Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP DM1-4310SW - Przywrócenie usuniętej i sformatowanej partycji recovery

wyWarzone 04 Wrz 2016 15:33 846 6
  • #1 04 Wrz 2016 15:33
    wyWarzone
    Poziom 2  

Witam,

Kupiłem używanego netbooka HP, model DM1-4310sw. Aktualnie jest na nim zainstalowany Windows 7 Pro (64 bit) - nieaktywowany. Poprzedni właściciel sformatował cały dysk włącznie z obrazem oryginalnego Windowsa 8 jaki był zainstalowany na partycji recovery.

Netbook nie jest już na gwarancji i nie mam żadnego nośnika USB/DVD obrazu systemu Win8 od poprzedniego właściciela. Na obudowie nie ma żadnej naklejki z licencją.

CEL: Chciałbym odzyskać oryginalny obraz Windowsa 8 znajdujący się na usuniętej/sformatowanej partycji i przeprowadzić jego instalację.

Próbowałem w taki sposób:
    1. Za pomocą programu EraseUS Partition Recovery i funkcji “Deep Scan” odnalazłem usuniętą partycję o tytule RECOVERY (pojemność 15,8GB - 2 GB wolnego miejsca).
    2. Przywróciłem ją za pomocą funkcji “Proceed”.
    3. Spośród listy wyszukanych usuniętych partycji, pokazały się również inne partycje (Zdjęcie 1,2) o różnych pojemnościach - nie przywracałem ich. BTW: Podejrzana wydała się również partycja o nazwie BUILD, ale miała tylko 2 GB pojemności.
    HP DM1-4310SW - Przywrócenie usuniętej i sformatowanej partycji recovery HP DM1-4310SW - Przywrócenie usuniętej i sformatowanej partycji recovery
    4. Po tej czynności sprawdziłem czy dana partycja znajduje się w menadżerze dysków - była tam, ale nie aktywna.
    5. Uruchomiłem komputer i klikałem przycisk do wywołania RECOVERY - nic się nie działo.
    6. Ponownie wszedłem w menadżera dysków i ustawiłem daną partycję jako aktywną.
    7. Uruchomiłem komputer ponownie, a na ekranie tuż po włączeniu pokazał się komunikat o błędzie 0xc000000f (Zdjęcie 3).
    8. Po tym komunikacie komputer nie był w stanie przejść do jakichkolwiek ustawień i przez jakiś czas nawet do BIOSU. Po prostu po każdym uruchomieniu komputera widniał ten komunikat o błędzie i żadne klawisze nie były aktywne. Nawet po włożeniu USB z obrazem Win7, komputer w ogóle nie reagował. Nie pamiętam już dokładnie, ale po kilkunastu próbach udało się w jakiś sposób dostać do funkcji “Napraw komputer” i do wiersza poleceń (na prawdę nie wiem jak) i wpisałem kilka komend według instrukcji znalezionych na forum - przestawiłem bootowanie z partycji RECOVERY. Po tej czynności uruchomiłem Windowsa normalnie i przestawiłem w menadżerze zadań partycję RECOVERY na nieaktywną.
    9. Po tych zabiegach zainstalowałem win 7 ponownie z USB.Menadżer dysków (Zdjęcie 4).
    10. Komputer uruchamia się teraz normalnie z Windowsem 7, ale dalej nie mam dostępu do partycji RECOVERY.

Czy jest możliwe odzyskanie/ustawienie poprzedniego obrazu tak, aby zainstalować go z poziomu trybu recovery? I ewentualnie jak to zrobić?

Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc i radę w tym temacie :D .

0 6
  • #3 04 Wrz 2016 20:47
    wyWarzone
    Poziom 2  

Dziękuję za zainteresowanie tematem. Poniżej zamieszczam SS-y.

Czy sprawdzić określone foldery?

HP DM1-4310SW - Przywrócenie usuniętej i sformatowanej partycji recovery HP DM1-4310SW - Przywrócenie usuniętej i sformatowanej partycji recovery HP DM1-4310SW - Przywrócenie usuniętej i sformatowanej partycji recovery HP DM1-4310SW - Przywrócenie usuniętej i sformatowanej partycji recovery

0
  • #4 05 Wrz 2016 22:01
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Łatwiej ściągnąć i zainstalować 'na czysto'
    https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows8ISO

a trochę trudniej doprowadzić do ładu to co teraz jest - oryginalnie pewnie był styl GPT (zaznacz w DMDE: [v] tablice)
    Zobacz https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2776974.html
    Ponieważ wolumin [RECOVERY] jest na końcu dysku więc jeśli poprzedni właściciel nie 'zapchał' dysku to jest większa szansa, że pliki (na tym woluminie) nie są nadpisane/uszkodzone...

Jeśli chcesz kombinować to na początek proponuję zwolnić partycję z [RECOVERY] z udziału w uruchamianiu obecnego O/S - wiersz polecenia uruchomiony jako administrator:
    bcdboot %Windir% /s C: /l pl-PL i od razu po tym w Zarządzanie dyskami uaktywnić pierwszą partycję.
    Być może w [RECOVERY]\boot masz kopię zapasową oryginalnego BCD -> np. \boot\BCD.Backup.0001 (patrz daty plików) więc można później będzie podmienić.

Można testowo skopiować zawartość [RECOVERY] na sprep. pendrive 16GB i start z niego.

0
  • #5 06 Wrz 2016 20:59
    wyWarzone
    Poziom 2  

1. "Łatwiej ściągnąć i zainstalować 'na czysto'
    https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows8ISO "

Czy instalując w ten sposób Windowsa, pobierze w jakiś sposób klucz licencyjny?
    Niestety nie mam żadnej naklejki na notebooku, ale jestem pewny, że obraz na RECOVERY jest systemem oryginalnym.

2. Pobrałem Windowsa 8 i nagrałem go na USB. W czasie wyboru partycji wyświetlił się taki komunikat
    (zdjęcie 1)

Co tylko potwierdza to, że oryginalnie mógł był GPT (A odzyskane RECOVERY jest teraz zapisane na MBR?)

Próbowałem usunąć jedną partycję i utworzyć od nowa, ale nie udało się.

3. "zaznacz w DMDE: [v] tablice"

4. Uaktywniłem pierwszą partycję.

HP DM1-4310SW - Przywrócenie usuniętej i sformatowanej partycji recovery HP DM1-4310SW - Przywrócenie usuniętej i sformatowanej partycji recovery

"BCD.Backup.0001" jest tam taki plik z roku 2012.

5. "Można testowo skopiować zawartość [RECOVERY] na sprep. pendrive 16GB i start z niego"
    Zgrałem całą zawartość pendrive za pomocą programu Active Disc Image. Po uruchomieniu komputera i ustawienia bootowania z USB, system uruchamia się normalnie nie uruchamiając obrazu.

0
  • Pomocny post
    #6 10 Wrz 2016 18:13
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

1. Klucz jest w firmware

Windows 8 or Windows Server 2012 installation may fail with error message: The product key entered does not match any of the Windows images available for installation. Enter a different product key napisał:
    When installing Windows 8 and Window Server 2012, setup.exe uses the following priority logic for product keys:

• Answer file (Unattended file, EI.cfg, or PID.txt)
    • OA 3.0 product key in the BIOS/Firmware
    • Product key entry screen

If a key is supplied, the key is attempted to be use with the image that are available on the media being installed. If the supplied product key does not match step 1 from above logic, an image in the WIM file, then the setup will fail with the error message mentioned in Symptoms section. If there is no product key supplied in the step 1 and step 2, you will get the product key prompt during setup.

2. Na dysku styl part. MBR a USB wystartowane w trybie UEFI
    3. Jak widać był GPT, jak klikniesz na znaleziony GUID dysku to powinien być podany org. rozkład partycji GPT.

W DMDE można skonwertować (bez utraty danych na [RECOVERY] dysk do GPT na podstawie znalezionego GPT (może się buntować bo przecież W7 został z niego uruchomiony) - zainstalowany Windows 7 przestanie się uruchamiać.

4. Na tych obrazkach nie widać, która partycja jest aktywna.

Gdy partycja z [RECOVERY] będzie już nieaktywna to można usunąć [RECOVERY]\boot\BCD a [RECOVERY]\boot\BCD.Backup.0001 przemianować na [RECOVERY]\boot\BCD

5. Normalnie aby wystartować pendrive w trybie UEFI to powinien on mieć FAT32, tutaj FAT32 nie przejdzie bo masz 10+ GB plik [RECOVERY]\preload\install.wim
    więc napisałem o 'spreparowanym' pendrive (np. Rufus) - start w trybie Legacy.
    Testowo bo nie próbowałem takiego numeru :)

1
  • #7 02 Paź 2016 16:15
    wyWarzone
    Poziom 2  

Problem dzięki Tobie WojtasJD problem rozwiązany !

Spróbowałem spreparować pendrive z RECOVERY i działało ;), niestety miałem problem z aktualizacją do 8.1.
    Zainstalowałem Windows 8.1 na "czysto" (po sformatowaniu i połączeniu partycji) i zrobiłem własne RECOVERY, trochę to trwało, ale udało się ( i śmiga jak należy).

Dzięki Wielkie Wszystkim!

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo