Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cisco 2100 series - Brak możliwości stworzenia sieci z kilkoma komputerami

03 Wrz 2016 00:48 942 8
  • Poziom 10  
    Witajcie. Mam taki problem, ciocia ma firmę i osoba, która obsługuje sieć trochę nawywijała i już tam nie pracuje, a ona potrzebuje pomocy, więc chce jej pomóc. Dzisiaj byłem, ale nie udało mi się osiągnąć tego co chciałem dlatego zakładam temat.
    A mianowicie problem jest taki, że potrzebuje zrobić sieć/połączyć kilka komputerów przez Wi-Fi, tak żeby można było przez jeden komputer udostępnić plik innym użytkownikom, ale one nie widzą się wcale. Kiedy udostępnię internet przez telefon i połączę przez niego komputery to normalnie widzą się, ale przez router nie. Tak jak by było jakieś filtrowanie MAC, który zezwala tylko wybranym urządzeniom wejście przez Wi-Fi.
    Główny router to Cisco 1800 Series, a od Wi-Fi Cisco 2100 Series. Czy miał ktoś taki problem? Może ktoś coś doradzić? W poniedziałek chce iść spróbować ponownie to naprawić więc każda podpowiedź jest przydatna :)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 17  
    Hi,

W niektórych routerach Wifi (a także i w AP) jest taka opcja (niejako bezpieczeństwa) ze klienci sieci Wifi nie mogą ze sobą się komunikować.

Być może to jest właśnie problemem u Ciebie..pytanie czy funkcjonalność o której piszesz i która chciałeś uruchomić, wcześniej działała i przestała po wyczynach byłego admina czy jest to nowy temat.

Sprawdź przede wszystkim czy jak masz te kompy wpięte do tego Wifi Cisco to możesz zrobić ping pomiędzy stacjami ..czy tylko na adres IP bramy domyślnej.

M.
  • Poziom 10  
    Ping działa po między komputerami jak i bezpośrednio z routerem Wi-fi Cisco. Tak więc jak by blokował sam router.
    Czy opcja blokowania komunikowania się przez Wi-Fi o której mówisz jest wbudowana na stałe, czy da się ją jakoś wyłączyć?
  • Poziom 17  
    Oczywiście, ta opcja jak wiele innych jest do ustawienia, być może w Twojej wersji oprogramowania jest włączona domyślnie i jak najbardziej da rade ja wyłączyć.

To gdzie powinno być w opcjach security.

Twoja komunikacja pomiędzy kompami (o której piszesz) odbywa się tylko przez Wifi, router nie ma z tym nic wspólnego, nie blokuje tej komunikacji (a przynajmniej w konfiguracji jaka myślę, ze ma na sobie to nie ingeruje w polaczenia pomiędzy hostami)

Może być jeszcze sprawa taka, ze w Windowsach (tutaj nie wiem jak do końca to działa) odnajdywanie zasobów w ramach wewnętrznej sieci odbywa się za pomocą multicastow bądź broadcastow ..i o ile bradcasty powinny działać to multicasty już nie koniecznie, wymagają uruchomienia na Wifi.

Czy masz wyłączone lokalny FW na komputerze, na którym udostępniasz zasób, pamiętaj ze w Windowsach masz min 2 profile FW ?

M
  • Poziom 10  
    Firewall systemowy jest wyłączony, jest wgrany najnowszy Kaspersky endpoint security. W nim połączenie jest ustawione jako zaufane więc nie powinien blokować. Próbowałem jeszcze przy wstrzymanej ochronie i przy wyłączonym Kaspersky'm nic to nie dało.
    Tak jak wcześniej wspomniałem jak na telefonie udostępniłem internet i połączyłem się z nim na dwóch komputerach to normalnie widziały się, można było udostępnić coś i drugi miał do tego dostęp, więc ewidentnie router od WiFi.

Tylko pytanie jak tą opcje odnaleźć. Też myślę, że w opcjach security, tylko pod jakim hasłem to znaleźć hmm?
  • Poziom 17  
    To będzie cos w stylu:

allow connected host to communicate each other

a zanim to zrobisz to sprawdź np. czy z jednego kompa na drugi możesz się dostać np. po zdalnym pulpicie (uprzednio go włączając na kompie jako uslugę)

Na czas testów kompletnie wyłącz jakiekolwiek firewalle na kompach ..jak już będzie działać to je sobie uruchomisz z powrotem.
  • Poziom 10  
    Znalazłem w internecie instrukcję do routera 2100, co prawda ma ponad tysiąc stron, ale od czego jest wyszukiwarka :p
    Niestety nie znalazłem czegoś takiego jak piszesz. Próbowałem nawet samo "connected host". Możliwe, że tego nie opisali w niej. Ale jak byś miał czas i chęci to może znajdziesz w niej coś co pomoże w namierzeniu tej blokady.

Instrukcja Cisco 2100
  • Poziom 17  
    Przejrzałem na szybko, nic takiego nie znalazłem ...być może jest to gdzieś głębiej, zrób dwa testy:

Napisz mi w jaki sposób próbujesz się dostawać do zasobu zdalnego na kompie, czy to przez przeglądanie otoczenia sieciowego czy tez za pomocą zamapowanego dysku sieciowego. ?

- koniecznie wyłącz wszystkie firewalle na kompach na których testujesz (te systemowe i firm trzecich)

1) test polegający na tym, ze z jednego kompa do drugiego próbujesz się dostać za pomocą RDP czyli zdalny pulpit, oczywiście musisz taka opcje włączyć na kompie, do którego się dostajesz (domyślenie jest to wyłączone)

2) ściągnij sobie taki programik jak VLC, uruchom streamowanie filmu z jednego i tym samym VLC spróbuj odebrać ten film na drugim kompie, to da nam odpowiedz, czy Twoja siec Wifi obsługuje multicasaty
  • Poziom 10  
    Trochę ten czas zleciał, ale już nadrabiam.
    Niestety, ale nic nie zdziałałem.
    Przy normalnym połączeniu zdalny pulpit nie działa.
    Przy udostępnieniu internetu przez telefon i połączeniu telefonu działa.
    Czyli tak jak było wcześniej.
    Ja już dałem sobie z tym spokój, ma się zająć ktoś kto ma większe pojęcie na ten temat.

Dzięki za pomoc :)