Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ekspres zelmer 13z010 - zbyt szybki przepływ wody

gz27060 02 Sep 2016 10:41 954 2
 • #1
  gz27060
  Level 2  
  Dzień dobry.

  Mam taki problem, ze chciałbym spróbować zrobić prawidłowe espresso w moim leciwym ekspresie, ale ów za szybko przepompowywuje wodę przy robieniu kawy. Konkretnie, 25 ml naparu powinno się zrobić w około 25 sekund. U mnie to raczej 13 sekund. Niestety przy tak szybkim przepływie kawa nie zaparza sie w odpowiedni sposób. Chciałbym zatem zapytać czy ktoś wie jak zwolnić tę maszynę?

  Pozdrawiam,
  Grzegorz
 • Helpful post
  #2
  nioop

  Home appliances specialist
  Konstrukcja tego ekpresu umożliwia spowolnienie przepływu wody poprzez rozciągniecie sprężynki znajdującej się pod sitkiem w głowicy.
  Tym samym konstrukcja ta uniemożliwia wykonanie choć w małym stopniu espresso. Musiał byś wymienić sitko w czarce, tu pojawia się problem, że nie uzyskasz wysokiego ciśnienia w czarce, ze względu na archaiczną uszczelkę głowicy i prowadnicy czarki = Po prostu zacznie cieknąć.

  Model 13Z010 to prosta jedna z pierwszych konstrukcji, która miała za zadanie zrobić kawę bez fusów :) Jeżeli zależy Ci na aromacie/smaku kawy to rozsądniej by było zmienić ekspres..

  Ale by nie odbiegać od tematu - Rozciągnij sprężynkę ale nie za mocno, stopniowo aż do uzyskania pożadanego efektu.
 • #3
  gz27060
  Level 2  
  Dziękuje bardzo za pomoc. Spróbuje z ta sprężynką.
  Ale tak mnie jeszcze zaintrygowales tym ze lepiej nowy kupic. Nawet sie nad tym.zastanawialem, tylko sie tak zastanawiam w czym nowy ekspres kolbowy jest lepszy od mojego. Poza oczywiscie tym ze lepiej wyglada no i moze krocej sien nagrzewa. Pytam calkiem serio.