Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Somfy SGS 501 Schemat sterownika lub zamiennik, nr układu scalonego

Robert7701 04 Sep 2016 12:06 7617 5
    Robert7701
    Level 2  
    Witam!
    Posiadam napęd do bram dwuskrzydłowych Somfy SGS 501. Miałem z nim taki problem, że jedno skrzydło nie domykało się. Wcześniej zdarzało się to sporadycznie, jednak w ostatnich miesiącach wręcz codziennie. Musiałem zamykać i otwierać bramę po kilka razy aż złapała i zamknęła oba skrzydła. Postanowiłem sprawdzić kondensatory w sterowniku i na pierwszy rzut oka wydawały się być dobre. Przeprogramowałem piloty i problem się powiększył. Brama otwierała się i zamykała tylko 2 razy a gdy miała się zaprogramować odnośnie otwierania i zamykania za każdym razem włączał się błąd dioda on/off oraz wykrzyknik. Wtedy nic już nie działało tylko świecił się błąd.Postanowiłem wylutować jeden z przekaźników, ponieważ dawał większy prąd. Gdy włączyłem zasilanie był błysk i teraz nic nie działa. Padł układ scalony w układzie zasilania. Jeśli ktoś posiada SGS 501 proszę o pomoc. Chodzi mi o numer tego układu scalonego, chyba że ktoś posiada schemat do tego tego sterownika. Dodam, iż brama jest lekka, nie ma problemu z otwieraniem i zamykaniem, można to zrobić jednym paluszkiem, siłowniki są wolne od brudu, są posmarowane a ślimaki są proste. Proszę o pomoc.
    Marek J.
    Moderator of Property Security
    Czyli "zamordowałeś" centralę...
    Czy o ten driver przetwornicy chodzi?
    Marek J.
    Moderator of Property Security
    No to jak powiększysz moją fotkę to bez problemu odczytasz że jest to IR2153S. Na schemat nie licz...
    Zbyt pochopnie zabrałeś się za przekaźnik, a sprawdzenie kondensatorów na oko to jak wróżenie z fusów. Trzeba je wymienić i już. Czasem takie objawy występują również, gdy siłowniki mają zbyt duże luzy na mocowaniach lub wewnętrzne -są zużyte mechanicznie (następuje przekłamanie ustawień podczas nauki w stosunku do normalnego trybu pracy).
    Musiałeś spowodować jakieś zwarcie które prawdopodobnie uszkodziło tranzystor/y IGBT, a one rozwaliły driver...
    Nie wiem czy naprawa będzie skuteczna, ale części nie są drogie, można spróbować.
    Sprawdź co mogło spowodować zwarcie (może pod przekaźnikiem albo przekaźnik nieodpowiedni - wstaw stary...)
    Wymień parę GP10NC60KD, elektrolity i driver.
    Robert7701
    Level 2  
    Witam, serdecznie dziękuję za pomoc, wymieniłem driver i parę GP10, nie wymieniłem elektrolitów, ponieważ sprzedawca na allegro nie miał takich, więc wstępnie zamówiłem te dwa pierwsze i napęd naprawiony, jednak nadal są z nim problemy, ponieważ zamyka się niekiedy dopiero za 5-tym razem (zatrzymuje się po drodze), ale jako tako działa. Dzięki!!