Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programowanie BIOSa 1.8V w CH341A 3.3V z konwerterem poziomów logiczny

Marcin-prv 02 Sep 2016 15:57 5451 7
    Marcin-prv
    Level 6  
    Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jestem informatykiem, ale nie posiadam wiedzy elektronicznej i dlatego zwracam do Was o pomoc.
    To mój pierwszy wątek na forum Elektroda i nie mogę wklejać zewnętrznych linków.

Mój problem sprowadza się do prawidłowego podłączenia dwukierunkowego konwertera poziomów logicznych 1.8V na 3.3V pomiędzy mini programatorem do pamięci szeregowych CH341A (3.3-5V), a układem pamięci flash DIP8 GD25LQ64CVIG (1.8V).

Jeżeli nie wiecie o co mi chodzi to już wyjaśniam...

Zakupiłem kilka Compute Sticków MeeGoPad T07 4GB z Chin, w jednym testowałem różne ustawienia w BIOS'ie i po zapisaniu już nie chciał się uruchomić - nie pomogło też wyciąganie baterii. W Internecie jest kilka tutoriali jak przeprogramować ten układ, ale wymagany jest programator (np. EZP_XPro lub EZP2010) obsługujący 1.8V, tyle co układ GD25LQ64CVIG z MeeGoPad T07. Próbując przeprogramować go w programatorze 3.3-5V można go usmażyć. Co gorsza układ jest wlutowany, więc mam zamiar skorzystać z klipsa pomiarowego SOIC 08 (którego można przypiąć do wlutowanego układu) - programując go ze zbyt wysokim napięciem, można popalić dużo więcej układów.

Oczywiście mógłbym kupić programatory EZP_XPro lub EZP2010, ale są dość drogie i musiałbym czekać z 3-4 tygodnie zanim dotrą z Chin. W tym przypadku czas jest istotny, gdyż mam miesiać na zwrot towaru w eBay (o ile wcześniej sam go nie naprawię). Dlatego wolałem kupić mini programator CH341A wraz z klipsem pomiarowy od lokalnych sprzedawców, po znacznie niższej cenie.

Quote:
    Dla porównania, najtańszy EZP_XPro z Chin kosztuje $29, natomiast za mini programator CH341A zapaciem około $3.

Oto rzeczy, które sprawdziłem/kupiłem:

MeeGoPad T07 4GB z zaznaczonym układem pamięci flash GigaDevice GD25LQ64CVIG.
    By pobrać dokument ze specyfikacją układu, wpisz w Google: "DS-00012-GD25LQ64C-Rev2.3"
    Podczas programowania układu pamięci flash należy wyciągnąć baterię!

Mini Programator CH341A USB + klips pomiarowy SOIC 08:

Dwukierunkowy (4-kanałowy) konwertera poziomów logicznych:

Płytka stykowa - 400 otworów wraz z przewodami:

Na koniec jedyna moja niewiadoma - schemat podłączenia konwertera poziomów logicznych.
    Poszukałem w sieci i poniższy diagram jest błędny, w LV ma być podłączone 1.8V, natomiast w HV ma być podłączone 3.3V, oraz co najmniej jedno podłączenie do masy w konwerterze (GND). Tylko skąd mam wziąć 1.8V jeżeli MeeGoPad będzie wyłączony? Czy konwerter sam zmniejszy 3.3V do 1.8V jeżeli pod LV nic nie będzie podłączone?

NIEDŁUGO ZAMIESZCZĘ POPRAWIONY SCHEMAT...

P.S.
    Zainteresowanych tym tematem odsyłam do anglojęzycznej instrukcji przeprogramowania MeeGoPad T01 (bez konwertera poziomów logicznych). Programator EZP_XPro 1.8V podłączono bezpośrednio do układu pamięci flash przy pomocy klipsa pomiarowego SOIC 08 - wpisz w Google: "How to Unbrick MeegoPad T01 (Intel Atom Z3735F) HDMI TV Stick".

Na koniec dodam, że komuś udało się przeprogramować ten sam układ pamięci flash 1.8V przy pomocy mini programatora CH341A USB 3.3V i układ się nie spalił (ja jednak nie chcę tego próbować).

Z góry dziękuję za pomoc!
    grzewoj
    Level 27  
    Ja zawsze programuję te pamięci na programatorze Wellon wybierając pamięć 25Q64BVSIG 3.3V i nigdy się nie spaliła
    Marcin-prv
    Level 6  
    grzewoj wrote:
    Ja zawsze programuję te pamięci na programatorze Wellon wybierając pamięć 25Q64BVSIG 3.3V i nigdy się nie spaliła

W specyfikacji technicznej pisze, że ten programatory (VP996/VP990) obsługują 1.5V - http://www.weilei.com.cn/per.htm
    Poza tym, ciężko porównywać Twój programator za $140-230, do mojego za $3.

Postanowiłem jednak wydać $5 i dokupi adapter do 1.8V. Piszą, że współpracuje z programatorami TL866 - ich cena zaczyna się od $36.
    Jeżeli zadziała z moim CH341A, to będzie to najtańszy sposób, programowania pamięci flash 1.8V!!!
    A jak nie zadziała z adapterem, to wracam do pierwszego pomysłu z wykorzystaniem konwertera poziomów logicznych.

grzewoj
    Level 27  
    Może i obsługują. Ale programuję je z ustawionym układem 3,3V. Układy 3,3V też tak samo i programują się poprawnie, a wiem z doświadczenia że kość 3,3V nie odczytuje się poprawnie przy zasilaniu 1.8V. Mam też programator CH341A w domu, z ciekawości spróbuję zaprogramować kość 1.8V.
    Marcin-prv
    Level 6  
    grzewoj wrote:
    Mam też programator CH341A w domu, z ciekawości spróbuję zaprogramować kość 1.8V.

Super, napisz później czy Ci się udało z CH341A.
    Ja mam już wszystko poza programatorem (powinien dojść dzisiaj lub jutro).

Ale po zastanowieniu, może pamięć flash się nie uszkodzi, ale co z pozostałymi podzespołami na płycie, bo nie mam zamiaru go odlutować.

UPDATE

Udało mi się naprawić mojego MeeGoPad T07! :)
    Zamieściłem cały opis dotyczący flashowania na forum MeeGoPad: tutaj