Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowy egzamin praktyczny E.24 Styczeń 2017

Dudster 09 Jan 2017 11:50 102066 402
  • LegrandLegrand
    damix006
    Level 9  
    Na stronie nie będzie poprawnych odpowiedzi. Trzeba czekać na wyniki, które przyjdą do szkoły. Jeśli cewka ma zwarcie, to wytwarza za mały strumień i nie umie uruchomić stycznika, a tu lampki migały, więc strumień był dobry.
    jozek123321
    Level 10  
    Egzamin skopany, jak zwykle zresztą. Mogli dać coś podobnego jak na tym próbnym, ale nie, przecież nie może być za łatwo.
    Kielbas123
    Level 7  
    a arkusz gdzies bedzie dostepny ? albo ktoś jakimś cudem zrobił zdjecie ?
    Adi5111
    Level 2  
    Jeżeli byłoby zwarcie na cewce, to wybijałoby bezpiecznik który był na samym początku ;)
    jozek123321
    Level 10  
    Co napisaliście w tych zadaniach co trzeba było wymienić przyrządy pomiarowe i te elementy do naprawy?
    mati08011997
    Level 1  
    Przyrządy miernik uniwersalny, omomierz
  • LegrandLegrand
    Korniszonek
    Level 1  
    Myślicie że przyczyną włączania i wyłączania sie styczników mogły być słabo dokrecone zaciski ??
    vargraider
    Level 2  
    Biorąc to na logike zgodną z poleceniem to w pierwszej części wpisywało się miernik uniwersalny/ multimetr cyfrowy, a w drugiej części tylko urządzenia czyli ew. moduł styków do stycznika, stycznik, żarówke.
    jozek123321
    Level 10  
    Ja w tych elementach dopisałem jeszcze komplet wkrętaków płaskich i krzyżowych. Moim zdaniem jest to element potrzebny do naprawy, ale czy autor zadania też tak myśli, nie mam pojęcia.
    kostek231
    Level 1  
    Było kilka nieścisłości. Egzamin bez pomiarów dla elektryków jest trochę mało zrozumiany. U nas egzaminator podał e-mail do komisji edukacyjnej w celu napisania do nich jakie były błędy, inne uwagi. E-mail: wez(malpa)oke.krakow.pl
    vargraider
    Level 2  
    jozek123321 wrote:
    Ja w tych elementach dopisałem jeszcze komplet wkrętaków płaskich i krzyżowych. Moim zdaniem jest to element potrzebny do naprawy, ale czy autor zadania też tak myśli, nie mam pojęcia.

No właśnie nie za bardzo bo w poleceniu były urządzenia, a komplet wkrętaków na urządzenie mi nie wygląda, ale raczej nie ma sie co spinać bo dużo ludzi miało z tym problemy. Miejmy nadzieję że egzaminatorzy będą mieli dowolność w ocenianiu prac.
    SebaSRS
    Level 11  
    To że lampka nie świeciła nie oznacza awarii jej samej, mógł być uszkodzony styk NO, i jego połączenie. Czyli mamy możliwe 3 usterki w jednym miejscu.

Ale zgodzę się, że cewki były dobre, tylko były zamienione styki. W gałęzi zasilana K2 zamiast K3-NC było K3-NO, w w gałęzi zasilania K3 zamiast jednego ze styków K2-NC, albo K1-NC był styk K3-NC.

Moim zdaniem najtrudniejsze było wpisać usterki, bo można było je interpretować na różne sposoby, np. - patrz pierwszy akapit mojego posta.
    KtosNieznajomy
    Level 11  
    Jeśli Cewka stycznika jest uszkodzona to nie działa w ogóle. Z treści i tabel nie wynika gdzie jest uszkodzenia, przez które nie świeci lampka kontrolna. Albo lampka jest uszkodzona, albo styk NO, który powinien ją włączyć nie działa. Gdyby była tabela z pomiarami, nie byłoby problemu ze znalezieniem usterki. Pozdrawiam
    bodzio507
    Level 30  
    Jeżeli nie ma pomiarów i coś nie działa to trzeba wypisywać wszystkie prawdopodobne usterki. Nie ma punktów ujemnych więc trzeba było tworzyć.

Dodano po 2 [minuty]:

A mógł by ktoś narysować z dzisiejszego zadania?
    jozek123321
    Level 10  
    vargraider wrote:
    jozek123321 wrote:

No właśnie nie za bardzo bo w poleceniu były urządzenia, a komplet wkrętaków na urządzenie mi nie wygląda, ale raczej nie ma sie co spinać bo dużo ludzi miało z tym problemy. Miejmy nadzieję że egzaminatorzy będą mieli dowolność w ocenianiu prac.

W poleceniu na 100% było wypisać "elementy".
    Zexerowsky
    Level 9  
    Nowy egzamin praktyczny E.24 Styczeń 2017
    Przyciski bistabilne.

EDIT:
    Tabela próby uruchomienia:
    1. włączenie S1 -> K1 włączony, H1 włączona
    2. włączony S1 po czym włączenie S2 -> K2 nie włącza się, H2 nie włącza się
    3. włączony S1 po czym włączenie S3 -> K3 nie włącza się, H3 nie włącza się
    4. wyłączenie S1 (przy wyłączonych S2 i S3) -> K1 wyłącza się, H1 wyłącza się

5. włączenie S2 -> K2 nie włącza się, H2 nie włącza się
    6. włączony S2 po czym włączenie S3 -> K3 włącza i wyłącza się, H3 mruga + K2 włącza i wyłącza się, H2 nie włącza się
    7. wyłączenie S2 (przy wyłączonych S1 i S3) -> brak efektu, bo K2 ani H2 nie było włączone

8. włączenie S3 -> K3 włącza i wyłącza się, H3 mruga
    9. włączony S3 po czym włączony S2 -> K3 włącza i wyłącza się, H3 mruga + K2 włącza i wyłącza się, H2 nie włącza się

10. wyłączenie S3 -> W rubryce opis działania było napisane:
    "Po powtórnym naciśnięciu S3 przy wyłączonych S1 i S2, trwale załączony stycznik K3 wyłącza się
    a lampka H3 przestaje świecić."
    Obok była zgodność ze stanem faktycznym i było "NIE"
    W polu "uwagi" napisane "stycznik K3 i lampka H3 nie były załączone" (<- tu mnie proszę poprawić jeśli się mylę)
    pvwulxn
    Level 1  
    Moim zdaniem w gałęzi stycznika K2 zamiast styku K3NC był K3NO, a w gałęzi stycznika K3 zamiast styku K2NC był styk K3NC. Co do lampki H2 to mogła być uszkodzona, uszkodzony mógł być styk K2NO lub przewód.
    Trybo
    Level 12  
    W usterkach wymieniłem S2 i S3, K2 i K3, H2

Ma ktos już klucz do tego testu ???
    Zexerowsky
    Level 9  
    damix006 wrote:
    W styczniku K2 zamiast K3NC było K3NO, a w K3 było K3NC zamiast K2NC. Ponadto żarówka H2

pvwulxn wrote:
    Moim zdaniem w gałęzi stycznika K2 zamiast styku K3NC był K3NO, a w gałęzi stycznika K3 zamiast styku K2NC był styk K3NC.

Popatrzcie na punkt 9 w moim poście dwa posty wyżej. Według Waszego schematu jeśli włączycie S3, K3 się zasili i odetnie sam siebie, po czym
    naciskacie S2 i według tabeli K2 włącza się i wyłącza, a nie włączy się jeśli wcześniej K3 sam się odciął i tym samym rozłączył K3 NO zasilający K2.

@edit: Mój błąd, faktycznie nad K2 będzie K3NO a nad K3 - K3NC.
    Zonter
    Level 2  
    Moim zdaniem najlepiej było napisać w błędach uszkodzony styczniki k2 i k3 . Co do żarówki to też była sterowana z stycznika więc nie wiadomo czy to wina przeplenia czy samego stycznika. Egzamin mało profesjolalny , dużo nie wiadomych, mało precyzji , brak szczegółowej dokumentacji, nic związanego z prawdzimym życiem... Dopisalem na koniec które styki nc i no źle działają , niektóre nie działały wcale... W niektórych brak podtrzymania... Czy dobrze ? Nie mam pojęcia, zobaczymy :)
    Trybo
    Level 12  
    w przyrządach wyienłem multimert z funkcją omomierza, omomierz, neonowy wskaźnik napęcia:)
    W narzędziach i materiałach wszystko co mi przyszło do głowy:) Również przewody DY i GLY dla pewności, wkretaki, oberaki, tulejki, pracki, szczybce do obcinania i takie tam....
    mateuszpaluch.21
    Level 2  
    A S3 też był uszkodzony?
    Trybo
    Level 12  
    no i własnie... nie było tabeli z wynikami pomiarów, ani oznaczeń styków styczników. Np. K2:13,14
    WhiTe2kk
    Level 1  
    Moim zdaniem usterki są takie :

1- cewka k3 zepsuta.
    2- styk NO spalony lub zepsuta lampka kontrola
    3- styk ktory pierwotnie mial byc NC dziala jak NO. Prawdopodobnie zle połączony

Moge powiedzieć, że daje sobie rękę uciąć, jezeli nie będą takie usterki.
    Adi5111
    Level 2  
    Zexerowsky wrote:
    damix006 wrote:
    W styczniku K2 zamiast K3NC było K3NO, a w K3 było K3NC zamiast K2NC. Ponadto żarówka H2

pvwulxn wrote:
    Moim zdaniem w gałęzi stycznika K2 zamiast styku K3NC był K3NO, a w gałęzi stycznika K3 zamiast styku K2NC był styk K3NC.

Popatrzcie na punkt 9 w moim poście dwa posty wyżej. Według Waszego schematu jeśli włączycie S3, K3 się zasili i odetnie sam siebie, po czym naciskacie S2 i według tabeli K2 włącza się i wyłącza, a nie włączy się jeśli wcześniej K3 sam się odciął i tym samym rozłączył K3 NO zasilający K2.

Stycznik K2 jest uzależniony od stycznika K3. Bo gdy załączy się K3 zwiera on styk K3NO (według schematu K3NC) i po uprzednim naciśnięciu S2 zostaje podane napięcie na cewke K2

WhiTe2kk wrote:
    Moim zdaniem usterki są takie :

1- cewka k3 zepsuta.
    2- styk NO spalony lub zepsuta lampka kontrola
    3- styk ktory pierwotnie mial byc NC dziala jak NO. Prawdopodobnie zle połączony

Moge powiedzieć, że daje sobie rękę uciąć, jezeli nie będą takie usterki.

Dlaczego K3 ma być uszkodzone skoro po podaniu napięcia włącza się?
    Zexerowsky
    Level 9  
    K2 jest uzależniony od K3, sam wpisałem że K3NC został zamieniony na K3NO, ale nie zgadzam się ze stykiem K3NC nad cewką K3, wyjaśnienie w moim poście wyżej.

@edit: mój błąd, powinienem wyobrazić sobie sytuację dalej: stycznik K3 rozłączy sam siebie co spowoduje ponowne zamknięcie styku NC, czyli zasili siebie znowu - stąd włączanie i wyłączanie się stycznika. Teoria do której odpowiadałem jest poprawna.
    TheDaroo
    Level 11  
    Według mnie to przy k2 zamiast k3 NC jest k3 NO a przy k3 zamiast k2 NC jest k3 NC co powoduje że stycznik po włączeniu sam siebie wyłącza i stąd to miganie H3 a H2 to spalona, uszkodzony styk k2 lub przerwany przewód.
    buuuniek
    Level 2  
    Według mnie?
    1) Uszkodzony stycznik K3 ! Dlaczego? Bo gdy załączone było S3 podczas gdy S1 i S2 są wyłączone, stycznik sam sie wlącza i wyłacza.

2) Zamieniony zestyk K3 NC na K3 NO w obwodzie "S2". Dlaczego? Stycznik K3 jest zepsuty, więc jeśli on wariuje a w obwodzie obok mamy NO, to razem z nim wariuje włączając się i wyłączając stycznik K2.

3) Przerwa w obwodzie lampki. Gdzie? Ch** wie gdzie. Jest kilka opcji.

Poczułem się jak na rozszerzeniu z matmy. Może pierw trzeba było zrobić założenia? hahahha. Jak nie zdam piszę odwołanie, więc łączmy się w grupę bo ja nie mam zamiaru dać się dymać panowie przez takie egzaminy :) :) Barany, barany... Oby oceniali to ludzie, nie klucze.
    Trybo
    Level 12  
    Wieczorem powinien być klucz dostepny to niech go ktos tu wklei:)

Dodano po 1 [minuty]:

Tylko ja będzie oceniane? Jeśli w usterkach wymieniłem K2 i K3 a jeden z nich jes sprawny to czy mam punkty czy nie:) Bo w końcu jeden z nich wymieniłem:)