Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OC samochodu, problem zawiły.

Bieda z nędzą 01 Wrz 2016 20:51 2787 41
  • #1 01 Wrz 2016 20:51
    Bieda z nędzą
    Poziom 28  

Jest tak- klientka zostawiła do naprawy samochód, jednak usterka okazała się kosztowna w naprawie, dlatego postanowiła, że samochód pójdzie na złom. Żal mi się auta zrobiło i zaproponowałem, że wóz odkupię za cenę wyższą, niż dostanie na złomie. Ja już go zdłubię przez zimę. Zawsze taki chciałem, ale jakoś się nie złożyło. Przystała na to. Każdy jest zadowolony.
    W umowie jest zapis mówiący o tym, że wóz jest poważnie uszkodzony.
    W czym jest rzecz- w samochodzie skończył się przegląd. Samochód chciałbym przerejestrować, ale nie mogę go ubezpieczyć. Ubezpieczenie też się kończy.
    Nie mogę dlatego, bo ubezpieczyciel wymaga, aby było badanie techniczne.

Samochód sprawny nie jest, nie jeździ; każdy normalny diagnosta na SKP by się wyśmiał, a ciągłość ubezpieczenia być musi.
    Nie jest dla mnie problemem mieć tą pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym o przebytym przeglądzie; bo to dla mnie tyle co umoczyć pieczątkę w tuszu i przybić; ale ja cholernie nie lubię szachrajstwa.
    Jak to przeskoczyć?

0 29
  • #2 01 Wrz 2016 20:53
    Poziom 35  

... OC nie wymaga aby było badanie co to za firma ?
    Da sie przecież kupić OC na numer vinu bez nawet PL rejestracji

0
  • #3 01 Wrz 2016 21:30
    ociz
    Moderator Samochody

Bieda z nędzą napisał:
    ubezpieczyciel wymaga, aby było badanie techniczne

To idź do innego ubezpieczyciela.

0
  • #4 01 Wrz 2016 22:17
    Bieda z nędzą
    Poziom 28  

Byłem i w PZU, i Inter risk i w AXA. Żaden nie ubezpieczy bez ważnego badania technicznego.

0
  • #5 01 Wrz 2016 22:30
    berlingo
    Poziom 20  

To ubezpiecz przez internet np link 4 , jak ubezpieczałem w tamtym roku o nic nie pytali , lub zrób kontynuacje ubezpieczenia przez właściciela i cesje na ciebie

0
  • #6 01 Wrz 2016 22:31
    ociz
    Moderator Samochody

Ja niedawno wykupiłem OC na skuter elektryczny który nigdy nawet nie miał DR, bo nie musi mieć, wg przepisów jest traktowany jako rower. Też niektórzy twierdzili że tego nie da się ubezpieczyć, bo im się po prostu nie chciało.

0
  • #7 01 Wrz 2016 22:37
    kwok
    Poziom 38  

Każda firma ubezpieczy tyle że za np 3200zł. Mi tak wyszło bo przegląd się kończył na 2 dni przed rozpoczęciem polisy i firma potraktowała jak pojazd bez przeglądu. Przy przenoszeniu do link4 chyba też jest temat przeglądu ale warto spróbować. Chyba najlepiej czyli bez problemów wbić tą pieczątkę i jakoś zapić to szachrajstwo skoro to taki osobisty problem :)

0
  • #8 02 Wrz 2016 13:42
    rooter75
    Poziom 16  

Nie chodzi o pieczątke w dowodzie tylko o wpis w CEPIK, ubezpieczyciel od razu to wyłapie.

0
  • #9 02 Wrz 2016 21:21
    Staszek49
    Poziom 33  

Pospiesz się z tą sprawą, bo zaraz dorwie Cię "Fundusz" za brak obowiązkowego ubezpieczenia, a kary pieniężne są wysokie.
    Sprzedająca pewnie już zgłosiła sprzedaż auta ( u ubezpieczyciela i w Wydziale Kom.) i data transakcji jest znana tym podmiotom, więc uważaj.

1
  • #10 02 Wrz 2016 22:00
    Bieda z nędzą
    Poziom 28  

Załatwione, pieczątka uprawnionego diagnosty jest. Wóz przegląd przeszedł.
    Ubezpieczyciel pojazd ubezpieczył; w papierach mam czysto. 4 stówy zapłacone-OC jest.
    UFG nie nałoży kary. Można działać.
    To jest właśnie Polska.

0
  • #11 06 Wrz 2016 15:12
    jhosef
    Poziom 15  

Ja od 5 lat ubezpieczam samochód bez przeglądu i jakoś na razie nic z tego sie nie wydarzyło. kupuję online i wpisuję pierwszą lepszą datę na przegląd.
    Ważne jest aby mieć ważne OC. Inaczej czeka Cię niemiła niespodzianka z UFG.

0
  • #12 06 Wrz 2016 17:43
    pp_pablo
    Poziom 17  

jhosef napisał:
    Ja od 5 lat ubezpieczam samochód bez przeglądu i jakoś na razie nic z tego sie nie wydarzyło. kupuję online i wpisuję pierwszą lepszą datę na przegląd.

Jak się wydarzy z Twojej winy i ubezpieczyciel wyczai, że ściemniałeś z przeglądami to grubo popłyniesz

0
  • #13 06 Wrz 2016 17:50
    jhosef
    Poziom 15  

pp_pablo napisał:
    jhosef napisał:

Jak się wydarzy z Twojej winy i ubezpieczyciel wyczai, że ściemniałeś z przeglądami to grubo popłyniesz
    Na jakiej podstawie prawnej?
    Regres może zastosować tylko w określonych sytuacjach. Po drugi skoro nie ma przeglądu to myślisz, że auto jeździ?

0
  • #14 06 Wrz 2016 19:54
    pp_pablo
    Poziom 17  

jhosef - zwracam honor. Dopytałem i przypadku OC teraz agenci nie zwracają uwagi na aktualność badań technicznych. Jeszcze kilka lat temu było inaczej.

0
  • #15 06 Wrz 2016 20:59
    766630
    Usunięty  
  • #16 06 Paź 2016 23:26
    Tommy82
    Poziom 38  

@Bieda z nędzą
    Wszystko się da. Nie wierze ze nie masz jakiegoś kumatego ajenta ubezpieczeniowego. Jak nie masz to poszukaj, opłaci się z doświadczenia mogę powiedzieć. Zawsze dobrze jest mieć kogoś kto za Twoją forsę problemy rozwiązuje a nie stwarza. Chodzi o to żeby problem przedstawić nie instytucji a osobie która w swoim własnym interesie będzie się utożsamiała z Twoim problemem.
    Ja kiedyś u jednego ze wskazanych ubezpieczycieli miałem robione takie ubezpieczenie w oparciu o umowę kupna tylko.

0
  • #17 12 Paź 2016 21:17
    Jacdiag
    Poziom 11  

Bieda z nędzą napisał:
    bo ubezpieczyciel wymaga, aby było badanie techniczne.

Wtedy trzeba zapytać takiego agenta, w jaki legalny sposób pojazd ma dostać się na stację kontroli.
    I czy ewentualnie zwróci koszty wynajęcia lawety albo grzywny za jazdę bez OC :?:

0
  • #18 12 Paź 2016 21:31
    robokop
    Moderator Samochody

Na przyszłość - po co takie kombinacje? Jak się kupuje samochód z kończącym się OC, prosi się właściciela o przedłużenie umowy - zawsze przychodzi nowa polisa pocztą z reguły ok miesiąca wcześniej. Zwraca mu się pieniążki za to i z jego polisą idzie do ubezpieczyciela zrobić cesję umowy. To wersja na upartego/niedouczonego agenta. Bo ubezpieczyć da się wszystko - nawet bez ważnego badania technicznego, ze względu na to, że Ustawa o OC wymaga aby każdy zarejestrowany pojazd miał wykupione ubezpieczenie OC. Tak samo z pojazdami dla których obowiązek rejestracji czy wykonywania badań technicznych nie istnieje. Sam mam pojazd, który gnije w stodole czekając na lepsze czasy, badanie techniczne skończyło się x-lat temu, a zarejestrowany z opłacanym OC jest ciągle.

georgesgr napisał:
    Z pierwszego postu wnioskuje, ze jestes zawodowcem. Czy w takim przypadku nie masz prawa przetrzymywac samochodow niezarejestrowanych i nieubezpieczonych jako towaru? U nas tak takie samochody sa traktowane i sa pokryte przez ubezpieczenie watsztatu. Osobiscie miewalem i dwadziescia takich aut na podworku. Bez rejestracji (ale wpisane w rejestr, jako towar, wlasnosc zakladu) i bez dedykowanego ubezpieczenia staly czasami i kilka lat, jak nie bylo czasu sie nimi zajac.
    Nie istnieje nic takiego w Polsce?
    Nie istnieje. Nie ma możliwości wyrejestrowania czasowego pojazdu, z wyjątkiem cieżarówek. A póki pojazd jest zarejestrowany, ciągłość OC ma mieć. Jedyna możliwość wyrejestrowania pojazdu to sprzedaż, utrata (kradzież) , bądź przekazanie do stacji demontażu.

0
  • #19 12 Paź 2016 22:25
    tzok
    Moderator Samochody

Jest jedna możliwość czasowego opłacania OC - pojazd zabytkowy. One nie mają okresowych badań technicznych ani wymaganej ciągłości OC (nie opłaca się ale da się wykupić np. na miesiąc).

Komisy też chyba mogą płacić na tydzień/miesiąc ale musi być ciągłość.

0
  • #20 13 Paź 2016 08:11
    766630
    Usunięty  
  • #21 13 Paź 2016 10:26
    tzok
    Moderator Samochody

Handlarze mający działalność, jak i handlarze płacą OC za samochody, które mają "na stanie" (komisanci - zależnie od tego czy kupili samochód czy wzięli go w komis). Pojazd zabytkowy jest cały czas zarejestrowany, ale jeśli się go nie używa (np. w okresie jesienno-zimowym) nie ma obowiązku płacenia OC.

http://www.oc.ubezpieczenie.com.pl/oc_za_samochod_w_komisie/110,534.html
    http://www.motofakty.pl/artykul/oc-za-samochod-w-komisie.html
    https://www.mfind.pl/akademia/abc-zakupu/oc-na-miesiac-oc-krotkoterminowe/

0
  • #22 13 Paź 2016 12:29
    766630
    Usunięty  
  • #23 13 Paź 2016 13:24
    tzok
    Moderator Samochody

georgesgr napisał:
    Odsylacze odnoszasie tylko do komisu.
    Przeczytaj jeszcze raz treść tych artykułów - jest tam zarówno opisana sytuacja, gdzie handlarz bierze samochód w komis i gdy go odkupuje za gotówkę. Samochód osobowy inny niż zabytkowy musi mieć ciągłość OC i płaci je aktualny właściciel (liczy się stan prawny, nie wpis w dowodzie rejestracyjnym). Podmioty zajmujące się handlem samochodami mają możliwość wykupowania OC na okres 1 miesiąca.

Indywidualny handlarz czy mechanik jako osoba fizyczna jest zwyczajnym właścicielem pojazdu i ma obowiązek (często niedopełniany) zarejestrowania go na siebie i opłacenia OC. Samochody sprowadzone z zagranicy to już inna bajka, zwłaszcza z UE, bo w zasadzie nie wiadomo kiedy pojazd przekroczył granicę. Zazwyczaj są niezarejestrowane i nie posiadają ubezpieczenia.

0
  • #24 13 Paź 2016 16:00
    766630
    Usunięty  
  • #25 13 Paź 2016 16:52
    JacekCz
    Poziom 33  

osoba prawna to sp. zo.o. lub akcyjna, fundacja, niektóre stowarzyszenia
    sp.j to "ułomna osoba prawna"
    Jak Kowalski nie jest osobą prawną (choć sp. z.o.o. może się nazywać "Jan Kowalski sp.z.o.o." - tylko że nie jest janem kowalskim)

taki Jan o jakim piszesz to "jednoosobowa działalność gospodarcza" czyli prawnie bardziej osoba fizyczna (z lekkim akcentem dz.g. - np posiada REGON i tak np są robione oferty biznesowe telekomów)

masz rację, mały związek z wątkiem :)

Samochód dz.g. Jana ma w dowodzie rejestracyjnym Jana. Jan powinien uczciwie podać ubezpieczycielowi że auto służy do dz.g. (zwyżka stawki w niektórych ale nie wszystkich firmach) ale nadal "Jan"

0
  • #26 13 Paź 2016 19:37
    766630
    Usunięty  
  • #27 13 Paź 2016 19:51
    JacekCz
    Poziom 33  

Nie ma przepisu, który by różnicował osobie fizyczną prowadzącą dz.g. a osobę prawną (być może była by to dyskryminacja). Mogą w ten sam sposób handlowac rzeczami, tak samo alkoholem, paliwami, złomem (czyli nawet branże koncesjonowane)

Problemem jest samochód. Myślę że GDYBY w polskim prawie była taka furtka jak piszesz, to od razu by była nadużyta. W latach presji lobby pod sztandarami np eko-terrorystów nie sądzę aby się pojawiło poluźnienie, raczej zaostrzenie

Są drobne poluzowania podatkowe co do samochodów demonstracyjnych (może podmian serwisowych też???) w firmach prowadzących taki biznes (ale są prawidłowo opłacone bo jeżdżą)

0
  • #28 13 Paź 2016 19:53
    ociz
    Moderator Samochody

Nie ma prawa, Polska to dziki kraj. Jak samochód jest zarejestrowany w PL to musi mieć ciągłość OC i nie ma od tego żadnych odstępstw oprócz zabytków.

0
  • #29 13 Paź 2016 19:59
    robokop
    Moderator Samochody

ociz napisał:
    Nie ma prawa, Polska to dziki kraj
    Nie tyle dziki, co miało to ograniczyć ilość wraków w lasach i przydomowych krzakach, a także samochód jeżdżących "na kwit od sołtysa".

0
  • #30 13 Paź 2016 20:17
    766630
    Usunięty  
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo