Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

oświetlenie schodów gaszone z góry jak i zdołu-jak to zrobić

07 Lip 2005 12:05 9178 9
  • Poziom 11  
    Mam klatke schodową w domku i chciałbym, żeby światło mozna bylo zapalać na dole a gasić na górze i odwrotnie.Jak tego dokonać???
  • Poziom 26  
    Jak chcemy miec wylaczniki z neonowkami ( bardzo praktyczne na korytarzu) to musimy zastoswac drugi schemat ( ten z faza i zerem) . a neonowki podlaczyc do fazy i zera, beda swiecily caly czas
  • Poziom 28  
    No szanowni, neonówki są trywialne...
    Między N przełacznikami krzyżowymi (schodowy to taki krzyżowy w którym nie wykorzystano jednego zacisku) lecą linie dwuprzewodowe.
    A te dwa przewody mają niezależnie od położeń wszystkich przełączników tylko dwie możliwości: zawsze jeden z przewodów jest podłączony do fazy,
    a drugi z nich jest albo (1) podłączony przez żarówkę do zera [oświetlenie nie świeci], albo (2) wisi "w powietrzu" bo żarówka jest połączona z fazą [i oświetlenie świeci].
    Neonówki potrzebne są tylko w przypadku 1 gdy oświetlenie "główne" nie świeci, a wtedy mamy wysokie napięcie pomiędzy oboma przewodami linii dwuprzewodowej. Wystarczy więc wpiąć neonówkę pomiędzy te przewody aby się świeciła gdy oświetlenie będzie zgaszone.
    Problem może jedynie powstać wtedy gdy użyta zostanie duuuża ilość przełączników a stąd duuuża ilość neonówek i przez żarówkę popłynie znaczący prąd nie pozwalajacy jej całkowicie skutecznie zgasic. ;-)
    pozdrowienia

P.S. A do neonówki należy dodać szeregowo oporek.
  • Poziom 14  
    Jest jeszcze możliwośc zastosowania elektronicznych przekażników bistabilnych które moga byc montowane na standardowej szynie lub w puszce.
    Lub automatów schodowych Koszt takiego automatu to około 30 zł przekażniki są drozsze. Przy zastosowaniu tych elementów możemy sterować oświetleniem z wielu miejsc, co jest bardzo proste do wykonania w przeciwieństwie do zastosowania łączników schodowych.
  • Poziom 32  
    Szanowny kolego! po co tak?? teraz sa dostepne za bardzo niska cene (ok 30zł) wewnetrzne czujniki ruchu z układem sciemniacza (w dzien nie działaja) wszystko jest do wyregulowania za pomoca małych "gałeczek" wystajacych na zewnatrz obudowy, czas swiecenia,próg jasnosci i prog czułosci.Wchodzisz samo sie zapala potem samo gasnie itd.Wydaje mi sie ze to nowoczesniejsze rozwiazanie godne 21 wieku.
  • Poziom 33  
    To jest najnowocześniejsze rozwiązanie ale czy najlepsze?
    A co jak nie chcesz włączać światła?
    ja używam wyłącznika czasowego takiego jak w blokach na klatkach schodowych.
    Koszt niewielki dowolna liczba włączników monostabilnych i u mnie jeden bistabilny do świecenia światła na stałe.Uważam, właśnie takie rozwiązanie za najlepsze, ale wiadomo każdy zrobi jak uważa i nic nikomu na siłę nie można nażucić.
  • Poziom 28  
    Obawiam sie że ze względu na nieprecyzyjne nazewnictwo mieszają się w dyskusji dwa nieco różne problemy.
    Nazwy które dla mnie nie są problemem to:

automat schodowy - po zaniku napięcia zasilającego podaje (z niezależnego wejścia) zasilanie na wyjscie przez określony czas
    przełącznik krzyżowy - łączy dwie linie dwuprzewodowe na przemian "na wprost" lub "na krzyż"
    przełącznik korytarzowy - (układ korytarzowy, hotelowy) przełącznik krzyżowy w którym nie używa się jednego zacisku

Jak sądzę potrzeba która rozpoczęła tę dyskusję była taka jak w moim domowym korytarzu: nigdy nie wiem czy potrzebuję mieć jasno przez 10 sek czy przez 30 min a chcę mieć możliwość zapalania/gaszenia w więcej niż jednym miejscu.
    Proponowany przez niektórych automat schodowy nie załatwia wszystkiego; co wiedzą ci którzy musieli co 2 minuty złazić po ciemku z drabiny w czasie np. uszczelniania drzwi.
    Ale automat schodowy świetnie mi się sprawdza w toalecie gdzie jeszcze przez 5 min po zgaszeniu światła :idea: pozwala ewakuować gazowe skażenia biologiczne :arrow:
    z ekologicznym pozdrowieniem
  • Poziom 14  
    Masz racje dlatego podałem jeszcze przekażniki bistabilne które świeca cały czas aż do podania impulsu sterowniczego. I montzż takiego jest bardzo prosty w porównaniu do wyłączników schodowych:-)
    Co do rozwiązania z czujnikiem ruchu to nie polecam nie jest to najlepsze rozwiązanie pozdrawiam