Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena GP 118-446MHz

andrzejlisek 03 Wrz 2016 19:21 9879 24
  • Antena GP 118-446MHz

Szukałem anteny do nasłuchu różnych pasm VHF i UHF, czyli częstotliwości od 118MHz (początek pasma lotniczego) do 446MHz (koniec pasma PMR), w tym zakresie mieści się całe pasmo 2m i 70cm. Nie udało mi się znaleźć fabrycznej anteny, a jak już była, to "obsługiwała" tylko wycinki pasm 2m i 70cm przeznaczone do użytku przez radioamatorów. Trafiłem na taką konstrukcję:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1838644.html

Zadałem tam kilka pytań i postanowiłem zbudować swoją antenę tego typu. W moim przypadku nie miałem możliwości wykonania krążka z metalu, więc musiałem sobie poradzić w inny sposób. Stwierdziłem, że nie potrzeba regulacji kąta przeciwwag, nie ma sensu montować ich pod kątem innym niż 45 stopni od poziomu/pionu.

W takim razie anteny składowe nie mają przegubów (nie jest on potrzebny), tylko mają jedno oczko do przykręcenia śruby. Zakupiłem anteny rozciągane w zakresie od 15 do 64cm, później pomyślałem, że w pasmie PMR te anteny są na granicy najkrótszej długości, więc dokupiłem drugi komplet w zakresie od 10 do 40cm. Przygotowanie samych anten nie było problemem, w dłuższych antenach musiałem powiększyć otwór mocujący, żeby przechodziła śruba M3 przez niego, a w krótszych musiałem rozciągnąć otwór bardziej na zewnątrz, bo śruba ani nakrętka M3 nie mieściła się.

Jako mocowanie zastosowałem odpowiednio przygotowany wtyk UC1. Wszystkie wiercenia wykonałem przy użyciu wiertła 3mm. Do montażu przeciwwag wykonałem 4 otworzy w nakrętce, a do montażu promiennika wykonałem jeden otwór we wtyczce, dodatkowo poszerzyłem otwór we wtyczce, żeby dało się wyciągnąć żyłę na zewnątrz i przylutować.

Tak wyglądają przygotowane elementy składowe anteny:
    Antena GP 118-446MHzAntena GP 118-446MHz

Zastosowałem kabel H155, początkowo chciałem zastosować RG58, ale byłem przypadkiem w sklepie z częściami elektronicznymi i kupiłem H155, który nie kosztuje majątku, a zapewnia mniejsze tłumienie, co jest ważne przy wysokich częstotliwościach, choć przy długości 2-3m różnica będzie niewielka. Wtyk UC1 ma okienko, przez które widać, jak głęboko wchodzi kabel do wtyku. Założyłem wtyk na kabel w standardowy sposób, do nakrętki wkręciłem śruby do montażu przeciwwag, po czym przylutowałem śruby i nakrętki żeby zapobiec kręceniu się śruby, bo po zmontowaniu anteny nie będzie możliwe trzymanie łba śruby.

Antena GP 118-446MHz

Następnie nałożyłem nakrętkę na wtyk i przylutowałem żyłę i oplot. Założyłem też oprawkę od długopisu, której zadaniem jest usztywnienie kabla od miejsca mocowania anteny.
    Antena GP 118-446MHz Antena GP 118-446MHz

Na końcu założyłem wtyk BNC z drugiej strony kabla. Miałem wtyk zaciskany, ale wbrew pozorom nie jest potrzebne żadne specjalne narzędzie do zakładania wtyków BNC, wystarczy ostry nóż i zwykłe kombinerki. Po założeniu anten teleskopowych, antena jest gotowa do eksploatacji.
    Antena GP 118-446MHz Antena GP 118-446MHz

W Poznaniu, na częstotliwościach 124,700 i 128,725 w modulacji AM nadawany jest komunikat ATIS z lotniska Ławica i lotnika wojskowego w Krzesinach. Te dwie stacje, jako jedyne nadają się do testowania i porównywania odbiorników, ponieważ nadają przez całą dobę, nie przemieszczają się i nie zmieniają parametrów. Ponieważ nie posiadam miernika współczynnika fali stojącej, antenę mogę stroić na oko. Do testów ustawiłem wszystkie elementy na długość 60cm (częstotliwość teoretycznie 125MHz) i te dwie stacje odebrałem bardzo dobrze. Ponadto, skanowałem całe pasmo lotnicze i odbiór był bardzo dobry w całym paśmie bez przestawiania anteny.

Antena w czasie testów była na wysięgniku i jest to docelowy sposób eksploatacji anteny:
    Antena GP 118-446MHz Antena GP 118-446MHz Antena GP 118-446MHz Antena GP 118-446MHz

Fajne!
  • #2 03 Wrz 2016 20:55
    ORMO_PL
    Poziom 19  

Anteny GP bardzo sympatycznie się sprawują jako odbiorcze. Z rurek miedzianych stworzyłem taką, strojoną na 125 MHz. Wisi już 4 lata.
    Są całkiem dookólne, więc przydałoby się, by zawisła na dachu.
    Chcę Ci zwrócić uwagę na to, że GP są głuche i ślepe w zenicie. Sprawdziłem to na przykładzie odbioru APT z satelit NOAA. Gdy satelita nadlatywał mniej więcej nad moją miejscowością, na RTLSDR dało się zauważyć stopniowy wzrost sygnału, następnie nagły spadek, powrót do poprzedniej wartości, i znów stopniowy spadek.
    Ciekawe doświadczenie.

Natchnąłeś mnie, sam sobie taką wykonam i sprawdzę, jak nadaje w paśmie 2m/70cm. Mała średnica antenek teleskopowych nie sprzyja szerokopasmowości i zapewne trzeba będzie ją dokładnie stroić przy każdej zmianie pasma.

• #3 04 Wrz 2016 10:13
    cristal2242
    Poziom 25  

Pomyśl o promiennikach z innego materiału, teleskopy nie nadają się do tego, szybko będą bez użyteczne.
    Przy 3 metrach tylko przy odbiorze różnica będzie żadna, dlaczego skupiłeś się na kablu, a olałeś kąt przeciwwag? Taki kąt to nie "widzimisię" producenta.
    Fajnie rozwiązałeś montaż przeciwwag i promiennika, to miejsce częstych problemów z budową.

• #4 04 Wrz 2016 11:27
    andrzejlisek
    Poziom 28  

ORMO_PL napisał:
    Anteny GP bardzo sympatycznie się sprawują jako odbiorcze. Z rurek miedzianych stworzyłem taką, strojoną na 125 MHz. Wisi już 4 lata.
    Są całkiem dookólne, więc przydałoby się, by zawisła na dachu... Na co chcę Ci zwrócić uwagę, to to, że GP są głuche i ślepe w zenicie. Sprawdziłem to na przykładzie odbioru APT z satelit NOAA. Gdy satelita nadlatywał mniej więcej nad moją miejscowością, na RTLSDR dało się zauważyć stopniowy wzrost sygnału, następnie nagły spadek, powrót do poprzedniej wartości, i znów stopniowy spadek.

Montaż na dachu odpada z powodu braku zgody spółdzielni mieszkaniowej. Poza tym, niejako z założenia dostęp do tej anteny musi być łatwy w celu zmiany długości elementów. Inaczej sprawa wygląda , jeżeli chce się wykonać antenę na jedno konkretne pasmo, wtedy zamiast anten najlepiej zastosować rury miedziane lub aluminiowe i docinać je z miernikiem SWR w ręku. Właśnie widziałem charakterystyki i faktycznie pionowo w górę z anteny GP jest mala moc. Gdyby całą antenę przechylić na bok, nawet pod kątem 90 stopni, to czy wtedy charakterystyka się obróci i byś odebrał przekaz z satelity NOAA na całej trasie jej przelotu? Szczególnie, jeżeli na przykład satelita leci po linii wschód-zachór, to antenę ustawiona poziomo należałoby ustawić tak, żeby promiennik był w linii północ-południe.

ORMO_PL napisał:
    Natchnąłeś mnie, sam sobie taką wykonam, i sprawdzę, jak się ma z nadawaniem w paśmie 2m/70cm. Mała średnica antenek teleskopowych nie sprzyja szerokopasmowości tegoż, i zapewne trzeba będzie ją dokładnie stroić przy każdej zmianie pasma.

Czy przy grubszych elementach (np. rurki miedziane lub aluminiowe) antena będzie mieć niski SWR w szerszym zakresie? Czy SWR w paśmie dla tej częstotliwości, na której jest najniższy, się zwiększy? W takim razie wydawałoby się , że rozsądne jest wykonanie anteny z rur miedzianych do instalacji gazowej.

cristal2242 napisał:
    Pomysł o promienniki z innego materiału,teleskopy nie nadają się do tego szybko będą bez użyteczne.

Czy możesz uzasadnić? Co się z nimi najprędzej zacznie dziać? Rozumiem, że musiałbym się nastawić na to, że co jakiś czas trzeba będzie kupować nowe.

• #5 04 Wrz 2016 11:37
    cristal2242
    Poziom 25  

cristal2242 napisał:
    Pomysł o promienniki z innego materiału,teleskopy nie nadają się do tego szybko będą bez użyteczne.

Czy możesz uzasadnić? Co się z nimi najprędzej zacznie dziać? Rozumiem, że musiałbym się nastawić na to, że co jakiś czas trzeba będzie kupować nowe.[/quote]

Bardzo szybko nawet po pierwszym wietrze będą luźne,zmieni to bardzo charakterystyke anteny. Potem same się rozpadną.

• #6 04 Wrz 2016 12:01
    andrzejlisek
    Poziom 28  

cristal2242 napisał:
    Przy 3 metrach tylko przy odbiorze różnica będzie rzadna,dlaczego skoro skupiłeś się na kablu,olałeś kąt przeciwwag? One nie są pod takim kątem od widzi mi się producenta.

Kąt przeciwwag nie jest przypadkowy, gdzieś wyczytałem, że przeciwwagi w antenach powinny być pod kątek 135 stopni do promiennika, wtedy antena uzyskuje impedancje 50om i pod takim kątem je założyłem.

• #7 04 Wrz 2016 13:55
    ORMO_PL
    Poziom 19  

W przytoczonym przez autora temacie są pomiary z przeciwwagami w poziomie, a pod kątem 135 stopni.

Antena będzie miała mocno ograniczoną żywotność, przez końcówki poszczególnych teleskopów. One są 'zaciskane' na końcówce z oczkiem, i to często lubi się niszczyć. Ale znowu zastosowanie innego materiału (o większej średnicy na przykład)powoduje, że antena przestaje być kompaktowa i przewoźna.

Moim zdaniem dobrze jest, jak jest.

Napisz jeszcze proszę na jakiej wysokości zamontowana jest antena, i jakie masz odległości do nadajnika ATISu

• #8 04 Wrz 2016 14:16
    andrzejlisek
    Poziom 28  

ORMO_PL napisał:
    W przytoczonym przez autora temacie są pomiary z przeciwwagami w poziomie, a pod kątem 135 stopni.

Tamte pomiary dowodzą, że nie ma sensu robić regulacji kąta przeciwwag i że najlepszy jest kąt 135 stopni i nie ma sensu szukać teleskopów z przegubem. Tylko po wymyśleniu, jak to zamontować tak wyszło, że mam możliwość ustawiania dowolnego kąta.

ORMO_PL napisał:
    Antena będzie miała mocno ograniczoną żywotność, przez końcówki poszczególnych teleskopów. One są 'zaciskane' na końcówce z oczkiem, i to często lubi się niszczyć. Ale znowu zastosowanie innego materiału (o większej średnicy na przykład)powoduje, że antena przestaje być kompaktowa i przewoźna.

Właśnie chciałem mieć antenę kompaktową, którą zakładam na czas użytkowania i zdejmuję. W ogóle nie myślałem, że teleskopy w takich takich warunkach mogą bardzo szybko się "zużywać" i będę musiał wymieniać na nowe. Teraz tak myślę, że jak się położy cynę tak, żeby obejmowała miejsce zaciśnięcia i końcówkę, to czy się nieco przedłuży żywotność (opóźni moment wypadnięcia anteny z mocowania).

Po zakupie nadajnika i refklektometru myślę, że można wybrać częstotliwości środkowe z pasm, które mnie interesują, a przypadku szerokich pasm, takich, jak pasmo 2m od 136MHz do 174MHz można wydzielić 2 częstotliwości wynikające z podziału pasma na 2 części (w przypadku 2m częstotliwość środkowa to 155MHz, a częstotliwości środkowe połówek to 145,5MHz i 164,5MHz), dla nich dostroić antenę i się ma rozeznanie, jaką długość muszą mieć elementy dla danej częstotliwości i wyciąć je z profili aluminiowych. Taka antena będzie trwalsza, ale traci się możliwość dostrojenia do dowolnej częstotliwości.

ORMO_PL napisał:
    Napisz jeszcze proszę na jakiej wysokości zamontowana jest antena, i jakie masz odległości do nadajnika ATISu

Według map Google, do lotniska Ławica jest ok. 5km, a do lotniska w Krzesinach jest ok. 4 km. Antena jest na wysokości 3 piętra.

• #9 04 Wrz 2016 14:28
    ORMO_PL
    Poziom 19  

To - że tak powiem - żaden wynik.

Ja zbudowałem GP na 125 MHz, powiesiłem ją około 6 metrów nad gruntem i z oddalonego o około 30 km Lublinka odbieram ATIS 5/9, niezależnie od propagacji. Jednak używam do tego celu normalnej stacji lotniczej, a nie skanera.
    Chcę dodać, że z aktualnej lokalizacji powinieneś odbierać te służby na gumówce.

Powiem tak; jest jeszcze ciepło, pakuj radio, i jazda w teren! Pochwal się jak chodzi zgodnie z jej przeznaczeniem :)

A reflektometr zbuduj, takie urządzenia na UKF są szalenie drogie.

• #10 04 Wrz 2016 15:51
    andrzejlisek
    Poziom 28  

ORMO_PL napisał:
    Ja zbudowałem GP na 125 MHz, powiesiłem ją niecałe 6 metrów nad gruntem. Z oddalonego o około 30 km Lublinka odbieram ATIS 5/9, niezależnie od propagacji. Faktem jest, że używam do tego celu normalnej stacji lotniczej, a nie skanera.

Jeżeli przy użyciu stacji lotniczej odbierasz z odległości 30km, to myślę, ze na moim skanerze powinno dać się odebrać z odległości 20-25km przy tej samej antenie i w tych samych warunkach.

ORMO_PL napisał:
    To co chcę powiedzieć, to to, że z aktualnej lokalizacji powinieneś odbierać te służby na gumówce.

Sprawdziłem gumówkę i antenę teleskopową Albrecht Handscan.
    Na gumówce odbiera z Ławicy bardzo słabo (jedna lub dwie kreski na wskaźniku siły), z Krzesin nie odbiera, testowałem trzymając skaner w ręce wychylając się przez okno, żeby skaner był poza obrysem bloku. Na antenie Albrecht Handscan odbiera nieco lepiej (2 lub 3 kreski dla Ławicy i 1 lub 2 kreski dla Krzesin). Na moim GP trzymanym w ręce za oprawkę od długopisu odbiera doskonale, dla ławicy 5 kresek (maksymalne możliwe wskazanie), dla Krzesin 4 kreski. Czy taki test jest wiarygodny i potwierdza dobrą jakość odbioru mojej anteny GP?

ORMO_PL napisał:
    Powiem tak - jest jeszcze ciepło, pakuj radio, i jazda w teren! Pochwal się jak chodzi zgodnie z jej przeznaczeniem :)

W najbliższych dniach planują wyjazd ze CB Radiem, w takim razie wezmę swój GP i popróbuję. Tylko, że wczoraj po 21.00 zrobiłem taki wyjazd z CB do Wrześni i Nowego Tomyśla zabierając ze sobą transceiver i dwa odbiorniki i usłyszałem tylko pojedyncze komunikaty i to bardzo słabo podczas całego wyjazdu, ale mam podstawy twierdzić, że użytkowany do tego sprzęt był w pełni sprawny, tylko miałem wyjątkowego pecha i było bardzo mało CBstów na trasie, a wiadomo, że fale krótkie mają dalszą propagację po zmierzchu.

ORMO_PL napisał:
    A reflektometr zbuduj. Takie urządzenia na UKF są szalenie drogie.

Mnie cena też zniechęciła do zakupu. Rozumiem, ze masz na myśli zbudowanie urządzenia według tego schematu: http://ep.com.pl/files/7525.pdf

• #11 04 Wrz 2016 19:37
    ORMO_PL
    Poziom 19  

Cytat:
    Jeżeli przy użyciu stacji lotniczej odbierasz z odległości 30km, to myślę, ze na moim skanerze powinno dać się odebrać z odległości 20-25km przy tej samej antenie i w tych samych warunkach.

To prawda. Różnica czułości profesjonalnego urządzenia, a ręczniaka jest mocno zauważalna.

Cytat:
    Czy taki test jest wiarygodny i potwierdza dobrą jakość odbioru mojej anteny GP?

Trudno mi powiedzieć, sam taką złożę, to podzielę się wrażeniami.

Cytat:
    Mnie cena też zniechęciła do zakupu. Rozumiem, ze masz na myśli zbudowanie urządzenia według tego schematu: http://ep.com.pl/files/7525.pdf

Dokładnie tak! Choć można jeszcze użyć reflektometru CB, zostawiając wskaźnik, przełącznik i obudowę, budując linię pomiarową.

• #12 04 Wrz 2016 20:20
    Freddy
    Poziom 43  

ORMO_PL napisał:
    Kto Ci takich bajek naopowiadał?
    Antena GP 118-446MHz

• #13 04 Wrz 2016 20:37
    andrzejlisek
    Poziom 28  

ORMO_PL napisał:
    Cytat:

To prawda. Różnica czułości profesjonalnego urządzenia, a ręczniaka jest mocno zauważalna.

Widziałem w sprzedaży zarówno stacjonarne, jak i ręczne transceivery lotnicze. Rozumiem, że posiadasz stacjonarny, w takim razie można powiedzieć, że jak mój skanerek usłyszy z odległości 15km, to będzie sukces.

ORMO_PL napisał:
    Cytat:

Dokładnie tak! Choć można jeszcze użyć reflektometru CB, zostawiając wskaźnik, przełącznik i obudowę, budując linię pomiarową.

Dochodzi tu jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Żeby móc cokolwiek zmierzyć reflektometrem, potrzebny jest nadajnik lub przynajmniej generator fali nośnej pracujący na częstotliwości, na którą chce się ustawić antenę. Częstotliwość powinna być wybierana z jak najszerszego zakresu. Czy lepiej też go zbudować, czy kupić gotowy? Wydaje mi się, że najlepiej kupić Baofeng UV-5R lub Baofeng UV-B6. Taniej się chyba nie da, a i tak obsługuje "jedynie" 2m i 70cm. Czy może jeszcze inne urządzenie będzie lepsze?

Dodano po 3 [minuty]:

Freddy napisał:
    ORMO_PL napisał:
    Antena GP 118-446MHz

Ceny są akceptowalne, ale reflektometry, z tego, co widzę, działają w zakresie od 26 do 29MHz, więc dochodzi konieczność przerobienia.

Na przykład ten miernik wydaje się być odpowiedni i nie jest chyba szalenie drogi, ale taniej nie widziałem:
    http://www.konektor5000.pl/index.php?p1956,te...alibrowany-miernik-swr-oraz-mocy-reflektometr

• #14 04 Wrz 2016 21:34
    ORMO_PL
    Poziom 19  

Baofenga polecam, na początek bardzo fajny ręczniak. Dolicz tylko 20 zł na przejście z damskiego SMA na UC1, by móc podłączać jakiejś normalne anteny.
    Reflektometr który przytoczyłeś pracuje tylko od 120 MHz - nie planujesz schodzić na niższe pasma jako KFowiec?
    Mój transceiver nie jest do końca stacjonarny, ale jest duży :D
    Budować nadajniki zawsze możesz. Pamiętaj tylko, że do przyzwoitego 'wysterowania' reflektometru potrzeba około 5W. Przyswoisz ogrom wiedzy. Ja niestety na budowanie nadajników jestem za krótki.
    Kupowanie fabrycznych nowych reflektometrów po to, by później je rozebrać i przystosować do swoich celów jest moim zdaniem rozrzutnością. Spróbuj spojrzeć na OLX, może ktoś w twojej okolicy ma używkę.

Freddy - kiedyś babcia mi opowiadała bajki, a później nauczyłem się korzystać z internetu. Link

Niech jej ziemia lekką będzie...

• #15 04 Wrz 2016 22:16
    władziowek
    Poziom 18  

Freddy napisał:
    ORMO_PL napisał:
    Antena GP 118-446MHz

To nie jest miernik. Wskaźnik co najwyżej.

Władek.

• #16 04 Wrz 2016 22:31
    andrzejlisek
    Poziom 28  

ORMO_PL napisał:
    Baofenga polecam, na początek bardzo fajny ręczniak. Dolicz tylko 20 zł na przejście z damskiego SMA na UC1, by móc podłączać jakiejś normalne anteny.

Trafiłem na temat, że Baofeng UV5R da się przeprogramować na jeszcze dalsze zakresy niż te, które dała fabryka:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11495371#11495371
    To, że będzie "głuchy jak pień" tłumaczę sobie faktem, że obwody wejściowe (np. parametry filtrów) nie są przystosowane do odbioru częstotliwości poza fabrycznymi. Ciekawe, czy da się uruchomić nadajnik w tych niestandardowych częstotliwościach właśnie po to, żeby ustawić antenę. Nie musi nic nadawać, do strojenia anteny wystarczy postawić samą nośną.

ORMO_PL napisał:
    Reflektometr który przytoczyłeś pracuje tylko od 120 MHz - nie planujesz schodzić na niższe pasma jako KFowiec?

Nie mówię, że akurat ten bym kupił, tylko na szybko znalazłem taki UHF, jestem zainteresowany niższymi pasmami, ale chyba nie istnieje jeden uniwersalny reflektometr, do KF musi być chyba inny, a do UHF inny. Prawda?

ORMO_PL napisał:
    Kupowanie fabrycznych nowych reflektometrów po to, by później je rozebrać i przystosować do swoich celów jest moim zdaniem rozrzutnością. Spróbuj spojrzeć na OLX, może ktoś w twojej okolicy ma używkę.

Zgadzam się z tym, nie zamierzam kupować nieodpowiedniego reflektometru i go przerabiać, jak można kupić odpowiedni. Może znajdę coś na OLX i dobrze znanym portalu.

• #17 05 Wrz 2016 00:55
    Freddy
    Poziom 43  

andrzejlisek napisał:
    Ceny są akceptowalne, ale reflektometry, z tego, co widzę, działają w zakresie od 26 do 29MHz, więc dochodzi konieczność przerobienia.
    Poniżej jest na 433MHz w tej samej cenie., na 144 tez mają w tej samej cenie.
    władziowek napisał:
    To nie jest miernik. Wskaźnik co najwyżej.
    Do czego Ci lepszy?
    ORMO_PL napisał:
    Freddy - kiedyś babcia mi opowiadała bajki
    Miła wypowiedź i w dodatku na temat :D.

• #18 05 Wrz 2016 14:10
    JacekCz
    Poziom 35  

Takie zawieszenie GP jak na zdjęciach podważa wszystkie precyzyjne dywagacje czy 135 stopni, czy 50 Ohm, grubość, dookólna czy kierunkowa itd ... działa to w sposób trudny (dokładnie to niemożliwy) do analizy.

JEDNOCZEŚNIE:
    Nie mam zamiaru powiedzieć, że nie działa, zwłaszcza w odbiorze. W tych pasmach każdy kawałek druta działa (odczuwalnie lepiej od gumówki), a potwierdzenie naszych-dywagacji-o-własnej antenie nie da się w praktyce potwierdzić, niemal nikt z nas nie jest wyposażony. W praktyce jedyne co możemy stwierdzić, to właśnie że lepiej od gumówki.

Na antenie KDNS odbierałem satelity. Czego to dowodzi ... że jestem wspaniałym radiowcem? Ano właśnie niczego.

PS. SWR miarka wymaga nadajnika, a nadawanie bez licencji jest przestępstwem, również na 144 i 433. W "razie W" posiadanie urządzenia zdolnego do nadawania zawsze będzie okolicznością obciążającą (co nie znaczy że kontrola nastąpi dziś lub wkrótce). Do zrobienia licencji amatorskiej zachęcam.

PPS. są uzasadnione rozważania, że w roli "parapetówy" w oknie lepsza jest antena pionowo symetryczna, szczególnie o horyzontalnie lekkim tłumieniu od strony budynku. Widze chcesz się rozwijać, wrzuć w google "open sleeve" przez prostotę (BTW wiele dipoli Ma 75 Ohm, zupełnie nie ma to znaczenia) oraz "LPDA" przez pasmo, może Cię zainteresuje.

• #19 05 Wrz 2016 14:23
    Freddy
    Poziom 43  

JacekCz napisał:
    BTW wiele dipoli Ma 75 Ohm, zupełnie nie ma to znaczenia
    O jakim dipolu piszesz, prostym, kołowym, czy pętlowym?

• #20 05 Wrz 2016 14:36
    JacekCz
    Poziom 35  

Freddy napisał:
    JacekCz napisał:
    BTW wiele dipoli Ma 75 Ohm, zupełnie nie ma to znaczenia
    O jakim dipolu piszesz, prostym, kołowym, czy pętlowym?

Mogłem doprecyzować: "wiele" tzn najpopularniejszy prosty. Też nie jest zawsze z mocy ustawy 75 Ohm, w innych warunkach inaczej (chyba najciekawsza jest antena Yagi-Uda projektowana "na impedancję")

@Freddy Chyba powinno mi pochlebiać że szukasz wątków aby się odegrać?
    Śmieszne.

• #21 05 Wrz 2016 19:37
    andrzejlisek
    Poziom 28  

JacekCz napisał:
    Takie zawieszenie GP jak na zdjęciach podważa wszystkie precyzyjne dywagacje czy 135 stopni, czy 50 Ohm, grubość, dookólna czy kierunkowa itd ... działa to w sposób trudny (dokładnie to niemożliwy) do analizy.

Czy tu chodzi o to, że jest blisko ściany budynku i że nie jest zachowana odległość minimum pół długości fali od anteny, czy o coś innego tu chodzi? Jestem świadomy, że w tym miejscu tak naprawdę ma szansę dobrze odbierać z tych kierunków, w które można spojrzeć z okna, czyli dostępna jest maksymalnie połowa obszaru.

JacekCz napisał:
    Nie mam zamiaru powiedzieć, że nie działa, zwłaszcza w odbiorze. W tych pasmach każdy kawałek druta działa (odczuwalnie lepiej od gumówki), a potwierdzenie naszych-dywagacji-o-własnej antenie nie da się w praktyce potwierdzić, niemal nikt z nas nie jest wyposażony. W praktyce jedyne co możemy stwierdzić, to właśnie że lepiej od gumówki.

Na antenie KDNS odbierałem satelity. Czego to dowodzi ... że jestem wspaniałym radiowcem? Ano właśnie niczego.

Kawałek druta i gumówka odbierze silne stacje, a nie odbierze słabych. Możliwe, że satelita nadawał tak silny sygnał, że antena KDNS nieprzeznaczona do odbioru takich sygnałów była w stanie go odebrać. Wydaje się, że jeżeli po zmianie anteny te silne stacje dają jeszcze silniejszy sygnał, to zwiększa się szansa odbioru tych słabych stacji. Czy mam rację?

Poza tym, odnosząc się do stwierdzenia kolegów, że anteny teleskopowe długo nie wytrzymają w takim zastosowaniu, przypomniałem sobie, że w pewnym markecie budowlanym można kupić profile aluminiowe o długości 1 metra, między innymi o przekroju okrągłym i kwadratowym puste w środku. Czy warto próbować wykonać antenę z dwóch lub trzech takich profili wchodzących jeden w drugi jak teleskop, gdzie na końcu byłby nagwintowany otwór i śrubka unieruchamiająca elementy? Oczywiście w przypadku GP z 4 przeciwwagami należałoby zmontować 5 takich 2-częściowych lub 3-częściowych teleskopów. Problem w tym, że zakres zmian długości będzie mocno ograniczony.

• #22 05 Wrz 2016 20:11
    JacekCz
    Poziom 35  

andrzejlisek napisał:
    JacekCz napisał:

Czy tu chodzi o to, że jest blisko ściany budynku i że nie jest zachowana odległość minimum pół długości fali od anteny, czy o coś innego tu chodzi? Jestem świadomy, że w tym miejscu tak naprawdę ma szansę dobrze odbierać z tych kierunków, w które można spojrzeć z okna, czyli dostępna jest maksymalnie połowa obszaru.

Ściana, wspornik, koncentryk od boku itp. Dużo na nie, może nie czerwone światełko, ale pomarańczowe.

Wiele anten, praktycznie wszystkie "lubi" pustą przestrzeń w dolnej połowie (że w górnej, to oczywiste). Są dla niej obliczane, GP tez do nich należy. Poza warunkami "kanonicznymi" jak pisałem nie przestaje działać "w ogóle", ale "nie wiadomo jak", a na pewno nie stosuje się do nie model teoretyczny.

andrzejlisek napisał:

JacekCz napisał:
    Nie mam zamiaru powiedzieć, że nie działa, zwłaszcza w odbiorze. W tych pasmach każdy kawałek druta działa ...

Możliwe, że satelita nadawał tak silny sygnał, że antena KDNS nieprzeznaczona do odbioru takich sygnałów była w stanie go odebrać.

KDNS to taki (przerabiany na wiele sposobów) żart krótkofalarski. Kawałek Drutu Na Szafie. Przepraszam za niewinny żart. Miałem obrazki z ISS nie gorsze niż niektórzy z anten kierunkowych całkiem niezłego gatunku. Na 2m wszystko "coś" odbierze.

Przechodząc do poziomu nieco bardziej serio, co innego mi na pewno pracowało na plus: polaryzacja nie-wiadomo-jaka, ona jest bardziej kompatybilna z satelitą.

andrzejlisek napisał:

... że anteny teleskopowe długo nie wytrzymają w takim zastosowaniu ... przypomniałem sobie, że w pewnym markecie budowlanym

Właśnie staram się troszkę to wybić z głowy :)
    Jak ślusarstwo, to sensowne.

Wrzuć w obrazki googla "sota lpda antenna" oraz sama "lpda antenna" jako podkład teoretyczny. Mowa o polaryzacji pionowej.

Mała ilość elementów nie da zabójczo wąskiego kierunku, taka elipsę/nerkę. Poza kierunkiem preferowanym nie będzie to odbiegało od GP 1/4, a szerokopasmowość jest "z mocy ustawy".

Ja będę wykonywał "na parapet" coś nieco innego, dwupasmowego (LPDA nie jest dwupasmowa - jest w zasadzie szerokopasmowa *) ), ale koncepcyjnie w podobnym obszarze. Nie jest jasne czy projektant sobie życzy, czy się to potwierdza itd, itp, na razie nie podam. Przekonuje mnie to tłumienie od strony ściany, bo w tej samej proporcji troszkę zmniejsza "efekt ściany". Jest pionowo-symetryczna (przeciwnie do GP) co jest ważne dla parapetówki

Oczywiście gwarancji Ci żadnych nie daję, ale jak chcesz piłować to kto wie??? Jakbyś był zielony, bym nawet nie wspominał.
    Ja udzielam rad, ty piłujesz i kaleczysz palce, dla mnie dobry układ :)

PS. Jest też skrajnie prosta do wykonania open sleeve, może być dwupasmowa, na amatorskie wystarczy google, ale ty potrzebujesz innych niż amatorzy częstotliwości (czy na pewno??? sam nie wiem). Mogę Ci to spróbować zasymulowac w terminie trudnym do określenia "kiedyś"

*) jak zobaczysz na dachu silnie zbieżną "drabinkę" do telewizji, to nie jest Yagi tylko właśnie realizacja LPDA dla telewizji. Oczywiście skrót oznacza pewną rodzinę, czy filozofię anten, a nie tylko jedną.

• #23 06 Wrz 2016 11:28
    Freddy
    Poziom 43  

JacekCz napisał:
    Mogłem doprecyzować: "wiele" tzn najpopularniejszy prosty.
    Najpopularniejszy jest pętlowy, ale ma impedancję ~280Ω :) - zależy co rozumiesz tu przez "popularnośc".
    Cytat:
    Też nie jest zawsze z mocy ustawy 75 Ohm, w innych warunkach inaczej (chyba najciekawsza jest antena Yagi-Uda projektowana "na impedancję")
    Zgadza się, ale do zastosowań autora są lepsze anteny.
    Cytat:
    @Freddy Chyba powinno mi pochlebiać że szukasz wątków aby się odegrać?
    Śmieszne.
    Śmieszny jesteś, mam ciekawsze zajęcia niz szukanie Twoich postów - polecam naukę czytania ze zrozumieniem.

• #24 09 Wrz 2016 00:26
    andrzejlisek
    Poziom 28  

JacekCz napisał:
    andrzejlisek napisał:
    JacekCz napisał:

Ściana, wspornik, koncentryk od boku itp. Dużo na nie, może nie czerwone światełko, ale pomarańczowe.

Pewnie można by wymienić jeszcze więcej "błędów", ale zastanawiam się nad tymi, które wymieniłeś:
    1. Montaż przy ścianie - ściana stanowi skuteczną zasłonę dla fali, a od strony anteny jest zwierciadłem i to zmienia charakterystykę. Różne źródła podają, że minimalna odległość od ścian to pół długości lub cała długość fali. Jak to jest naprawdę?
    2. Wysięgnik i wspornik - Gdyby był metalowy, to sprawa byłaby oczywista, każdy przewodnik (metal) blisko anteny zmienia jej charakterystykę i parametry w sposób niemożliwy do przewidzenia. Tutaj jest drewniany, a drewno i tworzywa sztuczne wydają się być "przezroczyste" dla fal radiowych. Z tego powodu układy wysokiej częstotliwości w sprzęcie radiowym są w metalowej obudowie, drewniana lub plastikowa nic by nie dała. Czy mam rację?
    3. Koncentryk od boku. Wydaje mi się, że w GP i dipolach kabel nie jest częścią anteny, przy dostrojeniu, prawie cała moc trafia do promiennika i to promiennik ją oddaje do atmosfery, a przeciwwagi i drugi koniec dipola kształtują charakterystykę. W takim razie, jakie znaczenie ma ułożenie kabla? Czy jakbym zrobił kabel o długości 5m i jak największa część by była za oknem, to byłoby inaczej?

JacekCz napisał:

Wiele anten, praktycznie wszystkie "lubi" pustą przestrzeń w dolnej połowie (że w górnej, to oczywiste). Są dla niej obliczane, GP tez do nich należy. Poza warunkami "kanonicznymi" jak pisałem nie przestaje działać "w ogóle", ale "nie wiadomo jak", a na pewno nie stosuje się do nie model teoretyczny.

Rozumiem, że parametry i charakterystyki są obliczane dla idealnego przypadku, jakim jest sama antena zawieszona w pustej przestrzeni, w której nie ma żadnych przedmiotów i obiektów, a w warunkach rzeczywistych zawsze jest mniejsze lub większe odstępstwo.

JacekCz napisał:

PS. Jest też skrajnie prosta do wykonania open sleeve, może być dwupasmowa, na amatorskie wystarczy google, ale ty potrzebujesz innych niż amatorzy częstotliwości (czy na pewno??? sam nie wiem). Mogę Ci to spróbować zasymulowac w terminie trudnym do określenia "kiedyś"

Właśnie popatrzyłam na google i rozumiem, że chodzi o takie coś:
    http://www.qsl.net/dk7zb/Duoband/open-sleeve.htm
    http://www.eham.net/articles/8808
    Czy to znaczy, ze z założenia jest to antena na dwie częstotliwości, gdzie długość pręta dopiera się do jednej, a długość "rękawa" do drugiej?
    Jeżeli chciałbym wykonać regulowaną antenę, to czy wystarczy, że ten dłuższy element będzie regulowany lub wymienny?

• #25 06 Sty 2017 13:14
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Wczoraj przetestowałem działanie tej anteny i zauważyłem następujące właściwości:
    1. Długość przeciwwag nie jest krytyczna, ważne, żeby były ich długość wynosiła mniej więcej 1/4 długości fali, krytyczna jest natomiast długość elementu pionowego, poprzez zmianę tej długości dostraja się antenę.
    2. Ponieważ mam analizator pracujący w zakresie do 250MHz, żeby dostroić antenę do pracy w paśmie, wystarczy częstotliwość podzielić przez 3 i na tą częstotliwość dostroić.
    3. Po jednokrotnym nastrojeniu anteny nic nie potrzeba zmieniać w całym paśmie amatorskim 2m i 70cm, wystarczy nastroić na częstotliwość 145MHz.
    4. Na tej antenie bez problemu otwierały się przemienniki na mocy 5W (narazie testowałem 2 w Poznaniu i okolicach) i słyszałem je.