Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVB-T - Po podłączeniu zasilacza brak sygnału w tv

02 Wrz 2016 11:33 7974 23
  • Poziom 2  
    Mam taki problem. Tv naziemna gubiła sygnał. Doszedłem do wniosku, że wymaga to wymiany anteny ponieważ stara miała już z 10 lat. Kupiłem nową antenę siatkową wymieniłem również kabel. Po podłączeniu w godzinach porannych wszystko w najlepszym porządku na każdym kanale siła sygnału ok 50-60% jakość sygnału: 85-100%. Niestety wieczorem kanały MUX3 tracą siłe sygnału i jakość na 0%. Próbowałem podpiąć zasilacz ze wzmacniaczem ale po podłączeniu zasilacza momentalnie sygnał ląduje na 0%. Czy ktoś wie co to może być??
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 2  
    Jakich informacji potrzebujesz?? Antena siatkowa ASP-8
    Szerokość wiązki głównej:
    -pozioma 48
    -pionowa 35
    Impedancja wyjściowa 75 Ω

Antena była skierowana w kierunku Tarnów (ok 35 km w linii prostej)
    Umieściłem ją na maszcie ponad dachem domu na wysokości ok 8-9 m, nie jest niczym zasłonięta. Nie używam również żadnego rozdzielacza sygnału. Zastanawia mnie tylko jedno. Czy sygnał, który teoretycznie powinien być odbierany przez moją antenę nie jest ściągany przez antenę np. sąsiada. Ma on jedną z tych anten kierunkowych do odbioru tv naziemnej. Jeśli to tylko mój wymysł to proszę o wybaczenie elektronika nie jest moją mocną stroną.
  • Poziom 35  
    Źle podłączony kabel do zasilacza albo wzmacniacza.
  • Poziom 18  
    Jak kupiłeś kompletną siatkę to chyba był wzmacniacz (płytka) w puszcze anteny i zasilacz w foliowym woreczku?
    Zobacz do puszki czy jest to:
    http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_dopuszkowy_lna-177_30db_ekranowany_B4009.htm
    to:
    http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa=oferta/18/1844.dat
    czy to:
    http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iv-v_C0002.htm

Jak ten ostatni to nie trzeba zasilacza, tylko:
    http://www.dipol.com.pl/zlacze_f_nakrecane_7_2_mm_E8009.htm
    http://www.dipol.com.pl/przejscie_gniazdo_f_-_wtyk_antenowy_E8260.htm

Ja zlikwidowałem wzmacniacz już jakiś czas temu i nikomu nie montuję bo za silny sygnał.

Mux'y wyszukaj ręcznie na 23, 45, 50 kanale.

Wcześniej skasuj wszystkie programy ( odłącz antenę i puść automatyczne strojenie ), nic nie znajdzie ale wykasuje wszystkie a potem wyszukaj ręcznie

pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Niestety posiadam typową płytkę taką jak:
    Niestety nie posiadam takiej liczby kanałów o jakiej piszesz.
    U mniej max, kanały do 36. Ale jeśli dobrze rozumuje Twój tok myślenia to po podłączeniu syntezatora powinno być dużo lepiej. Nie jest dla mnie problemem zakupić go i zamontować jeśli to pomoże :)
  • Poziom 34  
    Dębica ma dosyć dobre pokrycie sygnałem ze stosunkowo mocnego, a nieodległego nadajnika w Tarnowie.
    cygan1989 napisał:
    Antena była skierowana w kierunku Tarnów (ok 35 km w linii prostej)

To że jest skierowana na Tarnów nie oznacza jeszcze że w odbiorniku masz zestrojone kanały na których nadaje tarnowski nadajnik, czyli
    k2.juras napisał:
    na 23, 45, 50 kanale

cygan1989 napisał:
    Niestety nie posiadam takiej liczby kanałów o jakiej piszesz

Mylisz pojęcia, czyli ilość programów z ilością kanałów na których są one nadawane. Powinieneś odbierać co najmniej 23 programy na trzech w/w kanałach -> Link.
    Dodatkowo na k. 26 nadawany jest jeszcze z Tanowa mux-3 w wersji rzeszowskiej, ale z mniejszą mocą i w polaryzacji pionowej, więc możesz go nie odebrać.
    Stosując wzmacniacz z zasilaczem prawdopodobnie komplikujesz sobie sytuację.
    cygan1989 napisał:
    po podłączeniu syntezatora powinno być dużo lepiej

Nie syntezatora, a symetryzatora - (i odpowiednim ustawieniu anteny) powinieneś bezproblemowo odbierać Tarnów. Jednak trzeba to zrobić właściwie - mniej więcej tak.
    I na koniec - jak poradzono wyżej - zestrój odbiornik ręcznie, bo na automacie mogą Ci wskoczyć "słabsze" kanały nadawane np. z Krosna, Kielc, Krakowa lub Przehyby.
  • Poziom 18  
    cygan1989 napisał:
    Niestety posiadam typową płytkę taką jak:
    Niestety nie posiadam takiej liczby kanałów o jakiej piszesz.
    U mniej max, kanały do 36. Ale jeśli dobrze rozumuje Twój tok myślenia to po podłączeniu syntezatora powinno być dużo lepiej. Nie jest dla mnie problemem zakupić go i zamontować jeśli to pomoże :)

Jeszcze rok temu siatki ze wzmacniaczami dobrze odbierały kanały z Tarnowa a teraz, chociaż niby nie zwiększyli mocy, programy przycinają i trzeba wymieniać wzmacniacze na symetryzatory.
    Kup sobie symetryzator na kanały 6 - 60 bo niedługo będzie nadawany kolejny Mux na kanale 6 ale na takim 21 - 69 też będzie działał.

http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iii-v_C0003.htm

DVB-T - Po podłączeniu zasilacza brak sygnału w tv

Możesz też zrobić tak:
    Utnij koncentryk przy wtyczce, tej co podłączasz do dekoderka lub telewizora.
    Zarób eFkę, dokręć wtyczkę i podłącz do dekoderka lub telewizora.
    W dekoderze lub TV włącz zasilanie anteny i zobacz jaki będzie efekt.
    Zasilacz daje 12 voltów a dekoder czy TV dają 5 voltów zasilania na wzmacniacz w antenie przez co wzmocnienie jest dużo mniejsze.
    I to może pomóc.

pozdrawiam
  • Poziom 34  
    k2.juras napisał:
    niedługo będzie nadawany kolejny Mux na kanale 6 ale na takim 21 - 69 też będzie działał

k2.juras napisał:
    Kup sobie symetryzator

k2.juras napisał:
    W dekoderze lub TV włącz zasilanie anteny

Jesteś pewien?
  • Poziom 43  
    k2.juras napisał:

Zasilacz daje 12 voltów a dekoder czy TV dają 5 voltów zasilania na wzmacniacz w antenie przez co wzmocnienie jest dużo mniejsze.
    I to może pomóc.

pozdrawiam

Nie spotkałem TV , który by podawał napięcie zasilające wzmacniacz antenowy.
    Jest to dla mnie logiczne, że producenci znają konsekwencje zwarcia i tego nie stosują.
    Zamiast tego można dać zasilacz z regulacją .
  • Poziom 18  
    _kli_ napisał:
    Jesteś pewien?

Jestem!

LeDy napisał:

Ja spotykam codziennie!
    Moderowany przez telesat1:

Ostrzeżenie.
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Poziom 43  
    k2.juras napisał:

Ja spotykam codziennie!
    Podaj markę, model, zdjęcia menu.
  • Poziom 31  
    cygan1989 napisał:
    Niestety wieczorem kanały MUX3 tracą siłe sygnału i jakość na 0%.

Czy tylko Mux3. Bo jeśli tak to możesz mieć problem z nadajnikami doświetląjacymi. Tylko czemu akurat wieczorem...? Propagacja...?
    Problem opisywany przez Satkurier
    http://satkurier.pl/news/100798/emitel-radzi-jak-poprawnie-odbierac-mux-3.html
  • Poziom 34  
    _kli_ napisał:
    k2.juras napisał:
    niedługo będzie nadawany kolejny Mux na kanale 6 ale na takim 21 - 69 też będzie działał

k2.juras napisał:
    Kup sobie symetryzator

k2.juras napisał:
    W dekoderze lub TV włącz zasilanie anteny

Jesteś pewien?

k2.juras napisał:
    Jestem!

No to tak dla ścisłości.
    - nowy mux-8 w Małopolsce - a tym samym w Tarnowie - nadawany będzie (jest) na k.7. Kanał 6 przyznany został Podkarpaciu. Jest duże prawdopodobieństwo że także z Tarnowa - jak i z Krakowa - będzie nadawany w polaryzacji pionowej.
    Antena siatkowa nie jest specjalnie dedykowana do odbioru VHF, ponadto symetryzator 21-60 filtruje sygnał i praktycznie wycina pasmo III. Na jakiej podstawie z taką pewnością twierdzisz że 35 km od nadajnika, na takim zestawie - na dodatek w polaryzacji poziomej - mux-8 "też będzie działał"? Sprawdzałeś to? Bo ja tak. Przed kilkunastoma dniami miałem możliwość sprawdzenia odbioru mux-8 na pasywnej siatce z symetryzatorem IV-V. Najpierw ok. 40 km od Suchej Góry, a kilka dni później ok. 30 od Chorągwicy. W obydwu wypadkach - wg mapy Emitela - w tych miejscach jest pokrycie mux-8. I ... brak sygnału! Nawet po ustawieniu anteny w pionie nie było odbioru. Może pod samym nadajnikiem taki zestaw coś odbierze, ale nie tak daleko. Lepsze lub gorsze parametry sygnału uzyskałem dopiero na ATZ-5 z symetryzatorem 6-12, ustawionej w pol. pionowej.
    - sugerujesz koledze zakup symetryzatora i proponujesz eksperyment z włączeniem zasilania w odbiorniku ???
    LeDy napisał:

k2.juras napisał:
    Ja spotykam codziennie!

Skoro codziennie, to muszą być jakieś bardzo popularne w Twojej okolicy modele. Ja u siebie na taką opcję - tak jak @LeDy - także nie trafiłem. Możesz podpowiedzieć które?
  • Poziom 34  
    mihal2002 napisał:
    k2.juras napisał:

Ja spotykam codziennie!

Mogę się też dowiedzieć jaki(e) to model(e) TV posiadają taką funkcję.

Np:
    Medion MD 30200 DE-A ma możliwość zasilania wzmacniacza antenowego, nad gniazdkiem antenowym jest opis 5V DC 60mA, i w menu jest funkcja włączania tego zasilania.
    MD 30441 DE-A też.

• Poziom 38  
    LeDy napisał:
    k2.juras napisał:

I to może pomóc.

pozdrawiam

Jest to dla mnie logiczne, że producenci znają konsekwencje zwarcia i tego nie stosują.
    Zamiast tego można dać zasilacz z regulacją .

Swego czasu Panasonic w TV Plazmowych miał takową funkcję - nawet była opcja w MENU telewizora załączania +5V na zasilanie anteny (domyślnie wyłączone zasilanie)
  • Poziom 43  
    _kli_ napisał:

k2.juras napisał:
    Ja spotykam codziennie!

Skoro codziennie, to muszą być jakieś bardzo popularne w Twojej okolicy modele. Ja u siebie na taką opcję - tak jak @LeDy - także nie trafiłem. Możesz podpowiedzieć które?

Wygląda na to, że żeby spotkać takie coś trzeba emigrować za chlebem do Niemiec lub czekać na jakiegoś prywatnego importera .
    Autor tego codziennego widywania podał chyba źle adres zamieszkania?
    Cytat:
    Wenn Sie eine Antenne mit aktiver Stromversorgung verwenden, müssen Sie die Stromversorgung im
    Menü Konfiguration auf Ein stellen (siehe Seite 41).

Czyli dla anteny aktywnej włączyć (Ein) zasilanie z Menu TV.
  • Poziom 34  
    mihal2002 napisał:
    A gdzie to jest w Polsce sprzedawane? I kto to dopusci do sprzedaży?

W Polsce pewnie nie, ale jesteśmy w UE i to sprzedawane w Niemcach spełnia ich normy, więc chyba i nasze.

• Poziom 38  
    trochę mnie dziwi ten ta Wasza demagogia, w Polsce było to dopuszczalne do któregoś tam roku. Zasilanie anteny było dostępne w telewizorach jak i tunerach DVB-T. Pojawił się swego czasu wysyp wzmacniaczy na przewód zasilanych napięciem +5V. Potem kiedy weszły nowe normy dotyczące produktów w tym normy regulujące ekranowanie odbiorników czy zasilacze galwaniczne, po aktualizacji oprogramowania znikała ów opcja. Sąsiad do tej pory zasila wzmacniacz antenowy 5V z dekodera Cablotech który podaje właśnie 5V przez głowicę. Zmiana parametrów i funkcji zbiegła się z wprowadzeniem kodowania dźwięku w E-AC-3 audio.
  • Poziom 43  
    kazikszach napisał:
    mihal2002 napisał:
    A gdzie to jest w Polsce sprzedawane? I kto to dopusci do sprzedaży?

W Polsce pewnie nie, ale jesteśmy w UE i to sprzedawane w Niemcach spełnia ich normy, więc chyba i nasze.

Tu nie chodzi o normy a o fakt, że na naszym rynku nie ma takich TV sprzedawanych.

Piotr2608 napisał:
    Sąsiad do tej pory zasila wzmacniacz antenowy 5V z dekodera Cablotech który podaje właśnie 5V przez głowicę. Zmiana parametrów i funkcji zbiegła się z wprowadzeniem kodowania dźwięku w E-AC-3 audio.

Nie kumasz, że chodzi o TV a nie dekodery?

• Poziom 38  
    Dałem przykład dekodera ale TV sprzedawane na rynku polskim, też posiadały takowe rozwiązanie. Proponuję przeczytać wcześniejszy mój post o tym jak wspomniałem o plazmowym Panasonicu. LG i Samsung też posiadały takową opcję.

Więc raczej kumam ;)

Dodano po 18 [minuty]:

cygan1989 napisał:
    Mam taki problem. Tv naziemna gubiła sygnał. Doszedłem do wniosku, że wymaga to wymiany anteny ponieważ stara miała już z 10 lat. Kupiłem nową antenę siatkową wymieniłem również kabel. Po podłączeniu w godzinach porannych wszystko w najlepszym porządku na każdym kanale siła sygnału ok 50-60% jakość sygnału: 85-100%. Niestety wieczorem kanały MUX3 tracą siłe sygnału i jakość na 0%. Próbowałem podpiąć zasilacz ze wzmacniaczem ale po podłączeniu zasilacza momentalnie sygnał ląduje na 0%. Czy ktoś wie co to może być??

Jak dobrze pamiętam objaw taki towarzyszy w momencie kiedy to:
    - mamy zainstalowaną antenę siatkową, która oprócz prawidłowego sygnału odbiera śmieci czyli silne lub słabe sygnały z tzw. odbić terenowych

- jest zamontowany wzmacniacz o dość sporym wzmocnieniu w stosunku do sygnału odbieranego

Jak doprowadzić instalację aby odbierała sygnał poprawnie?
    Należy najlepiej wymienić antenę na Yagi czyli kierunkową, zmienić wzmacniacz antenowy o niższym wzmocnieniu lub też zastosować tłumik - najlepiej regulowany. Można użyć też zasilacza z regulowanym napięciem zasilania anteny a dokładnie mówiąc wzmacniacza antenowego.
  • Poziom 43  
    Piotr2608 napisał:

Jak dobrze pamiętam objaw taki towarzyszy w momencie kiedy to:
    - mamy zainstalowaną antenę siatkową, która oprócz prawidłowego sygnału odbiera śmieci czyli silne lub słabe sygnały z tzw. odbić terenowych

- jest zamontowany wzmacniacz o dość sporym wzmocnieniu w stosunku do sygnału odbieranego

Jak doprowadzić instalację aby odbierała sygnał poprawnie?
    Należy najlepiej wymienić antenę na Yagi czyli kierunkową, zmienić wzmacniacz antenowy o niższym wzmocnieniu lub też zastosować tłumik - najlepiej regulowany. Można użyć też zasilacza z regulowanym napięciem zasilania anteny a dokładnie mówiąc wzmacniacza antenowego.

Kompletna bzdura. Każda antena łapie zakłócenia.
    Ja i wieluuuu innych, którym zakładałem i nie tylko ja , nie ma takich problemów. W większości "złego działania" anten siatkowych winę ponosi ten co ją składał, montował. Wystarczy do kompletu zasilacz z regulacją.