Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasada działania stabilizatora napięcia ze schematu

02 Wrz 2016 10:28 1392 2
 • Poziom 4  
  Witam , czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć zasadę działania tego układu ?
  Trochę myślałem i doszedłem jedynie do wniosków ( nie wiem czy dobrych) że oba tranzystory pracują w układzie WB , BC548 "steruje" pracą tego drugiego , napięcie na wyjściu jest z zenerki ( pomniejszone o 0,7 ??) , nie wiem tylko na jakiej zasadzie działa zabezpieczenie .. Jeśli gdzieś w moim rozumowaniu jest błąd bardzo proszę o naprowadzenie

  Zasada działania stabilizatora napięcia ze schematu
 • Specjalista elektronik
  Dokładnie napięcie na wyjściu = napięcie zenerki - napięcie baza-emiter BC548 + napięcie przewodzenia 1N148 (tej z prawej strony). Ładny układ, tylko pewną wadą jest wpływ napięcia wejściowego na napięcie zenerki. Podobny układ, ale pozbawiony tej wady, stosowano w stabilizatorach scalonych, tylko tam zenerka miała podwójne zasilanie - najpierw przez diodę zmniejszonym napięciem (ograniczonym przez inną zenerkę) z wejścia stabilizatora, a potem z jego wyjścia - wtedy ta dioda, przez którą było zasilanie, przestawała przewodzić i napięcie wejściowe nie miało już wpływu na napięcie zenerki - dopóki ta miała zasilanie z wyjścia. Tylko tam napięcie zenerki musiało być niższe od wyjściowego - np. w taki sposób, że zamiast jednej diody 1N148 były dwie szeregowo. W układzie scalonym te komplikacje niewiele kosztowały, przy robieniu z elementów dyskretnych zwykle ich się unika ze względu na koszt.

  Można by zamiast zenerki użyć TL431 z dzielnikiem - on ma mały opór dynamiczny, więc mniejszy byłby wpływ napięcia wejściowego na wzorzec napięcia. Poza tym on pozwala dowolnie ustawić napięcie (powyżej 2.5V) przy użyciu dzielnika z dwóch oporników (działa jak tranzystor NPN o napięciu baza-emiter 2.5V i bardzo dużym wzmocnieniu). A dodanie trzeciego opornika, ze 3M, od wejścia stabilizatora do "bazy" TL431 pozwoliłoby znacznie zmniejszyć wpływ napięcia wejściowego na wzorzec (około 3M ten wpływ powinien być zerowy, ale żeby naprawdę mieć zerowy, to trzeba dobrać ten opornik, albo jakiś inny).

  Działanie zabezpieczenia wymaga ograniczonego wzmocnienia T1 - zwarcie powoduje, że napięcie na zenerce spada do napięcia przewodzenia 1N148, i tego napięcia musi wystarczyć na napięcie baza-emiter BC548 + napięcie na oporniku w jego emiterze, przez co prąd BC548 jest bardzo mały - i tylko ten bardzo mały prąd płynie do bazy T1, co ogranicza prąd kolektora T1 (oprócz tego do zwartego obciążenia płynie jeszcze prąd przez opornik 1k zasilający zenerkę). Przy dużym obciążeniu, ale jeszcze nie przeciążeniu, BC548 przewodzi taki prąd, jaki przepuszcza opornik emiterowy przy napięciu równym napięciu zenerki zmniejszonym o napięcie baza-emiter BC548 - i taki prąd płynie do bazy T1; ten opornik trzeba dobrać tak, by ten prąd bazy T1 ograniczał prąd kolektora T1 do potrzebnej wartości - próba pobierania większego prądu spowoduje obniżenie napięcia na wyjściu, to z kolei obniżenie napięcia zenerki i zmniejszenie prądu.
 • Poziom 4  
  Dziękuję serdecznie !