.
    User removed account
    User removed account  
    JacekCz
    Level 39  
    georgesgr wrote:
    Ubezpieczenie zalezy od liczby pracownikow (potencjalnych kierowcow), nie od ilosci samochodow.

W Polsce by było 6 samochodów i jeden kierowca na umowie (rozumiem leczący się na zwielokrotnienie jaźni). Autentyczne, choć tu nie ze względu na OC tylko inne znane układziki ...
    Tommy82
    Level 41  
    @JacekCz
    Ale to ze sąsiad jest cwaniak to dla mnie żaden argument na to ze po dupie odstaje ja. Niech jego za dupę biorą.
    To tak jak by wpadli do ciebie antyterroryści i dostał byś "ustawowy wpier..." za to ze masz gangstera w bloku piętro niżej.
    JacekCz
    Level 39  
    Tommy82 wrote:
    @JacekCz
    Ale to ze sąsiad jest cwaniak to dla mnie żaden argument na to ze po dupie odstaje ja. Niech jego za dupę biorą.

Powiedz, pomogłeś kiedyś szeroko rozumianemu wymiarowi sprawiedliwości (środowisko, fundusz gwarancyjny, US, przemyt samochodów, drogówka gdy wsiada po alkoholu do auta itd...) dobrać się sąsiadowi do dupy?
    Nie. Czulibyśmy się (Polacy) jako donosiciele itd. Wolimy finansować sąsiadów cwaniaków.
    Może za 100 lat własnego państwa zrozumiemy, wtedy pogadamy. Spal w Stanach plastik w ognisku, albo liście poza właściwymi warunkami. Ze trzech sąsiadów jednocześnie zadzwoni na policję, i będą jako ludzie w poczuciu pełnego komfortu. I mi się to podoba.