Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia OFF-GRID - od podstaw do małego domku

havoc777 15 Wrz 2016 19:09 7536 86
  • #31 15 Wrz 2016 19:09
    tomekm684
    Poziom 2  

Witam.
    Uwaga na firmę Bater. Od dwóch lat używam kupionej u nich baterii stacyjnej. Mimo że bardzo dbam o baterię ,musiałem ją reklamować ze względu na spadek masy czynnej z płyt ujemnych.
    Druga bateria ma ten sam problem. Masa w niej zaczęła opadać już u producenta w trakcie formowania baterii. Do kwietnia tego roku moja instalacja pracowała w trybie off grid, ale ze względu na złą jakość baterii przyłączyłem się do sieci i teraz oddaję prąd do energetyki.
    Korki rekombinacyjne to pic na wodę. Kompletna klapa. Materiał rekombinacyjny ulega zalewaniu wykraplającą się cieczą. Skutek jest taki że korki nie działają.
    Na Twoim miejscu nie kupiłbym u nich żadnych baterii.

• Fibaro
  • #32 16 Wrz 2016 15:07
    hostii
    Poziom 21  

tomekm684 napisał:
    Na Twoim miejscu nie kupiłbym u nich żadnych baterii.

I tu masz rację z bateriami to różnie jest, ale kolega nie napisał ale jemu chodzi chyba o domek wyspę gdzie jest zmuszony do baterii. Ja mam już 3 sezon baterie używane i nie zauważyłem spadku wydajności, tylko że u mnie cykl rozładowania jest może z 3-5 razy w roku i to latem gdzie jest pewność że podładuje baterie na drugi dzień. Dlatego wyciągam z niech wszystko. Zimą nigdy nie schodzę poniżej 47,5V na obciążeniu.

• Fibaro
  • #33 16 Wrz 2016 16:38
    Slak68
    Poziom 15  

@tomekm684
    Dzięki za informację - ja miałem info od kolegi, który nie miał jakichś większych kłopotów. Można wiedzieć, jaki masz inwerter i z jakich ogniw korzystasz??

• #34 16 Wrz 2016 20:20
    havoc777
    Poziom 8  

Znalazłem ogniwa 235W w cenie 350 używane. Cena wydaje mi się dobra - link do specyfikacji http://recevis.pl/wp-content/uploads/2016/04/BP_235w.pdf
    Zastanawiam się czy nie zamówić 12szt. Jeszcze nie mam inwertera ale niewiele jest takich małych 2xmppt a taki jak podałem orvaldi chyba uciągnie to wszystko. Czydo wykorzystania nadwyżek prądu po podgrzewania wody w miesiącach letnich trzeba mieć specjalny inwerter czy to już sprawa sterownika?

• Fibaro
  • #35 16 Wrz 2016 20:46
    hostii
    Poziom 21  

Inwerter mam greentech 4kW -niestety był już w naprawie, co prawda nawalał tranzystor sterujący, ale weź to wykryj. Ale już wszystko OK. Używałem UPS-APC (mam do sprzedania 2kW) bardzo tani inwerter 48V -grzeje się ale 2 dodatkowe wentyle załatwiają sprawę, tylko pralki nie da się włączyć (silnik od pralki). Regulator E-TRACER ET6415N polecam (cena już gorzej) wszystkie ustawienia sam wprowadzasz, wszystko działa jak należy (ograniczenie ładowania), nawet po przekroczeniu prądu nic się nie tylko się pali. A że mam panele Q.Cells 3,2kW zdarza się że jak na zimne panele zaświeci słońce to dają powyżej 4kW, regulator robi off i nic się nie przepala, 3 lata śmiga że aż miło. W tej chwili q.celsów bym nie kupił za dużo miejsca zajmują, a mono/poli staniały ale 3 lata temu inny był przelicznik

Dodano po 8 [minuty]:

havoc777 napisał:
    Czydo wykorzystania nadwyżek prądu po podgrzewania wody w miesiącach letnich trzeba mieć specjalny inwerter czy to już sprawa sterownika?

Kupujesz grzałkę na 48V i jakiś sterownik napięciowy który załączy grzałkę jak baterie dojdą do napięcia maxymalnego ładowania. Ja mam grzałkę 300/400/500W i załączają się kolejno w zależności od napięcia, czyli pierwsza przy 53,4 ,2-53,8,3-54,1 (miej więcej). Możesz to zrobić za pomocą LK (ja mam coś innego)

• #36 20 Wrz 2016 01:38
    tomekm684
    Poziom 2  

Slak68 napisał:
    @tomekm684
    Dzięki za informację - ja miałem info od kolegi, który nie miał jakichś większych kłopotów. Można wiedzieć, jaki masz inwerter i z jakich ogniw korzystasz??

Witaj.
    Mam zainstalowaną baterię stacyjną typu 6-SOPzS-625 24V o pojemności Q100 625Ah lub dla Q10 420Ah. Konkretnie chodzi tutaj o pojemność zależną od prądu obciążenia. Dla prądu 6A bateria teoretycznie może pracować sto godzin , a przy prądzie 42A bateria może pracować do 10 godzin.
    Są to dane projektowe dla baterii produkowanej w firmie Bater.
    Jeśli chodzi o dokumentację dla danego typu baterii to rzeczywiście mają ją dobrze przygotowaną. Na tyle by zwabić klienta.
    Niestety rzeczywistość znacznie odbiega od tych danych. Po pierwsze szybko opada masa czynna z płyt ujemnych, po drugie bateria w rzeczywistości nie ładuje się tak szybko jak zapewniał producent. Korki rekombinacyje też są fikcją. W rzeczywistości jest tak jak pisałem poprzednio.
    U mnie bateria pracowała typowo cyklicznie. Czyli była ładowana w dzień przez panele słoneczne, a jeśli słońce było słabe to dodatkowo ładowanie było realizowane z sieci energetycznej w trakcie tzw. niskiej taryfy. Następnie po wyłączeniu się NT cały dom przechodził na off grid. Oprócz kuchenki elektrycznej reszta domu była zasilana z paneli i z baterii.
    W skład mojego systemu fotowoltaicznego wchodzą:
    a) wspomniana bateria
    b) dwa inwertery ORVALDI KS3K Solar Sinus 3kVA/2,4kW 24VDC
    c)12 szt paneli o mocy 250Wp każdy.
    Inwertery umożliwiają ładowanie baterii z sieci i z paneli słonecznych.
    Świetnie się spisują w układzie wyspowym, zasilając odbiorniki w domu.
    Problem tylko tkwi w baterii. Okazuje się że aby móc zasilać odbiorniki bez szkody dla baterii kwasowej, trzeba jej pojemność dobrać do 100 razy większą niż pobierany z niej prąd. Wtedy procesy chemiczne zachodzące w ogniwach w trakcie rozładowania nie są tak intensywne i czas potrzebny do jej pełnego naładowania jest znacznie krótszy przy zalecanym prądzie ładowania.
    Problemem jest też napięcie ładowania baterii. Konkretnie chodzi o to że w końcowej fazie wynosi ono od 28,8V do 29,2V przy prądzie w moim przypadku ok 5 do 6A. Wtedy bateria dość intensywnie gazuje. Ułatwia to wymieszanie elektrolitu w całej objętości ale źle wpływa na masę czynną. Jak to mówią coś za coś. Jak pisałem wcześniej jest to bateria stacyjna. Czyli jej ogniwa są wąskie i dość wysokie. Jeśli unikałbym gazowania w ogniwach to po jakimś czasie w górnej części ogniwa stężenie będzie niskie a w dolnej zbyt wysokie. Po jakimś czasie taka sytuacja doprowadziłaby do zasiarczenia płyt i w konsekwencji ich uszkodzenia. Inwertery mają zaprogramowaną funkcję ładowania buforowego i po jakimś czasie obniżają napięcie do wartości 27V.
    Kolejny problem to spadająca sprawność paneli wraz ze wzrostem temperatury.
    W upalny dzień moje panele osiągają temperaturę ok 69stopni i przy takiej temperaturze oraz obciążeniu paneli prądem potrzebnym do zasilenia domu i naładowania baterii ,już trudno jest osiągnąć napięcie 27,5V. W takiej sytuacji nie ma możliwości pełnego naładowania baterii za pomocą ładowarki PWM w którą wyposażone są moje inwertery. Twój układ do pracy typowo wyspowej urządza inwerter z ładowarką mppt. Teoretycznie taki inwerter powinien wyciągnąć z paneli jak najwięcej energii.

Jeśli myślisz o układzie typowo wyspowym bez wspomagania siecią energetyczną i chcesz zasilać odbiorniki w standardowo wyposażonym domku to możesz mieć spory kłopot. U mnie prąd pobierany w dzień na zasilanie odbiorników wynosił od 22A do 27A natomiast na wieczór prąd pobierany przez dom wynosił od 45 do 50A
    W słoneczny dzień nie było potrzeby wspomagania się niską taryfą z energetyki. Ale gdy już pojawiły się chmury i wydajność paneli okresowo spadała,musiałem na noc włączyć doładowanie baterii z sieci.
    Ty jeśli chcesz zasilać domek tylko z solarów musisz mieć spory zapas energii na pochmurne dni. Musisz się też liczyć z tym że rozładowana do dopuszczalnego poziomu bateria musi ładować się co najmniej 10 godzin. U mnie raz w tygodniu musiałem doładowywać baterię do oznak pełnego naładowania w każdym ogniwie. Trwało to kilka dobrych godzin. I takie ładowanie realizowałem zasilając się ze sieci w czasie tańszej energii.
    W ogóle to z off gridem było trochę zabawy. Obecnie mam system hybrydowy. Czyli kupiłem dwa inwertery sieciowe po 1kw każdy. Włączyłem je równolegle do Orvaldi od strony solarów. Między orvaldi a inwertery sieciowe wstawiłem diody,by się prąd nie ,,cofał,, z baterii na sieć. I teraz układ pracuje tak że dom jest w całości zasilany z sieci na którą też pracują inwertery sieciowe, a jak energetyka padnie to do akcji wkraczają orvaldi i dom jest zasilany z solarów i z baterii w układzie off grid przez inwertery orvaldi.
    Szkoda że nie jestem polonistą. Może wtedy bym Ci bardziej przejrzyście wyjaśnił o co chodzi całym systemie.
    Nadzieją dla Ciebie są magazyny energii Tesli, niestety taka zabawka jest jeszcze zbyt droga.
    Pozdrawiam.

• #37 20 Wrz 2016 14:49
    havoc777
    Poziom 8  

Właśnie zakupiłem inwerter Orvaldi 2xmppt taki jak pisałem na początku. Mam już baterie 4x230 agm. Zostały mi do kupienia panele - już mam wybrane używki 230W, zastanawiam się jeszcze tylko czy 6 czy może 12 od razu kupić. Nie kombinowałem z zasilaczami i ups-ami - zamiast inwertera, ponieważ instalacja nie będzie doglądana na co dzień, a koszt niewiele mniejszy by był dla 48V. Akumulatory AGM - wystraszyliście mnie tym gazowaniem konwencjonalnych, wiec chyba obeszłem ten problem. Inwerter obsługuje 2 stringi, dodatkowo można do niego podłączyć agregat na doładowanie i wydaje mi się ciekawa opcja priorytetów zasilania.
    Czy polecacie jakąś firmę produkującą systemy mocowania paneli - nie wiem czy zdążę w tym roku z montażem, ale wypada kompletować zestaw.

• #38 21 Wrz 2016 01:49
    tomekm684
    Poziom 2  

havoc777 napisał:
    Właśnie zakupiłem inwerter Orvaldi 2xmppt taki jak pisałem na początku. Mam już baterie 4x230 agm. Zostały mi do kupienia panele - już mam wybrane używki 230W, zastanawiam się jeszcze tylko czy 6 czy może 12 od razu kupić. Nie kombinowałem z zasilaczami i ups-ami - zamiast inwertera, ponieważ instalacja nie będzie doglądana na co dzień, a koszt niewiele mniejszy by był dla 48V. Akumulatory AGM - wystraszyliście mnie tym gazowaniem konwencjonalnych, wiec chyba obeszłem ten problem. Inwerter obsługuje 2 stringi, dodatkowo można do niego podłączyć agregat na doładowanie i wydaje mi się ciekawa opcja priorytetów zasilania.
    Czy polecacie jakąś firmę produkującą systemy mocowania paneli - nie wiem czy zdążę w tym roku z montażem, ale wypada kompletować zestaw.

Weź 12 szt paneli. Będziesz miał dwa stringi po 6 szt paneli połączonych w układzie mieszanym . Będziesz potrzebował prąd ładowania baterii o wartości 46A gdyby bateria miała być ładowana tylko z paneli.Z agregatu raczej nie opłaca się doładowywać baterii z racji słabej sprawności elektrycznej takiego układu. Z tego co na szybko obliczyłem po przeczytaniu specyfikacji paneli , to przy mocy słonca 800w/m2 ich wydajność będzie wystarczająca dla baterii w początkowej fazie ładowania. Na odbiorniki raczej Ci mocy braknie. Wszystko będzie zaleźeć od stopnia rozładowania baterii. Co do inwertera orvaldi to rzeczywiście ma dopracowane opcje priorytetów zasilania. Jeśli chodzi o mocowanie paneli ,to sobie sam zrobiłem we własnym zakresie. Wykorzystałem stalowe profile z zdemontowanego ogrodzenia. Oczyściłem je i zakonserwowałem. Panele wiszą juź ponad 3 lata i na profilach nie widać jak na razie ognisk korozji. Uchwyty do paneli zrobiłem z blachy nierdzewki. Wszystkie śruby i nakrętki,podkładki teź są z nierdzewki. Jak na razie wszystko się trzyma dachu na tyle dobrze, źe nawet bez problemu utrzymuje mój cięźar. Pozdrawiam
    .

• #39 21 Paź 2016 21:11
    Slak68
    Poziom 15  

@tomekm684
    Szkoda, że Bater taką kichę sprzedaje...
    Ja mam Skymaxa 3 kW - mogę ustawić, że z baterii będzie pobierał prąd nie większy niż np. 20A a resztę pobierze z sieci, prąd ładowania też jest "ustawialny" - generalnie jest dużo opcji "do zabawy". Na wiosnę mam zamiar dołożyć akumulatory - ze względu na cenę najprawdopodobniej będą to AGM-y 4 x 200 Ah/12V.

• #40 23 Lis 2016 19:11
    havoc777
    Poziom 8  

Obecnie częściowo skompletowany układ, narazie bez paneli.
    Elektrownia OFF-GRID - od podstaw do małego domku
    Akumulatorki połączone testowo z inwerterem z ustawieniami domyślnymi. Producent zaleca dla pracy cyklicznej napięcie ładowania 14,4 do 15,0V, co daje szeregowo 57,6 do 60V. Domyślnie jest 56V w inwerterze co odpowiada raczej pracy buforowej. Jaka wartość napięcia ładowania będzie odpowiednia?

Upatrzyłem na serwisie aukcyjnym panele Canadian Solar 235W w cenie 288 -używki, ale cena chyba dobra.

Oczywiście docelowo złożę wszystko na konektorach i grubszych przewodach (producent inwertera zaleca 8mm2 dla aku). Całość złożona narazie dla sprawdzenia czy wszystko działa.

• #41 26 Lis 2016 09:29
    hostii
    Poziom 21  

havoc777 napisał:
    (producent inwertera zaleca 8mm2 dla aku)

mało mi się wydaje,im grubsze tym lepsze ja mam 25mm2 do każdego stringu.

havoc777 napisał:
    14,4 do 15,0V, co daje szeregowo 57,6 do 60V. Domyślnie jest 56V w inwerterze co odpowiada raczej pracy buforowej. Jaka wartość napięcia ładowania będzie odpowiednia?

domyślnie to powinno być zależne od temperatury im cieplej tym niższa temperatura ładowania. 60V to już jest zabójcze (mi regulator pow.60V odłącza ładowania).56V to jest ładowanie, praca buforowa 54,4V. Ustawienia w regulatorze musisz ustawić wg. danych producenta baterii, nie producenta regulatora.

• #42 26 Lis 2016 11:29
    havoc777
    Poziom 8  

hostii napisał:
    mało mi się wydaje,im grubsze tym lepsze ja mam 25mm2 do każdego stringu.

Może i tak, bo troche niejasno jest to w instrukcji opisane - dla modelu 12V jest zalecany kabel 22mm2 a dla mojego modelu 48V jest 8mm2. Wyszedłem z założenia że dla tej samej mocy przy wyższym napięciu jest niższy prąd ładowania, no i średnice przewodów. Pewnie i tak zastosuję jakieś grubsze, tyle tylko że trzeba będzie dobrać konektory do tego przewodu.
    hostii napisał:
    Ustawienia w regulatorze musisz ustawić wg. danych producenta baterii, nie producenta regulatora.

Ustawienia dla napięcia ładowania dla pracy cyklicznej podałem dla tej baterii 14,4-15, tylko zastanawiam się czy ustawić po prostu wartość średnią tj. 58,8V
    hostii napisał:
    60V to już jest zabójcze (mi regulator pow.60V odłącza ładowania

Skoro to jest zabójcze to dlaczego odłączenie następuje dopiero przy 60V, a nie np 59V?

• #43 26 Lis 2016 11:46
    hostii
    Poziom 21  

havoc777 napisał:
    Skoro to jest zabójcze to dlaczego odłączenie następuje dopiero przy 60V, a nie np 59V?

może źle napisałem nie dopuszczalne i dlatego odłącza, bo przy tym napięciu masz małą bombkę.

havoc777 napisał:
    podałem dla tej baterii 14,4-15, tylko zastanawiam się czy ustawić po prostu wartość średnią tj. 58,8V

Ja na baterii mam podane 2.280V na cele przy 20st. i to jest napięcie buforowe

• #44 21 Lut 2017 22:04
    Slak68
    Poziom 15  

No i stało się - kupiłem 4 szt. AGM (VRLA) Marathon M12V155FT 12V/155Ah nieużywane z rezerwy (2015.08) po 600 PLN sztuka.
    Trzymają napięcie bardzo dobrze a znajomy testował próbnikiem do akumulatorów - test wyszedł na piątkę.
    Po zrobieniu łączówek 16 mm2 (oczka M6) podpinam i planuję ustawić prąd rozładowania max. 20A,
    co da w ciągu 5 godzin możliwość pobrania ok. 5 kWh energii przy rozładowaniu pojedynczego akumulatora do 11,64 V.
    Dla mnie jest to wystarczające (1000 W na godzinę) - ewentualne niedobory wyrówna inwerter pobierając energię z sieci.

• #45 22 Lut 2017 09:46
    Erbit
    Poziom 27  

Slak68 napisał:
    ... energię z sieci.

Dlaczego mając sieć ładujesz akumulatory zamiast oddać nadmiar energii do ZE ?

• #46 22 Lut 2017 20:47
    Slak68
    Poziom 15  

Bo nie mogę oddawać energii do sieci, zresztą przy 2,5 kWp nie za bardzo jest się czym rządzić.

• #47 22 Lut 2017 20:58
    Tech132
    Poziom 20  

Dlaczego nie możesz oddawać energii do sieć ,Teraz siec jest dużym akumulatorem .

• #48 22 Lut 2017 22:05
    Slak68
    Poziom 15  

Nie mogę oddawać do sieci, bo nie lubimy się z energetyką - instalację zrobiłem sam w sierpniu ubiegłego roku i nie jest zgłoszona.

• #49 22 Lut 2017 22:42
    Tech132
    Poziom 20  

Mogę ci pomóc w zgłoszeniu instalacji do sieci .

• #50 22 Lut 2017 22:50
    Erbit
    Poziom 27  

Slak68 napisał:
    Nie mogę oddawać do sieci, bo nie lubimy się z energetyką - instalację zrobiłem sam w sierpniu ubiegłego roku i nie jest zgłoszona.

Lubienie się nie ma nic do tego. Jeżeli masz problemy natury prawnej (np. dokumenty) to należy je zlikwidować (ponieść koszty) i podłączyć instalację do sieci. Zgłaszasz z odpowiednimi dokumentami i nikt Tobie łaski nie musi robić (nie musi Cię lubić).

Nawet jeśli to problem wymiany inwertera to i tak warto ponieść ten koszt teraz zamiast ponosić go kupując akumulatory.

Powodzenia.

• #51 23 Lut 2017 16:45
    Slak68
    Poziom 15  

Papiery to mam, na inwerter najnowsze certyfikaty, na panele mam z 2010 r a były kupione w 2014.
    Instalację montowałem sam więc nie mam super-hiper deklaracji, że zrobił to fachowiec zgodnie ze sztuką biurokratyczną tego kraju.
    Mam jeszcze jeden inwerter (kupiony w 2014) bo chcę rozbudować instalację.
    Ewentualne zgłoszenie to chyba po rozbudowie dopiero?

Dodano po 1 [minuty]:

A akumulatory lubię i kocham - zanik napięcia jest już dla mnie właściwie nie do przyjęcia ze względu na posiadane urządzenia i wymagania.

• #52 23 Lut 2017 18:18
    Erbit
    Poziom 27  

Slak68 napisał:
    ...zanik napięcia jest już dla mnie właściwie nie do przyjęcia ze względu na posiadane urządzenia i wymagania.

Trzeba było tak od razu napisać, że masz takie potrzeby co do zasilania i to rozwiązuje wszelkie dyskusje na temat zasadności ponoszenia kosztów akumulatorów.

• #53 23 Lut 2017 19:10
    Slak68
    Poziom 15  

Koszty akumulatorów poniosę, niemniej na umowę z ZE będę musiał się chyba zdecydować - co im oddam to oddam a co odbiorę to odbiorę... ;)
    No właśnie, jak widzicie możliwość mowy z ZE skoro sam zmontowałem instalację PV - co prawda wydaje mi się,
    że jest to zrobione zgodnie ze sztuką czyli zabezpieczenia nadprądowe, przeciprzepięciowe, nawet nowy uziom w domu zrobiłem.
    Bo teraz ZE chyba wymaga montażu przez osobę "umocowaną"?

• #54 23 Lut 2017 19:52
    Erbit
    Poziom 27  

Slak68 napisał:
    ...
    Bo teraz ZE chyba wymaga montażu przez osobę "umocowaną"?

Nie strasz ;) i najlepiej spluń trzy razy przez lewe ramię oraz popukaj w niemalowane drewno.

• #56 23 Lut 2017 22:28
    prose
    Poziom 32  

Tu chodzi o elektryka z uprawnieniami nic więcej ,nie siejcie paniki.

• #57 23 Lut 2017 22:57
    Erbit
    Poziom 27  

Slak68 napisał:
    Tak zajrzałem na stronę PGE...
    ...

W podanym linku jest podane, że ..
    Cytat:

Podmiotem starającym się o przyłączenie mikroinstalacji, może być:
    a) osoba fizyczna nie będąca przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,
    b) osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą,
    c) pozostałe podmioty prawa.

Jak rozumiem tylko osoby fizyczne mogą korzystać z przywilejów prosumenta (np. 0,8) - jak jest w przypadku D.G. ? Ktoś zgłębiał temat?

• #58 26 Lut 2017 16:50
    tomekm684
    Poziom 2  

do Slak68
    Witam
    Dobrze zrobiłeś że zainwestowałeś w baterię. Tak jak pisałeś będziesz się cieszył prądem w chwili gdy inni będą siedzieli przy świeczkach:-)
    Możesz pomyśleć o oddawaniu prądu do sieci. Opłaci Ci się to tylko wtedy gdy jesteś odbiorcą jedno taryfowym. Mnie dwu taryfowcowi tauron każe płacić za część wysokiej taryfy mimo że ilość oddanej przeze mnie energii w wysokiej taryfie dwa razy przekroczyła ilość energii pobranej w tejże taryfie. Wymyślili sobie jakieś proporcjonalny podział taryf i znaczną część oddanej przeze mnie energii wrzucili do rozliczenia niskiej taryfy z uwzględnieniem współczynnika 0,8. Tak że w moim wypadku bardziej mi się opłaca gromadzić energię w baterii i zasilać nią dom w WT niż oddawać do sieci. Oczywiście jak bateria się naładuje to i tak oddaję nadwyżkę do sieci. Poprostu nie mam jej gdzie zużyć. Bojler nagrzewają kolektory słoneczne i gorącej wody mam pod dostatkiem. W każdym razie przy dwóch taryfach nie opłaca się inwestować w solary tak by pracowały na sieć.
    Wadą systemu przyłączonego do sieci jest też to że gdy braknie prądu z ZE to system staje się bezużyteczny. Wyjątek stanowi system taki jak ja mam a Ty planujesz zrobić.
    Pisz jak wygląda sprawa zasilania z Twojej baterii,chodzi o to czy osiągasz z niej założone parametry.
    Pozdrawiam

• #59 26 Lut 2017 18:16
    Slak68
    Poziom 15  

Mam jedną taryfę, więc nie będzie przebojów. Czekam jeszcze na przesyłkę z kablami przyłączeniowymi do akumulatorów - w mojej okolicy trudno dostać 16 mm2 przekroju...
    Z nadmiarem energii nie będzie kłopotu - mam grzałkę w bojlerze 140 l a na wiosnę planuję wymienić na 200 l pionowy.
    Mam o tyle trudną sytuację, że mam współwłasność z żoną i dodatkowo małą działalność gospodarczą - i tu jeszcze nie wiem, jak wybrnąć.

• #60 26 Lut 2017 19:10
    Erbit
    Poziom 27  

Slak68 napisał:
    ...
    Mam o tyle trudną sytuację, że mam współwłasność z żoną i dodatkowo małą działalność gospodarczą - i tu jeszcze nie wiem, jak wybrnąć.

Licznik jest na osobę fizyczną czy na działalność ?

Jeśli na osobę fizyczną to (obym się nie mylił) nie widzę problemów.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME